რა ვიცით ჩრდილოეთ კორეული კომპანია „მანგებონის“ შესახებ, რომლის წარმომადგენლებიც აფხაზეთში იმყოფებოდნენ
2024 / 04 / 10
ავტორები: მარიამ ჯეჯეია, დადუნა გეწაძე
19 თებერვალს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა, ალექსანდრ ანქვაბმა ჩრდილოეთ კორეული საერთაშორისო ვაჭრობისა და ეკონომიკური განვითარების კორპორაცია „მანგენბონ“-ის გენდირექტორს, იუნ გუკ ნამს სოხუმში უმასპინძლა. შეხვედრაზე სოხუმსა და ფხენიანს შორის „სავაჭრო წარმომადგენლობების“ გახსნის პერსპექტივები და კვების ინდუსტრიის, საბანკო და ტურიზმის სფეროებში თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს. აღნიშნულმა შეხვედრამ კორპორაციასა და ოკუპირებულ აფხაზეთს შორის ურთიერთობის ფორმატის შესახებ ინტერესი გააჩინა.
საინტერესოა, რომ შეხვედრის შესახებ გავრცელებული სურათის მიხედვით, შეუძლებელია ჩრდილოეთ კორეული დელეგაციის წევრების იდენტიფიცირება. შეხვედრის ეს დეტალი იმითაც შეიძლება აიხსნას, რომ ჩრდილოეთ კორეის წარმომადგენლები მსგავს შეხვედრებზე, როგორც წესი, თავს არიდებენ საკუთარი თავის იდენტიფიცირებას.
ალექსანდრ ანქვაბის შეხვედრა „მანგენბონ“-ის წარმომადგენლებთან
რა ვიცით „მანგენბონ“-ის შესახებ?
„მანგენბონ“-ის საქმიანობის შესახებ ღია წყაროებში მწირი ინფორმაციაა. კორეული საინფორმაციო რესურსების მიხედვით, კორპორაციის ბიზნეს ინტერესი სხვადასხვა სფეროს მოიცავს, მათ შორის, კორპორაცია საქმიანობს კვების ინდუსტრიის, საინფორმაციო ტექნოლოგიების, მედიცინის, ზღვის პროდუქტებისა და ტრიკოტაჟის წარმოების სფეროში. კორპორაციის სახელი ჩრდილოეთ კორეის დედაქალ ფხენიანთან მდებარე მთის სახელიდან მოდის.
საინტერესოა, რომ გაეროს უშიშროების საბჭოს 2022 წლის ანგარიშის მიხედვით, კორპორაცია „მანგენბონ“-მა მასზე დაწესებული სანქციების გამო 2019 წლის დეკემბერში რუსეთი დატოვა. აღნიშნული სანქციის მიზანი იყო ფხენიანისთვის უცხოურ ვალუტებზე წვდომის შეზღუდვა, რის ნაკლებლობასაც იგი განიცდიდა დასავლეთის სანქციების გამო.
ასევე საყურადღებოა, რომ 2022 წლის გაეროს უშიშროების საბჭოს ანგარიშის მიხედვით, 2022 წლის ოქტომბერში კორპორაცია ჩართული იყო ჩრდილოეთ კორეელი საინფორმაციო ტექნოლოგიის სფეროს სპეციალისტების ჩინეთში გადაყვანაში.
ღია წყაროებში მოიპოვება ინფორმაცია ბორან „მანგენბონ 92“-ის (Mangyongbong 92) შესახებ. იაპონიის მიერ ჩრდილოეთ კორეაზე ატომური იარაღის პროგრამაზე მუშაობის გამო დაწესებულ სანქციებამდე, ბორანის საშუალებით იაპონიაში მოქალაქეებისა და ტვირთების გადაყვანაც ხდებოდა. არსებული ბორანი არარეგულარულად მოგზაურობდა ვონსანსა (ჩრდილოეთ კორეა) და ნიიგატას (იაპონია) შორის, მაგრამ რეისები შეწყდა ჩრდილოეთ კორეა-იაპონიის ურთიერთობების გაუარესების გამო. მოგვიანებით, ბორანი გამოიყენებოდა მთა გეუმგანგის (მდებარეობს ჩრდილოეთ კორეაში) მონახულების მიზნით ჩრდილოეთ და სამხრეთ კორეას შორის გადაადგილებისთვის, მაგრამ ეს რეისებიც შეწყდა ორ კორეას შორის ურთიერთობების სწრაფი გაუარესების გამო, მთა გეუმგანგისზე ტურისტის მკვლელობის შემდეგ.
ბორანი „მანგენბონ 92“
ზუსტი კავშირის დადგენა კორპორაციასა და „მანგენბონ 92“-ს შორის ვერ ხერხდება, თუმცა მათ საქმიანობას შორის შეიძლება გარკვეული პარალელის გავლება. „მანგენბონ 92“-ის ტვირთებისა და ადამიანების გადაზიდვას უზრუნველყოფს, კორპორაცია კი ჩართულია საერთაშორისო ვაჭრობისა და ეკონომიკური განვითარების სფეროში.
შეუძლებელია ზუსტად იმის დადგენა რამდენად იყენებს კორპორაცია ბორან „მანგენბონ 92“-ს საკუთარ ბიზნესში. ჩრდილოეთ კორეაზე დაწესებული არაერთი სანქციის პირობებში, შესაძლოა, მსგავსი კავშირების ოფიციალური დოკუმენტირება არც ხდებოდეს. Wikipedia-ის ინფორმაციით, „მანგენბონ 92“-ის მფლობელია „Daizin Shipping Co“. კომპანია ჩრდილოეთ კორეასა და ვიეტნამში საქმიანობს და, სავარაუდოდ, ჩაბმულია ქვანახშირის გაყიდვა/მიწოდების პროცესში. კომპანიას კორეის სახალხო-დემოკრატიული რესპუბლიკის მმართველი „შრომის პარტია“ აკონტროლებს. კომპანიის შემოსავლებით ჩრდილოეთ კორეის მთავრობა და „შრომის პარტია“ სარგებლობენ.
კორპორაციასა  და „Daizin Shipping Co“-ს პირდაპირი კავშირების შესახებ დადასტურებელი ინფორმაციის არარსებობის მიუხედავად, შეიძლება მათ საქმიანობაში  გარკვეული მსგავსებების დაფიქსირება:
• ხელისუფლებასთან კავშირები: ორივე კომპანია ჩრდილოეთ კორეის მთავრობასთან არის დაკავშირებული. „მანგენბონ“ სახელმწიფო მფლობელობაში არსებული კომპანიაა, რომელიც სხვადასხვა ეკონომიკურ ურთიერთობებშია ჩაბმული, „Daizin Shipping Co“ კი ჩრდილოეთ კორეის ფარგლებს გარეთ საზღვაო გადაზიდვებს უზრუნველყოფს.
• საერთო ბიზნეს სფერო: ორივე კომპანია საერთაშორისო ვაჭრობაშია ჩართულია, რაც არ გამორიცხვას მათ შორის თანამშრომლობას.
ვის რა ინტერესი აქვს?
აფხაზეთის ინტერესი
ოკუპირებულ აფხაზეთსა და ჩრდილოეთ კორეას შორის ადრეც შეინიშნებოდა გარკვეული ურთიერთობები. 2017 წელს ჩრდილოეთ კორეის სავაჭრო პალატამ აფხაზეთის წარმომადგენლებთან მშენებლობის, კვების, ტექსტილისა და ლოგისტიკის სფეროში პოტენციური თანამშრომლობის საკითხები განიხილა. უკვე, 2018 წელს, დელეგაციების ურთიერთვიზიტები შედგა. ჩრდილოეთ კორეულმა კომპანიებმა აფხაზეთში შრომითი მიგრანტების გაგზავნის ინტერესი გამოთქვეს. მაგ. Washington Post-ის 2019 წლის მონაცემებით, ოკუპირებულ აფხაზეთში ჩრდილოეთ კორეის 400 მოქალაქე ცხოვრობდა. კორეელი მიგრანტების შესახებ აფხაზურ მედიაშიც იწერებოდა.
ჩრდილოეთ კორეის სავაჭრო პალატის წარმომადგენლები სოხუმში აფხაზეთის დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრ ვალერი ბგანბას ხვდებიან, 2018 წლის ნოემბერი
აფხაზეთის ე.წ. სავაჭრო-სამრეწველო პალატის წარმომადგენლების ვიზიტი ჩრდილოეთ კორეაში, 2018 წლის აგვისტო
ჩრდილოეთ კორეულ კომპანიასთან ურთიერთობა ოკუპირებული აფხაზეთისთვის, რომელიც რუსეთის გარდა გაეროს ოთხი წევრი ქვეყნის მიერ არის აღიარებული, საერთაშორისო კავშირების განვითარების შესაძლებლობაა. სოხუმს იმედი აქვს, რომ მსგავსმა კავშირებმა, ეკონომიკური სარგებელის გარდა, შესაძლოა, ჩრდილოეთ კორეის მხრიდან მათი დამოუკიდებლობის აღიარებასაც შეუწყოს ხელი.
ჩრდილოეთ კორეის ინტერესი
საერთაშორისო სანქციების ქვეშ მყოფ ჩრდილოეთ კორეას ოკუპირებულ აფხაზეთთან ურთიერთობის განვითარებისთვის სხვადასხვა მოტივაცია შეიძლება ჰქონდეს. უპირველეს ყოვლისა, ეს არის სანქციებისთვის გვერდის ავლის შესაძლებლობა. აფხაზეთი ჩრდილოეთ კორეელი შრომითი მიგრანტების დასაქმებისა და საზღვაო ინფრასტრუქტურის ვაჭრობისთვის გამოყენების შესაძლებლობას ქმნის. შრომითი მიგრანტების უცხოეთში დასაქმება ჩრდილოეთ კორეისთვის უცხოური ვალუტის მიღების ერთ-ერთი გავრცელებული პრაქტიკაა. გარდა ამისა, ჩრდილოეთ კორეამ „მანგენბონ“-ის საშუალებით შესაძლოა თავისი არელაგალური ფინანსური ოპერაციებიც შენიღბოს.

Authors: Mariam Jejeia, Daduna Getsadze
On February 19, in Sokhumi, Alexander Ankvab, the de facto Prime Minister of the republic of Abkhazia, hosted Yoon Guk Nam, the General Director of the Mangenbon International Trade Corporation of North Korea. The meeting discussed the prospects of opening “trade representations“ as well as issues of cooperation in the fields of food industry, banking and tourism between Sokhumi and Pyongyang. The mentioned meeting aroused interest in the format of relations between the corporation and occupied Abkhazia.
Interestingly, members of the North Korean delegation cannot be identified from the circulated photo of the meeting. This can also be explained by the fact that North Koreans usually avoid identifying themselves while participating in such meetings.
Meeting Between Alexander Ankvab and Representatives of Mangenbon
What Do We Know about Mangenbon?
There is little information about Mangenbon's activities in open sources. According to Korean news sources, the corporation's business interests span various areas such as food processing, information technology, medical, seafood and knitwear industries. The name of the corporation originates from the name of a mountain near Pyongyang, the capital of North Korea.
Interestingly, according to the UN Security Council report for 2022, the Mangenbon corporation left Russia in December 2019 due to sanctions imposed against it. The purpose of the said sanction was to limit Pyongyang's access to foreign currency, the lack of which North Korea was experiencing due to Western sanctions.
It’s also interesting that as per the same UN Security Council report for 2022, the corporation was engaged in the transfer of North Korean IT specialists to China in October 2022.
Information about the Mangyongbong 92 ferry can be found in open sources. Before Japan imposed sanctions on North Korea over its work on a nuclear weapons program, the ferry transported passengers and cargo to Japan. The ferry operated irregularly between Wonsan (North Korea) and Niigata (Japan). Its operation was discontinued due to the deterioration of North Korean-Japanese relations. Afterward, the ferry was used to travel between North and South Korea to visit Mount Kumgang (located in North Korea), but even this service was discontinued due to the rapid deterioration of inter-Korean relations following the murder of a tourist at Mount Kumgang.
Mangyongbong 92 Ferry
The exact connection between the corporation and Mangyongbong 92 cannot be established, although some parallels between their activities can be drawn. Mangyongbong 92 transports goods and passengers, and the corporation participates in international trade and economic development.
It is impossible to determine if the corporation uses the Mangyongbong 92 ferry in its business. Given the sanctions imposed on North Korea, such ties may not even be officially documented. According to Wikipedia, Mangyongbong 92 is owned by Daizin Shipping Co. The company operates in North Korea and Vietnam and is believed to be involved in the sale/delivery of coal. The company is controlled by the ruling Labor Party of the Democratic People's Republic of Korea. The North Korean government and the Workers' Party benefit from the company's profits.
Despite the lack of confirmatory information about direct connections between the corporation and Daizin Shipping Co, certain similarities can be noted in their activities:
• Connection with the government: Both companies have ties to the North Korean government. Mangenbon is a state-owned company involved in various economic relations, and Daizin Shipping Co provides maritime transportation outside North Korea.
• Common operation field: Both companies are involved in international trade, which does not exclude cooperation between them.
Interests of the Parties
Abkhazia's Interest
Some relations between occupied Abkhazia and North Korea have been observed previously. In 2017, the North Korean Chamber of Commerce and Industry discussed potential issues of cooperation in the fields of construction, food, textiles, and logistics with representatives of Abkhazia. Bilateral visits of delegations took place in 2018. North Korean companies expressed interest in sending migrant workers to Abkhazia. According to the Washington Post, in 2019, a total of 400 North Korean citizens lived in occupied Abkhazia. The Abkhaz media also reported about Korean migrants.
Representatives of the North Korean Chamber of Commerce and Industry Meet with the De Facto Prime Minister of Abkhazia, Valery Bganba, in Sokhumi, November 2018.
Representatives of the so-called Chamber of Commerce and Industry of Abkhazia Visit North Korea, August 2018
Relations with the North Korean company are an opportunity to develop international ties for occupied Abkhazia which, except Russia, is recognized by four UN member states. Sokhumi hopes that such relations, in addition to economic benefits, may also contribute to the recognition of independence by North Korea.
North Korea’s Interest
North Korea, under international sanctions, may have different motives for developing relations with occupied Abkhazia. First of all, this is an opportunity to circumvent sanctions. Abkhazia creates opportunities for the employment of North Korean migrant workers and the use of maritime infrastructure for trade. For North Korea, employing migrant workers abroad is a common practice to earn foreign currency. In addition, North Korea may use Mangenbon to disguise its illicit financial transactions.