გამოცემა: N39 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 მარტი, 2022
აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი ინალ არძინბა 22 მარტს სამუშაო ვიზიტით მოსკოვში გაემგზავრა. დე ფაქტო საგარეო უწყების ხელმძღვანელმა არაერთი შეხვედრა გამართა რუსეთის აღმასრულებელი ხელისუფლების ფედერალური ორგანოების, ფედერაციის საბჭოსა და სახელმწიფო დუმის წარმომადგენლებთან. საინტერესოა ისიც, რომ მეორე დღესვე, 23 მარტს, მოსკოვში სამუშაო ვიზიტით აფხაზეთის „პრეზიდენტი“ ასლან ბჟანიაც გაემგზავრა. მას რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციისა და მთავრობის წარმომადგენლებთან ჰქონდა შეხვედრები. არძინბა და ბჟანია რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვსაც შეხვდნენ. (ვიზიტის შესახებ დეტალურად იხ. სტატია).
რეფერენდუმი
2022 წლის 30 მარტს ე.წ. „სამხრეთ ოსეთის“ დე ფაქტო რესპუბლიკის „პრეზიდენტმა“, ანატოლი ბიბილოვმა განცხადება გაავრცელა რუსეთთან შეერთების შესახებ. ბიბილოვის თქმით, რუსეთთან შეერთება „სამხრეთ ოსეთისა“ და მისი მოსახლეობისთვის ყოველთვის წარმოადგენდა სტრატეგიულ მიზანს. მან ასევე განაცხადა, რომ „სამხრეთ ოსეთს საკუთარი ოცნების მიღწევა 2014 წელს შეეძლო, როდესაც ყირიმი სამშობლოს დაუბრუნდა, თუმცა სამხრეთ ოსეთმა ეს შანსი ხელიდან გაუშვა. ახლა მსგავსი რამის დაშვება არ შეიძლება.“ საინტერესოა, რომ 10 აპრილს ცხინვალის რეგიონში არალეგიტიმური საპრეზიდენტო „არჩევნები“ ჩატარდება.
ვინ იქნება ახალი „ელჩი“ აფხაზეთში?
2022 წლის 17 მარტს აფხაზეთში რუსეთის „ელჩი“ ალექსეი დვინიანინი რუსეთის პრეზიდენტმა ოფიციალურად გაანთავისუფლა დაკავებული თანამდებობიდან. იგი „ელჩი“ იყო 2018 წლიდან  და გასული წლის დეკემბერში მოულოდნელად დაასრულა აფხაზეთში დიპლომატიური საქმიანობა. საინტერესოა, რომ ეს ფაქტი დაემთხვა აფხაზეთში ახალი საგარეო საქმეთა „მინისტრის“ - ინალ არძინბას დანიშვნას.  „ელჩის“ მოვალეობას „საელჩოს“ მრჩეველი-დესპანი მაქსიმ ლიტვინოვი ასრულებს.
აფხაზური „არჩევნები“ და რუსი დამკვირვებლები
2022 წლის 10 მარტს აფხაზეთში არალეგიტიმური საპარლამენტო „არჩევნები“ ჩატარდა. „არჩევნებს“ დაესწრნენ რუსეთის წარმომადგენლები, მათ შორის, რუსეთის საზოგადოებრივი პალატის წევრები, ბელარუს-რუსეთის სამოკავშირეო სახელმწიფოს საპარლამენტო კრების წარმომადგენლები და აფხაზეთის ხშირი სტუმარი, სახელმწიფო დუმის წევრი, დსთ-ის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე კონსტანტინ ზატულინი. რუსმა დამკვირვებლებმა „არჩევნები“, ტრადიციულად, სამაგალითოდ შეაფასეს.
სოხუმი და ცხინვალი ნაკლებ რუსულ ფულს მიიღებენ
9 მარტს აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილეს დიმიტრი ვოლვაჩს შეხვდა.  შეხვედრაზე განიხილეს აფხაზეთსა და რუსეთს შორის ეკონომიკური თანამშრომლობის საკითხები. შეხვედრის შემდეგ  ვოლვაჩმა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ცხოვრების ახალ ეტაპზე, მათი ევრაზიის ეკონომიკურ კავშირში გაწევრიანების პერსპექტივებზე, ინვესტორების მოზიდვასა და ტურიზმის პოტენციალზე TASS-თან ინტერვიუში ისაუბრა.  გასულ წელს რუსეთის ფინანსურმა დახმარებამ ორივე რეგიონისთვის 12 მლრდ რუბლი შეადგინა. ვოლვაჩის თქმით, რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო იმედოვნებს, რომ უახლოეს მომავალში აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონი უფრო მეტად დამოუკიდებლები გახდებიან და ნაკლებად იქნებიან დამოკიდებულები რუსულ სუბსიდიებზე. მინისტრის მოადგილის თქმით, დახმარების პირველი ეტაპი - ფულის გაცემა და ინფრასტრუქტურის განვითარება უკვე დასრულებულია. მისი თქმით, ამჟამად რუსეთი მხოლოდ კონსულტანტის და დამხმარის როლს ასრულებს.
ასლან ბჟანიას შეხვედრა დიმიტრი ვოლვაჩთან. წყარო: presidentofabkhazia.org
• მე-7 სამხედრო ბაზაზე არტილერისტებმა ივარჯიშეს. წვრთნები ცხინვალის რეგიონის, სომხეთისა და ასტრახანის ოლქის (რუსეთში) სამხედრო პოლიგონებზეც ჩატარდა.
• მე-7  და მე-4 სამხედრო ბაზების სამხედრო მოსამსახურეები „სატანკო ბიატლონისთვის“ ემზადებიან. „სატანკო ბიატლონი“ „არმიის საერთაშორისო თამაშების“ ერთ-ერთი კონკურსია.
• მე-4 სამხედრო ბაზაზე არტილერისტებმა ივარჯიშეს. სწავლების ფარგლებში სამხედრო მოსამსახურეებმა დაამუშავეს ტაქტიკური, სპეციალური და ტექნიკური მომზადების, ასევე ცეცხლის მართვის უნარები, შეასრულეს საკონტროლო სროლები.
• ძარწემის სამხედრო პოლიგონზე  სამხედრო ექიმებმა ივარჯიშეს. მათ სპეციალური სადაზვერვო კომპლექსის - „Стрелец“-ის მეშვეობით დაჭრილების ძებნისა და ევაკუაციის უნარები დაამუშავეს.
• მე-4 სამხედრო ბაზაზე „იუნარმიის“ ინსტრუქტორებმა სკოლის მოსწავლეებისთვის საყოფაცხოვრებო უსაფრთხოების, პირველადი სამედიცინო დახმარების, საბრძოლო მომზადების საფუძვლების, ასევე რუსეთის ფედერაციისა და ოსეთის ისტორიის შესახებ გაკვეთილები ჩაატარეს. „იუნარმია“ (იგივე ახალგაზრდული არმია) სამხედრო-პატრიოტული საზოგადოებრივი მოძრაობაა.
2022 წლის მარტში აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში რუსეთის სამხედრო ძალების საქმიანობის დეტალური მიმოხილვა იხ. აქ.
ორმაგი მოქალაქეობის კანონი
რუსეთის პრეზიდენტმა სახელმწიფო დუმაში რატიფიკაციისთვის შეიტანა შეთანხმება რუსეთსა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკას შორის ორმაგი მოქალაქეობის შესახებ. ორმაგი მოქალაქეობის შესახებ შეთანხმებას 2021 წელს მოეწერა ხელი.
შეხვედრა რუსეთის სპორტის სამინისტროში
29 მარტს, მოსკოვში აფხაზეთის „ფეხბურთის ფედერაციის“ პრეზიდენტი თარაშ ხაგბა რუსეთის სპორტის მინისტრის მოადგილეს, ოდეს ბაისულთანოვს შეხვდა. აფხაზური დელეგაციის წევრი იყო თბილისის „დინამოს“ ყოფილი ფეხბურთელი ახრიკ ცვეიბაც.
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკამ 9 მარტს დონეცკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკასთან დიპლომატიური ურთიერთობები დაამყარა, 10 მარტს კი - ლუგანსკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკასთან. სოხუმმა უკრაინის სეპარატისტული რეგიონების დამოუკიდებლობა 25 თებერვალს აღიარა, რუსეთის მიერ უკრაინაში სამხედრო აგრესიის დაწყებიდან მეორე დღეს.
„რუსული სიტყვის“ ახალი ნომერი
ცხინვალის რეგიონში, ე.წ. სამხრეთ ოსეთის „სახელმწიფო“ უნივერსიტეტში ჟურნალ „რუსული სიტყვის“ ახალი, მე-19 ნომრის პრეზენტაცია შედგა. ახალი ნომერი, ძირითადად, რუსული ენისა და ლიტერატურის პედაგოგთა ასოციაციის იუბილეს მიეძღვნა, თუმცა მასში ასევე თავმოყრილია სტატიები რუსული ენის, ლიტერატურისა და რუსეთის ისტორიის შესახებ.
ცხინვალში „მასლენიცა“ აღნიშნეს
ცხინვალის რეგიონში ტრადიციული რუსული დღესასწაული „მასლენიცა“ აღნიშნეს. საზეიმო ღონისძიებები 28 თებერვალს დაიწყო და 6 მარტამდე გაგრძელდა.
აფხაზეთში საბჭოთა რეჟიმის დამყარების დღე აღნიშნეს
4 მარტს აფხაზეთში, ქ. გუდაუთაში საბჭოთა რეჟიმის დამყარების დღე აღნიშნეს. დამსწრე საზოგადოებამ ყვავილებით შეამკო აფხაზი ბოლშევიკის ნესტორ ლაკობას საფლავი, შემდეგ კი სამხედრო მოსამსახურეებმა სამეთაურო-საშტაბო სწავლება მოაწყეს.
ვიდეოკონფერენცია - „ДонбассбеZгеноцида“
22 მარტს ცხინვალის რეგიონის „სახელმწიფო“ უნივერსიტეტის სტუდენტებმა მონაწილეობა მიიღეს ვიდეოკონფერენციაში „ДонбассбеZгеноцида“.

Publication:  N39 / Review period:  March 1-31, 2022
On March 22, the de facto Foreign Minister of Abkhazia, Inal Ardzinba, paid a working visit to Moscow. The de facto Head of the Foreign Ministry held a number of meetings with representatives of federal agencies of the Russian Executive Power, the Federation Council and the State Duma. It is also interesting that the next day, March 23, the “President” of Abkhazia, Aslan Bzhania, also paid a working visit to Moscow. He had meetings with representatives of the Russian Presidential Administration and government. Inal Ardzinba and Aslan Bzhania also met with the Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov (for more details about the visit, see the article).
Referendum
On March 30, 2022, the “President” of the de facto Republic of so-called South Ossetia, Anatoly Bibilov, announced his intention to join Russia. As he stated, unification with Russia has always been a strategic goal for “South Ossetia” and its people. “South Ossetia could have achieved its dream in 2014 when Crimea Joined its homeland, however South Ossetia missed that chance. We will not make the same mistake now,” he added. It is interesting that on April 10, illegitimate presidential “elections” will be held in the Tskhinvali region.
Who Will Be New “Ambassador” to Abkhazia?
On March 17, 2022, the Russian President officially dismissed the “Ambassador” to Abkhazia, Aleksey Dvinianin, from the post. He has been occupying this position since 2018 and abruptly ended his diplomatic activities in Abkhazia in December last year. Interestingly, this fact coincided with the appointment of Inal Ardzinba as a new “Minister” of Foreign Affairs of Abkhazia. Maxim Litvinov, the Counselor Envoy of the Embassy, ​​acts as the Ambassador.
Abkhazian “Elections” and Russian Observers
On March 10, 2022, the illegitimate parliamentary “elections” were held in Abkhazia. The “elections” were observed by representatives of Russia, including members of the Russian Public Chamber, representatives of the Parliamentary Assembly of the Union of Belarus and Russia, and a frequent guest to Abkhazia, a member of the State Duma, the Deputy Chairman of the CIS Committee, Konstantin Zatulin. As a tradition, Russian observers described the “elections” as exemplary.
Sokhumi and Tskhinvali Will Receive Less Russian Money
On March 9, the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, met with the Russian Deputy Minister of Economic Development,  Dmitry Volvach. The meeting discussed issues of economic cooperation between Abkhazia and Russia. After the meeting, Mr. Volvach gave an interview to TASS and spoke about the new stage of life in Abkhazia and the Tskhinvali region, the prospects of their membership in the Eurasian Economic Union, the attraction of investors and the potential of tourism. Last year, Russian financial assistance to both regions amounted to RUB 12 billion. Dmitry Volvach, the Russian Ministry of Economic Development, hopes that Abkhazia and the Tskhinvali region will become more independent and less dependent on Russian subsidies in the near future. The first stage of assistance, the issuance of money and the development of infrastructure, has already been completed, the Deputy Minister said and added that currently Russia only acts as a consultant and supporter.
Meeting Between Aslan Bzhania and Dmitry Volvach. Source:  presidentofabkhazia.org
Military Exercises at the 7th military base in Abkhazia
• Artillerymen completed exercises at the 7th military base. Exercises were also conducted at military training grounds in the Tskhinvali region, Armenia and the Astrakhan region (Russia).
Other News of the 7th Military Base
• Military servicemen of the 7th and 4th military bases are preparing for the Tank Biathlon which is one of the competitions of the International Army Games.
• Artillerymen carried out exercises at the 4th military base. As part of the exercises they developed tactical, special and technical training, as well as fire control skills. They also performed control firing.
• Military medics practiced the search and evacuation of conditionally wounded servicemen using the Sagittarius special intelligence complex. The exercise was held at the Dartsmezi military training ground.
• Yunarmiya instructors conducted lessons for schoolchildren at the 4th military base. The lessons focused on the basics of safety and combat training, first aid provision, as well as the history of the Russian Federation and Ossetia. Yunarmiya (the same as the Youth Army) is a military-patriotic public movement.
A detailed review of the activities of the Russian Military forces in Abkhazia and the Tskhinvali region in March 2022 can be found here.
Law on Dual Citizenship
The Russian President submitted an agreement on dual citizenship between Russia and the de facto republic of the Tskhinvali region for ratification to the State Duma. The dual citizenship agreement was signed in 2021.
Meeting at the Ministry of Sports of Russia
On March 29, in Moscow, Tarash Khagba, the President of the Abkhaz Football Federation, met with the Russian Deputy Minister of Sports, Odes Baisultanov. Akhrik Tsveiba, a former player of FC Dinamo Tbilisi, was also a member of the Abkhaz delegation.
On March 9, the de facto republic of Abkhazia established diplomatic relations with the self-proclaimed Donetsk People’s Republic and on March 10 – with the self-proclaimed Luhansk People’s Republic. Sokhumi recognized the independence of Ukraine's breakaway regions on February 25, the second day after Russia launched its military aggression against Ukraine.
New Issue of the Russian Word Magazine
A new, 19th issue of the Russian Word magazine was presented at the so-called “State” University of South Ossetia in the Tskhinvali region. The new issue is mainly dedicated to the jubilee of the Association of Teachers of Russian Language and Literature, although it also includes articles on Russian language, literature and history of Russia.
Maslenitsa Was Celebrated in Tskhinvali
The Maslenitsa traditional Russian holiday was celebrated in the Tskhinvali region. The festivities began on February 28 and lasted until March 6.
Date of the Soviet Regime Establishment Was Celebrated in Abkhazia
On March 4, in Gudauta, Abkhazia celebrated the day of the Soviet regime establishment. The audience laid flowers at the grave of Nestor Lakoba, an Abkhaz Bolshevik, and then military servicemen held a command-staff exercise.
“DonbassbeZgenocida” Video Conference
On March 22, students of the Tskhinvali “State” University participated in a video-conference “DonbassbeZgenocida.”