ვიაჩესლავ ვოლოდინის შეხვედრა „პარლამენტების თავმჯდომარეებთან“
18 დეკემბერს რუსეთის დუმის თავმჯდომარე, ვიაჩესლავ ვოლოდინი ბელარუსის, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ე.წ. პარლამენტის თავმჯდომარეებს შეხვდა. აფხაზეთის ე.წ. პარლამენტს წარმოადგენდა „თავმჯდომარე“ ლაშა აშუბა, ცხინვალის რეგიონისას კი - ალან ალბოროვი. შეხვედრაზე  „საპარლამენტთაშორისო“ თანამშრომლობისა და სოციალურ-ეკონომიკური საკითხები განიხილეს.
ამ შეხვედრამდე, 12 დეკემბერს აფხაზეთის დე ფაქტო პარლამენტის დელეგაციამ ვოლოდინის მოწვევით მოსკოვში მონაწილეობა მიიღო რიგით მეოთხე საერთაშორისო კონფერენციაშიც - „პოლიტიკური პარტიების ბლოკებისა და ფრაქციების ურთიერთქმედების როლი დსთ-ს ქვეყნების საპარლამენტთაშორისო თანამშრომლობაში“.

Vyacheslav Volodin Meets with “Chairmen of the Parliament”
On December 18, the Chairman of the Russian State Duma, Vyacheslav Volodin, met with the chairmen of the so-called parliaments of Belarus, Abkhazia and the Tskhinvali region. The “chairman” Lasha Ashuba represented the so-called parliament of Abkhazia, and Alan Alborov represented the Tskhinvali region. The meeting discussed “interparliamentary” cooperation and socio-economic issues.
Prior to the meeting, on December 12, a delegation of the de facto parliament of Abkhazia, at the invitation of Volodin, took part in the 4th International Conference in Moscow - The role of interaction between factions of political parties and blocs in inter-parliamentary cooperation of the CIS countries.