ბიბილოვის ვიზიტი მოსკოვში და დიმიტრი კოზაკთან შეხვედრა
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერი ანატოლი ბიბილოვი 7 სექტემბერს რუსეთში სამუშაო ვიზიტით გაემგზავრა.
დელეგაციის შემადგენლობაშია დე ფაქტო მთავრობის წევრები: ფინანსთა მინისტრის მ.შ. აზა ხაბალოვა, იუსტიციის მინისტრის მ.შ. ზალინა ლალიევა, მშენებლობისა და არქიტექტურის მინისტრის მ.შ. ედუარდ ძაგოევი, ჯანდაცვისა და სოციალური განვითარების მინისტრის მ.შ. გეორგი ტოტჩიევი, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მ.შ. ნატალი გასიევა.
8 სექტემბერს ბიბილოვი რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილეს დიმიტრი კოზაკს შეხვდა. კოზაკი ადმინისტრაციაში საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორია. შეხვედრაზე 2021 წლისთვის საბიუჯეტო სფეროსა და საჯარო მოხელეების ხელფასების ზრდისა და ცხინვალის რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი საინვესტიციო პროგრამის განხორციელების საკითხები განიხილეს.
მოსკოვში ვიზიტი ცხინვალის რეგიონში შიდა პოლიტიკურ კრიზისის პერიოდში შედგა. ცხინვალში შიდა პოლიტიკურა ვითარება 28 აგვისტოს 30 წლის ინალ ჯაბიევის გარდაცვალების შემდეგ დაიძაბა. მას ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო შს მინისტრზე თავდასხმას ედავებოდნენ. იგი წინასწარი დაკავების იზოლატორში მიყენებული ფიზიკური დაზიანებების შედეგად გარდაიცვალა. ჯაბიევის გარდაცვალების შემდეგ დე ფაქტო მთავრობა გადადგა და ცხინვალში საპროტესტო გამოსვლები დაიწყო.

Bibilov Meets with Dmitry Kozak
The de facto Leader of the Tskhinvali region, Anatoly Bibilov paid a working visit to Russia on September 7.
The delegation comprises members of the de facto government: Acting Minister of Finance, Aza Khabalova, Acting Minister of Justice, Zalina Lalieva, Acting Minister of Construction and Architecture, Eduard Dzagoev, Acting Minister of Health and Social Development, Georgy Totchiev, Acting Minister of Education and Science, Natalie Gasieva.
On September 9, Bibilov met with Dmitry Kozak, the Deputy Head of the Russian Presidential Administration. In the Administration, Kozak is responsible for the direction of the occupied regions of Georgia. The issues of salary increase for the budgetary sector and public servants by 2021, implementation of the investment program promoting socio-economic development of the Tskhinvali region were discussed at the meeting.
The visit to Moscow was held amid internal political crisis in the Tskhinvali region. The internal political tension in Tskhinvali escalated after the death of 30-year-old Inal Jabiev on August 28. He was accused of attacking the de facto Minister of Internal Affairs of the Tskhinvali region. He died as a result of physical injuries sustained in the pre-trial detention isolator. After Jabiev's death, the de facto government resigned and protests began in Tskhinvali.