აფხაზეთისა და რუსეთის სახალხო დამცველების შეთანხმება
რუსეთისა და აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის სახალხო დამცველებმა, ტატიანა მოსკალკოვამ და ანას ქიშმარიამ, ურთიერთგაგების შეთანხმებას მოაწერეს ხელი.
შეთანხმების ფარგლებში, მხარეები ითანამშრომლებენ ბავშვთა უფლებების დაცვის საკითხში, დაიცავენ როგორც ოკუპირებულ აფხაზეთში ეთნიკურად რუს მაცხოვრებელთა უფლებებს, ასევე რუსეთში მცხოვრებ დე ფაქტო რესპუბლიკის „მოქალაქეებს“ და, კომპეტენციის ფარგლებში, განიხილავენ მათ საჩივრებს.
გარდა ამისა, მოსკალკოვა და ქიშმარია პერიოდულად გაუზიარებენ ერთმანეთს გამოცდილებას, რუსეთსა და დე ფაქტო რესპუბლიკაში მცხოვრები ადამიანებისთვის კი გამართავენ ერთობლივ ღონისძიებებს, ტრენინგებს, სემინარებსა და კონფერენციებს.

Agreement Between the Commissioners for Human Rights of Abkhazia and Russia
The Commissioners for Human Rights of Russia and the de facto republic of Abkhazia, Tatiana Moskalkova and Anas Kishmaria, signed a mutual understanding agreement.
The agreement provides for cooperation in the field of protecting the rights of minors, ethnically Russian residents of the occupied Abkhazia, as well as “citizens” of the de facto republic living in Russia and, within the competence, review their complaints.
In addition, Moskalkova and Kishmaria will periodically share their experiences and hold joint events, trainings, seminars and conferences for people living in Russia and the de facto republic.