გამოცემა N9 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-30 აპრილი, 2021 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
25 აპრილს, გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. მეჯვრისხევის მიმდებარე ტერიტორიაზე უკანონოდ დაკავებული კახაბერ მერებაშვილი თბილისის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე ქართულ მხარეს გადმოეცა. გათავისუფლების შესახებ ინფორმაცია საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა (სუს) საკუთარ Facebook გვერდზე გაავრცელა, თუმცა დაკავების ზუსტ თარიღსა და გარემოებებს სუს-ი არ აკონკრეტებს.
კახაბერ მერებაშვილი. წყარო: სუს-ის facebook გვერდი
ვლადიმერ კანიაშვილის გათავისუფლება
ვლადიმერ კანიაშვილი 2021 წლის 9 დეკემბერს სოფ. წინაგარას (ოკუპირებული ახალგორის მუნიციპალიტეტი) მიმდებარედ უკანონოდ დააკავეს და ცხინვალის ციხეში განათავსეს. სუს-ის 19 აპრილის  განცხადებით იგი უკვე თავისუფალია.  ჯერჯერობით უცნობია რა ეტაპზეა კანიაშვილთან ერთად დაკავაბული კახა ნათაძის „საქმის“ განხილვა, ისევე როგორც მისი გათავისუფლების სავარაუდო თარიღი.
აპრილში ბორდერიზაციის შემთხვევა არ დაფიქსირებულა, რაც უდავოდ უკავშირდება უკრაინაში ომის გარშემო მიმდინარე მოვლენებს. ერთი მხრივ, ეს შეიძლება განპირობებული იყოს ცხინვალის რეგიონში განთავსებული მე-4 სამხედრო ბაზიდან რუსეთის სამხედრო კონტიგენტის უკრაინის ტერიტორიაზე გადაყვანით, მეორე მხრივ კი, ანტისაოკუპაციო მოძრაობა „ძალა ერთობაშია“-ს ზოგიერთი წევრის, რომლებიც განუწყვეტლივ პატრულირებდნენ ე.წ. „შიშის ზონებში“ და ინფორმაციას ავრცელებდნენ ბორდერიზაციის ფაქტებთან დაკავშირებით, უკრაინაში გამგზავრებით.
პატრულირება საოკუპაციო ხაზზე
უკრაინაში განვითარებული საომარი მოქმედებების ფონზე ოსურ საინფორმაციო სააგენტოებში ანატოლი ბიბილოვის გამაფრთხილებელი მოწოდებები გამოჩნდა ოფიციალური თბილისიდან მომდინარე მეორე ფრონტის გახსნის საფრთხესთან დაკავშირებით. შესაბამისად, ოსური მხარის მტკიცებით, საოკუპაციო ხაზის კონტროლის ინტენსივობა გაიზარდა.
აპრილში ცხინვალის რეგიონის საოკუპაციო ხაზთან სამი მნიშვნელოვანი საერთაშორისო ვიზიტი განხორციელდა.
ვიზიტები საოკუპაციო ხაზზე. წყარო: eumm.eu
დანიის საგარეო საქმეთა მინისტრის ვიზიტი
1 აპრილს დანიის დელეგაცია, საგარეო საქმეთა მინისტრის, იეპპე კოფოდის ხელმძღვანელობით, ცხინვალის რეგიონის  საოკუპაციო ხაზს ეწვია, დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფ. ოძისში, სადაც გამშვები პუნქტი მოინახულეს. პუნქტი მას შემდეგ არის ჩაკეტილი, რაც ხაშურის მუნიციპალიტეტის სოფ. ჩორჩანაში, საოკუპაციო ზოლთან, ქართული საპოლიციო საგუშაგო აშენდა. დელეგაციას ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიამ უმასპინძლა და ადგილზე არსებული ვითარება გააცნო.
შვედეთის თავდაცვის მინისტრის ვიზიტი ხურვალეთში
7 აპრილს შვედეთის თავდაცვის მინისტრი, პეტერ ჰულტკვისტი გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთში საოკუპაციო ხაზს ეწვია ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელ მარეკ შჩეგელთან ერთად, რომელმაც მინისტრს ადგილზე არსებული ჰუმანიტარული და უსაფრთხოების გამოწვევების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია. ორად გაყოფილ ხურვალეთში მწვავედ დგას ჯანდაცვის სერვისებზე, კერძო საკუთრებასა და რელიგიურ ადგილებზე წვდომის პრობლემა.
ევროპის პარლამენტის უსაფრთხოების და თავდაცვის ქვეკომიტეტის წევრების ვიზიტი
ევროპარლამენტის დელეგაცია ცხინვალის რეგიონის საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფლებს, ოძისსა და ხურვალეთს, ისევე როგორც წეროვანის დევნილთა დასახლებას ეწვია. ევროპის სადამკვირვებლო მისიამ, რომელიც დელეგაციას მასპინძლობდა ადგილზე გააცნო თითოეული მონაკვეთის სპეციფიკური მნიშვნელობა და იქ არსებული გამოწვევები: ოძისის გამშვები პუნქტის გახანგრძლივებული ჩაკეტვით გამოწვეული შედეგები საოკუპაციო ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობისათვის, ხურვალეთში არსებული პრობლემები ჯანდაცვის სერვისებსა და კერძო საკუთრებაზე წვდომის მიმართულებით და წეროვანში დევნილთა საცხოვრებელი პირობების შესახებ.
გამშვები პუნქტების დროებითი გახსნა
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ბოლო შეხვედრაზე მხარეებმა გამშვები პუნქტების დროებითი გახსნის საკითხი განიხილეს და აღდგომის დღესასწაულთან დაკავშირებით მათ გახსნაზე შეთანხმდნენ, შესაბამისად 21-25 აპრილის მონაკვეთში საოკუპაციო ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრებ მოსახლეობას საშუალება მიეცა უსაფრთხოდ გადაეკვეთათ ე.წ სასაზღვრო მონაკვეთი. ჩაკეტილი გამშვები პუნქტების საკითხი ბოლო 3 წელია დგას ქართულ-ოსური დიალოგის დღის წესრიგში, თუმცა ამ დრომდე წარუმატებლად. მათი ხანმოკლე გახსნის მიზეზი, ახალგორის ლეგიტიმური გამგებლის, ნუგზარ თინიკაშვილის ვარაუდით, ცხინვალის რეგიონში ე.წ. საპრეზიდენტო არჩევნების ფონია. მისი აზრით, დე ფაქტო პრეზიდენტი ანატოლი ბიბილოვი არჩევნების პირველ ტურში წარუმატებლობის შემდეგ ამ ჟესტით ახალგორელთა „გულის მოგებას” ცდილობს.

Abduction and the Release
On April 25, Kakhaber Merebashvili who was illegally detained in the vicinity of the village of Mejvriskhevi, Gori municipality, was handed over to the Georgian side on the Tbilisi controlled territory. The State Security Service of Georgia (SSSG) spread the information about the release on its Facebook page, however, did not specify the exact date and circumstances of his arrest.
Kakhaber Merebashvili. Source:  SUS Facebook Page
Release of Vladimer Kaniashvili
On December 9, 2021, in the vicinity of the village of Tsinagara (occupied Akhalgori municipality), Vladimer Kaniashvili was illegally detained and placed in the Tskhinvali prison. According to a SSSG statement of April 19, he is already released. It is still unknown at what stage is the review of Kakha Natadze's “case” as well as the estimated date of his release. Kakha Natadze was detained together with Kaniashvili.
No case of the borderization was reported in April, which is undoubtedly related to the ongoing developments around the war in Ukraine. On the one hand, this may be due to the transfer of the Russian military contingent from the Tskhinvali region 4th military base to the territory of Ukraine, on the other hand, it may be due to the fact that some members of the Power is in Unity anti-occupation movement who used to constantly patrol in “fear zones” and spread information about the facts of borderization, left for Ukraine.
Patrolling the Occupation Line
Amid the hostilities in Ukraine, de facto president Anatoly Bibilov's warning calls appeared in Ossetian news agencies about the threat of the opening of a second front from official Tbilisi. According to the allegations of the Ossetian side, the intensity of controlling the occupation line has increased.
In April, three important international visits took place to the occupation line in the Tskhinvali region.
Visits to the Occupation Line. Source: eumm.eu
Visit of the Minister of Foreign Affairs of Denmark
On April 1, a Danish delegation chaired by the Minister of Foreign Affairs, Jeppe Kofod, visited the occupation line in the Tskhinvali region, in the village of Odzisi, Dusheti municipality. The delegation paid a visit to the crossing point which has been closed since a Georgian police checkpoint was built near the occupation line in Chorchana, Khashuri municipality. The EUMM hosted the delegation and briefed on the situation on the ground.
Visit of the Swedish Minister of Defense to Khurvaleti
On April 7, the Minister of Defense of Sweden, Peter Hultquist, together with the Head of the EU Monitoring Mission in Goergia (EUMM), Marek Szczygieł, visited the occupation line in the village Khurvaleti, Gori municipality.  Mr. Szczygieł briefed the Minister on the humanitarian and security challenges on the ground. The problem of accessing health services, private property and religious places is quite acute in the Khurvaleti village which is divided into two parts,.
Visit of Members of the Subcommittee on Security and Defence (SEDE) of the European Parliament
A delegation of the European Parliament visited the villages of Odzisi and Khurvaleti near the occupation line in the Tskhinvali region, as well as the IDP settlement of Tserovani. The EU Monitoring Mission, which hosted the delegation, introduced to the guests the specific importance of each section and the challenges there: the consequences of the protracted closure of the Odzisi crossing point for residents on both sides of the occupation line; Problems in Khurvaleti related to the access to health services and private property and the living conditions of IDPs in Tserovani.
Temporary Opening of Crossing Points
At the last meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM), the parties discussed the issue of temporary opening of crossing points. It was agreed to open these points on Easter, thus allowing residents on both sides of the occupation line to safely cross the so-called border section on April 21-25. The issue of closed crossing points has been on the agenda of the Georgian-Ossetian dialogue for the last 3 years, but so far unsuccessfully. Nugzar Tinikashvili, the Legitimate Governor of Akhalgori, presumes that the reason for the short time opening is the background of the so-called presidential elections in the Tskhinvali region. In his opinion, with this gesture the de facto President, Anatoly Bibilov, is trying to “win the hearts” of Akhalgori residents after his failure in the first round of the elections.