ჯანდაცვის მინისტრების შეხვედრა
19 იანვარს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის ჯანდაცვის მინისტრი, ედუარდ ბუთბა რუსეთის ჯანდაცვის მინისტრს, მიხაილ მურაშკოს შეხვდა. შეხვედრაზე მხარეებმა „უწყებებს“ შორის თანამშრომლობის მიმდინარეობა და 2024 წლის საკურორტო სეზონისთვის მზადების პროცესი განიხილეს.
ასევე, განიხილებოდა დე ფაქტო რესპუბლიკის „მოქალაქეების“ რუსეთში მკურნალობისა და სამედიცინო პერსონალის გადამზადების შესაძლებლობები. მურაშკოს განცხადებით, აფხაზეთსა და რუსეთს შორის ერთიანი სოციალური და ეკონომიკური სივრცის ფორმირების ფარგლებში, 2024 წელს არაერთი ღონისძიება არის დაგეგმილი. რუსეთის ჯანდაცვის სამინისტროს წარმომადგენელმა, ლიუდმილა ლეტნიკოვმა ასევე განაცხადა, რომ ამჟამად რუსეთში სამედიცინო სპეციალობის შესწავლის კურსზე აფხაზეთის 144 „მოქალაქე“, ორდინატურის პროგრამაზე კი, 35 სტუდენტი სწავლობს. ლეტნიკოვას თქმით, რუსეთის მთავრობა მზად არის უფრო მეტ ახალგაზრდას შეუწყოს სწავლაში ხელი.
ბუთბამ მადლობა გადაუხადა რუს „კოლეგებს“ გაწეული სამუშაოსთვის და Covid-19 - ის პანდემიის დროს მხარდაჭერისთვის, რა დროსაც რუსეთის მთავრობა აფხაზეთში რუს მედიკოსებს აგზავნიდა.

Meeting between the Ministers of Health
On January 19, the Minister of Health of the de facto Republic of Abkhazia, Eduard Butba, met with the Minister of Health of Russia, Mikhail Murashko. The parties discussed the progress of cooperation between the “agencies” as well as the preparation for the 2024 holiday season.
The meeting also discussed the possibilities of getting medical care for “citizens” of the de facto republic in Russia and training local medical personnel. According to Murashko, as part of the formation of a single social and economic space between Abkhazia and Russia, several events are planned in 2024. A representative of the Ministry of Health of Russia, Liudmila Letnikova, also stated that a total of 144 Abkhaz “citizens” are studying medicine in Russia, and 35 students are specializing in residency programs. According to Letnikova, the Russian government is ready to help more young people to study.
Butba thanked his Russian “colleagues” for their work and support during the Covid-19 pandemic, during which the Russian government dispatched its medics to Abkhazia.