გამოცემა: №24 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 მარტი, 2023 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის პარლამენტში სოხუმის აეროპორტის აღდგენის საკითხი განიხილეს. სხდომას დე ფაქტო პრეზიდენტი, ასლან ბჟანიაც ესწრებოდა. დე ფაქტო ხელისუფლების ინფორმაციით, აეროპორტის აღდგენის პროექტი გადის „სახელმწიფო ექსპერტიზის“ ეტაპს, რის შემდეგაც, შესაბამისი უწყებები ჩაერთვებიან პროექტის განხორციელებაში, რომელიც რუსეთისა და დე ფაქტო მთავრობის თანამშრომლობით შეიქმნა. სოხუმის აეროპორტი ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის დასრულების შემდეგ არ ფუნქციონირებს და მისი აღდგენა ბჟანიას წინასაარჩევნო დაპირებაა.
მიმოზების ექსპორტი
რუსეთის „სამხრეთის საბაჟო სამმართველოს“ ცნობით, ქალთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, ოკუპირებული აფხაზეთიდან რუსეთში მიმოზების ექსპორტი გაზრდილია. აღნიშნულ დღეებში გაიგზავნა 26 ტონაზე მეტი, ჯამში კი ექსპორტზე გატანილია 100 ტონა მიმოზა. აღსანიშნავია, რომ საბაჟოზე დაფიქსირდა 18 ადმინისტრაციული დარღვევა, რაც დაკავშირებული იყო ფიზიკურ პირთა მიერ 1 ტონაზე მეტი მიმოზის „საზღვარზე“ უკანონო გადატანის მცდელობასთან.
საერთაშორისო კონკურსი ქ. სოჭში
ქ. სოჭში გაიმართა ალკოჰოლური და გამაგრილებელი სასმელების საერთაშორისო კონკურსი, რომელშიც ღვინის სხვადასხვა სახეობის პროდუქტისთვის კომპანიამ „აფხაზეთის ღვინო და წყლები“ 5 ოქროს მედალი მოიპოვა.
აფხაზეთისა და ყირიმის დე ფაქტო ტურიზმის მინისტრების შეხვედრა
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის ტურიზმის მინისტრი, თეიმურაზ ხიშბა რუსეთის მიერ ოკუპირებული ყირიმის დე ფაქტო ტურიზმის მინისტრს, ვადიმ ვოლჩენკოს შეხვდა. მათი შეხვედრა მოსკოვის 29-ე საერთაშორისო ტურისტული გამოფენის ფარგლებში გაიმართა. შეხვედრის შედეგად, თანამშრომლობის პროტოკოლს მოეწერა ხელი. აღნიშნული პროტოკოლი ტურიზმის სფეროში გრძელვადიან ურთიერთთანამშრომლობის განვითარებას მოიცავს.
ვიზიტი ყაზანში
სოხუმის ე.წ. ადმინისტრაციის მერის, ბესლან ეშბას ხელმძღვანელობით, თათრეთის დედაქალაქ ყაზანს დელეგაცია ესტუმრა. ეშბამ შეხვედრა გამართა ყაზანის აღმასრულებელი კომიტეტის ხელმძღვანელის მოადგილესთან, ილდარ შაკიროვთან, რომელიც ხელმძღვანელობს ტრანსპორტის, ეკონომიკური განვითარებისა და ვაჭრობის დარგებს. დელეგაცია სოხუმიდან გაეცნო ყაზანის ეკონომიკურ მდგომარეობასა და პოტენციალს. ვიზიტის ფარგლებში სოხუმმა და ყაზანმა ქალაქების „დაძმობილების“ შეთანხმებას მოაწერეს ხელი.
ბაშკირეთის რესპუბლიკის დელეგაცია, რესპუბლიკის მეთაურის, რადი ხაბიროვის ხელმძღვანელობით  აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკას სამუშაო ვიზიტით ეწვია. დელეგაციის წევრები შეხვდნენ დე ფაქტო ეკონომიკის მინისტრს, კრისტინა ოზგანსა და ე.წ. ფინანსთა მინისტრს, ვლადიმირ დელბას. შეხვედრაზე განიხილეს ეკონომიკური ურთიერთობის პერსპექტივები და მოინახულეს კომპანიის - „აფხაზეთის ღვინო და წყლები“ საწარმო.
საინვესტიციო პროგრამა
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკის თავმჯდომარემ, კონსტანტინე ჯუსოევმა  რუსეთის მიერ დაფინანსებული საინვესტიციო პროგრამის მიმდინარეობის კონტროლის მიზნით ოპერატიული შტაბის შეხვედრა გამართა. შეხვედრას ასევე ესწრებოდა მშენებლობის, არქიტექტურისა და საბინაო-კომუნალური მეურნეობის დე ფაქტო მინისტრი, ედუარძ ძაგოევი. მისი თქმით, რიგი ობიექტების მშენებლობის დაწყებისთვის, დე ფაქტო უწყება ელოდება „სახელმწიფო ექსპერტიზას“, რომლის მიღების შემდგომ, დაიწყება კონკრეტული ღონისძიებების გატარება და ობიექტების მშენებლობა.
გაზიფიცირების პროექტი
2023 წლის 16 მარტს რუსეთის მიერ ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი ალან გაგლოევი რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს შეხვდა. შეხვედრაზე განიხილეს ოკუპირებული რეგიონის გაზიფიცირების საკითხი. პუტინთან შეხვედრის შემდგომ, გაგლოევმა განაცხადა, რომ რეგიონის გაზიფიცირება 2025 წლისთვის დასრულდება. მისი თქმით, ამ საკითხში მან რუსეთის პრეზიდენტის მხარდაჭერაც მიიღო. ამჟამად, ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონში გაზიფიცირებულია მხოლოდ ქ. ცხინვალი და მიმდებარე დასახლებული პუნქტები. რეგიონს გაზი მხოლოდ რუსეთიდან, მილსადენის საშუალებით მიეწოდება.

The parliament of the de facto republic of Abkhazia discussed the issue of restoration of the Sokhumi airport. The de facto President, Aslan Bzhania, also attended the session. According to the information of the de facto government, the airport restoration project is undergoing  the “state examination” and after this stage relevant agencies will be involved in the implementation of the project which was created as a result of the cooperation between Russia and the de facto government. The Sokhumi airport has not been functioning since the end of the Georgian-Abkhazian conflict and its restoration is Bzhania's pre-election promise.
Mimosa Exports
According to the “Southern Customs Department” of Russia, mimosa exports from the occupied Abkhazia to Russia increased in connection with International Women's Day. This date accounted for over 26 tons of exports. In total, 100 tons of mimosas were exported. It should be noted that 18 administrative violations were registered at a customs office. Individuals attempted to illegally transfer more than 1 ton of mimosa through the “border.”
International Competition in Sochi
The Wines and Beverages of Abkhazia company won five gold medals in different types of wine products at an international competition of alcoholic and soft drinks which was held in Sochi.
Meeting of the De Facto Ministers of Tourism of Abkhazia and Crimea
The de facto Minister of Tourism of Abkhazia, Teimuraz Khishba, met with the de facto Minister of Tourism of the Russian-occupied Crimea, Vadim Volchenko. The meeting took place within the framework of the 29th Moscow International Tourist Exhibition. The meeting signed a cooperation protocol which includes the development of long-term cooperation in the field of tourism.
Visit to Kazan
A delegation chaired by Beslan Eshba, the Mayor of the so-called Sokhumi Administration, visited the capital of Tatarstan. Eshba held a meeting with Ildar Shakirov, the Deputy Head of the Kazan Executive Committee, who heads the fields of transport, economic development and trade. The delegation from Sokhumi got acquainted with the economic situation and potential of Kazan. During the visit, Sokhumi and Kazan signed an agreement on “twinning” of the cities.
Visit of a Delegation of the Republic of Bashkorostan
A delegation of the Republic of Bashkorostan, chaired by the Head of the Republic, Radiy Khabirov, paid a working visit to the de facto republic of Abkhazia. Members of the delegation met with the de facto Minister of Economy, Kristina Ozgan, and the so-called Minister of Finance, Vladimir Delba. The parties discussed the prospects of economic relations and visited the plant of the Wines and Beverages of Abkhazia company.
Investment Program
The Chairman of the de facto republic of the Tskhinvali region, Konstantine Jusoev, held a meeting of the operational headquarters to monitor the implementation of the investment program financed by Russia. The meeting was also attended by the de facto Minister of Construction, Architecture and Housing and Utilities, Eduardz Dzagoev. According to him, the de facto agency is waiting for the “state expertise” and as soon as it is completed the construction of objects will begin.
Gasification Project
On March 16, 2023, the de facto President of the Russian-occupied Tskhinvali region, Alan Gagloyev, met with the Russian President, Vladimir Putin. The meeting discussed the issue of gasification of the occupied region. After the meeting with Putin, Gagloyev stated that gasification of the region will be completed by 2025, and that the President of Russia voiced his support in this project. Currently, gas is only supplied to Tskhinvali and surrounding settlements in the occupied Tskhinvali region. Gas is supplied to the region only from Russia, through a pipeline.