მიხეილ გალუზინის შეხვედრა დე ფაქტო რესპუბლიკების დელეგაციებთან
30 ნოემბერს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ,  სამინისტროში საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორმა, მიხეილ გალუზინმა შეხვედრა გამართა ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტის, ალან გაგლოევის მრჩეველთან, კონსტანტინ კოჩიევთან და აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილესთან, ირაკლი ტუჟბასთან. კოჩიევი და ტუჟბა ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებებზე ოკუპირებულ რეგიონებს წარმოადგენენ და ეს შეხვედრაც სწორედ აღნიშნულ საკითხს, ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების 59-ე რაუნდისთვის მომზადებას დაეთმო. შემდეგი რაუნდი 2023 წლის 5 დეკემბერს გაიმართება.
შეხვედრაზე მხარეებმა აღნიშნეს, რომ ახლო მომავალში საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლებისთვის უნდა შეემუშავებინათ იურიდიულად სავალდებულო გარანტიები სამხედრო ძალის გამოუყენებლობის შესახებ. აღნიშნულის მნიშვნელობა „დელეგაციებმა“ ახსნეს იმით, რომ ბოლო პერიოდში „საზღვართან პროვოკაციები შეინიშნება“, რაც სავარაუდოდ ეხებოდა საქართველოს მოქალაქის, თამაზ გინტურის რუსი ჯარისკაცების მიერ მკვლელობას. გარდა ამისა, საუბარი შეეხო ე.წ. საზღვრის დელიმიტაციასა და დემარკაციას.
გარდა ამისა, ტუჟბამ და გალუზინმა განიხილეს გალში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) შეხვედრების აღდგენის საკითხი. IPRM-ის შეხვედრები გალში 2018 წლიდან აღარ იმართება. ტუჟბას განცხადებით, დე ფაქტო მთავრობამ გაეროს წარმომადგენლებს მიაწოდა თავიანთი შეთავაზება აღნიშნულ საკითხთან მიმართებაში, რომელიც მიმართულია შეხვედრების აღდგენისკენ. ტუჟბას განცხადებით, აფხაზური დელეგაციისთვის ერთ-ერთი მთავარი განსახილველი საკითხი იქნება საერთაშორისო იზოლაცია და დე ფაქტო რესპუბლიკის მოქალაქეებისთვის თავისუფლად გადაადგილების უფლება.

Meeting of Mikhail Galuzin with Delegations of De Facto Republics
On November 30, the Deputy Minister of Foreign Affairs of Russia, who supervises the occupied regions of Georgia in the ministry, Mikhail Galuzin, held a meeting with the Adviser to Alan Gagloyev, the de facto President of the Tskhinvali region, Konstantin Kochiev, and the Deputy Minister of Foreign Affairs of the de facto Republic of Abkhazia, Irakli Tuzhba. Kochiev and Tuzhba represent the occupied regions at the Geneva International Negotiations, and this meeting was devoted to the preparation for the 59th round of the Geneva Talks which will be held on December 5, 2023.
At the meeting, the parties noted that legally binding guarantees about the non-use of military force for the central government of Georgia should be developed in the near future. As the “delegations” explained, its significance is due to “provocations noticed near the border” recently, which was probably related to the killing of a Georgian citizen Tamaz Ginturi by Russian soldiers. In addition, the conversation touched upon the so-called border delimitation and demarcation process.
Tuzhba and Galuzin also discussed the resumption of Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) meetings in Gali. IPRM meetings have not been held in Gali since 2018. According to Tuzhba, the de facto government appealed to the UN representatives to resume IPRM format. According to Tuzhba, one of the main issues which the Abkhaz delegation will discuss under the format is international isolation and the right on free movement for citizens of the de facto republic.