გამოცემა N15 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 31 ოქტომბერი, 2022 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა 19 ოქტომბერს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ბერშუეთის მიმდებარე ტერიტორიაზე საქართველოს მოქალაქე თამაზ გლურჯიძე უკანონოდ დააკავეს ე.წ. საზღვრის უკანონო გადაკვეთის ბრალდებით. მისი გათავისუფლება დაკავებიდან მეორე დღეს, 20 ოქტომბერს მოხერხდა. საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის (სუს) განცხადებით, გლურჯიძის დაკავების ფაქტზე ამოქმედდა ცხელი ხაზი და ინფორმაცია ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების თანათავმჯდომარეებსაც მიეწოდათ.
თამაზ გლურჯიძის გათავისუფლება. წყარო: ssg.ge
ბორდერიზაცია სოფ. ყარაფილაში
1 ოქტომბერს კასპის მუნიციპალიტეტის სოფ. ყარაფილას მიმდებარედ საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა ე.წ. ხანძარსაწინააღმდეგო ხნულის გავლება დაიწყეს. ემპირიული დაკვირვების საფუძველზე, ხნულების გავლება უკანონო „ბორდერიზაციის“ რამდენიმესაფეხურიანი პროცესის პირველი ფაზაა. ბორდერიზაციის პროცესს სუს-იც ადასტურებს.
ბორდერიზაცია სოფ. დვანში
7 ოქტომბერს საოკუპაციო ძალებმა, ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფ. დვანში უკანონოდ დაამონტაჟეს ლითონის ბოძები და გააბეს მავთულხლართი. „ბორდერიზაციის“ აღნიშნული ფაქტი სუს-მაც დაადასტურა.
სლოვაკეთის დელეგაციის ვიზიტი ოძისში
დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფ. ოძისში სლოვაკეთის რესპუბლიკის თავდაცვის სამინისტროს სახელმწიფო მდივანი მარიან მაიერი და სლოვაკეთის რესპუბლიკის ელჩი საქართველოში პაველ ვიზდალი იმყოფებოდნენ. 11 ოქტომბერს დელეგაციას საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელის მოადგილემ, დოქტორმა ტიბორ კოზმამ უმასპინძლა და ადგილზე გააცნო ინფორმაცია „ადმინისტრაციული“ სასაზღვრო ხაზის გასწვრივ უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარული კუთხით განვითარებული მოვლენების შესახებ.
ნორვეგიის საგარეო საქმეთა მინისტრის ვიზიტი ხურვალეთში
17 ოქტომბერს ნორვეგიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, ანიკენ ჰუიტფელდტმა საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელთან მარეკ შჩეგელთან ერთად გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთის საოკუპაციო ხაზი მოინახულა. მათ „ბორდერიზაციის“ პროცესზე, როგორც კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის გადაადგილების თავისუფლებაზე მოქმედ უარყოფით ფაქტორზე ისაუბრეს.
ანიკენ ჰუიტფელდტის ვიზიტი საოკუპაციო ხაზთან. წყარო: eumm.eu
ფინეთის სახელმწიფო მდივნის მოადგილის ვიზიტი ოძისში
ფინეთის სახელმწიფო მდივნის მოადგილემ საერთაშორისო ვაჭრობის საკითხებში, ნინა ვასკუნლაჰთმა სოფ. ოძისში მდებარე ჩაკეტილი გამშვები პუნქტი 24 ოქტომბერს, ელჩ მარეკ შჩეგელთან ერთად მოინახულა. შჩეგელმა მას ადგილზე არსებულ ისეთ მნიშვნელოვან გამოწვევებზე მიაწოდა ინფორმაცია, როგორებიც არის: აქტიურ ფაზაში მიმდინარე „ბორდერიზაცია“, ადამიანის უფლებათა უხეში დარღვევის ფაქტები და გამშვები პუნქტების გახანგრძლივებული დახურვა, რაც თავის მხრივ წარმოშობს არაერთ ჰუმანიტარული ტიპის პრობლემას საოკუპაციო ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობისთვის.
საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფლების ხელშეწყობა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა სსიპ ფინანსთა სამინისტროს აკადემიასთან თანამშრომლობით, ადმინისტრაციული გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლად მცხოვრები, ომით დაზარალებული და ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ქალებისთვის, გამოაცხადა კონკურსი სასწავლო ტრენინგში - „მეწარმეობის პრაქტიკული კურსი - როგორ დავიწყოთ ბიზნესი“ მონაწილეობის მისაღებად. ტრენინგი მიზნად მეწარმეობის შესახებ თეორიული ცოდნის ამაღლებასა და ბიზნესის წარმოების პრაქტიკული უნარების გაძლიერებას ისახავს.

Detention and Release of Tamaz Glurjidze
On October 19, the occupation forces illegally detained Tamaz Glurjidze, a citizen of Georgia, in the vicinity of the village of Bershueti, the Gori municipality, on charges of illegal crossing of the so-called border. Tamaz Glurjidze was released on October 20, the second day after the arrest. According to the State Security Service of Georgia (SSS), the hotline was launched on Glurjidze’s arrest; the co-Chairs of the Geneva International Talks were also infiormed about the fact.
Release of Tamaz Glurjidze. Source: ssg.ge
“Borderization” in the Village of Karafila
On October 1, in the vicinity of the village of Karafila, the Kaspi municipality, the occupation forces started digging of so-called fire ditches. Based on empirical observations, digging of fire ditches is the first phase of a multi-step process of illegal “borderization.” The SSS also confirms the process of borderization.
“Borderization” in the Village of Dvani
On October 7, the occupying forces illegally installed metal poles and barbed wire in the village of Dvani, the Kareli municipality. The mentioned fact of “borderization” was also confirmed by the State Security Service.
Slovak Delegation Visits Odzisi
The State Secretary of the Ministry of Defense of the Slovak Republic, Marian Majer, and the Ambassador of the Slovak Republic to Georgia, Pavel Vizdal, visited Odzisi. On October 11, the Deputy Head of the EUMM Georgia, Dr. Tibor Kozma, hosted the delegation and informed them about the security and humanitarian developments along the “administrative” border line on the ground.
Minister of Foreign Affairs of Norway Visits Khurvaleti
On October 17, the Minister of Foreign Affairs of Norway, Anniken Huitfeldt, together with the Head of the EUMM Georgia, Marek Szczygieł, visited the occupation line in the village of Khurvaleti, the Gori municipality. They talked about the “borderization” process as a negative factor affecting the freedom of movement of the population affected by the conflict.
Anniken Huitfeldt Visits the Occupation Line. Source: eumm.eu
Deputy State Secretary of Finland Visits Odzisi
On October 24, the Under- Secretary of State for Intertnational Trade of Finland, Nina Vaskunlahti, together with the Ambassador Marek Szczygieł visited the closed crossing point in the village of Odzisi. On the ground, Marek Szczygieł informed the guest about such important challenges as the active phase of the “borderization” process, facts of gross violations of human rights and protracted closure of crossing points which in turn creates a number of humanitarian problems for the population living on both sides of the occupation line.
Assistance to the Villages Near the Occupation Line
The Office of the State Minister for Reconciliation and Civil Equality, in cooperation with the Academy of the Ministry of Finance, announced a competition for the participation in an educational training Practical Entrepreneurship Course - How to Start and Develop a Business. The training is designed for women affected by the conflict and women from ethnic minorities living in the villages near the dividing line. The training is aimed at increasing theoretical knowledge about entrepreneurship and strengthening practical skills in business.