გამოცემა: N6 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 მარტი, 2023
31 მარტს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა რუსეთის ფედერაციის საგარეო პოლიტიკის ახალი კონცეფცია დაამტკიცა. ამ დრომდე 2016 წელს მიღებული კონცეფცია მოქმედებდა. კონცეფციაში პრიორიტეტული მიმართულებაა მოკავშირეების სოციალურ-ეკონომიკური განვითარება, მათ შორის აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკების.
რუსეთის საგარეო პოლიტიკის რეგიონული მიმართულებებიდან ცალკე არის გამოყოფილი ოკუპირებულ რეგიონებთან ურთიერთობის განვითარება. დოკუმენტის (V თავი) მიხედვით, რუსეთი პრიორიტეტულ მნიშვნელობას ანიჭებს „აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკების ყოვლისმომცველ მხარდაჭერას, ამ ქვეყნების ხალხების საერთაშორისო სამართალზე დაფუძნებულ ნებაყოფლობითი არჩევანის რეალიზებაში, რომელიც რუსეთთან ინტეგრაციის გაღრმავებას ითვალისწინებს.“ კონცეფციიდან გამომდინარე კრემლის ახალი ხედვა ოკუპირებული რეგიონების დამოუკიდებლობის განმტკიცებაზე მეტად, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის რუსეთის პოლიტიკურ, ეკონომიკურ თუ სამართლებრივ სივრცეში მეტ ინტეგრაციას ითვალისწინებს.
რეაგირება თბილისის მოვლენებზე
7-9 მარტს თბილისში მიმდინარე მოვლენებს, რაც მმართველი პოლიტიკური ძალის მიერ ე.წ „უცხოეთის აგენტების“ შესახებ კანონმდებლობის მიღებით იყო გამოწვეული, რეაგირება მოჰყვა, როგორც აფხაზეთში, ასევე ცხინვალის რეგიონში.
შეხვედრა ძალოვნებთან
10 მარტს აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ ძალოვანი უწყების წარმომადგენლებთან შეხვედრაზე შიდა და საგარეო საფრთხეები განიხილა. შეხვედრის შემდეგ „მეზობელ საქართველოში მიმდინარე მოვლენების გამო“ ძალოვანი უწყების წარმომადგენლები გაძლიერებულ რეჟიმზე გადაიყვანეს.
სასწავლო-საწვრთნელი ღონისძიებები გალში
11-14 მარტს გალის რაიონში დე ფაქტო ძალოვანი უწყების წარმომადგენლების (სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური, შსს, სახელმწიფო დაცვის სამსახური) მონაწილეობით სასწავლო-საწვრთნელი ღონისძიებები ჩატარდა. 13 მარტს ბჟანიამ პირადად შეამოწმა წვრთნების მიმდინარეობა და მოინახულა საოკუპაციო ხაზზე ახალი საინჟინრო ინფრასტრუქტურა.
ასლან ბჟანია წვრთნების მიმდინარეობას ამოწმებს
შეფასებები
9 მარტს აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრმა ინალ არძინბამ თბილისში მიმდინარე მოვლენები პოსტსაბჭოთა სივრცეში ხელისუფლების ძალადობრივი დამხობის მორიგ მცდელობად შეაფასა, რის მხარდაჭერაშიც ბრალი დასდო აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტს და თბილისში აშშ-ის საელჩოს. მსგავსი ღონისძიებების მომზადებაში არძინბამ ე.წ. არასამთავრობო ორგანიზაციების დესტრუქციულ როლზეც ისაუბრა.
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროს შეფასებით, საქართველოში სერიოზული შიდაპოლიტიკური კრიზისი ვითარდება, რომელიც შეიძლება კავკასიის სტაბილურობასა და უსაფრთხოებას დაემუქროს. თუმცა, „სამინისტროს“ შეფასებით, ამის მიუხედავად, საოკუპაციო ხაზზე არსებული ვითარება შედარებით მშვიდია. საოკუპაციო ხაზზე არსებული სტაბილური ვითარების შესახებ განცხადება გააკეთა ე.წ. სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტმაც. 10 მარტს კომიტეტმა განაცხადა, რომ საოკუპაციო ხაზზე ოპერატიული ვითარება სტაბილურია და მისი ესკალაციის ტენდენცია არ ფიქსირდება.
9 მარტს თბილისის მოვლენები ოკუპირებული რეგიონების დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრებმა სატელეფონო საუბრის დროსაც განიხილეს.
თანამშრომლობა „უშიშროების საბჭოებს“ შორის
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის უშიშროების საბჭოს მდივანი, სერგეი შამბა რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივანს, ნიკოლაი პატრუშევს შეხვდა. შეხვედრაზე „უშიშროების საბჭოების“ აპარატებს შორის 2023-2024 წლებში თანამშრომლობის გეგმას მოაწერეს ხელი. მსგავსი შეთანხმებები, როგორც წესი, რუსეთისა და ოკუპირებული რეგიონების შესაბამის „სახელმწიფო უწყებებს“ შორის პერიოდულად ფორმდება, რაც კონკრეტულ სფეროში თანამშრომლობის ჩარჩოს განსაზღვრავს.
თანამშრომლობის გეგმის ხელმოწერა
„საგარეო უწყების“ მოდერნიზაცია
დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროში ცვლილებები გრძელდება. 3 მარტს ინალ არძინბა რუსეთში აფხაზეთის „ელჩს“ ალხას კვიცინიას შეხვდა. შეხვედრაზე „საელჩოს“ ოპტიმიზაციის საკითხი განიხილეს. საატესტაციო კომისიის მიერ რუსეთში აფხაზეთის „საელჩოს“ საქმიანობაში გამოვლენილი ხარვეზების საფუძველზე დაიგეგმა სხვადასხვა ღონისძიებები: დიპლომატების შერჩევის მიზნით შეიქმნება საკონკურსო კომისია;  შეიქმნება თანამედროვე მატერიალურ-ტექნიკური ბაზა, კერძოდ შეიძენენ ვიდეოკონფერენციის ჩატარებისთვის საჭირო მოწყობილობას;  გაიზრდება საფინანსო დისციპლინა; უზრუნველყოფილი იქნება „საელჩოს“ ქონების ეფექტური გამოყენება; დაინერგება ელექტრონული დაშვების სისტემა, რომელიც თანამშრომლების სამუშაო ადგილზე ყოფნას დააფიქსირებას; „საელჩოს“ დაემატება უსაფრთხოების საკითხებში ატაშის საშტატო ერთეული.
მარტში ხმაურიანი გამოდგა რუსეთში აფხაზეთის „საელჩოს“ თანამშრომლის, ტატიანა გულიას გათავისუფლება. აფხაზური ლიტერატურის ფუძემდებელის დიმიტრი გულიას შვილიშვილი არძინბამ „საატესტაციო კომისიის გადაწყვეტილების საფუძველზე დაკავებული თანამდებობისთვის შეუფერებლობის“ მიზეზით დაითხოვა. იგი 1992 წლიდან მოსკოვში მოღვაწეობდა და „საელჩოში“ ბოლოს პრეს-ატაშის ფუნქციას ასრულებდა. გულიამ არძინბას მისი გათავისუფლების ფორმა დაუწუნა და მისი აღშფოთება იმ ფაქტმა გამოიწვია, რომ იგი გაათავისუფლა არძინბამ, რომელიც „თავად გაათავისუფლეს რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციიდან და ვერ გაიარა ატესტაცია“. მან არძინბა „საელჩოს გეგმაზომიერ ნგრევასა და დაშლაში“ დაადანაშაულა. გულიას კრიტიკას არძინბამ მოგვიანებით უპასუხა, რომ „ბევრი პრობლემა იყო, თუმცა მას არ სურს ამაზე საჯაროდ საუბარი, რადგან ეს არაეთიკური იქნებოდა.“
დე ფაქტო საგარეო უწყებაში მიმდინარე ცვლილებები არძინბას პოლიტიკის ნაწილია, რომელიც დე ფაქტო სამინისტროსა და „საელჩოებში“ ახალგაზრდა და მისადმი ლოიალურად განწყობილი კადრებით დაკომპლექტებას ისახავს მიზნად.
დიპლომატიური აქტიურობა
• 2 მარტს არძიბამ ბჟანიას პრეს-კონფერენციის საფუძველზე ახალი საგარეო-პოლიტიკური ინიციატივების შესახებ განაცხადა:
• უნდა ჩამოყალიბდეს სოხუმი-მოსკოვი-მინსკის კონსულტაციების სტრატეგიული მექანიზმი;
• მინსკი შეიძლება გახდეს სამხრეთ კავკასიაში უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის საკითხზე მოლაპარაკების პროცესისთვის ალტერნატიული მოედანი;
• უნდა შეიქმნას ახალი უწყება, რომელიც პასუხისმგებელი იქნება რეფორმების შემუშავებასა და განხორციელებაზე.
• 7 მარტს სირიაში აფხაზეთის „ელჩი“ ბაგრატ ხუტაბა სირიის საგარეო საქმეთა მინისტრ ფეისალ მიკდადს შეხვდა.
• მარტში დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროს დელეგაცია სამუშაო ვიზიტით ავღანეთსა და ლიბანში იმყოფებოდა. ვიზიტის მთავარი მიზნები იყო სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების განვითარება, სავაჭრო სახლების დაფუძნება და ჰუმანიტარული კავშირების გაფართოება ახლო აღმოსავლეთის ქვეყნებთან. შეხვედრის დეტალები უცნობია.
• 21 მარტს ნიკარაგუაში პალესტინის საელჩოში კულტურის დღესთან დაკავშირებით საზეიმო ღონისძიება ჩატარდა, რომელსაც ნიკარაგუაში აფხაზეთის „ელჩი“ ინარ ლადარიაც დაესწრო.
• 24 მარტს არძინბამ მონაწილეობა მიიღო საერთაშორისო ბიზნეს-ფორუმში „ბიზნეს-დიალოგი ევრაზიის სივრცეში“, რომელიც ინდოეთში ჩატარდა. ონლაინ გამოსვლის დროს, არძინბამ, ეკონომიკაში ტურისტული სფეროს როლზე ისაუბრა.
• 24 მარტს ბერლინში სამზარეულოების ცნობილი მწარმოებელის „SieMatic“-ის სივრცეში აფხაზური პროდუქციის გამოფენა მოეწყო. ღონისძიება აფხაზეთის ე.წ. სავაჭრო-სამრეწველო პალატისა და გერმანიაში მისი ე.წ. წარმომადგენლის ვოლფგანგ მატცკეს ორგანიზებით გაიმართა. ორგანიზებაში მონაწილეობა ლაიფციგში რუსეთის გენერალურმა საკონსულომაც მიიღო.
• 30 მარტს არძინბა რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე მიხაილ ბოგდანოვს ტელეფონით ესაუბრა. ბოგდანოვი რუსეთის პრეზიდენტის სპეციალური წარმომადგენელია ახლო აღმოსავლეთში. დე ფაქტო ხელისუფლებისთვის, აღიარების პოლიტიკის კუთხით, ახლო აღმოსავლეთი პრიორიტეტული მიმართულებაა.
ოპოზიციური თავყრილობა
29 მარტს, სოხუმში, ოპოზიციური პოლიტიკური პარტია „აფხაზეთის სახალხო ერთობის ფორუმის“ ყრილობა ჩატარდა. შეკრებილებმა მოქმედი დე ფაქტო ხელისუფლება „საუკეთესო მიწის ნაკვეთების უცხოური და აგრესიული ოლიგარაქტის ინტერესების ლობირებაში“ დაადანაშაულეს. ამ მხრივ განსაკუთრებული კრიტიკის ობიექტი გახდა „ბიჭვინთის სახელმწიფო აგარაკის“ რუსეთისთვის გადაცემის შეთანხმება. დასკვნით რეზოლუციაში შეკრებილებმა დე ფაქტო პრეზიდენტს თანამდებობის ნებაყოფლობითი დატოვებისკენ მოუწოდეს. ყრილობას ესწრებოდნენ ყოფილი დე ფაქტო პრეზიდენტი რაულ ხაჯიმბა და „პრეზიდენტობის“ ყოფილი კანდიდატი ადგურ არძინბა, რომელიც ოპოზიციონერ პოლიტიკოსებს შორის, პერსპექტიულ „საპრეზიდენტო“ კანდიდატად განიხილება. მსგავსი თავყრილობა დე ფაქტო ხელისუფლების წინააღმდეგ ბრძოლის ნაწილია, რაც შიდაპოლიტიკურ ბრძოლაში უპირატესობის მოპოვებას ისახავს მიზნად.
„აფხაზეთის სახალხო ერთობის ფორუმის“ ყრილობა
ალან გაგლოევის შეხვედრა პუტინთან
16 მარტს რუსეთის მიერ ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი ალან გაგლოევი რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს შეხვდა. 2022 წელს გაგლოევის „გაპრეზიდენტების“ შემდეგ ეს მისი პირველი შეხვედრა იყო პუტინთან. ეს შეხვედრა თებერვალშიც იგეგმებოდა, მაგრამ, გაგლოევს შეხვედრის წინა დღეს კოვიდი დაუდასტურდა და შეხვედრა გადაიდო. გაგლოევს მისი ოპონენტები ხშირად აკრიტიკებდნენ, რომ ამდენი ხნის განმავლობაში მან რუსეთის ლიდერთან შეხვედრა ვერ მოახერხა. მიუხედავად იმისა, რომ შეხვედრის დროს ახალი მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებები არ  მიუღიათ, პუტინთან დაგვიანებული შეხვედრა გაგლოევისთვის მაინც დიდი შვებაა, რადგან ეს დე ფაქტო რესპუბლიკაში მიმდინარე შიდაპოლიტიკურ ბრძოლაში მას გარკვეულ უპირატესობას მისცემს.
ალან გაგლოევის შეხვედრა ვლადიმერ პუტინთან
„საზღვრის დემარკაცია“
2 მარტს „საქართველოსთან სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციისა და დემარკაციის“ ე.წ. კომისიამ მუშაობა დაასრულა და ცალმხრივ რეჟიმში მოამზადა საქართველო-სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფო საზღვრის „რუკა-გეგმის“ პროექტი და სამუშაო ჯგუფის საბოლოო ანგარიში. კომისიის წარმომადგენლის განცხადებით, კომისია ხელმძღვანელობდა სრულიად საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის საბჭოებისა და სახალხო კომისრების საბჭოს მიერ მიღებული №2 დეკრეტით - „სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის შექმნის შესახებ“, რომელიც 1922 წელს მიიღეს. აღნიშნული დოკუმენტები გადაეგზავნა დე ფაქტო პრეზიდენტს შემდეგი რეაგირებისთვის. „საზღვრის“ დადგენამ შესაძლოა „ბორდერიზაციის“ პროცესის განახლებას შეუწყოს ხელი.
ჯაბიევის საქმე
დე ფაქტო პროკურატურის ცნობით, დასრულდა ინალ ჯაბიევის გარდაცვალებაზე აღძრულ სისხლის სამართლის საქმეზე წინასწარი გამოძიება. ჯაბიევი 2020 წლის 28 აგვისტოს კრიმინალური მილიციის შენობაში ძალოვანი უწყების წარმომადგენლების მხრიდან ძალადობის შედეგად გარდაიცვალა. საქმეზე უკვე დაკავებულია დე ფაქტო შს სამინისტროს რამდენიმე თანამშრომელი. მას შემდეგ რაც სისხლის სამართლის საქმეს გაეცნობა ყველა მონაწილე, საქმე „სასამართლოში“ გადაიგზავნება. ჯაბიევის საქმემ გაგლოევის წინამორბედს, ანატოლი ბიბილოვს სერიოზული პოლიტიკური დარტყმა მიაყენა და „საპრეზიდენტო“ არჩევნებში მის დამარცხებას შეუწყო ხელი.
111-ე შეხვედრა ერგნეთში
2 მარტს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის 111-ე შეხვედრა გაიმართა. ცხინვალის რეგიონის წარმომადგენელმა ამ შეხვედრაზეც სოფ. ჩორჩანაში ქართული პოლიციის საგუშაგოს საკითხზე ისაუბრა და მისი დემონტაჟი მოითხოვა. რასაც, ეწინააღმდეგება ქართული მხარე. საინტერესოა, რომ მან განვლილი პერიოდი შეაფასა, როგორც „ყველაზე მშვიდი პერიოდი“. შემდეგი შეხვედრა 25 აპრილს დაიგეგმა.

Publication: N6 / Review Period: March 1-31, 2023
On March 31, the Russian President, Vladimir Putin, approved a new concept of foreign policy of the Russian Federation. Until now, the concept adopted in 2016 was in effect. The priority direction in the concept is the socio-economic development of ally countries, including the de facto republics of Abkhazia and the Tskhinvali region.
The development of relations with the occupied regions is separated from the regional directions of Russia's foreign policy. According to the document (Chapter V), Russia gives priority to “comprehensive support to the republics of Abkhazia and South Ossetia in the realization of the voluntary choice of the peoples of these countries based on international law, which envisages the deepening of integration with Russia.” It provides for greater integration of the Tskhinvali region and Abkhazia into Russia’s political, economic and legal space.
Reaction on Tbilisi Events
Events which took place in Tbilisi on March 7-9, following the adoption of a law on so-called “foreign agents” by the ruling political force, provoked a reaction both in Abkhazia and the Tskhinvali region.
Meeting with the Security Forces
On March 10, at a meeting with representatives of the security agency, the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, discussed internal and external threats. After the meeting, “due to the ongoing developments in neighboring Georgia,” representatives of the law enforcement agency were transferred to an enhanced mode of operation.
Military Exercises in Gali
On March 11-14, military exercises were held in the Gali district with the participation of representatives of de facto law enforcement agencies (State Security Service, Ministry of Internal Affairs, State Security Service). On March 13, Bzhania personally checked the progress of the exercise and visited a new engineering infrastructure at the occupation line.
Aslan Bzhania Checks the Progress of the Military Exercise
Evaluations
On March 9, the de facto Foreign Minister of Abkhazia, Inal Ardzinba, assessed the ongoing events in Tbilisi as another coup attempt in the post-Soviet space and accused the US State Department and the US Embassy in Tbilisi for supporting it. He also spoke about destructive role of the so-called NGOs in preparation of such events.
According to the assessment of the de facto Ministry of Foreign Affairs of the Tskhinvali region, a serious internal political crisis is developing in Georgia which may threaten the stability and security of the Caucasus; however, the “Ministry” reports that the situation at the occupation line is relatively calm. The so-called State Security Committee also made the same statement about the stable situation at the occupation line. On March 10, the Committee reported that the operational situation at the occupation line remains stable and there are no trends towards its escalation.
On March 9, during a telephone conversation, the de facto Foreign Affairs Ministers of the occupied regions discussed the Tbilisi events as well.
Cooperation Between “Security Councils”
The Secretary of the Security Council of the de facto republic of Abkhazia, Sergey Shamba, met with the Secretary of the Security Council of Russia, Nikolai Patrushev. At the meeting, the parties signed a cooperation plan for 2023-2024 between the “Security Councils” offices. Similar agreements, as a rule, are formed periodically between the relevant “state agencies” of Russia and the occupied regions which determine the framework of cooperation in a specific field.
Signing of the Cooperation Plan
“Foreign Agency” Modernization
Changes are being implemented in the de facto Ministry of Foreign Affairs. On March 3, Inal Ardzinba met with the Abkhaz “Ambassador” to Russia, Alkhas Kvitsinia. The meeting discussed the issue of the “Embassy” optimization. Various measures were set as a result of inconsistencies identified by the Attestation Commission in the activities of the “Embassy” of Abkhazia to Russia: create a attestation commission to select diplomats; create a modern material-technical base, in particular purchase the necessary equipment for conducting a video conference; improve financial discipline; ensure the effective use of “Embassy” property; establish an electronic access system to record the presence/absence of employees at the workplace; introduce a staff unit of the “Security Attache” at the “Embassy.”
In March, the dismissal of an employee of the “Embassy” of Abkhazia in Russia, Tatiana Gulia, was especially noisy. Ardzinba released the granddaughter of the founder of Abkhaz literature, Dmitry Gulia, due to “non-compliance with her position based on a decision of the Attestation Commission.” She has been working in Moscow since 1992, and the latest position she held at the “Embassy” was the Press Attache. Gulia was most outraged by the “boorish form of the dismissal” by Ardzinba who “himself was dismissed from the Russian Presidential Administration and failed to pass the certification.” She accused Ardzinba of “systematic destruction and collapse of the embassy.” Later, Ardzinba responded to Gulia's criticism saying that “there were many problems, however, he doesn't want to talk about it publicly since it would be unethical.”
The ongoing changes in the de facto Foreign Ministry are part of Ardzinba's policy which is aimed at staffing the de facto Ministry and “Embassies” with young personnel who are loyal to him.
Diplomatic Activities
Opposition Congress
On March 29, Sokhumi hosted a congress of the Forum of National Unity of Abkhazia opposition political party. The participants accused the de facto government of “lobbying the interests of foreign and aggressive oligarchs in the form of selling them the best land plots.” In this regard, the agreement on the transfer of the Bichvinta state country house to Russia became the subject of special criticism. In the final resolution, the attendees called on the de facto President to voluntarily resign from his post. The former de facto President, Raul Khajimba, and a former “presidential” candidate, Adgur Ardzinba, who is considered a prospective “presidential” candidate among opposition politicians, attended the Congress. Such gatherings are part of the struggle against the de facto government which is aimed at gaining an advantage in the internal political struggle.
Congress of the Forum of National Unity of Abkhazia
Alan Gagloyev's Meeting with Putin
On March 16, the de facto President of the Russian-occupied Tskhinvali region, Alan Gagloyev, met with the Russian President, Vladimir Putin. After being president-elected in 2022, this was Gagloyev’s first meeting with Putin. This meeting was planned in February, however, the day before, Gagloyev was diagnosed with Covid and the meeting was postponed. Gagloyev was often criticized by his opponents for taking so long to meet with the Russian leader. Although no new important decisions were made during the meeting, the delayed meeting with Putin is still a big relief for Gagloyev since it will give him a certain advantage in the internal political struggle in the de facto republic.
Alan Gagloyev's Meeting with Vladimir Putin
“Border Demarcation”
On March 2, the so-called commission on the “delimitation and demarcation of the state border of the Republic of South Ossetia with Georgia” completed its work and unilaterally prepared a draft “map-plan” of the Georgian-South Ossetian “state border” and the final report of the working group. According to participants, as a guide, the commission used the decree No. 2 adopted by the Councils of the Central Executive Committee of All Georgia and the Council of People's Commissars – “On the creation of the South Ossetian Autonomous District,” which was adopted in 1922. The mentioned documents were forwarded to the de facto President for further action. Determining the “border” may contribute to the renewal of the “borderization” process.
Jabiev's Case
According to the de facto Prosecutor's Office, the preliminary investigation into the criminal case on the death of Inal Jabiev is completed. Jabiev died on August 28, 2020, in the building of the criminal militia as a result of violence by representatives of the law enforcement agency. Several employees of the de facto Ministry of Internal Affairs have already been detained in the case. After all the participants are familiar with the criminal case, it will be sent to the “court.” Jabiev's case caused a serious political blow to Gagloyev's predecessor, Anatoly Bibilov, and contributed to his defeat in the “presidential” elections.
IPRM Meeting in the Village of Ergneti
On March 2, the 111th meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) was held in the village of Ergneti. A representative of the Tskhinvali region also attended the meeting and spoke about the issue of the Georgian police checkpoint in the village of Chorchana and demanded its dismantle which is opposed by the Georgian side. It is interesting that he assessed the past period as “the most peaceful period.” The next meeting is scheduled on April 25.