2020 წლის დასაწყისში რუსეთის მთავრობაში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით დაწყებული საკადრო ცვლილებები თებერვალშიც გაგრძელდა. 1 თებერვლიდან აფხაზეთმა ელექტროენერგიის მიღება რუსეთიდან დაიწყო. გალის რაიონის სკოლებს რუსული ენისა და ლიტერატურის სახელმძღვანელოები გადასცეს. რუსეთი აფხაზეთს კორონავირუსთან ბრძოლაში დაეხმარება. სტატიაში შეგიძლიათ გაეცნოთ 2020 წლის თებერვალში მომხდარ მნიშვნელოვან მოვლენებს, რომლებიც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში კრემლის პოლიტიკას უკავშირდება.
2020 წლის თებერვლის მნიშვნელოვანი მოვლენები მოკლედ:
• კურატორები: რუსეთის მთავრობის ვიცე-პრემიერი მარატ ხუსნულინი აფხაზეთთან და ცხინვალის რეგიონთან სოციალურ-ეკონომიკური თანამშრომლობის სამთავრობათაშორისი კომისიის თანათავჯდომარედ დაინიშნა.
• კურატორთან შეხვედრა: ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერი რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილეს მოსკოვში შეხვდა.
• სამხედრო წვრთნები: 2020 წლიდან ცხინვალის რეგიონში დისლოცირებული რუსი სამხედროები გააქტიურდნენ.
• უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლობა: აფხაზეთის დე ფაქტო თავდაცვის მინისტრი მერაბ ქიშმარია აფხაზეთში რუსეთის მე-7 სამხედრო ბაზის მეთაურს ოლეგ სენკოვს შეხვდა.
• საგარეო პოლიტიკის კოორდინაცია: რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ჟენევის დისკუსიების თანათავჯდომარეებს შეხვდა.
• ეკონომიკის სფეროში თანამშრომლობა: რუსეთიდან ცხინვალის რეგიონში საკვები და სამრეწველო საქონელის შეტანის პრობლემის მოსაგვარებლად ცხინვალი მოსკოვს დახმარებისთვის მიმართავს.
• ენერგეტიკის სფეროში თანამშრომლობა: 1 თებერვლიდან აფხაზეთმა ელექტროენერგიის მიღება რუსეთიდან დაიწყო.
• ჯანდაცვის სფეროში თანამშრომლობა: აფხაზეთში მცხოვრები რუსეთის მოქალაქეების წამლებითა და სამედიცინო ნაწარმით უზრუნველყოფა გაგრძელდება.
• სეპარატისტებთან თანამშრომლობა: ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერი ლუგანსკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკას ესტუმრა.
•  „რბილი ძალა“: აფხაზეთის სკოლებში მეორე მსოფლიო ომში გამარჯვების 75-ე წლისთავთან დაკავშირებით „თავდადების გაკვეთილები“ ჩატარდა.
აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორები: საკადრო სიახლეები
7 თებერვალს რუსეთის პრემიერ-მინისტრის განკარგულებით, ჩრდილოეთ კავკასიის საქმეთა ყოფილი მინისტრი, სერგეი ჩებოტარევი ეკონომიკური განვითარების სამინისტროში მინისტრის მოადგილედ დაინიშნა. ჩებოტარევი თავის ძველ საქმიანობას ახალ სამინისტროში მინისტრის მოადგილის რანგში გააგრძელებს. ჩრდილოეთ კავკასიის საქმეთა სამინისტრო 21 იანვარს, რუსეთის პრეზიდენტის ბრძანებით გაუქმდა და ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს შეუერთდა.
არსებული ინფორმაციით, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორი შეიცვალა პრეზიდენტის ადმინისტრაციის საზღვრისპირა თანამშრომლობის სამმართველოში. ვლადიმირ ვლადიმიროვი ალექსანდრ მიშენკოვმა შეცვალა. ვლადიმიროვი 2017 წლის აგვისტოდან ასრულებდა თავის მოვალეობას და აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში პოლიტიკურ მიმართულებას კურირებდა. მიშენკოვი  რეგიონული განვითარების სამინისტროსა და ჩრდილოეთ კავკასიის საქმეთა სამინისტროში მუშაობდა.
რუსეთის ფედერაციის მთავრობის განკარგულებით, 2020 წლის 15 თებერვალს, ვიცე-პრემიერი მარატ ხუსნულინი აფხაზეთთან და ცხინვალის რეგიონთან სოციალურ-ეკონომიკური თანამშრომლობის სამთავრობათაშორისი კომისიის თანათავჯდომარედ დაინიშნა. მან ამ პოზიციაზე ვიტალი მუტკო ჩაანაცვლა, რომელმაც მთავრობა 21 იანვარს დატოვა.
2020 წლის 18 თებერვალს საბოლოოდ დადასტურდა პრეზიდენტის თანაშემწის, ვლადისლავ სურკოვის გადადგომის შესახებ გავრცელებული ხმები. ამის შესახებ პრეზიდენტის ვებგვერდზე ბრძანება გამოქვეყნდა. პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში სურკოვის პასუხისმგებლობის სფერო უკრაინა და საქართველოს ოკუპირებული რეგიონები იყო.
ცხინვალში რუსი მრჩეველი გარდაიცვალა
2020 წლის 3 თებერვალს ცხინვალის რეგიონში ჯანდაცვის საკითხებში რუსეთის ფედერაციის მრჩეველი იგორ გალი გარდაიცვალა. გალი და მისი მეუღლის ცხედრები ცხინვალში ნაქირავებ ბინაში იპოვეს. ვლადიკავკაზის სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზის დასკვნით გარდაცვალების მიზეზი ბუნებრივი აირით ინტოქსიკაციაა. გალი ცხინვალის რეგიონში ჯანდაცვის სისტემის რეფორმირებაში 2016 წლიდან იყო ჩართული.
2020 წლის 28 თებერვალს, მოსკოვში, ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი ანატოლი ბიბილოვი რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილეს დიმიტრი კოზაკს შეხვდა. შეხვედრაზე სარეზერვო ელექტროგადამცემი ხაზების მშენებლობის, ტრანსკავკასიური მაგისტრალის მოდერნიზაციისა და საინვესტიციო პროგრამის დაფინანსების საკითხები განიხილეს. პრეზიდენტის ადმინისტრაციიდან ვლადისლავ სურკოვის წასვლის შემდეგ, რომელიც აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორი იყო, ეს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მაღალჩინოსანის პირველი შეხვედრა იყო ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერთან. პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების მიმართულებით სურკოვის შემცვლელის ვინაობა ამ ეტაპზე ოფიციალურად ცნობილი არ არის, თუმცა, როგორც ჩანს, სურკოვის საკურატორო კოზაკმა გადაიბარა. მანამდე კოზაკმა სურკოვი უკრაინის მიმართულებით ოფიციალურად ჩაანაცვლა.
• სარემონტო დანაყოფის სამხედრო მოსამსახურეებმა საბრძოლო მოქმედებების დროს დაზიანებული ტექნიკის ევაკუაციაში ივარჯიშეს.
• მოტომსროლელთა დანაყოფებმა ტაქტიკური სწავლების ფარგლებში მთიან ადგილებში თავდაცვითი ქმედებები დაამუშავეს.
• ყუმბარმტყორცნთა ჯგუფმა მთებსა და შავი ზღვის სანაპირო ზოლში 30-დღიანი სასწავლო შეკრება დაასრულა.
• არტილერისტებმა ახალი ციფრული ტექნიკური საშუალებების გამოყენებით სამიზნეები გაანადგურეს.
• მზვერავებმა წებელდას პოლიგონზე ერთთვიანი შეკრება დაიწყეს. სამხედრო მოსამსახურეები რთულ რელიეფურ პირობებში ანტიდივერსიულ სასწავლო-საბრძოლო ამოცანებს შეასრულებენ.
• სამხედრო ბაზაზე სეზონული ვირუსების პროფილაქტიკის მიზნით სამედიცინო დანაყოფმა სხვადასხვა პრევენციული ღონისძიებები განახორციელა, მათ შორის სამხედრო მოსამსახურეების იმუნიტეტის ამაღლების მიზნით სასადილოებში ხახვი და ნიორი დაარიგეს.
• 1000-ზე მეტმა სამხედრო მოსამსახურემ და მათმა ოჯახის წევრებმა მეორე მსოფლიო ომთან დაკავშირებულ პროექტში - „ხსოვნის გზა“, მიიღეს მონაწილეობა.
• სააღლუმო დანაყოფებმა მეორე მსოფლიო ომში გამარჯვების 75-ე წლისთავის აღსანიშნად დაგეგმილ საზეიმო მსვლელობისთვის მზადება დაიწყეს.
• რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტმა 2019 წლის 18 იანვარს  აფხაზეთში დაღუპული სამი რუსი ჯარისკაცის გარდაცვალების საქმე დახურა. სამი რუსი სამხედრო საგზაო შემთხვევის შედეგად დაიღუპა. კომიტეტის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში ნათქვამია, რომ საქმე ეჭვმიტანილის გარდაცვალების გამო დაიხურა. გამოძიების ცნობით, ჯავშანტრანსპორტიორის დამორჩილება მძღოლმა ვერ შეძლო.
• სოხუმში მოქმედმა საერთაშორისო კულტურულ-საქმიანმა ცენტრმა „მოსკოვის სახლმა“ მე-7 სამხედრო ბაზაზე მოქმედ ეკლესიას საეკლესიო ინვენტარი და ლიტერატურა გადასცა.  ნიკოლოზ საკვირველთმოქმედის სახელობის ეკლესია 2018 წლის აპრილში გაიხსნა.
• „სამშობლოს დამცველის დღესთან“ დაკავშირებით 23 თებერვალს მე-7 სამხედრო ბაზაზე საზეიმო კონცერტი გაიმართა.
• სამხედრო ბაზის დანაყოფმა ძარწემის პოლიგონზე საშტატო ჭურვებით საბრძოლო სროლებში ივარჯიშა. სწავლების დროს საბრძოლო სროლები სხვადასხვა ტიპის შეიარაღებიდან განხორციელდა.
• სამხედრო ბაზის ინჟინრებმა ძარწემის პოლიგონზე საველე გასვლა განახორციელეს.
• სამხედრო ბაზის დანაყოფმა ქვეითთა რეაქტიული ქვემეხებიდან - „Шмель“-დან საბრძოლო სროლებში ივარჯიშა.
• ასეულის ტაქტიკურმა ჯგუფებმა ორმხრივ სწავლებაში მიიღეს მონაწილეობა.
• რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქის 58-ე არმიის ინჟინრებმა სამკვირიან ტაქტიკურ-სპეციალურ წვრთნებში მიიღეს მონაწილეობა. წვრთნები ჩრდილოეთ ოსეთში, ყაბარდო-ბალყარეთში, ჩეჩნეთში, დაღესტანსა და ცხინვალის რეგიონში ჩატარდა. 58-ე არმიის სარაკეტო ჯარებისა და საარტილერიო დანაყოფებმა კი, ჩრდილოეთ და სამხრეთ კავკასიის სამხედრო პოლიგონებზე საველე სწავლება დაიწყეს. სწავლება ცხინვალის რეგიონში ძარწემის პოლიგონზეც ჩატარდება.
აფხაზეთის დე ფაქტო თავდაცვის მინისტრი მერაბ ქიშმარია მე-7 სამხედრო ბაზის მეთაურს ოლეგ სენკოვს შეხვდა. შეხვედრის დროს მხარეებმა ერთმანეთს „სამშობლოს დამცველის დღე“ მიულოცეს და ერთობლივი ღონისძიებების ჩატარების მზადყოფნა გამოთქვეს.
2020 წლის 6 თებერვალს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორი, ანდრეი რუდენკო სამხრეთ კავკასიაში უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის შესახებ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების თანათავჯდომარეებს შეხვდა. შეხვედრის მონაწილეებმა რეგიონული უსაფრთხოების საკითხებზე მოსაზრებები გაცვალეს. განსაკუთრებული ყურადღება საოკუპაციო ხაზზე, ცხინვალის რეგიონთან არსებულ დე ფაქტო საზღვარზე არსებულ ვითარებას დაეთმო. მხარეებმა დაძაბულობის დეესკალაციისთვის გადასადგმელი შესაძლო ნაბიჯები განიხილეს.
ცხინვალის რეგიონისა და რუსეთის დე ფაქტო საზღვარზე შექმნილი პრობლემის გამო დე ფაქტო პრეზიდენტმა ანატოლი ბიბილოვმა რუსეთის ეკონომიკის განვითარების სამინისტროს წერილი გაუგზავნა. წერილში პრობლემის გადაწყვეტის კონკრეტული წინადადებებია წარმოდგენილი. აღნიშნულის შესახებ ბიბილოვმა იმ მეწარმეებთან შეხვედრაზე განაცხადა, რომლებსაც რუსეთიდან ცხინვალის რეგიონში, „ქვემო ზარამაგის“ საბაჟო პუნქტით, საკვები და სამრეწველო საქონელის შეტანის დროს პრობლემები შეექმნათ. აღნიშნული პრობლემა რუსეთის მიერ საქონლის საბაჟო კავშირის წესების შესაბამისად გაფორმების მოთხოვნას უკავშირდება. პრობლემის მოგვარების მიზნით, ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო საბაჟო სამსახურის წარმომადგენლები ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანიას საბაჟო სამსახურის წარმომადგენლებსაც შეხვდნენ. პრობლემა ამ ეტაპზე არ არის მოგვარებული.
1 თებერვალს აფხაზეთმა რუსეთიდან ელექტროენერგიის მიღება დაიწყო. აფხაზეთში ენერგოდეფიციტი ჯვრის წყალსაცავში წყლის კრიტიკულ დონემდე კლებამ გამოიწვია. რუსეთიდან ელექტროენერგიის მიღება მანამდე გაგრძელდება, სანამ ენგურჰესი მუშაობის ნორმალურ რეჟიმზე არ გადავა. არსებული ენერგოდეფიციტის აღმოსაფხვრელად თებერვალ-მარტში 200-250 მლნ კილოვატ-საათი ელექტროენერგიის მიწოდება იგეგმება. აფხაზეთისთვის კილოვატ-საათის ფასი 2 რუსული რუბლი იქნება. 2019 წელს ელექტროენერგიის მიწოდების ხარჯმა 190 მლნ რუბლი შეადგინა.
რუსეთი აფხაზეთის წამლებით დახმარებას გააგრძელებს
აფხაზეთის დე ფაქტო პარლამენტმა აფხაზეთსა და რუსეთს შორის, აფხაზეთში მცხოვრები რუსეთის მოქალაქეების ცალკეული კატეგორიის წამლებითა და სამედიცინო ნაწარმით უზრუნველყოფის სფეროში, თანამშრომლობის დამატებითი შეთანხმების რატიფიკაცია განახორციელა. არსებული შეთანხმების მოქმედების ვადა 2022 წლის 31 დეკემბრამდე გაგრძელდა. 2017 წლის შეთანხმებას 2019 წლის 31 დეკემბერს დაუმთავრდა მოქმედების ვადა. შეთანხმებით ინვალიდთა 9 კატეგორია ისარგებლებს, რაც ჯამში 8 ათას ადამიანს მოიცავს და 50 მლნ რუბლს შეადგენს. შეთანხმების მოქმედების ვადის გაგრძელებას რუსეთის მთავრობამაც დაუჭირა მხარი.
რუსეთი აფხაზეთს კორონავირუსთან ბრძოლაში დაეხმარება
რუსეთის ჯანდაცვის სამინისტრო და „როსპოტრებნადზორი“ აფხაზეთს დე ფაქტო საზღვრებზე სანიტარულ-საკარანტინო პოსტების გაძლიერებაში დაეხმარება. დახმარება აფხაზეთში მობილური სანიტარულ-ეპიდემიოლოგიური ბრიგადებისა და რუსეთის ჯანდაცვის სამინისტროს ეპიდომიოლოგებისა და ინფექციონისტების ჩასვლას ითვალისწინებს. გარდა ამისა, რუსეთი აფხაზეთს აუცილებელი მედიკამენტებით, სახარჯი მასალებით, დიაგნოსტიკური ტესტ-სისტემებითა და ინდივიდუალური დაცვის საშუალებებით დაეხმარება. აფხაზეთი სულ 500 ტესტ-სისტემას მიიღებს.
სეპარატისტებთან თანამშრომლობა
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი ანატოლი ბიბილოვი ლუგანსკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკას ესტუმრა. სეპარატისტული ლუგანსკის ლიდერმა ლეონიდ პასეჩნიკმა ბიბილოვი მაისში მეორე მსოფლიო ომში გამარჯვების 75-ე წლისთავთან დაკავშირებულ აღლუმზეც მიიწვია.
აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს წარმომადგენლობებს თებერვალი დატვირთული თვე ჰქონდათ.
დიპლომატიური სამსახურის თანამშრომლის დღე
2020 წლის 8 თებერვალს ცხინვალში რუსეთის დიპლომატიური სამსახურის თანამშრომლის დღე აღნიშნეს. საზეიმო ღონისძიებას რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი ანატოლი ბიბილოვიც დაესწრო. 10 თებერვალს მსგავსი ღონისძიება გაიმართა სოხუმშიც, რომელსაც დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი დაურ კოვეც დაესწრო.
მუსიკალური წიგნები საჩუქრად
ცხინვალში სააგენტოს წარმომადგენლობის დახმარებით, რეგიონის მუსიკალურ სკოლებს საგანმანათლებლო მასალები დაურიგეს.
ინფორმატიკის გაკვეთილი მოსწავლეებისთვის
ცხინვალში სააგენტოს წარმომადგენლობაში საერთო რუსული საგანმანათლებლო აქციის - „ციფრების გაკვეთილი“, ფარგლებში 8-9 კლასელებისთვის ინფორმატიკის გაკვეთილი ჩატარდა.
ახალი საბავშვო ბაღი ცხინვალში
ცხინვალში 160 ბავშვზე გათვლილი ახალი საბავშვო ბაღი გაიხსნა. ბაღის მშენებლობა ცხინვალის რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში 2019 წელს დასრულდა. ბაღის ახალი შენობის გახსნის საზეიმო ღონისძიებას დე ფაქტო პრეზიდენტი ანატოლი ბიბილოვი და რეგიონში რუსეთის „ელჩი“ მარატ კულახმეტოვიც დაესწრნენ.
შეხვედრა გალის რაიონის სკოლების დირექტორებთან
აფხაზეთში სააგენტოს წარმომადგენლობის ხელმძღვანელმა ვადიმ ჩეხამ მონაწილეობა მიიღო გალის რაიონის სკოლების დირექტორების შეხვედრაში. შეხვედრის დროს სკოლებს რუსული ენისა და ლიტერატურის სახელმძღვანელოები და მეთოდური ლიტერატურა გადასცეს.
„თავდადების გაკვეთილები“
აფხაზეთში სააგენტოს წარმომადგენლობამ მეორე მსოფლიო ომში გამარჯვების 75-ე წლისთავის აღნიშვნის მომზადების ფარგლებში აფხაზეთის სკოლებში „თავდადების გაკვეთილები“ ჩაატარა. სოხუმის მე-2 საშ. სკოლაში მსგავსი გაკვეთილი როსტოვის ფაშისტებისგან განთავისუფლების დღესთან დაკავშირებით ჩატარდა. ანალოგიური გაკვეთილი ჩატარდა  დრანდის სკოლაშიც. სოხუმის მე-3 საშ. სკოლაში გაკვეთილი სტალინგრადის ბრძოლას მიეძღვნა. გაკვეთილების დასრულების შემდეგ სკოლებმა საჩუქრად მეორე მსოფლიო ომის შესახებ წიგნები მიიღეს.
პასტერნაკის გახსენება
ცხინვალში სააგენტოს წარმომადგენლობაში რუსი პოეტი ბორის პასტერნაკის შემოქმედებისადმი მიძღვნილი საღამო გაიმართა.
განათლება რუსეთში
სააგენტოს წარმომადგენლებმა რუსეთში განათლების მიღების საკითზე ცხინვალსა და ახალგორში უფროსკლასელებთან და აბიტურიენტებთან შეხვედრები გამართეს.
ლიტერატურულ-მუსიკალური საღამო ცხინვალში
ცხინვალში საბავშვო ბიბლიოთეკაში „სამშობლოს დამცველის დღისადმი“ მიძღვნილი თემატურ ლიტერატურულ-მუსიკალური საღამო გაიმართა, რომელშიც კადეტთა სკოლის აღსაზრდელებმა და ცხინვალის მე-2 საშ. სკოლის მოსწავლეებმა მიიღეს მონაწილეობა.
მშობლიური ენის საერთაშორისო დღე სოხუმშიც აღნიშნეს
სოხუმში 21 თებერვალს სააგენტოს წარმომადგელობის მხარდაჭერით მშობლიური ენის საერთაშორისო დღე აღნიშნეს. რუსულ ენასა და ლიტერატურაში მულტიმედიურ ვიქტორინაში ქ. სოხუმის აფხაზური და სომხური სკოლების მოსწავლეებმა მიიღეს მონაწილეობა.

Staff changes at the Russian government towards Abkhazia and the Tskhinvali Region started early 2020 continued in February as well. Starting from February 1, Abkhazia receives electricity from Russia. Textbooks of Russian language and literature were handed over to schools in Gali district. Russia will help Abkhazia to fight the Conoravirus. The article provides an overview of the major events that took place in February 2020 in connection with the Kremlin policy in Abkhazia and the Tskhinvali Region.
February 2020 Important Developments Shortly:
• Curators: Deputy Prime Minister of the Russian Government Marat Khunsullin has been appointed Co-Chair of Intergovernmental Committee on socio-economic cooperation with Abkhazia and the Tskhinvali Region.
• Meeting with the curator: In Moscow, de facto Leader of the Tskhinvali Region met with the Deputy Head of the Russian Presidential Administration.
• Military exercises: Russian servicemen deployed in the Tskhinvali Region have been active in terms of conducting military exercises since 2020.
• Cooperation in the field of security: de facto Defence Minister of Abkhazia Merab Kishmaria met with the commander of the 7th Russian military base in Abkhazia Oleg Senkov.
• Foreign policy coordination: Deputy Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation met with the Co-Chairs of the Geneva Discussions.
• Cooperation in the field of economy: Tskhinvali appeals to Moscow to assist and resolve the problem of food and industrial goods import from Russia to the Tskhinvali Region.
• Cooperation in the energy field: Starting from February 1, Abkhazia receives electricity from Russia.
• Cooperation in the field of health: medicines and medical supplies provision to Russian citizens residing in Abkhazia will be continued.
• Cooperation with separatists: de facto Leader of the Tskhinvali Region visited self-proclaimed Lugansk People’s Republic.
• Soft power: „lessons of devotion“ were held at the schools in Abkhazia on the 75th anniversary of the victory in World War II.
Curators
Curators to Abkhazia and the Tskhinvali Regions: Staff changes
On February 7, 2020, by the decree of the Prime Minister of the Russian Federation, former Minister of North Caucasus Affairs Sergey Chebotarev was appointed Deputy Minister at the Ministry of Economic Development. Chebotarev will continue his old job as the Deputy Minister at the new ministry. On January 21, 2020, by the order of the Russian President Vladimir Putin, the Ministry of North Caucasus Affairs was abolished and joined the Ministry of Economic Development.
Reportedly, the curator to Abkhazia and the Tskhinvali Region has been replaced at the Directorate for Cross-Border Cooperation of the Presidential Administration. Vladimir Vladimirov was replaced by Vladimir Mishenkov. Vladimirov has been in office since August 2017 and oversaw political direction in Abkhazia and the Tskhinvali Region. Mishenkov has worked at the Ministry of Regional Development and the Ministry of North Caucasus Affairs.
On February 15, 2020, by the decree of the government of the Russian Federation, Deputy Prime Minister Marat Khusnullin was appointed Co-Chair of the intergovernmental committee on socio-economic cooperation with Abkhazia and the Tskhinvali Region. Khusnullin was preceded by Vitaly Mutko, who left the government on January 21.
On February 18, 2020, the order published on the President's website finally confirmed the rumors on deposition of the Presidential Assistance Vladislav Surkov. His areas of responsibility at the Presidential administration covered directions of Ukraine and the occupied regions of Georgia.
Russian Advisor died in Tskhinvali
On February 3, 2020, the Russian Federation Health Advisor Igor Gal died in the Tskhinvali Region. Bodies of Gal and his wife were found in their rented apartment in Tskhinvali. Vladikavkaz forensic-medical examination determined death was caused by carbon monoxide poisoning. Gal was involved in the reform of the healthcare system in the Tskhinvali Region since 2016.
Meeting with Curator
On February 28, 2020, in Moscow, de facto President of the Tskhinvali Region Anatoly Bibilov met with the Deputy Head of the Presidential Administration of the Russian Federation Dmitry Kozak.  Issues related to construction of backup power lines, modernization of Trans-Caucasian highway and financing of investment program were discussed at the meeting. This was the first meeting of the Presidential Administration senior officials with de facto Leader of the Tskhinvali Region after deposition of Vladislav Surkov’s, who was the curator to Abkhazia and the Tskhinvali Region. At this stage, the Presidential Administration has not officially confirmed who will substitute Surkov in direction of occupied regions of Georgia, however it seems Kozak is already coordinating this direction. Earlier, Kozak officially replaced Surkov for the Ukrainian direction.
• Repair unit servicemen practiced in evacuation of damaged equipment during the combat activities.
• As a part of tactical exercise motorized infantry unit worked out defensive actions in mountainous areas.
• Grenade launcher unit completed 30-day training session in mountains and Black Sea coast.
• Artillerists destroyed targets using new technical-digital devices.
• Reconnaissance unit started a month camp gathering at Tsebelda polygon. Servicemen completed counter subversive combat-training tasks in difficult terrain.
• In order to prevent seasonal viruses at the military base, medical unit carried out various preventive measures, including distribution of onions and garlics in canteens to increase the servicemen immunity.
• More than 1000 servicemen and their families participated in World War II related project – „Road to Remembrance“.
• Parade units prepare for celebration of the 75th anniversary of the Victory in World War II.
• The Investigative Committee of the Russian Federation has closed the case of the traffic accident, as a result of which three Russian servicemen died  in Abkhazia on January 18, 2019. Statement released by the committee states the case was closed due to the suspect's death. According to the investigation, the driver lost control of the armoured vehicle.
• International cultural-business center „Moscow House“ in Sokhumi, donated church utensils and literature to the church on the territory of the 7th  Russian military base in Abkhazia. At the military base the Nicholas the Miraculous Church was opened in April 2018.
• On February 23, concert was held at the 7th military base dedicated to the „Defender of the Fatherland Day“.
• At Dzartsemi polygon, military base unit practiced combat shootings using standard missiles. During the exercise shootings were carried out from various weapons.
• Military base engineers carried out field training exercise at Dzartsemi polygon.
• Military base unit practiced combat shootings from man-portable disposable rocket launcher - „Шмель“.
• Company tactical groups participated in bilateral training.
• Engineers of the 58th army of the Southern Military District of the Russian Federation participated in tactical-special exercises. The training lasted for three weeks. The exercises were held in North Ossetia, Kabardino-Balkaria, Chechnya, Dagestan and the Tskhinvali Region. Missile and artillery units of the 58th army started field training exercise at the North and South Caucasus military polygons. Field training exercise will also be held at Dzartsemi polygon in the Tskhinvali Region as well.
De facto Defence Minister of Abkhazia Merab Kishamria met with the Commander of the 7th military base of the Russian Federation in Abkhazia Oleg Senkov. During the meeting the parties congratulated each other on the coming „Defender of the Fatherland Day“ and expressed readiness to hold joint events.
On February 6, 2020, Andrey Rudenko, Deputy Foreign Minister of the Russian Federation and curator to Abkhazia and the Tskhinvali Region, met with the co-chairs of the Geneva International Discussions on stability and security in Transcaucasia. Meeting participants exchanged views on regional security issues. Special attention was paid to the situation on the occupation line, at de facto border with the Tskhinvali Region. The sides discussed possible steps to de-escalate the tensions.
Cooperation in the Field of Economics
As de facto President Anatoly Bibilov stated at the meeting with entrepreneurs, who faced problems while importing food and industrial goods from Russia to the Tskhinvali Region via „Nizhny Zaramag“ customs point, Bibilov has sent a letter to the Russian Ministry of Economic Development outlining specific solutions to the problem at de facto border of the Tskhinvali Region with Russia.  The problem arose as a result of Russia's request for customs clearance in accordance with the Customs Union rules. To solve the problem, representatives of de facto customs service of the Tskhinvali Region met with representatives of customs service the North Ossetian Republic - Alania. The problem is not resolved at the moment.
On February 1, the Russian Federation started supplying Abkhazia with electricity. Energy deficit in Abkhazia was caused by water decrease to critical level in Jvari reservoir. Electricity supply from Russia will continue until Enguri Dam returns to normal operation. To eliminate current energy shortage, it is planned to supply Abkhazia with 200-250 million kWh electricity in February-March. For Abkhazia price per kWh will be 2 Russian RUB. In 2019 electricity supply cost amounted to 190 million RUB.
Russia Continues Medicines Provision to Abkhazia
De facto Parliament of Abkhazia ratified additional agreement on cooperation between Abkhazia and Russia in the field of medicines and medical products provision to the certain categories of Russian citizens residing in Abkhazia. The agreement validity was extended till December 31, 2022. The agreement was signed in 2017 and expired on December 31, 2019. 9 categories of disabled persons will benefit from the agreement, totally covering 8,000 people and amounting to 50 million RUB. The agreement extension was supported by the Russian government as well.
Russia will Assist Abkhazia to Fight the Coronavirus
The Russian Ministry of Health  and „Rospotrebnadzor“ will assist Abkhazia to strengthen sanitary and quarantine posts on de facto borders of Abkhazia. Assistance envisages arrival of mobile sanitary-epidemiological squads and epidemiologists and infectious disease specialists of the Russian Ministry of Health. In addition, Russia will assist Abkhazia with necessary medicines, consumables, diagnostic test systems and individual protection equipment. Totally, Abkhazia will receive 500 test systems.
Cooperation with Separatists
De facto President of the Tskhinvali Region Anatoly Bibilov paid a visit to self-proclaimed Lugansk People’s Republic. Leonid Passychnik, Leader of the separatist Lugansk, invited Bibilov to the parade on the 75th  anniversary of the Victory in World War II, that will be held in May.
The Federal Agency for CIS States, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs representations in Abkhazia had a busy month in February.
Day of Diplomats
On February 8, 2020, Day of Russian Diplomats was celebrated in Tskhinvali. De facto president Anatoly Bibilov also attended the ceremony. On February 10, de facto Foreign Minister of Abkhazia Daur Kove attended the similar event held in Sokhumi.
Musical books
Educational materials were donated to the region music schools with the support of the agency representation in Tskhinvali.
Lessons in computer sciences for students
As a part of the All-Russian educational campaign „Numbers Lesson“, lesson in computer sciences was held for students of 8 - 9 grades at the agency representation in Tskhinvali.
New kindergarten in Tskhinvali
New kindergarten with 160 places was opened in Tskhinvali. The kindergarten construction under the investment program promoting socio-economic development of the Tskhinvali Region was completed in 2019. De facto President Anatoly Bibilov and Russian „ambassador“ to the region Marat Kulakhmetov attended the new building opening ceremony.
Meeting with principals of schools in Gali district
Head of the agency representation in Abkhazia Vadim Chekha participated in the meeting with principals of schools in Gali district. During the meeting the schools were given Russian language and literature textbooks and methodical literature.
Lessons of Devotion
As a part of preparation for the celebration of the 75th anniversary of the Victory in World War II, the agency representation in Abkhazia conducted „Lessons of Devotion“ in Abkhazian schools. At the 2nd secondary school of Sokhumi lesson was held on the day of liberation Rostov from fascists. Similar lesson was also held at Drand school. At the 3rd secondary school in Sokhumi, lesson was dedicated to the Battle of Stalingrad. After the lessons, the schools received books on World War II.
Remembering Pasternak
In Tskhinvali, at the Agency representation was held an evening dedicated to the work of the Russian poet Boris Pasternak.
Education in Russia
In Tskhinvali and Akhalgori the agency representatives held meetings with senior grade students and entrants to higher educational institutions and discussed the issue of getting education in Russia.
Literary-musical evening in Tskhinvali
In Tskhinvali, at the children’s library was held thematic literary-musical evening dedicated to the day of „Defender of the Fatherland“. Students of cadet school and the 2nd secondary school participated in the evening.
International Mother Language Day was celebrated in Sokhumi as well
On February 21, with the Agency representation support, International Mother Language Day was celebrated in Sokhumi. Students of Abkhazian and Armenian schools in Sokhumi participated in a multimedia quiz in Russian language and literature.