გამოცემა №15 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-30 ივნისი 2022 / ავტორი: თამთა კაპანაძე
აფხაზეთის დე ფაქტო ვიცე-პრემიერმა და ეკონომიკის მინისტრმა კრისტინა ოზგანმა  დე ფაქტო  ფინანსთა მინისტრთან, ვლადიმერ დელბასთან ერთად მონაწილეობა მიიღო საიუბილეო XXV საერთაშორისო ეკონომიკურ ფორუმში, რომელიც 15-დან 18 ივნისამდე სანქტ-პეტერბურგში ექსპო-ფორუმში გაიმართა. ფორუმზე ამ წლის მთავარი თემა თანამედროვე რეალობაში ახალი შესაძლებლობებისა და ზრდის პოტენციალის განხილვა იყო. 17 ივნისს ფორუმის პლენარულ სესიაში რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმაც მიიღო მონაწილეობა.
დელბამ „რადიო სპუტნიკთან“ ინტერვიუში ისაუბრა თუ როგორ შენდება და გარდაიქმნება სახელმწიფოთა ეკონომიკა გლობალური სამყაროს პირობებში და როგორ გამოვიდნენ კრიზისული სიტუაციებიდან მკაცრი სანქციების პირობებში.
დიმიტრი ვოლვაჩის ვიზიტი სოხუმში
რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე დიმიტრი ვოლვაჩი, რომელიც სამინისტროში საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორია, სოხუმს ეწვია. ვიზიტის პირველ დღეს ვოლვაჩმა რუსული დაფინანსებით მიმდინარე პროექტები მოინახულა. 28 ივნისს ვოლვაჩი დე ფაქტო პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას შეხვდა, 29 ივნისს კი - დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრ ალექსანდრ ანქვაბს.
„ეროვნული ბანკის“ 2021 წლის ანგარიში
„აფხაზეთისეროვნული ბანკის“ თავჯდომარემ, ბესლან ბარათელიამ აფხაზეთის დე ფაქტო პარლამენტს 2021 წლის ანგარიში წარუდგინა. დე ფაქტო პარლამენტის განკარგულებით ანგარიში ერთხმად დამტკიცდა.
აფხაზეთის „ეროვნულ“ საგადახდო სისტემაში - „Апра“  ტრანზაქციების მთლიანმა მოცულობამ 2021 წელს 25.3 მლრდ რუბლი შეადგინა. პროცენტულად, აფხაზეთის ტერიტორიაზე ყველა ტრანზაქციის 46% „Апра“  ბარათებით ხორციელდება, 54% მოდის საერთაშორისო საგადახდო სისტემის ბარათებზე, აქედან 7.2% - „Мир“-ის ბარათებზე.
მას შემდეგ რაც Visa-მ და Mastercard-მა რუსეთში მუშაობა შეაჩერეს, Мир“ ბარათები არ ფუნქციონირებს უცხოურ ვებსაიტებსა და სერვისებზე. ის რუსული ბანკები, რომლებიცМир“ ბარათებს გამოსცემენ, 25 ოქტომბრიდან გადახდის ახალ მეთოდს დანერგავენ, რაც QR კოდის დაგენერირებას და სმარტფონით, საბანკო ბარათის გარეშე გადახდას უზრუნველყოფს.
აფხაზეთის გარდა,  Мир"-ის გამოყენება  შესაძლებელია ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონშიც.
სამახსოვრო მონეტების ახალი პარტია
„აფხაზეთის ეროვნული ბანკი“ ვერცხლის სამახსოვრო მონეტების გამოშვებას ისევ გეგმავს. ამჟამად მონეტების თემა „აფხაზეთის გამოჩენილი პიროვნებები“ და „ისკანდერის გმირებია“. თითოეული მონეტის ტირაჟი 300 ცალი იქნება, მასალად გამოიყენება ვერცხლი.
სანქტ-პეტერბურგის საერთაშორისო ეკონომიკური ფორუმი
აფხაზეთის დელეგაციასთან ერთად სანქტ-პეტერბურგის საერთაშორისო ეკონომიკურ ფორუმში მონაწილეობა ცხინვალის რეგიონის დელეგაციამაც მიიღო. დელეგაციის შემადგენლობაში შედიოდნენ დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელი გენადი ბეკოევი და დე ფაქტო ვიცე-პრემიერი - ეკონომიკური განვითარების მინისტრი ძამბოლატ ტადტაევი. ფორუმის ფარგლებში შეხვედრები გაიმართა ბიზნესის წარმომადგენლებთან და რუსეთის რეგიონის ლიდერებთან.
ვიტალი გუდინის ვიზიტი ცხინვალში
23 ივნისს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრმა კონსტანტინ ჯუსოევმა რუსეთის დელეგაცია მიიღო, რომლის ხელმძღვანელიც რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს სპეციალური პროგრამებისა და პროექტების დეპარტამენტის დირექტორი ვიტალი გუდინი იყო. შეხვედრაზე 2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამის მიმდინარეობა და 2023-2025 წლების საინვესტიციო პროგრამის ფორმირების საკითხებიც განიხილეს. 2022 წელს ცხინვალის რეგიონში რუსული დაფინანსებით 20 პროექტის განხორციელებაა დაგეგმილი.

St. Petersburg International Economic Forum
The de facto Vice Prime Minister and the Minister of Economy of Abkhazia, Kristina Ozgan, together with the de facto Minister of Finance, Vladimir Delba, participated in the 25th anniversary of the International Economic Forum, which was held from June 15 to 18 at the Expo-Forum in St. Petersburg. At the forum, the main theme of discussion this year was New Opportunities and Growth Potential in Modern Reality. On June 17, the Russian President, Vladimir Putin, also participated in the plenary session of the forum.
In an interview with Radio Sputnik, Vladimit Delba talked about how the economies of states are built and transformed in the conditions of the global world and how they came out of crisis situations under severe sanctions.
Dmitry Volvach’s Visit to Sokhumi
The Deputy Minister of Economic Development of Russia, Dmitry Volvach, who oversees the occupied regions of Georgia in the Ministry, visited Sokhumi. On the first day of the visit, Mr. Volvach inspected the progress of projects under the Russian funding. On June 28, he met with the de facto President, Aslan Bzhania, and on June 29 - with the de facto Prime Minister, Alexander Ankvab.
“National Bank’s” Report for 2021
The Chairman of the “National Bank of Abkhazia,” Beslan Barathelia, presented the 2021 report to the de facto parliament of Abkhazia. According to a decree of the de facto parliament, the report was unanimously approved.
In 2021, the total volume of transactions in Abkhazia's “national” payment system APRA amounted to RUB 25.3 billion. On the territory of Abkhazia, a total of 46% of all transactions are carried out with APRA cards, 54% - with cards of the international payment system, of which MIR cards account for 7.2%.
Since Visa and Mastercard suspended their operation in Russia, MIR cards do not work on foreign web-pages and services. Those Russian banks which issue MIR cards will introduce a new payment method from October 25, which will provide QR code generation and payment with a smartphone without a bank card.
In addition to Abkhazia, MIR cards can also be used in the occupied Tskhinvali region.
New Batch of Commemorative Coins
The National Bank of Abkhazia plans to issue commemorative silver coins. Currently, the theme of the coins is Outstanding Personalities of Abkhazia and Heroes of Iskander. The circulation of each coin will be 300 pieces, the material will be silver.
Together with the delegation from Abkhazia, a delegation from the Tskhinvali region also took part in the St. Petersburg International Economic Forum. The delegation included Gennady Bekoev, the de facto Acting Prime Minister, and Dzambolat Tadtaev, the de facto Vice Prime Minister and the Minister of Economic Development. Within the framework of the forum, meetings were held with business representatives and leaders of Russian regions.
Vitaly Gudin’s Visit to Tskhinvali
On June 23, the de facto Prime Minister of the Tskhinvali region, Konstantin Jusoev, hosted a Russian delegation headed by Vitaly Gudin, the Director of the Department of Special Programs and Projects of the Ministry of Economic Development of Russia. At the meeting, the progress of the 2020-2022 investment program and the formation of the 2023-2025 investment program were also discussed. In 2022, it is planned to implement 20 projects with Russian funding in the Tskhinvali region.