გამოცემა N10 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 31 მაისი, 2022 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
„საოკუპაციო ხაზთან არსებული ვითარების მონიტორინგი“ მზადდება პროექტის - „კრემლის პოლიტიკის გზამკვლევი აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში“ ფარგლებში. მონიტორინგის მიზანია მკითხველისთვის ცხინვალის რეგიონში საოკუპაციო ხაზთან არსებული ვითარებისა და მიმდინარე მნიშვნელოვანი მოვლენების შესახებ ინფორმაციის მიწოდება. აღნიშნული მიმოხილვა გამოადგება გადაწყვეტილების მიმღებთ, საჯარო მოხელეებს, მედიის, საერთაშორისო სამთავრობო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებსა თუ სხვა დაინტერესებულ პირებს.
მამუკა ჩხიკვაძის განაჩენი
12 მაისს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ნიქოზის მიმდებარედ უკანონოდ დაკავებული მამუკა ჩხიკვაძე ცხინვალის დე ფაქტო სასამართლოში რუსეთის ფედერაციის სისხლის სამართლის კოდექსის 322-ე („სახელმწიფო საზღვრის უკანონო კვეთა“) და 229.1 („ნარკოტიკული და ფსიქოტროპული ნივთიერებების კონტრაბანდა“) მუხლებით გასამართლდა, შედეგად კი 5 წლითა და 6 თვით  უკანონო პატიმრობა მიესაჯა. ფაქტის შესახებ ინფორმაცია სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა (სუს) გაავრცელა.
მამუკა ჩხიკვაძე საოკუპაციო ძალებმა 2022 წლის 12 იანვარს უკანონოდ დააკავეს და საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიიდან ცხინვალის ციხეში გადაიყვანეს. ჩხიკვაძის საქმე საოკუპაციო რეჟიმის არსებობის განმავლობაში პირველი პრეცედენტია, როდესაც უკანონო დაკავების ფაქტის გასაჩივრების მიზნით დაკავებულის ოჯახმა სარჩელი სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში შეიტანა რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ, თუმცა რუსეთის ფედერაციამ ჩხიკვაძის საქმესთან მიმართებით პასუხისმგებლობა მოიხსნა.
ზარდიაანთკარში განახლებული „სასაზღვრო“ ღობეები
გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ზარდიაანთკარში, რომელიც 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ ორ ნაწილად გაიყო, რომელთაგან ერთ-ერთს ქართული მხარე, მეორეს კი საოკუპაციო რეჟიმი აკონტროლებს, 25 მაისს კიდევ ერთხელ მოხდა ბორდერიზაციის ფაქტი. 2012 წლიდან ზარდიაანთკარში რუსული საგუშაგო ფუნქციონირებს, მიმდინარე წლის მაისიდან კი საოკუპაციო ხაზის ოსურ მხარეს, 700 მეტრიან მონაკვეთზე სასაზღვრო ნაგებობების დამონტაჟების პროცესი დაიწყო.

Sentence of Mamuka Chkhikvadze
On May 12, a Tskhinvali de facto court tried Mamuka Chkhikvadze who illegally detained near the village of Nikozi, Gori municipality, under the Criminal Code of the Russian Federation - Articles 322 (Illegal Crossing of the State Border) and 229.1 (Smuggling of Narcotic and Psychotropic Substances). He was sentenced to 5 years and 6 months in prison, the State Security Service (SSS) reports.
On January 12, 2022, the occupation forces illegally detained Mamuka Chkhikvadze. He was transferred to the Tskhinvali prison from the territory controlled by the central government of Georgia. Chkhikvadze's case is the first precedent in the existence of the occupation regime, when the family of the detainee appealed the illegal detention to the European Court of Human Rights in Strasbourg against the Russian Federation, however the Russian Federation did not claim responsibility for Chkhikvadze's case.
Renewed “Border” Fences in Zardiantkari
On May 25, another fact of “borderization” occurred in the village of Zardiantkari, Gori municipality. The village was divided into two parts after the August 2008 war, one part is controlled by the Georgian side and the other - by the occupation regime. A Russian crossing point has been operating in Zardiantkari since 2012, and the process of installing border facilities along a 700-meter section of the occupation line on the Ossetian side was started in May, this year.