ასლან ბჟანიამ რუსეთთან სამხედრო თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა
29 იანვარს აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ რუსეთის ფედერაციასთან სამხედრო სფეროში თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. მისი თქმით, აფხაზეთმა უნდა განამტკიცოს სამხედრო-ტექნიკური თანამშრომლობა რუსეთთან, ვინაიდან „მხოლოდ მას შეუძლია მშვიდობის შენარჩუნების უზრუნველყოფა“.
ბჟანიამ განაცხადა, რომ ის გადახედავს სამხედრო თანამშრომლობის ფარგლებში გაფორმებულ იმ დოკუმენტებს, რომლებიც ჯერ არაა რატიფიცირებული. გარდა ამისა, საჭიროა აფხაზეთის დე ფაქტო შეიარაღებული ძალების საბრძოლო მზადყოფნისა და ტექნიკური აღჭურვილობის დონის გაუმჯობესებაც.
აქვე შეგახსენებთ, რომ 2019 წელს რუსეთმა და აფხაზეთმა გააფორმეს ხელშეკრულება, რომელიც ითვალისწინებს დე ფაქტო რესპუბლიკის შეიარაღებული ძალების მოდერნიზაციისთვის საჭირო ფინანსური ხარჯების ანაზღაურებას რუსეთის მიერ. მოდერნიზაციის პროცესში კი იგულისხმება აფხაზეთის დე ფაქტო არმიის აღჭურვა თანამედროვე შეიარაღებით, ასევე სამხედრო ძალების მართვისა და მატერიალურ-ტექნიკური უზრუნველყოფის სტანდარტების უნიფიკაცია.

On January 29, the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, spoke (check the link) about the importance of military cooperation with the Russian Federation. He said that Abkhazia should strengthen military-technical cooperation with the Russian Federation, as “only Russia can ensure peace.”
Bzhania said that he would review signed documents on military cooperation that have not yet been ratified. In addition, there is a need to improve the level of combat readiness and technical equipment of the de facto Armed Forces of Abkhazia.
We would like to remind you that in 2019, Russia and Abkhazia signed an agreement that stipulates the reimbursement of financial expenses necessary for the modernization of the Armed Forces of the de facto republic by Russia. The process of modernization includes equipping the de facto army of Abkhazia with modern weapons, as well as the unification of standards for command and control of the Armed Forces and material and technical support.