გამოცემა N11 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 30 ივნისი, 2022 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
„საოკუპაციო ხაზთან არსებული ვითარების მონიტორინგი“ მზადდება პროექტის - „კრემლის პოლიტიკის გზამკვლევი აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში“ ფარგლებში. მონიტორინგის მიზანია მკითხველისთვის ცხინვალის რეგიონში საოკუპაციო ხაზთან არსებული ვითარებისა და მიმდინარე მნიშვნელოვანი მოვლენების შესახებ ინფორმაციის მიწოდება. აღნიშნული მიმოხილვა გამოადგება გადაწყვეტილების მიმღებთ, საჯარო მოხელეებს, მედიის, საერთაშორისო სამთავრობო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებსა თუ სხვა დაინტერესებულ პირებს.
ივნისში საქართველოს მოქალაქის უკანონო დაკავების ერთი ფაქტის შესახებ გახდა ცნობილი. ცხინვალის რეგიონის ე.წ. სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის (კგბ) მიერ 16 ივნისს ინფორმაცია გავრცელდა საქართველოს მოქალაქის, ინიციალით „მ“ -ს, დაკავების შესახებ. საქართველოს მოქალაქე „მ“-ს ე.წ. საზღვრის უკანონო გადაკვეთას ედავებოდნენ. თუმცა, იგი 10 000 რუსული რუბლის ოდენობის ადმინისტრაციული ჯარიმის გადახდის შემდეგ გაათავისუფლეს.
უწყება არ განმარტავს თუ რამ განაპირობა ე.წ. საზღვრის უკანონო გადაკვეთის ამ ფაქტის ადმინისტრაციულ დანაშაულად კვალიფიკაცია და „კანონდამრღვევის“ ფულადი ჯარიმის საფუძველზე გათავისუფლება მაშინ, როცა 2021 წლის პრაქტიკის მიხედვით, საოკუპაციო ხაზის გადაკვეთის ფაქტები რუსეთის ფედერაციის სისხლის სამართლის კოდექსით სამართლდებოდა და აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობას ითვალისწინებდა.
ბორდერიზაციის პროცესის განახლება ზარდიაანთკართან
გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ზარდიაანთკარში მდებარე საოკუპაციო ხაზის მეორე მხარეს, ერედვის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხელჩუას ტერიტორიაზე, 18-19 ივნისს სასაზღვრო ინფრასტრუქტურის მშენებლობა განახლდა. საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის (სუს)-ის განცხადების მიხედვით, საკითხის შესახებ ცხელი ხაზი მყისიერად ამოქმედდა.
ახალი ინფრასტრუქტურა ხურვალეთში
გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთში, საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე, საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლების საქმიანობა 20 და 24 ივნისს შეინიშნებოდა. მათ უკანონო ინფრასტრუქტურა განათავსეს თბილისი-სენაკი-ლესელიძის ავტომაგისტრალიდან სულ რამდენიმე კილომეტრის მოშორებით, იმ ადგილას საიდანაც მაგისტრალი ხელისგულივით მოჩანს. ადგილობრივების ვარაუდით, საოკუპაციო ძალების აქტივობა ახალი სათვალთვალო კოშკის ასაგებად იყო გამიზნული, თუმცა საინტერესოა ნაგებობის სპეციფიკა, რომელიც ნაკლებად ჰგავს წარსულ პრაქტიკაში ნანახ, საგუშაგოს მშენებლობის, პროცესს. ანტისაოკუპაციო მოძრაობა „ძალა ერთობაშია“-ს მიერ გავრცელებული დრონით გადაღებული ახლო კადრებით თუ ვიმსჯელებთ, დამონტაჟებული ნაგებობა უფრო წააგავს 2021 წლის მაისში, ამავე ადგილას, სპეციალური სამხედრო სწავლების ფარგლებში  განთავსებულ პორტატიულ თანამგზავრულ რადიოსადგურს.
ახალი ინფრასტრუქტურა ხურვალეთში. წყარო: amerikiskhma.com
3 ივნისს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ნიქოზში, საოკუპაციო ხაზთან,  ამერიკელი სენატორები ჯინ შაჰინი და რობ პორტმანი ჩავიდნენ. მათ მეგზურობას ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენლები უწევდნენ, რომლებმაც სენატორებს ადგილზე გააცნეს ოკუპაციასთან დაკავშირებული უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარული გამოწვევები.
განხორციელებული პროექტები
მეწარმეობის პრაქტიკული კურსი
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა, სსიპ ფინანსთა სამინისტროს აკადემიასთან თანამშრომლობით, 2 ივნისს სასწავლო ტრენინგში მონაწილეობის მისაღებად კონკურსი გამოაცხადა. პროექტს „მეწარმეობის პრაქტიკული კურსი - როგორ დავიწყოთ ბიზნესი“ ჰქვია და მიზნად გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული და ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ქალების გაძლიერებას ისახავს.
საზაფხულო ბანაკი
26 ივნისს პროექტ „ძალა ერთობაშია“-ს ფარგლებში ერთ კვირიანი საზაფხულო ბანაკი „ჯომარდია“ გაიხსნა, სადაც ერთი კვირის განმავლობაში ბავშვებმა საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სოფლებიდან უკრაინელ თანატოლებთან ერთად მიიღეს მონაწილეობა საგანმანათლებლო, გასართობ და სპორტულ აქტივობებში.
ბანაკი „კოკა-კოლა ბოთლერს ჯორჯია“-ს ფინანსური მხარდაჭერით გასულ წელს დაფუძნდა ანტისაოკუპაციო მოძრაობა „ძალა ერთობაშას“ ლიდერის - დავით ქაცარავას, „კოკა-კოლა ბოთლერს ჯორჯიას“ სამეთვალყურეო საბჭოს წევრის - სოფიო ჭყონიასა და ფონდ „თავისუფალი რუსეთის“ სამხრეთ კავკასიის ბიუროს დირექტორის - ეგორ კუროპტევის მიერ.

In June, one fact of illegal detention of a Georgian citizen was reported. On June 16, the so-called State Security Committee (KGB) of the Tskhinvali region disseminated information about the detention of a Georgian citizen with the initial “M.” The Georgian citizen “M” was convicted for illegally crossing of the so-called border. However, he was released after paying an administrative fine of RUB 10,000.
The agency does not explain why the illegally crossing of the so-called border was qualified as an administrative crime and the “lawbreaker” was released after paying a monetary fine, while according to the 2021 practice, facts of crossing the occupation line are judged by the Criminal Code of the Russian Federation and provide for imprisonment as a preventive measure.
Resumption of the Borderization Process at Zardiaantkari
On June 18-19, the construction of border infrastructure was resumed on the other side of the occupation line located in the village of Zardiaantkari, Gori municipality, on the territory of the village Khelchua, Eredvi municipality. According to a statement of the State Security Service of Georgia (SSS), the hotline was immediately activated regarding the mentioned fact.
New Infrastructure in Khurvaleti
In the village of Khurvaleti, Gori municipality, on the territory controlled by the central government of Georgia, activities of the occupation forces were observed on June 20 and 24. They placed illegal infrastructure just a few kilometers away from the Tbilisi-Senaki-Leseildze highway, from where the highway can be clearly seen. The locals assume that the activity of the occupation forces was aimed at the construction of a new watchtower, however, the specifics of the building are interesting which are less like the process of building a watchtower seen in the past practice. Judging by the close-up drone shots released by the Power is in Unity anti-occupational movement, the installed structure looks more like a portable satellite radio station deployed during special military trainings in the same location in May 2021.
New Infrastructure in Khurvaleti. Source: amerikishma.com
On June 3, American Senators Jeanne Shaheen and Rob Portman visited the occupation line in the village of Nikozi, Gori municipality. They were guided by representatives of the European Union Monitoring Mission who briefed the Senators about the security and humanitarian challenges related to the occupation on the ground.
Implemented Projects
Practical Course of Entrepreneurship
On June 2, the Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality, in cooperation with the LEPL Academy of the Ministry of Finance, announced a competition for attending a training curse. The project is called the Practical Course of Entrepreneurship - How to Start a Business and is aimed at empowering conflict-affected and ethnic minority women living in villages near the dividing line.
Summer Camp
On June 26, within the framework of the Power is in Unity project, a one-week summer camp “Jomardiya” was opened where children from the villages near the occupation line, together with their Ukrainian peers,  took part in educational, entertainment and sports activities.
The camp was founded last year with the financial support of Coca-Cola Bottlers Georgia by David Katsarava, the leader of the Power is in Unity anti-occupation movement, Sophio Chkonia, a member of the Supervisory Board of Coca-Cola Bottlers Georgia, and Egor Kuroptev, the Director of the South Caucasus Bureau of the Free Russia Foundation.