გამოცემა: N17 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 31 დეკემბერი, 2022/ ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
1-ელ დეკემბერს, გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ზემო არცევის მიმდებარე, საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე რამდენიმე დღით ადრე დაკავებული საქართველოს მოქალაქე გიორგი ჯარმელაშვილი გაათავისუფლეს. ჯარმელაშვილს საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლები ე.წ. საზღვრის უკანონო გადაკვეთას ედავებოდნენ.
მანუჩარ გულიტაშვილის დაკავება და გათავისუფლება
საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა საჩხერის მუნიციპალიტეტის სოფ. პერევის მკვიდრი მანუჩარ გულიტაშვილი თევზაობისას, ე.წ. საზღვრის უკანონო გადაკვეთის ბრალდებით, უკანონოდ დააკავეს სოფლის იმ ნაწილში, რომელსაც საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლება აკონტროლებს. იგი დაკავებიდან 3 დღეში, 21 დეკემბერს გაათავისუფლეს.
მანუჩარ გულიტაშვილის გათავისუფლება. წყარო: ssg.ge
თურქმენეთისა და თურქეთის მოქალაქეების გათავისუფლება
საოკუპაციო რეჟიმმა 23 აგვისტოს უკანონოდ დაკავებული თურქმენეთის მოქალაქე რაზგელდი ჩოლიევი და თურქეთის მოქალაქე თოლგა დემირი 29 დეკემბერს ქართულ მხარეს გადმოსცა. მოქალაქეები უკანონოდ ოკუპირებული ახალგორის მუნიციპალიტეტის სოფ. წინაგარასთან დააკავეს, რომელიც გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთს ესაზღვრება. დაკავებულებს ე.წ. საზღვრის უკანონო გადაკვეთას ედავებოდნენ. დე ფაქტო სასამართლომ აღკვეთი ღონისძიების სახით 6 თვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა, თუმცა დაკავებულები ვადაზე ადრე გაათავისუფლეს.
კასპის მუნიციპალიტეტის სოფ. საკორინთლოს მიმდებარე ტერიტორიაზე 17 დეკემბერს ანტისაოკუპაციო მოძრაობამ „ძალა ერთობაშია“ პატრულირებისას სპეციალური დანიშნულების კონსტრუქცია შენიშნა. ანტისაოკუპაციო მოძრაობის ლიდერის, დავით ქაცარავას განმარტებით, კონსტრუქცია რადიო-ელექტრონული სადაზვერვო მანქანის სპეც. სადგომია.
საქართველოს უსაფრთხოების სამსახურს აღნიშნულთან დაკავშირებით განმარტება არ გაუკეთებია. ჯერჯერობით არც ის არის დაზუსტებით ცნობილი ამოქმედდა თუ არა ევროკავშირის „ცხელი ხაზი“ საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლების მიერ საოკუპაციო ხაზის გადაკვეთისა და საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე წარმართული უკანონო სამუშაოების შესახებ.
სოფ. საკორინთლოში დამონტაჟებული  კონსტრუქცია წყარო: დავით ქაცარავას პირადი Facebook გვერდი
შარლ ფრიესის ვიზიტი საოკუპაციო ხაზთან
14 დეკემბერს ევროპის საგარეო ქმედებათა სამსახურის გენერალური მდივნის მოადგილე, შარლ ფრიესი საოკუპაციო ხაზის გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ზემო ნიქოზისა და სოფ. დვანის მონაკვეთებს ეწვია. მას ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელმა ტიბორ კოზმამ უმასპინძლა და პირადად მიაწოდა ინფორმაცია ადგილზე განვითარებული უახლესი მოვლენების - განგრძობადი „ბორდერიზაციის“ პროცესის, უკანონო დაკავებებისა და საკონტროლო გამშვები პუნქტების პერიოდული გახსნის წარმატებული ინიციატივის შესახებ.

Release of Giorgi Jarmelashvili
On December 1, a Georgian citizen Giorgi Jarmelashvili who was illegally detained a few days earlier in the vicinity of the village of Zemo Artsevi, the Gori municipality, was released and transferred to the territory controlled by the central government of Georgia. The occupation forces accused Jarmelashvili  of illegal crossing of the so-called border.
Detention and Release of Manuchar Gulitashvili
The occupation forces illegally detained Manuchar Gulitashvili, a resident of the village of Perevi, the Sachkhere municipality, while fishing on charges of illegally crossing the so-called border. He was detained in the part of the village which is controlled by the central government of Georgia. Gulitashvili was released on Deceber 21, three days after the arrest.
Photo 1.  Release of Manuchar Gulitashvili. Source:  ssg.ge
Borderization” and Ongoing Activities Along the Occupation Line
On December 17, the Power is in Unity anti-occupational movement noticed a special purpose construction while patroling in the vicinity of the village of Sakorintlo, the Kaspi municipality. As the leader of the anti-occupation movement, Davit Katsarava, explained, the construction is a special parking lot for a radio-electronic reconnaissance vehicle.
The Security Service of Georgia has not made any statement regarding the fact. So far, it is not known for certain whether the hotline of the European Union was activated or not over the crossing of the occupation line and the illegal works conducted on the territory controlled by the central government of Georgia by the occupation regime.
Photo 2:  Construction Installed in the Village of Sakorintlo. Source:  Davit Katsarava's Personal Facebook Page
Charles Fries's visit to the Occupation Line
On December 14, the Deputy Secretary General of the European External Action Service, Charles Fries, visited occupationa line sections in the villages of Zemo Nikozi and Dvani, the Gori municipality. Tibor Kozma, the Acting Head of the EU Monitoring Mission, hosted and personally briefed the guest about the latest developments on the ground; in particular, the continuous “borderization” process, illegal detentions and a successful initiative of periodic opening of checkpoints.