კურატორის ვიზიტი: რაშიდ ნურგალიევმა საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფლები მოინახულა
2021 წლის 26 ივლისს რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე რაშიდ ნურგალიევი ცხინვალის რეგიონს ესტუმრა. ნურგალიევი უშიშროების საბჭოში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორია. ვიზიტის ფარგლებში იგი ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტს - ანატოლი ბიბილოვს შეხვდა.
შეხვედრაზე ორმხრივი ურთიერთობების არაერთი საკითხი განიხილეს, მათ შორის: საინვესტიციო პროგრამის მიმდინარეობა, რეგიონის ენერგეტიკული უსაფრთხოება, კორონავირუსთან ბრძოლა, შს ორგანოების ერთობლივი საინფორმაციო-საკოორდინაციო ცენტრის მუშაობის ფარგლებში ექსპერტიზის ჩატარების საკითხი, ცენტრისთვის კვალიფიციური კადრების შერჩევა.
ბიბილოვმა ნურგალიევს ძალოვანი უწყების თანამშრომლებისთვის ჩრდილოეთ  კავკასიის ფედერალური ოლქის დონეზე ხელფასების მომატების თხოვნით მიმართა. რამდენიმე თვით ადრე ხელფასი ზოგიერთი „საბიუჯეტო ორგანიზაციის“ თანამშრომლებს მოემატათ.
შეხვედრის დასასრულს ბიბილოვმა და ნურგალიევმა მონაწილეობა მიიღეს ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანიასა და ცხინვალის რეგიონის „შს სამინისტროების“ ორმხრივი კომიტეტის სხდომის გადაწყვეტილების ხელმოწერის ცერემონიაში. ცერემონიას ცხინვალის რეგიონში რუსეთის „ელჩი“ მარატ კულახმეტოვიც ესწრებოდა.
ამავე დღეს ბიბილოვმა და ნურგალიევმა „მამულის მცველთა მემორიალს“ მიაგეს პატივი.
ცენტრის ახალი კომპლექსის გახსნა
სამუშაო ვიზიტის პირველივე დღეს ნურგალიევმა ბიბილოვთან ერთად ერთობლივი საინფორმაციო-საკოორდინაციო ცენტრის შენობების კომპლექსი გახსნა. ახალი შენობების გახსნა ცენტრის ფორმირების შეთანხმების ხელმოწერის ხუთი წლისთავს მიეძღვნა. სტუმრებმა ცენტრის ტერიტორიაზე მდებარე სხვადასხვა ობიექტები მოინახულეს: რუსეთის სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლებისთვის მრავალფუნქციური საცხოვრებელი სახლი (სახლში ექვსი ბინაა), ავტოტექნიკური ექსპერტიზის ჩასატარებელი ბოქსი, ტირი, სპორტული მოედნები.
ღონისძიების დასასრულს ცენტრის დირექტორმა ალან ბოლატაევმა ხუთწლიანი მუშაობის შედეგებზე მოხსენება გააკეთა. რის შემდეგადაც ცენტრის ზოგიერთ თანამშრომელს „სახელმწიფო და უწყებრივი“ ჯილდოები გადასცეს.
ვიზიტი „საზღვრისპირა“ სოფლებში
27 ივლისს ნურგალიევმა საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფლებიც მოინახულა, მათ შორის სინაგური და თედელეთი. ნურგალიევმა „საზღვრისპირა“ სოფლებში ადგილობრივი მოსახლეობისთვის აშენებული სახლები და სამედიცინო პუნქტები დაათვალიერა. აღსანიშნავია, რომ ნურგალიევი საზღვრისპირა სოფლებში სოციალურ-ეკონომიკური პროექტების განხორციელებასაც კურირებს.
სარეზერვო ელექტროგადამცემი ხაზის მშენებლობა
28 ივლისს, ვიზიტის ბოლო დღეს, ნურგალიევმა სარეზერვო ელექტროგადამცემი ხაზის მშენებლობა შეამოწმა. სარეზერვო ხაზი როკის გვირაბში გაივლის და ცხინვალის რეგიონის ელექტროენერგიით მომარაგების მხრივ კრიტიკული მნიშვნელობისაა. რუსეთისა და ცხინვალის რეგიონის ერთადერთი დამაკავშირებელი ელექტროგადამცემი ხაზი მთიან ადგილებში გადის და ზამთრის პერიოდში ხშირად ზიანდება, რის გამოც რეგიონი სინათლის გარეშე რჩება. პროექტის განხორციელებისთვის რუსეთმა უკვე გამოჰყო 400 მლნ რუბლი, შემდეგ წლებში კი დამატებით 400 მლნ რუბლამდე დაიხარჯება.

On July 26, 2021, the Deputy Secretary of the Russian Security Council, Rashid Nurgaliyev, visited the Tskhinvali region. Nurgaliyev oversees the directions of Abkhazia and the Tskhinvali region in the Security Council. During the visit, he met with the de facto President of the Tskhinvali region, Anatoly Bibilov.
A number of issues of bilateral relations were discussed at the meeting, including: implementation of the investment program, energy security of the region, fight against the coronavirus, conducting expertise within the Joint Information-Coordination Center, selection of qualified staff for the Center.
Bibilov appealed to Nurgaliyev with to increase the salaries of law enforcement officers corresponding to the level of wages in the North Caucasus Federal District. A few months ago, the salary increase applied to employees of certain budgetary agencies.
At the end of the meeting, Bibilov and Nurgaliyev took part in the signing ceremony of a decision of the meeting of the bilateral Committee of the Internal Affairs Ministries of the Republic of North Ossetia-Alania and the Tskhinvali region. The Russia’s “Ambassador” to the Tskhinvali region, Marat Kulakhmetov, also attended the ceremony.
On the same day, Bibilov and Nurgaliyev honored the Memorial to the Defenders of the Fatherland.
Opening of a New Complex of the Center
On the very first day of the working visit, Nurgaliyev and Bibilov opened a complex of buildings of the Joint Information-Coordination Center. The opening of the new buildings was dedicated to the fifth anniversary of the signing of the agreement on the Center establishment. Guests visited various facilities located on the territory of the Center: a multifunctional residential house (with six apartments) for representatives of the Russian law enforcement agencies, a box for conducting auto-technical examinations, a shooting range gallery, sports grounds.
Later, the Director of the Center, Alan Bolataev, made a report on the results of the five-year activity. In conclusion, the Center several employees were awarded the State and Departmental awards.
Visit to Border Villages
On July 27, Nurgaliyev also visited villages along the occupation line, including Sinagur and Tedelet. Nurgaliyev inspected houses and medical centers built for the local population of “border” villages. It should be noted that Nurgaliyev also oversees the implementation of socio-economic projects in border villages.
Construction of a Backup Power Transmission Line
On July 28, the last day of his visit, Nurgaliyev inspected the construction of a backup transmission line. The backup line will run through the Roki tunnel and is critical for electricity supply to the Tskhinvali region. The only connecting power line between Russia and the Tskhinvali region runs through mountainous areas and is often damaged during the winter, leaving the region without electricity. Russia allocated RUB 400 million for the project, and will spend an additional RUB 400 million in the coming years.