2023-2025 წლების საინვესტიციო პროგრამა: რუსული ფული ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონისთვის
რუსეთის მიერ ოკუპირებული საქართველოს რეგიონების, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდაჭერის მიზნით, რუსეთს შემუშავებული აქვს საინვესტიციო პროგრამა, რომლის სახელია „სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი საინვესტიციო პროგრამა“. პროგრამის მიზანია ოკუპირებული რეგიონების ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესება, ეკონომიკის რეალურ სექტორში საინვესტიციო პროექტების განხორციელება, კერძო ინვესტიციების მოზიდვისთვის ხელსაყრელი საინვესტიციო კლიმატისა და დამატებითი სამუშაო ადგილების შექმნა.
საინვესტიციო პროგრამებისა და თუ სხვა სახით გაცემული ფინანსური დახმარების შედეგად ოკუპირებული რეგიონების რუსეთზე დამოკიდებულების ხარისხი სულ უფრო მზარდია. ცხინვალის რეგიონის „ბიუჯეტი“ და ეკონომიკა, პრაქტიკულად მთლიანად რუსეთზეა დამოკიდებული.
როდის დაიწყო პროგრამის განხორციელება?
რუსეთი ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის აქტიურ ფინანსურ დახმარებას 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომისა და რუსეთის მიერ ცხინვალის რეგიონის დამოუკიდებლობის აღიარების შემდეგ იწყებს. პოსტსაომარ ეტაპზე რუსეთმა ცხინვალის რეგიონის აღდგენის კომპლექსური გეგმა შეიმუშავა, რომელიც 2008-2010 წლებში განხორციელდა. ამ წლებში რუსეთი დე ფაქტო რესპუბლიკას 9.61 მლრდ რუსული რუბლით დაეხმარა. გეგმა 868 სხვადასხვა ობიექტის აღდგენა/მშენებლობას ითვალისწინებდა.
საინვესტიციო პროგრამები დღევანდელი სახელით 2011 წლიდან ხორციელდება. 2011 წელს რუსეთმა რეგიონს 6.58 მლრდ რუბლით დაეხმარა. 2012-2013 წლების პროგრამა კი 4.59 მლრდ რუბლით დაფინანსდა. 2014 წელს რეგიონმა ერთწლიანი პროგრამის ფარგლებში 2.8 მლრდ რუბლი მიიღო.
სამწლიანი საინვესტიციო პროგრამები
2015 წლიდან იწყება სამწლიანი პროგრამების განხორციელება. აღნიშნული ფორმატი დღემდე შენარჩუნებულია.
2015-2017 წლებში ცხინვალის რეგიონისა და აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკების მხარდაჭერისთვის გამოყოფილი იყო 9.1-9.1 მრლდ რუსული რუბლი. 2017-2019 წლებში კი დახმარების ოდენობა შემცირდა და თითოეული ოკუპირებული რეგიონისთვის, ჯამში 4.5-4.5 მლრდ რუსული რუბლი შეადგინა.
2020-2022 წლების პროგრამით თითოეული ოკუპირებული რეგიონისთვის 4.5-4.5 მლრდ რუსული რუბლი იყო გამოყოფილი (იმ დროისთვის 4.5 მლრდ რუბლი 72 მლნ აშშ დოლარი იყო). ამ დახმარების შედეგად, ცხინვალის რეგიონში რამდენიმე მნიშვნელოვანი პროექტი განხორციელდა. მაგ., აშენდა ძუარიყაუ-ცხინვალის გაზსადენი, რის შედეგადაც რეგიონისთვის გაზის ერთადერთი მიმწოდებელი რუსეთი გახდა. გარდა ამისა, რეაბილიტაცია ჩაუტარდა მნიშვნელოვან ავტომაგისტრალებს - ცხინვალი-ზნაური (ქართული დასახელება ყორნისი) და ცხინვალი-ლენინგორი (ქართული დასახელება ახალგორი), რითიც ცხინვალი რაიონულ ცენტრებს დაუკავშირა.
ასევე, მნიშვნელოვანი პროექტები იყო წყალმომარაგების სისტემის მოწყობა, წყალსადენის ინფრასტრუქტურის გაყვანა სოფ. ედისსა და ცხინვალს შორის, და ასევე სოფ. ვანათსა და ცხინვალს შორის, რამაც ხელი შეუწყო ცხინვალის წყალმომარაგების გაუმჯობესებას. აღსანიშნავია დე ფაქტო პარლამენტის შენობის აღდგენაც, რომელიც 2008 წლის ომის შედეგად დაზიანდა.
2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამის შეფასება
2022 წლის მიწურულს, დე ფაქტო პრეზიდენტმა, ალან გაგლოევმა განაცხადა, რომ 2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში დაგეგმილი სამუშაოების 95% დროულად შესრულდა. დე ფაქტო მშენებლობის, არქიტექტურისა და საბინაო-კომუნალური მეურნეობის მინისტრის, ედუარდ ძაგოევის განცხადებით კი, 2020-2022 წლებში დაგეგმილი 5 ობიექტის აღდგენა/მშენებლობა 2023 წელს განხორციელდება.
2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამასთან დაკავშირებით ცნობილია კორუფციის ფაქტებისა და ფინანსური მაქინაციების შესახებაც. კერძოდ, დე ფაქტო პროკურატურამ „სახელმწიფო“ კომპანია „Дорэкспострой“ რევიზიის შედეგად, რომელიც მშენებლობისა და საავტომობილო გზების ექსპლუატაციის „კომიტეტს“ ექვემდებარება, დარღვევები აღმოაჩინა. დე ფაქტო პროკურატურამ „Дорэкспострой“-ის იმდროინდელ ხელმძღვანელს, სემიონ მაკიევს ბრალი წაუყენა ფულის გათეთრებაში, კერძოდ, 4 მლნ 661 779 ათასი რუბლის (დაახლ. 56 ათასი აშშ დოლარი) მითვისებაში, რომელიც გამოყოფილი იყო საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში ბიტუმის შეძენისთვის.
2023-2025 წლების საინვესტიციო პროგრამა
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი  2023-2025 წლების საინვესტიციო პროგრამის დადგენილების რატიფიცირება რუსეთის ფედერაციის საბჭომ 2022 წლის ნოემბერში მოახდინა.
ძაგოევის განცხადებით, 2023-2025 წლებში ცხინვალის რეგიონს საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში რუსეთი 3 მლრდ 587 მლნ რუბლით (2023 წლის მარტის მონაცემებით, დაახლ. 52 მლნ აშშ დოლარი) დაეხმარება. ძაგოევის თქმით, ახალი პროგრამის ფარგლებში დაგეგმილია 46 ღონისძიება, მათ შორის 37 ღონისძიება დაწყებულია წინა საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში. დაგეგმილი ღონისძიებებიდან 44 კაპიტალურ მშენებლობასთან არის დაკავშირებული.
საგზაო ინფრასტრუქტურა
2023 წელს გაგრძელდება ერწო-სინაგურის ავტომაგისტრალის მშენებლობა, ობიექტის ექსპლუატაციაში ჩაბარების თარიღად 2024 წელი სახელდება. გარდა ამისა, იგეგმება ქვემო როკა-ედისას ავტომაგისტრალის მშენებლობა.
2023 წლის ბოლომდე დაგეგმილია მდ. ლიახვზე გამავალი ხიდის რეაბილიტაცია და ასევე, ჯავისა და ზნაურის (ქართ. ყორნისი) რაიონებში  ხიდების მშენებლობა.
ცხინვალში 27 ქუჩის კეთილმოწყობის სამუშაოები ჩატარდება, კერძოდ: 2023 წელს - 9, 2024 წელს - 12, 2025 წელს - 6. რეაბილიტირდება ისეთი ქუჩები, როგორიცაა: პუტინის, მედვედევის, კავკასიის, გაგარინის, სტალინის, მაიაკოვსკისა და ა.შ.
ენერგეტიკა
დაგეგმილია ზნაურის (ქართ. ყორნისი) დასახლებაში ელექტრო ქვესადგურის ტექნიკური აღჭურვილობის შეცვლა და ჯავის რაიონში ელექტრო ქვესადგურის რეკონსტრუქცია.
„სახელმწიფო“ კომპანია „ენერგორესურსის“ დირექტორის, აცამაზ კაბისოვის განცხადებით, პროგრამის ფარგლებში გაგრძელდება ელექტროენერგიის მრიცხველების დამონტაჟება და პროცესი 2026 წელს დასრულდება.
საინჟინრო ქსელები
პროგრამის ფარგლებში დაგეგმილი მნიშვნელოვანი სამუშაოებიდან აღსანიშნავია დაზიანებულ ადგილებში ედისი-ცხინვალის მაგისტრალური წყლის მილსადენის აღდგენა. მოწესრიგდება წყალმომარაგების სისტემა, რომელიც სოფ. ხეთაგუროვს მიაწვდის წყალს ცხინვალის რეზერვუარებიდან. ამის შედეგად, შესაძლებელი იქნება მიმდებარე რამდენიმე სოფლის წყალმომარაგებაც. ასევე მოხდება საინჟინრო ქსელების რეკონსტრუქცია ცხინვალში.
საცხოვრებელი ფონდი
2023 წელს უნდა დასრულდეს 2 მრავალბინიანი სახლის მშენებლობა ცხინვალსა და ზნაურში (ქართ. ყორნისი). 2025 წლამდე ცხინვალში კიდევ ორი 75 ბინიანი კორპუსის მშენებლობა არის დაგეგმილი.
რეკონსტრუქცია ჩაუტარდება ცხინვალში მდებარე №2 სკოლის საავარიო შენობას. 2023 წელს დაგეგმილია სკოლამდელი საგანმანათლებლო დაწესებულების აშენება მიკრორაიონში „ცარზ“, რომელიც ექსპლუატაციაში 2024 წელს უნდა შევიდეს.
წელს ასევე იგეგმება წინა წლებში დაწყებული 150 ბავშვზე გათვლილი ბანაკის - „მზიუგომი“ მშენებლობის დასრულება, რომელიც ჯავის რაიონში ყოფილი ტურისტული ბაზის ტერიტორიაზე შენდება.
როდის დაიწყება სამუშაოები?
საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში სამუშაოების აქტიური ფაზა 2023 წლის აპრილში დაიწყება. ძაგოევის განცხადებით, ამ ეტაპზე მიმდინარეობს საბუთების მოწესრიგების პროცესი.
ჩამოთვლილი ღონისძიებების გარდა, დე ფაქტო რესპუბლიკაში სხვა, მცირე სამუშაოებიც არის დაგეგმილი, თუმცა მასშტაბითა და თავისი მნიშვნელობის გათვალისწინებით, მათზე ყურადღება არც ოსურ მედიაში მახვილდება.

Investment Program for 2023-2025: Russian Money for the Occupied Tskhinvali Region
Russia has developed an investment program named “Investment Program Promoting the Socio-Economic Development,” through which supports the socio-economic development of the Russian-occupied regions of Georgia, Abkhazia and the Tskhinvali region. The program is aimed at improving the infrastructure in the occupied regions, implementing investment projects in the real sector of the economy, creating a favorable investment climate for attracting private investments and creating more jobs.
As a result of investment programs and financial assistance provided in other forms, the occupied regions’ reliance on Russia is increasing. The “budget” and economy of the Tskhinvali region are completely dependent on Russia.
When Did the Program Implementation Start?
Russia has been actively providing financial assistance to the occupied Tskhinvali region since the 2008 Russian-Georgian war and Russia's recognition of the region's independence. In the wake of the war, Russia developed a complex plan for the recovery of the Tskhinvali region which was implemented in 2008-2010. In these years, Russia helped the de facto republic with RUB 9.61 billion. The plan provided for the restoration/construction of 868 different objects.
Investment programs under this name have been implemented since 2011. In 2011, Russia provided a RUB 6.58 billion assistance to the region. The 2012-2013 program was financed with RUB 4.59 billion. In 2014, the region received RUB 2.8 billion under a one-year program.
Three-Year Investment Programs
Three-year programs have been implemented since 2015. The format is still preserved.
In 2015-2017, a RUB 9.1 billion assistance was allocated for each region, the de facto republics of the Tskhinvali region and Abkhazia. In 2017-2019, the amount of aid decreased and totaled RUB 4.5 billion for each occupied region.
The 2020-2022 program allocated RUB 4.5 billion (equaled to USD 72 million by that time) for each occupied region. As a result of the assistance, several important projects were implemented in the Tskhinvali region such as the construction of the Dzuarikau-Tskhinvali gas pipeline through which Russia became the only gas supplier to the region. In addition, important highways - Tskhinvali-Znauri (Georgian name Kornisi) and Tskhinvali-Leningori (Georgian name Akhalgori) were rehabilitated and connected Tskhinvali to district centers.
Among the implemented important projects were the arrangement of the water supply system, the construction of the water pipeline infrastructure between Tskhinvali and the village of Edisi, and Tskhinvali and the village of Vanati which contributed to the improvement of Tskhinvali's water supply. The restoration of the de facto parliament’s building is also worth mentioning. The building was damaged during the 2008 war.
Evaluation of the 2020-2022 Investment Program
At the end of 2022, the de facto President, Alan Gagloyev, announced that 95% of the planned works under the 2020-2022 investment program were completed on time. According to the de facto Minister of Construction, Architecture and Housing and Public Utilities, Eduard Dzagoev, the restoration/construction of five objects planned in 2020-2022 will be implemented in 2023.
Facts of corruption and financial machinations related to the 2020-2022 investment program were also reported. The de facto Prosecutor's Office identified violations as a result of the audit of the Dorexpostroy “state” company which is subordinate to the “Committee” for the Construction and Operation of Highways. The de facto Prosecutor's Office accused Semyon Makiyev, the then Head of Dorexpostroy, of money laundering, namely, misappropriation of RUB 4 million 661 779 thousand (approx. USD 56 thousand), which was allocated for the purchase of bitumen under the investment program.
Investment Program for 2023-2025
On November 18, 2022, the Russian State Duma ratified a resolution on the 2023-2025 investment program promoting the socio-economic development of the de facto republic of the Tskhinvali region.
According to Dzagoev, as part of the  2023-2025 investment program, Russia will assist the Tskhinvali region with RUB 3 billion 587 million (approx. USD 52 million as of March 2023). As he stated, a total of 46 projects are planned under the new program, including those 37 projects which have been started under the previous investment program. A total of 44 of the planned activities are related to capital construction.
Road Infrastructure
The construction of the Ertso-Sinaguri highway will continue in 2023. The highway will be commissioned in 2024. The construction of the Kvemo Roka-Edisa highway is also planned.
The rehabilitation of a bridge on the Liakhvi River and the construction of bridges in Java and Znauri (Kornisi in Georgian) districts are also planned in 2023.
Improvement works on 27 streets (Putin, Medvedev, Caucasus, Gagarin, Stalin, Mayakovsky, etc.) will be carried out in Tskhinvali. A total of nine streets will be rehabilitated in 2023, twelve - in 2024, and six streets - in 2025.
Energy
It is planned to change technical equipment at the electrical substation in the Znauri settlement (Kornisi in Georgian) and reconstruct the electrical substation in the Java district.
According to Atsamaz Kabisov, the Director of the Energoresource “state” company, the installation of electricity meters will continue within the program and the process will be completed in 2026.
Engineering Networks
Among the important projects planned within the program, the restoration of damaged sections of the Edisi-Tskhinvali main water pipeline is worth noting. The water supply system providing water to the village of Khetagurov from Tskhinvali reservoirs will be reconstructed; as a result, several nearby villages will also receive water. Engineering networks will also be reconstructed in Tskhinvali.
Housing Fund
In 2023, the construction of two multi-apartment houses in Tskhinvali and Znauri (Kornisi in Georgian) will be completed. As planned, more 75-apartment buildings will be constructed in Tskhinvali until 2025.
The dilapidated building of the Tskhinvali N2 school will be reconstructed. In 2023, it is planned to build a pre-school educational institution in the Tsarz microdistrict which should be put into operation in 2024.
This year, it is also planned to complete the construction of the Mziugomi camp which will accommodate 150 children and is being built on the territory of a former tourist base in the Java district.
When Will the Work Start?
The active phase of works planned under the investment program will begin in April 2023. According to Dzagoev, currently documents are being prepared.
In addition to the listed events, other, smaller works are also planned in the de facto republic, although, considering their scale and importance, even the Ossetian media does not draw attention to them.