გამოცემა: N28 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 იანვარი- 29 თებერვალი, 2024 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
13 თებერვალს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებლის, ტიბორ კოზმასა და სამხრეთ კავკასიაში ეუთოს მოქმედი თავმჯდომარის სპეციალური წარმომადგენლის ელჩ ვიორელ მოშანუს თანათავმჯდომარეობით გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) 117-ე შეხვედრა გაიმართა. მიმდინარე წელს ეს რიგით პირველი შეხვედრა იყო. 116-ე შეხვედრის შესახებ დეტალურად წაიკითხეთ აქ.
პეტრე კალაშნიკოვის გათავისუფლება
8 თებერვალს უკანონო პატიმრობიდან საქართველოს მოქალაქე პეტრე კალაშნიკოვი გათავისუფლდა. კალაშნიკოვი საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა გასული წლის 15 სექტემბერს დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფ. ოძისის მიმდებარედ, ე.წ. საზღვრის გადაკვეთის ბრალდებით დააკავეს. (ოსური მედია სააგენტო „რეს“-ის ცნობით, მისი დაკავების თარიღი 14 სექტემბერია).
პეტრე კალაშნიკოვის გათავისუფლება. წყარო: ssg.gov.ge
საქართველოს 4 მოქალაქის დაკავება
იანვარ-თებერვალში საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა საქართველოს ოთხი მოქალაქე დააკავეს. ერთი მათგანი - 15 იანვარს, ოკუპირებული ახალგორის სოფ. ახმაჯის მიმდებარე ტერიტორიაზე, ორი მოქალაქე: ნიკა მამასტარაშვილი და ივანე ლუთიძე - 15 თებერვალს ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფ. კნოლევის მიმდებარედ, ერთი კი - 28 თებერვალს ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფ. ტახტისძირის სიახლოვეს. ორი მოქალაქის ვინაობისა და დაკავების გარემოებების შესახებ ინფორმაცია ღია წყაროებში ამ დრომდე არ გავრცელებულა.
9 მარტის მონაცემებით, უკანონო პატიმრობაში საქართველოს 9 მოქალაქე იმყოფება. მათგან ცნობილია: სოსო დვალიშვილის, ლაშა ხეთერელის, გიორგი მელაძის, დიმიტრი კორინთელის, ნიკა მამასტარაშვილისა და ივანე ლუთიძის ვინაობა.
გიორგი მელაძე და დიმიტრი კორინთელი - საოკუპაციო ძალებმა 2023 წლის 24 ნოემბერს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. აძვის მიმდებარედ, საოკუპაციო ხაზის სიახლოვეს დააკავეს.
ახალი სანგარი გრემისხევთან
ანტისაოკუპაციო მოძრაობის „ძალა ერთობაშია“ ლიდერის დავით ქაცარავას ინფორმაციით, 4 იანვარს, პატრულირების დროს დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფ. გრემისხევის სიახლოვეს მდებარე საოკუპაციო ძალების საგუშაგოს ირგვლივ ახალი სანგარი შენიშნა.
ახალი თხრილი ორჭოსანთან
19 იანვარს, დავით ქაცარავამ ინფორმაცია გაავრცელა ოკუპირებული ახალგორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ორჭოსნის სიახლოვეს პატრულირებისას აღმოჩენილი ახალი სანგრის ტიპის თხრილის შესახებ.
ახალი თხრილები ორჭოსანთან. წყარო: დავით ქაცარავას Facebook-ის გვერდი.
ახალი სანგარი საკორინთლოსთან
დავით ქაცარავას ინფორმაციით, რომელიც მან 14 თებერვალს, პატრულირების შემდეგ გაავრცელა, კასპის მუნიციპალიტეტის სოფ. საკორინთლოს სიახლოვეს მდებარე საგუშაგოს ირგვლივ საოკუპაციო ძალებმა ახალი სანგარი გათხარეს.
ახალი სანგარი ორჭოსანთან. წყარო: დავით ქაცარავას Facebook-ის გვერდი.
MUROM-M საკორინთლოს სიახლოვეს
საოკუპაციო ძალებმა სოფ. საკორინთლოში MUROM-M ტიპის ვიდეო-სითბური კამერით აღჭურვილი ავტონომიური მობილური სათვალთვალო კომპლექსი დაამონტაჟეს. დავით ქაცარავას ინფორმაციით, საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ორი ასეთი ტიპის კომპლექსია განთავსებული: ერთი მათგანი - ოკუპირებულ სოფ. ახმაჯში მდებარე სამხედრო ბაზაზე, მეორე კი - სოფ. საკორინთლოს სიახლოვეს მდებარე საგუშაგოსთან.
MUROM-M ტიპის სათვალთვალო კომპლექსი საკორინთლოში. წყარო: დავით ქაცარავას Facebook-ის გვერდი.
პატრულირება ანტი-დრონის იარაღის თანხლებით
დავით ქაცარავას ინფორმაციით, იანვარ-თებერვალში საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლების აღჭურვილობას LPD-801 ტიპის იარაღი შეემატა. რუსული წარმოების LPD-801 უპილოტო საფრენი აპარატის მწყობრიდან გამოყვანის საშუალებას იძლევა.

On February 13, the 117th meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM), co-chaired by the Acting Head of the EU Monitoring Mission in Georgia, Tibor Kozma, and the Acting Chairman of the OSCE, Special Representative for the South Caucasus, Ambassador Viorel Mosanu, was held in the village Ergneti, Gori municipality. This was the first meeting this year. Read more about the 116th meeting here.
Release of Petre Kalashnikov
On February 8, a Georgian citizen Petre Kalashnikov was released from illegal imprisonment. On September 15, last year, the occupation forces arrested him on charges of crossing the so-called border near the village of Odzisi (Dusheti municipality). According to the Ossetian news agency Res, he was arrested on September 14.
Release of Petre Kalashnikov. Source: ssg.gov.ge
Detention of Four Georgian Citizens
In January-February, the occupation forces arrested four Georgian citizens. One of them was detained in the vicinity of the village of Akhmaji (occupied Akhalgori district) on January 15, two citizens, Nika Mamastarashvili and Ivane Lutidze, near the village of Knolevi (Kareli municipality), on February 15, and the last - in the vicinity of the village of Takhtisdziri (Kareli municipality), on February 28. Information about the identity of the two citizens and the circumstances of their detention has not yet been disclosed in open sources.
As of March 9, a total of nine Georgian citizens remain in illegal detention. Only the following names are known: Soso Dvalishvili, Lasha Khetereli, Giorgi Meladze, Dimitry Korinteli, Nika Mamastarashvili, and Ivane Lutidze.
Georgiy Meladze and Dimitry Korinteli - the occupation forces arrested them near the occupation line in the vicinity of the village of Adzvi (Gori municipality) on November 24, 2023.
The interactive map of illegal detentions prepared by the Rondeli Foundation please see here.
New Fire Trench near Gremiskhevi
According to Davit Katsarava, the leader of the anti-occupation movement - Power is in Unity, during a patrol on January 4, he spotted a new fire trench around the occupation forces checkpoint near the village of Gremishkevi (Dusheti municipality).
New Ditch Near Orchosani
On January 19, David Katsarava disseminated information about a new trench-type ditch which he spotted while patrolling near the village of Orchosani (Akhalgori municipality).
New Ditch Near Orchosani. Source: David Katsarava's Facebook Page
New Fire Trench Near Sakorintlo
According to information which David Katsarava disseminated after patrolling on February 14, the occupation forces dug a new fire trench around a checkpoint near Sakorintlo (Kaspi municipality).
MUROM-M in the Vicinity of Sakorintlo
The occupation forces installed MUROM-M standalone mobile video surveillance and thermal imaging system in the village of Sakorintlo. According to David Katsarav, there are two such systems on the occupied territories of Georgia: at the military base in the occupied village of Akhmaji and at the checkpoint near the village of Sakorintlo.
MUROM-M Surveillance Complex in Sakorintlo. Source: David Katsarava's Facebook Page
Patrolling with Counter-Drone Systems
According to David Katsarava, in January-February, the occupation forces replenished their weapons with LPD-801 coutner-drone systems.The Russian-made LPD-801 disables an unmanned aerial vehicle.