გამოცემა N12 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 31 ივლისი, 2022 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
ცხინვალის რეგიონში საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე ტერიტორიაზე, ივლისის თვეში, უკანონო დაკავების ფაქტი არ მომხდარა.
განახლებული მავთულხლართი კვაისა-ირის მონაკვეთზე
ანტისაოკუპაციო მოძრაობა „ძალა ერთობაშიას“ ლიდერის, დავით ქაცარავას ინფორმაციით, ოკუპირებულ დაბა კვაისაში (დაბა ონის მუნიციპალიტეტში, სოფ. ირის მიმდებარედ) საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლებმა მავთულხლართი განაახლეს, მოძრაობის დეტექტორი დაამონტაჟეს და იქვე მდებარე ოპერატიული ბაზის ირგვლივ ტერიტორიის გასუფთავება დაიწყეს.
განახლებული მავთულხლართი ზემო არცევში
სოფ. ზემო არცევში (სოფ. ერედვის მუნიციპალიტეტში) ივლისის მეორე ნახევარში საოკუპაციო ხაზთან საოკუპაციო ძალების საქმიანობა შეინიშნებოდა. ადგილობრივების განცხადებით, საოკუპაციო ხაზი საქართველოს ხელისუფლების მიერ კონტრილირებად ტერიტორიაზე არ გადმოწეულა, თუმცა გაევლო ახალი მავთულხლართი. შედეგად სოფ. ზემო არცევის მონაკვეთი სრულად შეიღობა.
ახალი საგუშაგოს მშენებლობა ხურვალეთში
ანტისაოკუპაციო მოძრაობა "ძალა ერთობაშიას" ხელმძღვანელმა დავით ქაცარავამ გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთში ახალი რუსული საგუშაგოს მონტაჟის შესახებ გაავრცელა ინფორმაცია. მისი ვარაუდით ახალი ინსტალაცია 16-23 ივლისის პერიოდში გაჩნდა.
ევროპარლამენტარების ვიზიტი
21 ივლისს საოკუპაციო ხაზის ოძისის მონაკვეთს ევროპარლამენტის დელეგაცია ეწვია ევროპარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარის, დევიდ მაკკალისტერის ხელმძღვანელობით. ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელმა, ელჩმა მარეკ შჩიგელმა დელეგაციის წევრებს ადგილზე გააცნო არსებული ვითარება, „ბორდერიზაციის“ მიმდინარე პროცესისა და გამშვები პუნქტის გახანგრძლივებული ჩაკეტვის კვალი ადგილობრივების ყოველდღიურ ცხოვრებაზე.
გაეროს გენერალური ასამბლეის პრეზიდენტის ვიზიტი
25 ივლისს გაეროს გენერალური ასამბლეის პრეზიდენტი და მალდივის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი აბდულა შაჰიდი  საოკუპაციო ხაზის ოძისის მონაკვეთს ეწვია. ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენლობამ მას ადგილზე გააცნო ინფორმაცია საოკუპაციო ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობის წინაშე მდგარი ჰუმანიტარული გამოწვევებისა და უსაფრთხოების კუთხით ადგილზე განვითარებული უახლესი მოვლენების შესახებ.

In July, there was no illegal detention in the area adjacent to the occupation line in the Tskhinvali region.
Renewed Barbed Wire in Kvaisa-Iri section
According to the information of Davit Katsarava, the leader of the Power is in Unity anti-occupational movement, representatives of the occupation regime renewed barbed wires, installed a motion detector and started cleaning adjacent area of an operational base located in the occupied settlement of Kvaisa (municipality of the Oni settlement).
Renewed Barbed Wire in Zemo Artsev
In the second half of July, activities of the occupation forces were observed near the occupation line in the village of Zemo Artsev (municipality of the village of Eredvi). According to the locals, the occupation line was not extended to the territory controlled by the Georgian authorities, although a new barbed wire fence was erected. As a result, the village of Zemo Artsevi was completely fenced.
Installation of the new watchtower in Khurvaleti
Davit Katsarava, leader of the anti-occupation movement Power is in Unity disseminated the information about the installation of the new Russian watchtower in Village Khurvaleti, Gori Municipality. According to his assumption, the new installation appeared in the period of July 16-23.
Visit of MEPs
On July 21, a delegation of the European Parliament led by the Chair of the European Parliament Foreign Affairs Committee, David McAllister, visited the Odzisi section of the occupation line. The Head of the EU Monitoring Mission in Georgia (EUMM), Ambassador Marek Szczygieł, informed members of the delegation about the situation on the ground, and the effects of the “borderization” process and the protracted closure of crossing points on the daily life of the locals.
Visit of the President of the United Nations General Assembly
On July 25, the President of the UN General Assembly and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Maldives, Abdulla Shahid, visited the Odzisi section of the occupation line where the European Union Monitoring Mission informed him about the latest developments in the field of security and humanitarian challenges which the population living on both sides of the occupation line face.