გამოცემა N29 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 31 მარტი, 2024 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
20 მარტს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებლის, ტიბორ კოზმასა და სამხრეთ კავკასიაში ეუთოს მოქმედი თავმჯდომარის სპეციალური წარმომადგენლის, ელჩ ვიორელ მოშანუს თანათავმჯდომარეობით გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) 118-ე შეხვედრა გაიმართა. მიმდინარე წელს ეს რიგით მეორე შეხვედრა იყო.
მარტში საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა საქართველოს ორი მოქალაქე დააკავეს.
4 მარტს საოკუპაციო ძალებმა საქართველოს მოქალაქე, ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფ. რუისის მკვიდრი, 38 წლის გიორგი ბალიაშვილი უკანონოდ ქ. ცხინვალის აღმოსავლეთით დააკავეს.
ამავე დღეს, 4 მარტს საქართველოს მოქალაქე, გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. პატარა მეჯვრისხევის მკვიდრი, 28 წლის ნოდარ ბიბილაშვილი კი, საოკუპაციო ძალებმა ოკუპირებულ ერედვის მუნიციპალიტეტში, სოფ. ღრომის მიმდებარედ დააკავეს.
ბალიაშვილი და ბიბილაშვილი უკანონო პატიმრობიდან მალევე გაათავისუფლეს. მათი დაკავებისა და გათავისუფლების შესახებ ინფორმაცია ე.წ. სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტმა 6 მარტს გაავრცელა. ე.წ. კომიტეტის ცნობით, ორივე პირს აღენიშნება ფსიქიკური ჯანმრთელობის პრობლემები, რის გამოც „კომიტეტმა“ გადაწყვიტა ორივე პირი ფულადი ჯარიმის გადახდის გარეშე გაეთავისუფლებინა.
ბალიაშვილისა და ბიბილაშვილის გათავისუფლების გარდა, მარტში საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა უკანონო პატიმრობიდან ორი საქართველოს მოქალაქე გაათავისუფლეს. 2024 წლის 14 მარტს საპატიმროდან გაათავისუფლეს დიმიტრი კორინთელი და გიორგი მელაძე. საქართველოს მოქალაქეები 2023 წლის 24 ნოემბერს საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. აძვის მიმდებარედ  დააკავეს. მათ წინააღმდეგ საქმე ე.წ. საზღვრის უკანონო კვეთის მუხლით აღიძრა. 2024 წლის 13 თებერვალს კორინთელსა და მელაძეს ე.წ. სასამართლომ „საზღვრის უკანონო კვეთის“ მუხლით 6 თვით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა, თუმცა სავარაუდოდ, „სასამართლოს“ განაჩენის გამოტანამდე საპატიმროში ხანგრძლივი პერიოდით ყოფნის გამო, მოქალაქეების გათავისუფლება განაჩენიდან მალევე მოხერხდა.
ჯამში, მარტში საოკუპაციო ძალებმა ორი პირი დააკავეს და ოთხი - გაათავისუფლეს.
31 მარტის მონაცემებით, უკანონო პატიმრობაში საქართველოს 7 მოქალაქე იმყოფება. მათგან ცნობილია მხოლოდ სოსო დვალიშვილის, ლაშა ხეთერელის, ნიკა მამასტარაშვილისა და ივანე ლუთიძეს ვინაობა.
ახალი საგუშაგო ხურვალეთთან
ანტისაოკუპაციო მოძრაობის „ძალა ერთობაშია“ ლიდერის, დავით ქაცარავას 21 მარტის ინფორმაციით, გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთის თავზე საოკუპაციო ძალები ახალ საგუშაგო კონსტრუქციას აშენებენ. ქაცარავასვე მიერ 29 მარტს გავრცელებული ინფორმაციით, თვის ბოლოს საოკუპაციო ძალებმა გააგრძელეს ხურვალეთის მიმდებარედ მუშაობა, ამჯერად სხვა ლოკაციაზე.
საგუშაგო კონსტრუქციის სამშენებლო სამუშაოები
გააქტიურებული მორიგეობა კირბალთან
დავით ქაცარავას მიერ 6 მარტს გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. კირბალის თავზე მდებარე საგუშაგოზე საოკუპაციო ძალებმა მორიგეობა გაააქტიურეს. ქაცარავა სამხედროების გააქტიურებას მათ მიერ საქართველოს მოქალაქის, თამაზ გინტურის მკვლელობას უკავშირებს და ამბობს, რომ ეს აქტიურობა სწორედ გინტურის მკვლელობის შემდეგ შეინიშნება. გინტური რუსმა სამხედროებმა 2023 წლის 6 ნოემბერს სოფ. კირბალთან მოკლეს.
საგუშაგო სოფ. კირბალის თავზე
პატრულირება ანტი-დრონის იარაღის თანხლებით
დავით ქაცარავას ინფორმაციით, 1 მარტს პატრულირების დროს, მან დააფიქსირა საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლები, რომლებიც აღჭურვილნი იყვნენ LPD-801 ტიპის იარაღით. რუსული წარმოების LPD-801 უპილოტო საფრენი აპარატის მწყობრიდან გამოყვანის საშუალებას იძლევა და ქაცარავას მტკიცებით, საპატრულო ჯგუფს არასდროს ჰქონია პატრულირებისას გამოტანილი აღნიშნული იარაღი. რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა უახლესი იარაღი, LPD-801 პირველად უკრაინაში სამხედრო აგრესიის დროს გამოიყენა. პირველი ცნობა  ანტი-დრონის ამ სისტების გამოყენების შესახებ 2022 წლის 9 ივლისს გავრცელდა.
საოკუპაციო ძალების წარმომადგენელი პატრულირების პროცესში LPD-801 ტიპის იარაღით. წყარო: დავით ქაცარავას Facebook-ის გვერდი.
ისლანდიის პრეზიდენტის ვიზიტი ოძისში
6 მარტს ისლანდიის პრეზიდენტმა გუდნი იოჰანესონმა საქართველოს სახელმწიფო მინისტრ თეა ახვლედიანთან ერთად საოკუპაციო ხაზის დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფ. ოძისის მონაკვეთი მოინახულა. ისლანდიის პრეზიდენტი ადგილზე გაეცნო საოკუპაციო ხაზთან შექმნილ უსაფრთხოების ვითარებას და სახელმწიფო მინისტრისგან და საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენლებისგან, მოისმინა დეტალური ინფორმაცია ოკუპირებულ რეგიონებსა და საოკუპაციო ხაზზე არსებული მდგომარეობის შესახებ.

On March 20, the 118th meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM), co-chaired by the Acting Head of the EU Monitoring Mission in Georgia, Tibor Kozma, and the Acting Chairman of the OSCE, Special Representative for the South Caucasus, Ambassador Viorel Mosanu, was held in the village of Ergneti, Gori municipality. This was the second meeting this year.
In March, representatives of the occupation forces arrested two Georgian citizens.
On March 4, in the east of Tskhinvali, the occupation forces illegally arrested a Georgian citizen, a resident of the village of Ruisi (Kareli municipality), 38-year-old Giorgi Baliashvili.
On the same day, March 4, in the vicinity of the village of Ghromi (occupied Erdevi municipality), the occupation forces arrested a citizen of Georgia, a resident of the village of Patara Mejvriskhevi (Gori municipality), 28-year-old Nodar Bibilashvili.
Baliashvili and Bibilashvili were soon released from illegal imprisonment. The so-called State Security Committed issued information about their detention and release on March 6, according to which both persons have mental health problems, so the “committee” decided to release them without penalties.
In addition to the Baliashvili and Bibilashvili case, the occupation forces released two Georgian citizens from illegal detention in March. Dimitri Korinteli and Giorgi Meladze were released from prison on March 14, 2024. The occupation forces arrested the Georgian citizens on November 24, 2023, near the village of Adzvi (Gori municipality). The case against them was initiated under the article of illegal crossing of the so-called border. On February 13, 2024, the so-called court sentenced Korinteli and Meladze to six months of imprisonment under the article of “illegal crossing of the border,” however, probably, due to the long period of imprisonment before the “court” decision, the citizens were released shortly after the verdict.
In total, the occupation forces arrested two people and released four in March.
As of March 31, a total of seven Georgian citizens remain in illegal detention. Of them, only the names of Soso Dvalishvili, Lasha Khetereli, Nika Mamastarashvili and Ivane Lutidze are known.
New Checkpoint Near Khurvaleti
According to information released by Davit Katsarava, the leader of the anti-occupation movement - Power is in Unity, on March 21, the occupation forces are building a new checkpoint on top of the village of Khurvaleti. As Katsarava reported on March 29, at the end of the month, the occupation forces continued to work in the vicinity of Khurvaleti, at a different location.
Checkpoint Construction Works
Increased Patrolling Near Kirbali
According to information disseminated by Davit Katsarava on March 6, the occupation forces intensified their duty at the checkpoint located on top of Kirbali (Gori municipality). Katsarava relates the activation of the military with the murder of a Georgian citizen Tamaz Ginturi saying that the activation was noticed after Ginturi's murder. The Russian military killed Ginturi near the village of Kirbali on November 6, 2023.
Checkpoint on Top of the Village of Kirbali
Patrolling with Counter-Drone Systems
According to Davit Katsarava, while patrolling on March 1, he observed representatives of the occupation forces equipped with LPD-801 counter-drone systems. The Russian-made LPD-801 disables an unmanned aerial vehicle and according to Katsarava, patrol groups have never had such a weapon before. The Russian Armed Forces used the latest LPD-801 weapon for the first time during the military aggression in Ukraine. The first news about the use of the anti-drone system was released on July 9, 2022.
Occupation Forces while Patrolling. Source: David Katsarava's Facebook Page
Visit of the President of Iceland to Odzisi
On March 6, the President of Iceland, Gudni Johannesson, together with the Minister of State of Georgia, Thea Akhvlediani, visited an Odzisi (Dusheti municipality) section of the occupation line. The President of Iceland got acquainted with the security situation at the occupation line on the ground and learned detailed information about the situation in the occupied regions and at the occupation line from the Minister of State and representatives of the State Security Service of Georgia.