გამოცემა №18 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-30 სექტემბერი, 2022 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
19 სექტემბერს აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ აფხაზეთში რუსეთის „სავაჭრო წარმომადგენელ“ ზალინა კობესოვასთან შეხვედრა გამართა. შეხვედრაზე ორმხრივი ეკონომიკური ურთიერთობის საკითხები განიხილეს. ბჟანიამ გამოთქვა იმედი, რომ ამ თანამშრომლობის შედეგად, ორმხრივი ეკონომიკური ურთიერთობა გაძლიერდება. კობესოვას თანახმად კი, მნიშვნელოვანი იქნება უკეთესი კომუნიკაციის დამყარება დე ფაქტო მთავრობასა და ბიზნეს სექტორს შორის. კობესოვა 28 სექტემბერს რუსეთის „ელჩმა“, მიხაილ შურგალინმა აფხაზეთის დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრ ალექსანდრე ანქვაბსაც წარუდგინა. შეხვედრაზე განიხილეს ორმხრივი სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობა  და მომავალი ურთიერთობის პერსპექტივები.
ბავშვთა „რესპუბლიკური“ საავადმყოფოს მშენებლობა
19 სექტემბერს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის ეკონომიკის მინისტრ კრისტინა ოზგანთან შეხვედრაზე ბავშვთა „რესპუბლიკური“ საავადმყოფოს მშენებლობის პროექტი განიხილეს. საავადმყოფოს მშენებლობის დაწყება იგეგმება 2023 წელს „აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი 2023-2025 წლების საინვესტიციო პროგრამის“ დახმარებით, რომელსაც რუსეთი აფინანსებს.
შეხვედრა რუსეთის დელეგაციასთან
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკას რუსეთიდან დელეგაცია ეწვია, რომელიც დე ფაქტო რესპუბლიკის გაზიფიცირების გენერალურ სქემაზე მუშაობს. რუსული მხარის განცხადებით, ამა წლის დეკემბერში აფხაზურ მხარეს გააცნობენ გაზიფიცირების დასრულებულ გეგმას.
ფულადი გზავნილები
„აფხაზეთის ეროვნული ბანკის“ მონაცემებით, 2022 წლის პირველ ნახევარში დე ფაქტო რესპუბლიკიდან სხვა ქვეყნებში ფულადი გზავნილების სახით ჯამში გადაირიცხა 4 მლნ 362 ათასი რუბლი (დაახლ. 70 000 აშშ დოლარი), ამ თანხიდან 75.5% კი რუსეთში გადაირიცხა.
ნაყინების ახალი პარტია აფხაზეთში
ნოვოსიბირსკის ერთ-ერთმა კომპანიამ დე ფაქტო რესპუბლიკაში 6.4 ტონა ნაყინი გააგზავნა. უწყების თანახმად, 2022 წელს ეს უკვე ნაყინის მეორე პარტიაა.
კურატორეთა შეხვედრა
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი, ალან გაგლოევი შეხვდა რუსეთის ეკონომიკის მინისტრის მოადგილეს - დიმიტრი ვოლვაჩს, რომელიც ქ. ცხინვალში სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდა. შეხვედრაზე განიხილეს 2023-2025 წლების ცხინვალის რეგიონისა და რუსეთის ფედერაციის სოციალურ-ეკონომიკური თანამშრომლობის საინვესტიციო პროგრამა. ასევე, მათ მოინახულეს ადგილები, რომლებიც შენდება საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში. რამდენიმე დღეში ჯუსოევი რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს სპეციალური პროგრამებისა და პროექტების დეპარტამენტის დირექტორ ვიტალი გუდინსაც შეხვდა. ვოლვაჩი და გუდინი სამინისტროში საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებს კურირებენ.
ღვინის ახალი ქარხანა
ადგილობრივი კომპანია „Арес“ ქ. ცხინვალში ღვინის ახალი ქარხნის გახსნას გეგმავს. კომპანიის გენერალური დირექტორის, ალან გაგლოევის თანახმად, მომავალ წელს იგეგმება რუსულ ბაზარზე გასვლა. ქარხანაში ევროპული ჯიშების გარდა აპირებენ „რქაწითელისა“ და „ჩინურის“ წარმოებასაც.

Meetings with the Russian “Trade Representative
On September 19, the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, held a meeting with the “Trade Representative” of Russia in Abkhazia, Zalina Kobesova. Issues of bilateral economic relations were discussed at the meeting. Bzhania expressed hope that the cooperation will strengthen bilateral economic relations. According to Kobesova, it will be important to establish better communication between the de facto government and the business sector. On September 28, the “Ambassador” of Russia, Mikhail Shurgalin, introduced Kobesova to the de facto Prime Minister of Abkhazia, Alexander Ankvab. The meeting discussed bilateral trade and economic relations and prospects of future relations.
Construction of Children's “Republican” Hospital
On September 19, at a meeting with the de facto Minister of Economy of Abkhazia, Kristina Ozgan, the construction project of the Children's “Republican” Hospital was discussed. As planned the construction of the hospital will start in 2023 under the “2023-2025 investment program promoting the socio-economic development of Abkhazia” ​​which is financed by Russia.
Meeting with a Russian Delegation
A delegation from Russia visited the de facto republic of Abkhazia. The delegation is working on the general gasification scheme of the de facto republic. According to the Russian side, the completed gasification plan will be presented to the Abkhazian side in December of this year.
Money Transfers
According to the data of the “National Bank of Abkhazia,” ​​in the first half of 2022, a total of RUB 4 million 362 thousand (approx. USD 70,000) was transferred from the de facto republic to other countries, and 75.5% of this amount was transferred to Russia.
New Batch of Ice Cream in Abkhazia
One of the Novosibirsk companies sent 6.4 tons of ice cream to the de facto republic. According to the agency, this is the second batch of ice cream in 2022.
Meeting with Government Officials
The de facto President of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev, met with the Deputy Minister of Economy of Russia, Dmitry Volvach, who was on a working visit in Tskhinvali. The meeting discussed the 2023-2025 investment program promoting the socio-economic cooperation between the Tskhinvali region and the Russian Federation. Also, they visited those facilities which are being constructed as part of the investment program. A few days later, Jusoev also met with Vitaly Gudin, the Director of the Department for Special Programs and Projects of the Ministry of Economic Development of Russia. Volvach and Gudin supervise the occupied regions of Georgia in the ministry.
New Winery
A local company “Арес” plans to open a new wine factory in Tskhinvali. According to the company CEO, Alan Gagloyev, they plan to enter the Russian market next year. In addition to the European varieties, the factory plans to produce Rkatsiteli and Chinuri as well.