ვინ ესტუმრა აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკას „გამარჯვების დღეს“ ?
30 სექტემბერს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკაში საზეიმოდ აღნიშნავენ „აფხაზეთის რესპუბლიკის გამარჯვებისა და დამოუკიდებლობის დღეს“, როდესაც სოხუმის დაცემიდან სამი დღის შემდეგ, 30 სექტემბრისთვის, ქართულმა შენაერთებმა აფხაზეთის ტერიტორია დატოვეს, სეპარატისტებმა კი მდ. ენგურზე აფხაზეთის „სახელმწიფო“ დროშა აღმართეს. ოკუპირებულ აფხაზეთში „გამარჯვების“ 30-ე წლისთავი წელსაც საზეიმოდ აღნიშნეს, მათ შორის ჩატარდა სამხედრო აღლუმი. საზეიმო ღონისძიებებში მონაწილეობის მისაღებად დე ფაქტო რესპუბლიკას რუსეთიდან არაერთი სტუმარი  ეწვია.
აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი, ასლან ბჟანია ოკუპირებულ აფხაზეთში ჩასულ დელეგაციებს პირადად შეხვდა, მათ შორის: ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანიას, ბაშკირეთის, ლენინგრადის ოლქის, ყაბარდო-ბალყარეთის, ყარაჩაი-ჩერქეზეთის, ადიღეის, ჩეჩნეთის, დნესტრისპირეთის სეპარატისტული რესპუბლიკისა და ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის დელეგაციებს.
ბჟანიამ აფხაზი ხალხის სახელით მადლობა გადაუხადა სტუმრებს და განაცხადა, რომ „აფხაზეთის დამოუკიდებლობა დიდწილად იმ ქვეყნების თანადგომის დამსახურებაა, რომელთა დელეგაციებიც სოხუმში არიან ჩასული“.
ოკუპირებულ აფხაზეთში ჩასულმა ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანიას ლიდერმა, სერგეი მენიაილომ საჯაროდ მიულოცა აფხაზ ხალხს „გამარჯვების დღე“ და განაცხადა, რომ „აფხაზმა ხალხმა გააკეთა ყველაფერი, რათა დაეცვა საკუთარი დამოუკიდებლობა და ეცხოვრა საკუთარ მიწაზე“. გარდა ამისა, მენიაილომ აღნიშნა, რომ 1992-93 წლების ქართულ-აფხაზურ კონფლიქტში მისი არაერთი თანამემამულე იბრძოდა აფხაზების გვერდით, ახლა კი მონაწილეობს სამხედრო აღლუმში. აღსანიშნავია, რომ მენიაილო ოკუპირებულ აფხაზეთში ბოლოს 15 წლის წინ იყო ჩასული და მისი თქმით, იმის შემდგომ იქ ბევრი რამ უკეთესობისკენ შეიცვალა.
შეხვედრაზე სიტყვით გამოვიდა ბაშკირეთის რესპუბლიკის ლიდერი, რადიი ხაბიროვიც, რომელმაც მადლობა გადაუხადა ბჟანიას მოწვევისთვის, აღნიშნა დე ფაქტო რესპუბლიკასა და ბაშკირეთს შორის მრავალწლიანი მეგობრობა და „რთულ წლებში ბაშკირეთის მაცხოვრებლების მიერ აფხაზებისთვის გაწვდილი დახმარების ხელი“.
გარდა ამისა, ოკუპირებულ აფხაზეთს ეწვია რუსეთის სახელმწიფო დუმის დეპუტატი, გენერალ-პოლკოვნიკი ვლადიმირ შამანოვი, რომელიც აფხაზეთის ხშირი სტუმარია. მას „საზღვარზე“ პირადად დახვდა დე ფაქტო პრეზიდენტის მრჩეველი უსაფრთხოების საკითხებში, რაულ ლოლუა.
აღსანიშნავია, რომ ბჟანიამ დელეგაციებთან შეხვედრისას განაცხადა, რომ რუსეთსა და დე ფაქტო რესპუბლიკას შორის უახლოეს მომავალში ხელი მოეწერება ხელშეკრულებას, რომლის თანახმადაც აღდგება სოხუმის აეროპორტი. შეხვედრის ბოლოს კი დელეგაციების ხელმძღვანელებმა ბჟანიას სამახსოვრო საჩუქრები გადასცეს.

Who Visited the De Facto Republic of Abkhazia on Victory Day?
On September 30, the de facto Republic of Abkhazia solemnly marks the day of Victory and Independence of the Republic of Abkhazia. On September 30, three days after the fall of Sokhumi, Georgian units left the territory of Abkhazia, and separatists raised the “state” flag of Abkhazia on the bank of the Enguri river. This year, Abkhazia celebrated the 30th anniversary of “victory” and held a military parade. Guests arrived from Russia to participate in the ceremonial events in the de facto republic.
The de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, personally met delegations from the Republic of North Ossetia - Alania, Bashkortostan, the Leningrad region, Kabardino-Balkaria, Karachay-Cherkessia, Adygea, Chechnya, the breakaway Republic of Transnistria and the occupied Tskhinvali region.
Bzhania welcomed the guests on behalf of the Abkhaz people and expressed his gratitude. “The independence of Abkhazia is largely due to the support of the countries whose delegations are present in Sokhumi,” the de facto President said.
The Head of the Republic of North Ossetia - Alania, Sergey Menyaylo, who was among the guest to the de facto republic, publicly congratulated the Abkhaz people on “Victory Day” and said that “the Abkhaz people did everything to defend their independence and live on their land.” In addition, Menyaylo noted that many of his fellow countrymen fought with Abkhazians in the Georgian-Abkhazian conflict of 1992-93, and today they are participating in the military parade. It should be noted that Menyaylo had not been in the occupied Abkhazia for 15 years and he said that much has changed for the better during this period.
The Leader of the Republic of Bashkortostan, Radiy Khabirov, delivered a speech at the meeting. He thanked Bzhania for the invitation and highlighted the long-standing friendship between the de facto republic and Bashkortostan as well as “the support provided by the residents of Bashkortostan to the Abkhazians in difficult years.”
In addition, a deputy of the Russian State Duma, Colonel-General Vladimir Shamanov, who is a frequent guest to Abkhazia, visited the occupied Abkhazia. He was personally met at the “border” by the de facto Presidential Adviser on security issues, Raul Lolua.
It should be noted that during a meeting with the delegations, Bzhania said that an agreement on the restoration of the Sokhumi airport will be signed between Russia and the de facto republic in the near future. At the end of the meeting, the heads of the delegations presented souvenirs to Bzhania.