2019 წლის ნოემბერში აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში სამხედრო წვრთნების რაოდენობამ იკლო. ცხინვალის რეგიონში ჩრდილოეთ კავკასიის საქმეთა მინისტრის მოადგილემ 2019 წლის საინვესტიციო პროგრამის განხორციელების შედეგები შეაჯამა. აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის 2020 წლის ბიუჯეტის დიდ ნაწილს რუსეთი დააფინანსებს. ცხინვალში ფონდ „რუსკი მირ“-ის წარმომადგენლობა გაიხსნება. სტატიაში შეგიძლიათ გაეცნოთ 2019 წლის ნოემბერში მომხდარ მნიშვნელოვან მოვლენებს, რომლებიც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში კრემლის პოლიტიკას უკავშირდება.
2019 წლის ნოემბრის მნიშვნელოვანი მოვლენები მოკლედ:
• კურატორის ვიზიტი: ჩრდილოეთ კავკასიის საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ცხინვალის რეგიონში 2019 წლის საინვესტიციო პროგრამის განხორციელების შედეგები შეაჯამა.
• სამხედრო წვრთნები: ნოემბერში, წინა თვეებთან შედარებით, სამხედრო წვრთნების რაოდენობამ იკლო.
• საკანონმდებლო სფეროში თანამშრომლობა: ცხინვალის რეგიონისა და რუსეთის დეპუტატები 2020 წლის თანამშრომლობის გეგმაზე შეთანხმდნენ.
• საგანგებო სიტუაციებში თანამშრომლობა: რუსულმა ავიაციამ აფხაზეთში ხანძარი ჩააქრო.
• საგარეო პოლიტიკის კოორდინაცია: საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე რუსეთში აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის „ელჩს“ შეხვდა.
• ეკონომიკის სფეროში თანამშრომლობა: რუსეთიდან აფხაზეთში ნავთობპროდუქტების ექსპორტი გამარტივდა.
• საბიუჯეტო დახმარება: აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის 2020 წლების ბიუჯეტის დიდ ნაწილს რუსეთი დააფინანსებს.
• ჯანდაცვის სფეროში თანამშრომლობა: ცხინვალში რუსეთის დაფინანსებით სამშობიარო სახლის მშენებლობა დასრულდა.
• სხვადასხვა სფეროში თანამშრომლობა: რუსეთი და აფხაზეთი სტატისტიკის სფეროში თანამშრომლობაზე შეთანხმდნენ.
• რუსეთის რეგიონებთან თანამშრომლობა: აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი არალეგიტიმურ საპრეზიდენტო არჩევნებში გამარჯვების შემდეგ, პირველი ვიზიტით ადიღეს რესპუბლიკას ესტუმრა.
• „რბილი ძალა“:  ცხინვალის რეგიონსა და აფხაზეთში რუსეთის სახელმწიფო დღესასწაული - სახალხო ერთობის დღე აღნიშნეს.
2019 წლის 28 ნოემბერს ჩრდილოეთ კავკასიის საქმეთა მინისტრის მოადგილე იგორ კოშინი მორიგი სამუშაო ვიზიტით ცხინვალის რეგიონს ესტუმრა. ვიზიტის ფარგლებში კოშინმა 2019 წელს ცხინვალის რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი საინვესტიციო პროგრამის განხორციელების შედეგები შეაფასა. კოშინის შეფასებით, ეს იყო პირველი წელი, როდესაც საპროექტო-საფინანსო დოკუმენტაციები პირველივე კვარტალში მომზადდა, ასევე დროულად ჩამოყალიბდა 2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამა. 2018-2019 წლების საინვესტიციო პროგრამა 2017 წლის დეკემბერში მიიღეს. პროგრამა 51 ღონისძიების განხორციელებას ითვალისწინებს. მიმდინარე პროგრამა სოციალური დანიშნულების ობიექტების მშენებლობით დასრულდება.
ნოემბერი, აქტიური ხუთთვიანი პერიოდის დასრულების შემდეგ, სამხედრო წვრთნების ჩატარების თვალსაზრისით, შედარებით პასიური იყო.
• რადიოელექტრონული ბრძოლის სპეციალისტთა ჯგუფმა პირობითი მოწინააღმდეგის შეიარაღებული ძალების მართვისა და სარაკეტო დარტყმების განხორციელების შეფერხებაში ივარჯიშა.
• სადაზვერვო დანაყოფმა სამხედრო მზვერავის დღე პირობითი მოწინააღმდეგის უკანონო შეიარაღებული ფორმირების შენიღბული ბანაკის განადგურებით აღნიშნა.
• სამხედრო ბაზაზე „ჯანსაღი ცხოვრების წესის“ ერთთვიანი პროგრამის განხორციელება დაიწყო.
• სამხედრო ბაზაზე 200-მდე ახალწვეულის საერთო საჯარისო მომზადების კურსი დაიწყო.
აფხაზი დეპუტატი ექსპერტთა საბჭოს წევრად აირჩიეს
რუსეთის სახელმწიფო დუმის სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების, საზოგადოებრივი და რელიგიური გაერთიანებების საკითხთა კომიტეტის ექსპერტთა საბჭოს წევრად აფხაზეთის დე ფაქტო პარლამენტის წევრი, ვალერი აგრბა აირჩიეს. აგრბა სოციალურ და ჰუმანიტარულ სფეროებში კანონპროექტების ექსპერტიზას უზრუნველყოფს.
მოსკოვში 2020 წლის თანამშრომლობის გეგმაზე შეთანხმდნენ
მოსკოვში ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პარლამენტისა და რუსეთის ფედერალური საბჭოს თანამშრომლობის კომისიის შეხვედრა გაიმართა, სადაც 2020 წლის თანამშრომლობის გეგმაზე შეთანხმდნენ.
საგანგებო სიტუაციებში თანამშრომლობა
აფხაზეთში 10 000 ჰექტარზე მეტ ტერიტორიაზე გავრცელებული ხანძრის ჩაქრობაში რუსეთის საგანგებო სიტუაციების სამინისტროს ავიაციაც ჩაერთო. ხანძარს 10-21 ნოემბრის პერიოდში ებრძოდნენ. ხანძრის ჩასაქრობად რუსულ ავიაციას 266 გაფრენის განხორციელება და 1736 ტონა წყლის გამოყენება დასჭირდა.
2019 წლის 1 ნოემბერს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ანდრეი რუდენკო რუსეთში აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის ელჩს, იგორ ახბას შეხვდა. რუდენკო, რომელიც მინისტრის მოადგილედ 2019 წლის 19 სექტემბერს დაინიშნა, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორია. შეხვედრაზე რუსეთ-აფხაზეთის ურთიერთობების საკითხები და აფხაზეთის საერთაშორისო პოზიციების გამყარების მიმართულებით საგარეო-პოლიტიკური ქმედებები განიხილეს.
აფხაზეთში საინვესტიციო პროგრამის პროექტი განიხილეს
აფხაზეთის დე ფაქტო მთავრობაში რუსეთსა და აფხაზეთს შორის სოციალურ-ეკონომიკური თანამშრომლობის სამთავრობათაშორისი კომისიის რიგით მე-18 სხდომასთან დაკავშირებული საკითხები განიხილეს. ახალი საინვესტიციო პროგრამისთვის 4.5 მლრდ რუბლი გამოიყოფა. პროგრამის პრიორიტეტული მიმართულებები იქნება: გზებისა და ინფრასტრუქტურის რემონტი, ელექტროენერგეტიკული ქსელის რეაბილიტაცია. მთავარი სოციალური ობიექტი, რომელიც პროგრამის ფარგლებში აშენდება, ბავშვთა რესპუბლიკური საავადმყოფოა.
რუსეთ-აფხაზეთის საქმიან ფორუმს მოსკოვი დააფინანსებს
2020 წლიდან რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო რუსეთ-აფხაზეთის საქმიან ფორუმებს რეგულარულად დააფინანსებს. მსგავსი განკარგულება რუსეთის პრემიერ-მინისტრმა  გამოსცა. აფხაზეთ-რუსეთის საქმიანი ფორუმები ტრადიციულად ტარდება. 2018 წელს რიგით მე-9 საქმიანი ფორუმი ჩატარდა.
რუსეთიდან აფხაზეთში ნავთობპროდუქტების ექსპორტი გამარტივდა
2019 წლის 14 ნოემბერს რუსეთიდან აფხაზეთში ნავთობპროდუქტების ექსპორტის გამარტივებას და ნავთობპროდუქტების ექსპორტის დროებითი პერიოდული საბაჟო დეკლარირების გარეშე განხორციელებას რუსეთის სახელმწიფო დუმამაც დაუჭირა მხარი. აღნიშნული ცვლილებით აფხაზეთისთვის გამოიყოფა ნავთობპროდუქტების გარკვეული რაოდენობა, რომელზეც არ გავრცელდება საბაჟო გადასახადები და მიმწოდებლებს შორის კვოტების ფორმით განაწილდება.
აფხაზეთის ავტობუსებით აღჭურვის პროგრამა დასრულდა
2019 წელს აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში 162 მლნ რუბლის ღირებულების 63 ავტობუსის შესყიდვა განხორციელდა. ამით აფხაზეთის ავტობუსებით უზრუნველყოფის პროგრამა დასრულდა. პროგრამის განხორციელების შედეგად შიდა საქალაქო მარშრუტები სრულად არის ავტოტრანსპორტით უზრუნველყოფილი, სასკოლო ავტობუსების ავტოპარკი კი, 80%-ით განახლდა.
საბიუჯეტო დახმარება და კონტროლი
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო მთავრობამ 2020 წლის ბიუჯეტის კანონპროექტი მიიღო. ბიუჯეტის პროექტში რუსეთის ფინანსური დახმარება 6.16 მლრდ რუბლს შეადგენს. საკუთარი შემოსავლები კი, მხოლოდ 1.355 მლრდ რუბლი იქნება, რაც მთლიანი შემოსავლების 18%-ია.
აფხაზეთის დე ფაქტო პარლამენტმა პირველი მოსმენით მიიღო კანონპროექტი „აფხაზეთის 2020 წლის რესპუბლიკური ბიუჯეტის შესახებ“. ბიუჯეტში საკუთარი შემოსავლები შეადგენს 3 368 855,6 ათასს რუბლს, რუსეთის ფინანსური დახმარება კი - 4 746 629,7 ათასს რუბლს.
ცხინვალის რეგიონში რუსული ფულის ხარჯვა კონტროლის პალატამ შეამოწმა
რუსეთის კონტროლის პალატის წარმომადგენლებმა ცხინვალის რეგიონში 2019 წელს რუსეთის ფინანსური დახმარების ხარჯვა შეამოწმეს. სამუშაო ჯგუფმა ფედერალური ბიუჯეტის რესურსების გამოყოფისა და მიზნობრივი გამოყენების წესისა და პირობების შესრულება შეაფასეს.
აფხაზეთში რუსეთის მოქალაქეების მედიკამენტებით უზრუნველყოფა გაგრძელდება
აფხაზეთსა და რუსეთს შორის არსებული შეთანხმების - „აფხაზეთის რესპუბლიკის ტერიტორიაზე მუდმივად მცხოვრები რუსეთის ფედერაციის ცალკეული კატეგორიის მოქალაქეების მედიკამენტებითა და სამედიცინო ნაწარმით უზრუნველყოფის სფეროში თანამშრომლობის შესახებ“ -  მოქმედების ვადა ორი წლით გაგრძელდა.
ცხინვალში სამშობიარო სახლის მშენებლობა დასრულდა
ცხინვალში რუსეთის ფინანსური დახმარებით სამშობიარო სახლის მშენებლობა დასრულდა. მშენებლობა ცხინვალის რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი 2018-2019 წლების საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში განხორციელდა. პროექტის ღირებულება 490 მლნ რუბლი იყო.
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის სტატისტიკის სახელმწიფო კომიტეტი და „როსსტატ“-ი თანამშრომლობაზე შეთანხმდნენ. ხელმოწერილი შეთანხმება აფხაზურ მხრეს საშუალებას მისცემს სტატისტიკის წარმოების სფეროში თანამედროვე მეთოდები დანერგოს.
აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი რაულ ხაჯიმბა, არალეგიტიმურ საპრეზიდენტო არჩევნებში გამარჯვების შემდეგ, პირველი ვიზიტით ადიღეს რესპუბლიკას ესტუმრა. ერთდღიანი ვიზიტის ფარგლებში ხაჯიმბა რესპუბლიკის მეთაურს, მურატ კუმპილოვს შეხვდა და ადიღეს პირველი პრეზიდენტის, ასლან ჯამიროვის 80-წლის იუბილისადმი მიძღვნილ საზეიმო ღონისძიებაში  მიიღო მონაწილეობა.
ფონდ „რუსკი მირ“-ის წარმომადგენლობა ცხინვალშიც გაიხსნება
რუსული ფონდის - „რუსკი მირ“-ის ცენტრი ე.წ. სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტშიც გაიხსნება. ფონდი ცენტრის დაარსებისთვის საჭირო ტექნიკურ დახმარებას უზრუნველყოფს და ცენტრს საქმიანობისთვის საჭირო სამეცნიერო-მეთოდურ ლიტერატურას გადასცემს. ფონდი 2007 წელს რუსეთის პრეზიდენტის ბრძანებით შეიქმნა და მისი მიზნებია რუსული ენის პოპულარიზაცია და რუსეთსა და უცხოეთში რუსული ენის შემსწავლელი პროგრამების მხარდაჭერა.
ცხინვალში რუსეთის იმპერიის საგარეო პოლიტიკის არქივის პრეზენტაცია გაიმართა
ცხინვალში, ე.წ. სამხრეთ ოსეთის ნაციონალურ მუზეუმში, სანქტ-პეტერბურგში ოსეთის პირველი საელჩოს გახსნის 270-ე წლისთავთან დაკავშირებით, რუსეთის იმპერიის საგარეო პოლიტიკის არქივიდან მასალები გამოაქვეყნეს.
კულტურის სფეროში თანამშრომლობა
აფხაზურმა დელეგაციამ მონაწილეობა მიიღო სანქტ-პეტერბურგის კულტურის VIII საერთაშორისო ფორუმში. ფორუმში 98 ქვეყნის წარმომადგენელი მონაწილეობდა.
ახალგაზრდა დიპლომატთა გლობალური ფორუმი
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ახალგაზრდა დიპლომატების კავშირის მიწვევით, აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროს ახალგაზრდა დიპლომატების საბჭოს დელეგაციამ მონაწილეობა მიიღო ახალგაზრდა დიპლომატების III გლობალურ ფორუმში. ფორუმში 85 სახელმწიფოს წარმომადგენელი მონაწილეობდა. პირველი და მეორე ფორუმი 2017 და 2018 წლებში ჩატარდა.
რუსეთის კვოტები აფხაზი აბიტურიენტებისათვის
აფხაზეთში აბიტურიენტების პროფესიული ორიენტაციის მიზნით სხვადასხვა ქალაქებში შეხვედრები ჩატარდა. დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს აფხაზეთის წარმომადგენლობამ და აფხაზეთის ე.წ. სახელმწიფო უნივერსიტეტის წარმომადგენლებმა აფხაზ აბიტურიენტებს უმაღლეს სასწავლებლებში მოსახვედრად კანდიდატების შერჩევის პროცესი გააცნეს. რუსეთი აფხაზეთისთვის ყოველწლიურად გამოჰყოფს უმაღლეს სასწავლებლებში უფასო ადგილებს. 2016 წელს აფხაზეთისთვის 200 ადგილი იყო გამოყოფილი, 2020-2021 სასწავლო წელს კი, მხოლოდ 50 ადგილი იქნება ხელმისაწვდომი.
ტრენინგები საინფორმაციო ტექნოლოგიებში
რუსეთის სოციალური უნივერსიტეტის საბავშვო ტექნოპარკის სპეციალისტებმა ცხინვალის რეგიონის მე-7-11 კლასის მოსწავლეებისთვის, საინფორმაციო ტექნოლოგიების სფეროში, ორდღიანი სემინარი ჩაატარეს.
მასწავლებელთა კვალიფიკაციის ამაღლება
აფხაზეთში სააგენტოს წარმომადგენლობის მხარდაჭერით, აფხაზეთის სკოლების მასწავლებლებმა 1-5 ნოემბერს კვალიფიკაციის ამაღლების ღონისძიებებში მიიღეს მონაწილეობა.
სახალხო ერთობის დღე
ცხინვალის რეგიონში დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს წარმომადგენლობის მხარდაჭერით, რუსეთის სახელმწიფო დღესასწაული - სახალხო ერთობის დღე, ცხინვალსა და ახალგორში, საზეიმო კონცერტებით აღნიშნეს. აფხაზეთში სააგენტოს წარმომადგენლობის მხარდაჭერით კი, დღესასწაულისადმი მიძღვნილი ჭადრაკის ტურნირი ჩატარდა.
სამშვიდობო ოპერაციის 25-ე წლისთავი
რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის სამხედრო აკადემიაში მრგვალი მაგიდა გაიმართა, რომელიც რუსეთის შეიარაღებული ძალების მიერ აფხაზეთში სამშვიდობო ოპერაციის განხორციელების 25-ე წლისთავს მიეძღვნა. ღონისძიებაში რუსეთში აფხაზეთის „ელჩმაც“ მიიღო მონაწილეობა.

In November, 2019, number of military exercises in Abkhazia and Tskhinvali Region decreased. Deputy Minister of North Caucasus Affairs summarized Tskhinvali Region investment program implementation results for 2019. Significant portion of Abkhazia and Tskhinvali Region Budget for 2020 will be financed by Russia. Representation of the „Russkiy Mir“ Foundation will be opened in Tskhinvali. You will be able to learn about important developments of November 2019, connected to Kremlin’s policy in Abkhazia and Tskhinvali Region.
November 2019 Important Developments Shortly:
Curator Visit
On November 28, 2019, Igor Koshin, Deputy Minister of North Caucasus Affairs, paid regular working visit to Tskhinvali Region. During the visit Koshin evaluated implementation results of investment program for 2019 promoting Tskhinvali Region socio-economic development. According to Koshin this was the first year that project-finance documents have been prepared in the first quarter and investment program for 2020-2022 was timely developed as well. Investment program for 2018-2019 promoting Tskhinvali Region socio-economic development was adopted in December, 2017. The program envisages implementation of 51 projects. Construction of social facilities completes the current program.
Following to intensive five-month period in terms of military exercises, November was relatively passive.
Cooperation in the Legislative Field
Abkhaz MP was elected as member of the Council of Experts
Valery Agrba, member of de facto parliament of Abkhazia, was elected as member of the Council of Experts of the Russian State Duma Committee on development of civil society, public and religious communities. Agrba provides expert support in social and humanitarian fields of legislation.
Cooperation plan for 2020 was agreed in Moscow
At the meeting of the Committee on cooperation between de facto parliament of Tskhinvali Region and Federal Council of Russia, held in Moscow, was agreed cooperation plan for 2020.
Cooperation in the Field of Emergency Situations
Aviation of the Russian Ministry of Emergency Situations was also involved in operation to eliminate fire in Abkhazia, spread on 10 000 hectares of the territory. Firefighting took place on November 10-21. Russian Aviation implemented 266 flights, using 1736 tons of water to extinguish the fire.
On November 1, 2019, Andrey Rudenko, Deputy Minister of Foreign Affairs of Russia, met with Igor Akhba, ambassador of de facto Republic of Abkhazia to Russia. Rudenko, appointed as Deputy Minister on September 19, 2019, curates Abkhazia and Tskhinvali Region. Issues related to Russian-Abkhazian relations and foreign policy actions aimed at strengthening international positions of Abkhazia were discussed at the meeting.
Investment program draft was reviewed in Abkhazia
De facto government of Abkhazia discussed the issues related to the 18th Session of inter-governmental committee on socio-economic cooperation between Russia and Abkhazia. 4.5 billion RUB will be allocated for new investment program. The program priority directions will be: roads and infrastructure repair, electricity grid rehabilitation. The Children’s Republican Hospital is the main social facility to be built under the program.
Moscow will finance Russian-Abkhazian Business Forum
Effective 2020, the Ministry of Economic Developments of the Russian Federation will regularly finance Russian-Abkhazian Business Forums. The order was issued by the Prime-Minister of Russia. Abkhazian-Russian Business Forums are traditionally held. In 2018 the 9th Business Forum was held.
Petroleum products export from Russia to Abkhazia has been simplified
On November 14, 2019, the State Duma of the Russian Federation approved simplification of petroleum products export from Russia to Abkhazia and petroleum products export without temporary customs declaration. According to the mentioned amendment Abkhazia will be provided with certain amount of petroleum products, which won’t be subject to customs duties and will be distributed among suppliers in the form of quotas.
The program of delivering buses to Abkhazia completed
In 2019, as a part of investment program promoting socio-economic development of Abkhazia, 63 buses were procured with the cost of 162 million RUB. Thus, the program of delivering buses to Abkhazia has been completed. As a result of the program, the inner city routes are fully secured with transport, the school bus fleet has been upgraded by 80%.
Budgetary Assistance and Control
Budgetary assistance
De facto government of Tskhinvali Region adopted the draft budget for 2020. Russian financial assistance to the draft budget amounts to 6.16 billion RUB. The region own revenue will make up 18% of the total revenue and amounts to only 1.355 billion RUB.
De facto parliament of Abkhazia adopted at first reading draft law „On the Republican Budget of Abkhazia for 2020“. The budget own revenues amount to 3 368 855,6 thousand RUB, financial assistance from Russia – to 4 746 629,7 thousand RUB.
Chamber of Control checked Russian money spending in Tskhinvali Region
Representative of the Chamber of Control of Russia implemented control measures on the use of Russian financial assistance for 2019. The working group evaluated the Russian Federal Budget resources allocation, as well as adherence to the rules and conditions of its reasonable use.
Medicines provision for the Russian citizens residing in Abkhazia will continue
Agreement between Abkhazia and the Russian Federation „On Cooperation in the Field of Provision of Medical products and Medical Devices for Certain Categories of Citizens of the Russian Federation Permanently Residing in the Republic of Abkhazia“ has been extended for two years.
Construction of maternity hospital has been completed in Tskhinvali
Construction of maternity hospital in Tskhinvali has been completed with the Russian financial assistance. Construction was implemented under the investment program for 2018-2019 promoting socio-economic development of Tskhinvali Region. The project cost amounted to 490 million RUB.
The State Statistics Committee of de facto Republic of Abkhazia and „Rosstat“ agreed on cooperation. The signed agreement will allow Abkhaz side to introduce modern methods in the field of statistics.
Raul Khajimba, de facto president of Abkhazia, after winning illegitimate presidential elections, first visited the Republic of Adygea. During the one-day visit, Khajimba met with Murat Kumpilov, Head of the Republic, and participated in a solemn event dedicated to the 80th anniversary of Aslan Jamirov, the first President of Adygea.
The „Russkyiy Mir“ Foundation branch in Tskhinvali
The center of the Russian Foundation „Russkiy Mir“ will be opened at so-called State University of South Ossetia. The Foundation will provide technical support for the center establishment as well as provide all necessary scientific-methodological literature. The foundation was established in 2007 under the decree of the President of Russia with the aim to popularize Russian language and support Russian language study programs in Russia and abroad.
Presentation of Foreign Policy Archive of the Russian Empire was held in Tskhinvali
Materials from Foreign Policy Archive of the Russian Empire were presented at so-called Ossetian National Museum, in Tskhinvali. The event was dedicated to the 270th anniversary of the first Ossetian Embassy opening in St. Petersburg.
Cooperation in the field of culture
Abkhaz delegation attended the VIII ST. Petersburg International Cultural Forum. The Forum welcomed representatives of 98 countries.
Global Forum of young diplomats
Delegation of the Young Diplomats Council of de facto Ministry of Foreign Affairs of Abkhazia, upon the invitation of the Young Diplomats Union of the Russian Foreign Affairs Ministry, participated in the III Global Forum of Young Diplomats. The Forum welcomed representatives of 85 states. The first and second forums took place in 2017 and 2018.
Russian quotas for Abkhaz entrants
Meetings were held in different cities of Abkhazia for the purpose of raising entrants’ vocational orientation. Abkhazian Representation of Federal Agency for CIS States, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs and representatives of so-called state University of Abkhazia introduced to Abkhaz entrants the process of selecting candidates for higher education institutions. Russia annually allocates places for free education at the Russian higher education institutions for Abkhaz entrants. In 2016, 200 places were allocated and only 50 will be available for 2020-2021 academic year.
Trainings on informational technologies
Kids technopark specialists of the Russian Social University organized two-day seminar on informational technologies for 7th - 11th grade students in Tskhinvali Region.
Raising teachers’ qualification
With the support of the Agency representation in Abkhazia, school teachers participated in qualification raising event on November 1-5.
Public Unity Day
With the support of the Agency representation in Tskhinvali Region, Russian national holiday – Public Unity Day was celebrated with concerts in Tskhinvali and Akhalgori. With the support of the Agency representation in Abkhazia was held chess tournament dedicated to the holiday.
The 25th anniversary of peacekeeping operation
A round table dedicated to the 25th anniversary of the Russian peacekeeping operation in Abkhazia was held at the Military Academy of the Russian Armed Forces General headquarter. „Ambassador“ of Abkhazia to Russia also participated in the event.