ხაჯიმბასა და პუტინის "წინასაარჩევნო" შეხვედრა: შეხვედრების ქრონოლოგია
2019 წლის 6 აგვისტოს აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი რაულ ხაჯიმბა რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტს, ვლადიმერ პუტინს, ქ. სოჭში, შეხვდა. შეხვედრაზე ორმხრივი სოციალურ-ეკონომიკური თანამშრომლობის გაფართოების პერსპექტივები განიხილეს.
შეხვედრის დროს პუტინმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა აფხაზეთში დანიშნულ არალეგიტიმურ საპრეზიდენტო არჩევნებზე, რომელიც 2019 წლის 25 აგვისტოს ჩატარდება.  პუტინმა იმედი გამოთქვა, რომ „არჩევნები დემოკრატიულ პრინციპებთან მკაცრი შესაბამისობით ჩატარდება და ხელს შეუწყობს შემდგომ სტაბილიზაციას.“
რუსეთის პრეზიდენტთან შეხვედრაზე ხაჯიმბამ, თავის მხრივ, აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში რუსეთის დაფინანსებით მიმდინარე პროექტების განხორციელებაზე ისაუბრა, მათ შორის სოციალურად მნიშვნელოვანი ობიექტების (სკოლები, საბავშვო სკოლამდელი დაწესებულებები) მშენებლობა-რეაბილიტაციის, ენერგოსისტემის გაძლიერებისა და გზების მშენებლობის საკითხებზე. ხაჯიმბამ განსაკუთრებით აღნიშნა თავდაცვითი უწყებებისა და სამართალდამცავი სტრუქტურების მიმართულებით მიმდინარე სამუშაოები. ხაჯიმბა ასევე შეეხო სატრანსპორტო კომუნიკაციების (საზღვაო და საჰაერო მიმოსვლის) კუთხით მიმდინარე სამუშაოებსაც.
წინასაარჩევნო პერიოდში ხაჯიმბას პუტინთან შეხვედრა კრემლის მხრიდან მისი კანდიდატურის მხარდაჭერადაც შეიძლება აღვიქვათ. წინასაარჩევნო კონტექსტის გათვალისწინებით, საყურადღებოა, რომ 31 ივლისს აფხაზეთს პუტინის თანაშემწე ვლადისლავ სურკოვიც ესტუმრა, რომელიც კრემლში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორია.
ხაჯიმბა, დე ფაქტო პრეზიდენტის რანგში, 2014 წლიდან, უკვე მეექვსედ შეხვდა პუტინს.
ხაჯიმბა-პუტინის შეხვედრების ქრონოლოგია
• 2014 წლის 24 ნოემბერს ხაჯიმბა პუტინს ქ. სოჭში შეხვდა. დე ფაქტო პრეზიდენტის რანგში, ეს იყო ხაჯიმბას პირველი ოფიციალური შეხვედრა პუტინთან. შეხვედრაზე აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკასა და რუსეთის ფედერაციას შორის მოკავშირეობისა და სტრატეგიული პარტნიორობის შეთანხმებას მოაწერეს ხელი.
• 2015 წლის 15  მაისს ხაჯიმბა პუტინს ქ. სოჭში შეხვდა. შეხვედრაზე სავაჭრო-ეკონომიკურ, სამართალდამცავ და საინვესტიციო სფეროში ურთიერთქმედების საკითხები განიხილეს. ასევე, მხარეებმა აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკასა და რუსეთის ფედერაციას შორის 2014 წლის 24 ნოემბერს ხელმოწერილ მოკავშირეობისა და სტრატეგიული პარტნიორობის შეთანხმების განხორციელებაზე ისაუბრეს.
• 2016 წლის 18  თებერვალს ხაჯიმბა პუტინს ქ. მოსკოვში შეხვდა. შეხვედრაზე ეკონომიკისა და უსაფრთხოების სფეროში ურთიერთქმედების საკითხები განიხილეს.
• 2017 წლის 8 აგვისტოს ხაჯიმბა პუტინს ქ. ბიჭვინთაში შეხვდა. შეხვედრის ფარგლებში აფხაზეთში მუდმივად მცხოვრები რუსეთის მოქალაქეების სავალდებულო სამედიცინო დაზღვევის ორგანიზების სფეროში თანამშრომლობის შეთანხმებას მოეწერა ხელი.
• 2018 წლის 21 ნოემბერს ხაჯიმბა პუტინს ქ. სოჭში შეხვდა. შეხვედრაზე ორმხრივი თანამშრომლობის განვითარების საკითხები განიხილეს, მათ შორის საბანკო, ახალი ციხის მშენებლობისა და სოფლის მეურნეობის სფეროში დახმარების საკითხები.

On August 6, 2019, in Sochi, Raul Khajimba, de facto President of Abkhazia, met with Vladimir Putin, President of Russian Federation, and discussed prospects for enhancing joint socio-economic cooperation.
During the meeting, Putin paid special attention to illegitimate presidential elections in Abkhazia, which will be held on August 25, 2019. Putin expecting that „elections will be held in strict accordance with democratic principles and will contribute to further stabilization. “
At the meeting with the Russian President Khajimba reviewed implementation of ongoing projects financed by Russia under investment program promoting socio-economic development of Abkhazia, including construction-rehabilitation of socially important facilities (schools, preschool institutions), improvement of energy system and road construction. Khajimba highlighted ongoing works in the field of defence agencies and law enforcement structures. Khajimba also mentioned progress of works in direction of transport communication (sea and air traffic).
Khajimba meeting with Putin during pre-election period might be considered as Kremlin’s support for his candidacy. Considering pre-election context, it is noteworthy that on July 31, Vladislav Surkov, Assistant to Putin, also visited Abkhazia. He is the Kremlin curator to Abkhazia and the Tskhinvali region.
In the rank of de facto president, this is Khajimba’s 6th meeting with Putin since 2014
Khajimba-Putin meetings chronology
• On November 24, 2014, Khajimba met with Putin in Sochi. In the rank of de facto president, this was Khajimba’s first official meeting with Putin. At the meeting agreement on alliance and strategic partnership was signed between de facto Republic of Abkhazia and Russian Federation.
• On May 15, 2015, Khajimba met with Putin in Sochi. At the meeting issues of inter-relation in the fields of trade-economy, law enforcement and investment were reviewed. Parties discussed implementation of agreement signed on November 24, 2014, between de facto Republic of Abkhazia and Russian Federation on alliance and strategic partnership.
• On February 18, 2016, Khajimba met with Putin in Moscow. At the meeting issues of cooperation in the field of economy and security were discussed.
• On August 8, 2017, Khajimba met with Putin in Pitsunda. Within the framework of the meeting agreement was signed on cooperation in the field of organizing compulsory medical insurance for Russian citizens permanently residing in Abkhazia.
• On November 21, 2018, Khajimba met with Putin in Sochi. At the meeting development of bilateral cooperation was discussed, including banking, new prison construction and assistance in the field of agriculture.