გამოცემა: N24 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 დეკემბერი, 2020
„აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში კრემლის პოლიტიკის მიმოხილვა“ მზადდება პროექტის - „კრემლის პოლიტიკის გზამკვლევი აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში“ ფარგლებში. მიმოხილვის მიზანია მკითხველს აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში რუსეთის პოლიტიკასთან დაკავშირებული მნიშვნელოვანი მოვლენების შესახებ ინფორმაცია მივაწოდოთ. მიმოხილვა გამოდის თვეში ერთხელ და გამოადგება გადაწყვეტილების მიმღებთ, საჯარო მოხელეებს, მედიის, საერთაშორისო სამთავრობო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებსა თუ სხვებს, ვისაც საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში კრემლის პოლიტიკა აინტერესებს.
2020 წლის დეკემბრის მნიშვნელოვანი მოვლენები მოკლედ:
• კურატორები: აფხაზეთში რუსეთის ფედერალური უშიშროების სამსახურის ახალი წარმომადგენელი დაინიშნა.
• კურატორებთან შეხვედრა: აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია რუსეთში ვიზიტის ფარგლებში რუსეთის ხელისუფლების არაერთ წარმომადგენელს შეხვდა.
• სამხედრო წვრთნები:  აფხაზეთში მე-7 სამხედრო ბაზაზე ახალი სასწავლო წლის დაწყება აღნიშნეს.
• ეკონომიკის სფეროში თანამშრომლობა: მოსკოვმა და ცხინვალმა ტვირთების გადაადგილებას დე ფაქტო საზღვარზე ერთობლივად გაკონტროლება დაიწყეს.
• სოფლის მეურნეობის სფეროში თანამშრომლობა: რუსეთში რეკორდული რაოდენობის აფხაზური მანდარინი გაიტანეს.
• ჯანდაცვის სფეროში თანამშრომლობა: ცხინვალში მუშაობა დაასრულა რუსეთის მიერ გამოგზავნილმა მრავალპროფილურმა მობილურმა საავადმყოფომ.
• განათლების სფეროში თანამშრომლობა: აფხაზეთის დე ფაქტო განათლებისა და ენის პოლიტიკის მინისტრმა ბელგოროდის სახელმწიფო ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის დირექტორთან თანამშრომლობის შეთანხმებას მოაწერა ხელი.
• სხვადასხვა სფეროში თანამშრომლობა: რუსეთი აფხაზეთს ციფრული მაუწყებლობის დანერგვაში დაეხმარება.
• „რბილი ძალა“:  ცხინვალის რეგიონში „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობამ ცხინვალის დე ფაქტო განათლების სამინისტროს სასკოლო სახელმძღვანელოები გადასცა.
2020 წლის 7 დეკემბერს აფხაზეთში რუსეთის ფედერალური უშიშროების სამსახურის წარმომადგენელი პოლკოვნიკი ალექსანდრე ოპარინი აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას შეხვდა. ოპარინისთვის ეს მისი ბოლო სამუშაო შეხვედრა იყო. მას პოლკოვნიკი ალექსანდრ სობოლი შეცვლის, რომელიც, ამავე დროს, აფხაზეთში რუსეთის დე ფაქტო საელჩოს წარმომადგენლობაში მრჩეველია.
კურატორებთან შეხვედრა
2020 წლის 11 დეკემბერს აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია რუსეთში მორიგი სამუშაო ვიზიტით გაემგზავრა. რუსეთში წინა ვიზიტებისგან განსხვავებით, ეს ვიზიტი განსაკუთრებით დატვირთული იყო და 19 დეკემბერს დასრულდა. ვიზიტის ფარგლებში ბჟანია რუსეთის მთავრობის არაერთ წარმომადგენელს შეხვდა. შეხვედრების მთავარი მიზანი ბჟანიასა და რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს შორის 12 ნოემბერს ქ. სოჭში მიღწეული შეთანხმების განხორციელებასთან დაკავშირებული საკითხების განხილვა იყო. რუსულმა და აფხაზურმა მხარემ 12 ნოემბერს აფხაზეთის კანონმდებლობის რუსეთის კანონმდებლობასთან ჰარმონიზაციის საფუძველზე რუსეთსა და აფხაზეთს შორის ერთიანი სოციალური და ეკონომიკური სივრცის ფორმირების პროგრამა დაამტკიცეს. პროგრამის მიზანია რუსეთის მიერ ინიცირებულ ან მხარდაჭერილ ინტეგრაციულ პროცესებში აფხაზეთის სრულყოფილი მონაწილეობისთვის ხელსაყრელი პირობების შექმნა.
ასლან ბჟანიას შეხვედრა აფხაზეთის კურატორ დიმიტრი კოზაკთან. წყარო: აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის ვებგვერდი
რუსეთის ფედერაციის სამხრეთის სამხედრო ოლქი
რუსეთის ფედერაციის სამხრეთის სამხედრო ოლქის სამხედრო მოსამსახურეები 2021 წელს ათობით გეგმიურ საერთაშორისო სწავლებაში მიიღებენ მონაწილეობას. ერთობლივ სამხედრო სწავლებებში მონაწილეობას მიიღებენ შემდეგი ქვეყნები: სომხეთი, ალჟირი, ეგვიპტე, ინდოეთი, ყაზახეთი, პაკისტანი, თურქეთი. სწავლებაში ასევე ჩაერთვებიან აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო შეიარაღებული ძალებიც.
• სამხედრო ბაზაზე ახალი სასწავლო წლის დაწყება აღნიშნეს. ზამთრის პერიოდში სამხედრო წვრთნების პრიორიტეტად ყველა კატეგორიის სამხედრო მოსამსახურის მომზადების დონის გაუმჯობესება დასახელდა.
• სამხედრო მოსამსახურეებმა უკანონო შეიარაღებული ფორმირებების ლიკვიდაციაში ივარჯიშეს. წვრთნის ფარგლებში სამხედროებმა აიღეს პირობითი სამხედრო დასახლება, რომელიც „ტერორისტებს“ ჰქონდათ დაპყრობილი.
• სამხედრო მოსამსახურეებმა საბრძოლო სროლაში ივარჯიშეს. ქვედანაყოფის პირადმა შემადგენლობამ დაამუშავა საერთო-საჯარისო ბრძოლის წარმოების ელემენტები, ასევე თავდაცვისა და თავდასხმის ტაქტიკა.
• ფსიქოლოგებმა 2020 წლის საშემოდგომო გაწვევის ახალწვეულები შეამოწმეს.
• ახალწვეულებმა დაიწყეს ინდივიდუალური მომზადების ინტენსიური კურსი, რომელიც მთიანი რელიეფის პირობებში, ტყესა და სანაპირო ზოლზე მიმდინარეობს.
• სამხედრო ბაზაზე 2020 წლის საშემოდგომო გაწვევის ახალწვეულებმა სამხედრო ფიცი დადეს.
• არტილერისტებმა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო შეიარაღებული ძალების ქვედანაყოფებმა საბრძოლო სროლაში ივარჯიშეს.
• ყუმბარმტყორცნელებმა პირობითი მოწინააღმდეგის ტანკების განადგურებაზე ივარჯიშეს.
• სნაიპერებმა საარტილერიო ცეცხლის მაკორექტირებლებთან ბრძოლის სპეციალური კურსი გაიარეს.
• რქბ (რადიაციული, ქიმიური, ბიოლოგიური) დაცვის სპეციალისტებმა ცხინვალის რეგიონში სოციალური ინფრასტრუქტურის სადეზინფექციო სამუშაოები დაასრულეს.
• სამხედრო ბაზის ტანკისტებმა რიგით მეშვიდე „არმიის საერთაშორისო თამაშებისთვის“ (АрМИ-2021) მზადება დაიწყეს.
• სამხედრო ბაზის ახალწვეულებმა სამხედრო ფიცი დადეს.
2020 წლის დეკემბერში აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში რუსეთის სამხედრო ძალების საქმიანობის დეტალური მიმოხილვა იხ. აქ.
მოსკოვი და ცხინვალი ტვირთების გადაადგილებას დე ფაქტო საზღვარზე ერთობლივად გააკონტროლებენ
მოსკოვი და ცხინვალი დე ფაქტო საზღვარზე ტვირთებისა და სატრანსპორტო საშუალებების გადაადგილების ერთობლივ კონტროლზე შეთანხმდნენ. შეთანხმების მიზანია საბაჟო ბარიერების მინიმუმამდე შემცირება. ერთობლივი კონტროლი „ქვემო ზარამაგის“ გამშვებ პუნქტზე 30 დეკემბრიდან ხორციელდება. პრობლემა დიდი ხანია არსებობს, რაც რუსეთიდან ცხინვალის რეგიონში საქონლის შეტანას უკავშირდება, კერძოდ, ცხინვალის რეგიონის მეწარმეებს დეკლალირება და დოკუმენტების გაფორმება ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის საბაჟო წესებით მოეთხოვებათ.
აფხაზური და რუსული საგადახდო სისტემების ინტეგრაცია დასრულდა
აფხაზეთის დე ფაქტო ეროვნული ბანკის ცნობით, 2020 წელს აფხაზეთის ტერიტორიაზე რუსეთის მოქალაქეები აქტიურად იყენებდნენ რუსეთის საგადახდო სისტემის - „Мир“-ის ბარათებს. 2020 წელს „Мир“-ის ბარათებით 1.2 მლრდ რუბლის ოპერაცია განხორციელდა, რაც 2019 წლის მონაცემებს სამჯერ აღემატება. ასევე დასრულდა „Мир“-სა და აფხაზური „АПРА“-ს საგადახდო სისტემების ინტეგრაცია, რაც აფხაზეთში მაცხოვრებლებს АПРА «World»-ის საგადახდო ბარათების აფხაზეთის ფარგლებს გარეთ გამოყენების შესაძლებლობას აძლევს. „АПРА“-ს ბარათების მფლობელებმა 2020 წელს რუსეთის ტერიტორიაზე 40 მლნ რუბლი დახარჯეს, რაც 20-ჯერ აღემატება გასული წლის მაჩვენებელს. АПРА «World»-ის მფლობელებმა რუსეთის 170 ქალაქეში განახორციელეს ოპერაცია.
АПРА «World»-ის საგადახდო ბარათი. წყარო: აფხაზეთის დე ფაქტო ეროვნული ბანკის ვებგვერდი
რუსული დელეგაციის ვიზიტი აფხაზეთში
აფხაზეთის დე ფაქტო მთავრობაში აფხაზეთისა და რუსეთის სოფლის მეურნეობის სფეროს წარმომადგენლების შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე განხილვის მთავარი თემა ბაღების გაშენება, მესაქონლეობის განვითარება და ახალგაზრდა სპეციალისტების აღზრდა და კადრების გადამზადება იყო.
რუსეთში რეკორდული რაოდენობის აფხაზური მანდარინი გაიტანეს
აფხაზეთის დე ფაქტო ვიცე-პრემიერისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის ბესლან ჯოპუას განცხადებით, აფხაზეთიდან რუსეთის მიმართულებით, ყოველდღიურად, 1000-დან 1900 ტონამდე მანდარინი გადის. 22 დეკემბრის მონაცემებით, რუსეთში 32.8 ტონა მანდარინია გატანილი, რაც 1993 წლის შემდეგ რეკორდული მაჩვენებელია. 2019 წელს 9.4 ათასი ტონა გაიტანეს, 2018 წელს კი - 13.8 ათასი ტონა.
„მოსკოვის სახლმა“ სოფელ ფსხუს სამედიცინო მოწყობილობები გადასცა
„მოსკოვის სახლმა“, რომელიც ქალაქ სოხუმში მდებარეობს, აფხაზეთის მაღალმთიან სოფელ ფსხუს სამედიცინო მოწყობილობები გადასცა. სოფელ ფსხუს ამბულატორიას გადაეცა ინვალიდის ეტლები, ხელჯოხები, სპეციალური ლეიბები, წნევის საზომი აპარატები და სხვა.
ცხინვალში საველე ჰოსპიტალმა მუშაობა დაასრულა
17 დეკემბერს მუშაობა დაასრულა რუსეთის მიერ გამოგზავნილმა მრავალპროფილურმა მობილურმა საავადმყოფომ, რომელიც ქ. ცხინვალში, ოქტომბრის ბოლოს განთავსდა. ჰოსპიტალში, საერთო ჯამში, 192-მა ადამიანმა იმკურნალა და 2249 PCR-ტესტი თუ ლაბორატორიული კვლევა ჩატარდა.
ცხინვალის რეგიონი კორონავირუსთან ბრძოლისთვის რუსეთისგან 80 მლნ რუბლს მიიღებს
რუსეთის მთავრობის გადაწყვეტილებით, ცხინვალის რეგიონი კორონავირუსთან ბრძოლისთვის სარეზერვო ფონდიდან 79.7 მლნ რუბლს მიიღებს. ფული დაიხარჯება წამლებისა და სპეციალური მოწყობილობების შესყიდვაზე, ასევე ხელფასებს მიიღებს სამედიცინო პერსონალი.
რუსეთმა აფხაზეთს 45 ათასი ტესტ-სისტემა გადასცა
„როსპოტრებნადზორმა“ აფხაზეთის „სანეპიდემსტანციას“ 45 ათასი ტესტ-სისტემა გადასცა კორონავირუსის ინფექციის დიაგნოსტიკისთვის. დე ფაქტო რესპუბლიკაში უკვე ჩაიტანეს 15 ათასი ტესტ-სისტემა, დანარჩენი კი მათ მოგვიანებით გადაეცემათ.
განათლების სფეროში თანამშრომლობა
აფხაზეთის დე ფაქტო განათლებისა და ენის პოლიტიკის მინისტრმა ინალ გაბლიამ ბელგოროდის სახელმწიფო ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის დირექტორ სერგეი ბულგაკოვთან თანამშრომლობის შეთანხმებას მოაწერა ხელი. თანამშრომლობა ითვალისწინებს განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის სფეროში ურთიერთქმედებას. შეხვედრაზე განსაკუთრებული ყურადღება ინჟინრების მომზადების საკითხს დაეთმო.
აფხაზეთში რუსეთის ციფრული განვითარების, კავშირგაბმულობისა და მასობრივი კომუნიკაციების სამინისტროს სამუშაო ჯგუფი იმყოფებოდა. რუსული დელეგაციის განცხადებით, ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლას ორი წელი დასჭირდება. აფხაზურმა და რუსულმა მხარეებმა სატელევიზიო ანძებისა და ტელეცენტრების ერთობლივი მონიტორინგი განახორციელეს. შეხვედრაზე ქსელების დაპროექტებასთან დაკავშირებული ტექნიკური და სპეციალისტების მომზადების საკითხებიც განიხილეს.
ცხინვალის რეგიონში „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობამ, რუსეთის ფედერაციის „საელჩოს“ მხარდაჭერით, სახელმწიფო პროგრამის „რუსული ენის“ ფარგლებში:
• რეგიონის დე ფაქტო განათლების სამინისტროს 10 ათასამდე სასკოლო სახელმძღვანელო გადასცა.
• ახალგორის რაიონის საგანმანათლებლო დაწესებულებებს სასწავლო და მეთოდური ლიტერატურა, ასევე საბავშვო მწერლების ნაწარმოებები გადასცა. ახალგორის რაიონის სკოლასა და საბავშვო ბაღს, საერთო ჯამში, 1500-ზე მეტი წიგნი გადაეცა.
• ახალგორის რაიონის სოფელ ორჭოსანის სკოლასა და საბავშვო ბაღს სასწავლო სახელმძღვანელოები გადასცა. ორჭოსანის სკოლა რამდენიმე წლის წინათ გაიხსნა რუსეთის ფედერაციის საინვესტიციო პროგრამის მხარდაჭერით. სკოლაში 70 მოსწავლეა, საბავშვო ბაღში კი - 30 აღსაზრდელი.
სოფელ ორჭოსანში წიგნები გადასცეს. წყარო: ცხინვალის რეგიონში „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობის ვებგვერდი

Publication: N24 / Review period: December 1-31, 2020
• Government officials:  A new representative of the Russian Federal Security Service was appointed in Abkhazia.
• Meeting with government officials:  During his visit to Russia, the de facto president of Abkhazia, Aslan Bzhania, met with several Russian officials.
• Military exercises:  The beginning of a new academic year was celebrated at the 7th military base in Abkhazia.
• Cooperation in the field of the economy:  Moscow and Tskhinvali jointly control the movement of goods across the de facto border.
• Cooperation in the field of agriculture:  A record number of Abkhazian tangerines was exported to Russia.
• Cooperation in the field of healthcare:  The Russian multidisciplinary mobile hospital in Tskhinvali completed its work.
• Cooperation in the field of education:  The de facto Minister of Education and Language Policy of Abkhazia signed an agreement on cooperation with the Director of the Belgorod State Technological University.
• Cooperation in various fields:  Russia will assist Abkhazia in introducing digital broadcasting.
• “Soft power:”  The Rossotrudnichestvo office in the Tskhinvali region handed over textbooks to the de facto Ministry of Education.
Government Officials
On December 7, 2020, a representative of the Russian Federal Security Service in Abkhazia, the Colonel Alexander Oparin, met with the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania. This was Oparin’s last working meeting. He will be replaced by the Colonel Alexander Sobol who, at the same time, is an adviser to the Diplomatic Mission of the Russian de facto embassy in Abkhazia.
Meeting with Government Officials
On December 11, 2020, the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, paid another working visit to Russia. Unlike his previous visits to Russia, this visit was particularly busy and ended on 19 December. During the visit, Bzhania met with several representatives of the Russian government. The main purpose of the meetings was to discuss issues related to the implementation of the November 12 agreement reached in Sochi between Bzhania and the Russian President, Vladimir Putin. On November 12, the parties approved  a program for the formation of a common social and economic space between Russia and Abkhazia on the basis of harmonization of the legislation of Abkhazia and the Russian Federation. The program is aimed at creating favourable conditions for the full participation of Abkhazia in integration processes initiated or supported by Russia.
Aslan Bzhania meeting with Dmitry Kozak, responsible for the direction of Abkhazia. Source:  Web-page of the de facto president of Abkhazia
The Southern Military District of the Russian Federation
In 2021, military servicemen of the Southern Military District of the Russian Federation will take part in dozens of planned international exercises. Armenia, Algeria, Egypt, India, Kazakhstan, Pakistan, and Turkey will also participate in joint military exercises. The de facto armed forces of Abkhazia and the Tskhinvali region will also be involved in the exercises.
• The beginning of a new academic year was marked at the military base. Improving the preparedness of all categories of military servicemen was named as a priority of the winter military exercises.
• Military servicemen exercised to eliminate illegal armed formations. As part of the exercise, servicemen seized a conditional military settlement occupied by “terrorists.”
• • Soldiers trained in combat shooting. The personnel of the unit developed elements of the production of general-military combat, as well as defense and attack tactics.
• Military servicemen exercised in combat shooting.  Several units worked out the combined arms tactics, as well as defensive and offensive strategies.
Other news from the 7th military base
• Psychologists tested the fall 2020 call-up recruits.
• Recruits started an intensive course of individual training in mountainous, wooded and coastal terrain.
• Conscripts of the fall 2020 call-up took the military oath at the military base.
Military exercises at the 4th military base in the Tskhinvali region
• Artillerymen and units of the de facto armed forces of the Tskhinvali region exercised in combat shooting.
• Grenade launchers exercised to destroy tanks of a conditional enemy.
• Snipers completed a special course on countering artillery spotters.
Other news from the 4th military base
• RCB (radiation, chemical, biological) protection specialists completed disinfection of social infrastructure in the Tskhinvali region.
• Tankmen of the military base started preparations for the 7th International Army Games (АрМИ-2021).
• Conscripts of the military base took the military oath.
A detailed review of the activities of the Russian Military forces in Abkhazia and the Tskhinvali region in December 2020 can be found here.
Moscow and Tskhinvali will jointly control the movement of goods at the de facto border
Moscow and Tskhinvali agreed to jointly control the movement of goods and vehicles at the de facto border. The agreement is aimed at minimizing customs barriers. Joint control is being exercised at the Kvemo Zaramagi checkpoint since December 30. The problem has long been associated with the import of goods from Russia into the Tskhinvali region, in particular, entrepreneurs in the Tskhinvali region are required to declare and execute documents in accordance with the customs rules of the Eurasian Economic Union.
The integration of Abkhazian and Russian payment systems has been completed
According to the de facto National Bank of Abkhazia Russian citizens in Abkhazia in 2020 were actively using cards of the Russian payment system Mir. In 2020, transactions with the Mir cards totaled RUB 1.2 billion, three times exceeding the 2019 data. The integration of the payment systems of Mir and the Abkhazian APRA is also completed, which allows residents of Abkhazia to use the APRA “World” payment cards outside Abkhazia. In 2020, APRA cardholders spent RUB 40 million in Russia, 20 times exceeding the last year data. APRA “World” cardholders made transactions in 170 cities of Russia.
APRA “World” payment card. Source:  Web-page of the de facto National Bank of Abkhazia
Russian delegation pays a visit to Abkhazia
A meeting between representatives of the agricultural sector of Abkhazia and Russia was held at the de facto government of Abkhazia. The meeting focused on issues such as the cultivation of gardens, the development of livestock, training of young specialists and personnel qualification.
A record number of Abkhazia tangerines exported to Russia
According to Beslan Jopua, the de facto Deputy Prime Minister and the Minister of Agriculture of Abkhazia, from 1000 to 1900 tons of tangerines are exported from Abkhazia to Russia daily. As of December 22, Russia has exported 32.8 tons of tangerines, a record number since 1993. In 2019, 9.4 thousand tons were exported, and in 2018 - 13.8 thousand tons.
House of Moscow handed over medical equipment to the village of Pskhu
The House of Moscow, located in Sokhumi, handed over medical equipment to the mountainous village of Pskhu in Abkhazia. Wheelchairs, crutches, special mattresses, automated blood pressure monitors and more were delivered to the outpatient clinic of Pskhu.
Field hospital in Tskhinvali completed its work
On December 17, a multidisciplinary mobile hospital of the Ministry of Defense of the Russian Federation, deployed in Tskhinvali in late October, completed the work. The hospital treated a total of 192 people and performed 2,249 PCR or laboratory tests since the start of the work.
Tskhinvali region will receive RUB 80 million from Russia to fight the coronavirus
The Russian government allocated RUB 79.7 million from its reserve fund to fight the coronavirus in the Tskhinvali region. The funds will be used to purchase medicines and special equipment, as well as pay salaries of medical staff.
Russia donated 45 thousand test systems to Abkhazia
The Rospotrebnadzor donated 45 thousand  test systems to the Sanitary Epidemiological Station of Abkhazia for diagnosing the coronavirus infection. 15 thousand test systems have already been delivered to the de facto republic and the rest will be handed over later.
Cooperation in the Field of Education
The de facto Minister of Education and Language Policy of Abkhazia, Inal Gablia, signed an agreement on cooperation with the Director of Belgorod State Technological University, Sergey Bulgakov. The cooperation involves interaction in the fields of education, science and culture. At the meeting, special attention was paid to the training of engineers.
A working group of the Russian Ministry of Digital Development, Communications and Mass Media paid a visit to Abkhazia. According to the Russian delegation, the transition to digital broadcasting will take about two years. The Abkhaz and Russian sides jointly monitored TV towers and TV centres. Technical issues related to network design as well as training of specialists were discussed at the meeting.
Within the framework of the Russian Language Russia's Federal Program and with the support of the Russian “embassy,” the Rossotrudnichestvo office in the Tskhinvali region:
• handed over up to ten thousand textbooks to the de facto Ministry of Education of the region.
• handed over educational and methodological literature, as well as works of children writers to educational institutions. In total, more than 1,500 books were donated to the Akhalgori district school and kindergarten.
• handed over textbooks to a school and a kindergarten in the village of Orchosani, the Akhalgori district. The Orchosani school was opened a few years ago with the support of the Russian investment program. The Orchosani school has 70 students and the kindergarten – 30 children.
Handing over books to the village of Orchosani. Source:  Web-page of the Rossotrudnichestvo office in the Tskhinvali region