გამოცემა №17 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 აგვისტო 2022 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
2 აგვისტოს მოსკოვში რუსეთსა და აფხაზეთს შორის საერთო სოციალური და ეკონომიკური სივრცის ფორმირების პროგრამის ფარგლებში სამუშაო ჯგუფის შეხვედრა გაიმართა. მხარეთა დელეგაციებს აფხაზეთის დე ფაქტო ეკონომიკის მინისტრი კრისტინა ოზგანი და რუსეთის ფედერაციის ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე დიმიტრი ვოლვაჩი ხელმძღვანელობდნენ. შეხვედრაზე მხარეებმა  საინვესტიციო, საგადასახადო, საგანმანათლებლო, საბაჟო და ჯანდაცვის სფეროების კოორდინირების საკითხები განიხილეს.
კრისტინა ოზგანისა და მაქსიმ რეშეტნიკოვის შეხვედრა
4 აგვისტოს მოსკოვში დე ფაქტო ვიცე-პრემიერმა და „ეკონომიკის მინისტრმა“ კრისტინა ოზგანმა და რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრმა მაქსიმ რეშეტნიკოვმა ხელი მოაწერეს შეთანხმებას „2022-2025 წლებში აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სახელმწიფო პროგრამის განხორციელების მხარდამჭერის შესახებ“.
მაქსიმ რეშეტნიკოვის ვიზიტი აფხაზეთში
11-12 აგვისტოს რუსეთის ფედერაციის ეკონომიკის მინისტრი მაქსიმ რეშეტნიკოვი სამუშაო ვიზიტით ოკუპირებულ აფხაზეთში იმყოფებოდა. ვიზიტის ძირითადი ნაწილი აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკურ განვითარებასთან დაკავშირებული საკითხების განხილვას დაეთმო, როგორებიცაა მსხვილი საინვესტიციო პროექტები, ენერგეტიკული უსაფრთხოების უზრუნველყოფის საკითხები და თანამშრომლობის ჰუმანიტარული სფერო. რეშეტნიკოვის თქმით წარმატებით მიმდინარე საინვესტიციო პროგრამის პარალელურად, აფხაზეთის საინვესტიციო პოტენციალი რუსული ბიზნესისთვის მიმზიდველია, შესაბამისად მომავალში დე ფაქტო რესპუბლიკაში რუსული ინვესტიციების ზრდას უნდა ველოდოთ, განსაკუთრებით ტურისტულ და ენერგო სექტორებში.
ტურიზმის „მინისტრის“ ვიზიტი მოსკოვში
5 აგვისტოს აფხაზეთის დე ფაქტო ტურიზმის მინისტრი თეიმურაზ ხიშბა რუსეთის ტურიზმის ფედერალური სააგენტოს ხელმძღვანელის მოადგილე ელენა ლისენკოვას შეხვდა. შეხვედრაზე მხარეებმა აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის ტურისტული პოტენციალისა და აღნიშნულ სფეროში  რუსეთ-აფხაზეთის თანამშრომლობის პერსპექტივების გაღრმავებაზე ისაუბრეს.
6 აგვისტოს ხიშბამ მონაწილეობა მიიღო მოსკოვში გამართულ ტურიზმის საერთაშორისო ფორუმში. ხიშბამ “რესპუბლიკაში“ საბანაკე და ავტოტურიზმის სამომავლო განვითარების გეგმებზე ისაუბრა.
„სამთავრობო“ შეხვედრა ეკონომიკის დარგში
10 აგვისტოს დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ შეხვედრა გამართა ენერგიეტიკისა და სოციო-ეკონომიკური სექტორების განვითარების საკითხებთან დაკავშირებით. შეხვედრის მონაწილეებმა განიხილეს „რუსეთის ფედერაციასა და აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკას შორის აფხაზეთის ტერიტორიაზე რუსული იურიდიული პირების მიერ საინვესტიციო პროექტების განხორციელების თაობაზე“ შეთანხმების პროექტი.
კონსტანტინ ჯუსოევისა და მაქსიმ რეშეტნიკოვის შეხვედრა
4 აგვისტოს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრი კონსტანტინ ჯუსოევი რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრ მაქსიმ რეშეტნიკოვს შეხვდა. ცხინვალში შეხვედრისას მხარეებმა ეკონომიკის სფეროში ურთიერთთანამშრომლობის გაღრმავების პოტენციალსა და მექანიზმებზე იმსჯელეს.
სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების „სახელმწიფო“ პროგრამა
4 აგვისტოს მოსკოვში რუსეთის ფედერაციასა და ცხინვალის რეგიონს შორის „2022-2025 წლებში ცხინვალის რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სახელმწიფო პროგრამის განხორციელების მხარდამჭერის შესახებ“ შეთანხმებას მოეწერა ხელი. შეთანხმების შედეგად რუსეთი ცხინვალის რეგიონს ეკონომიკის სხვადასხვა დარგების განვითარებაში დაეხმარება.
საკადრო ცვლილებები ცხინვალში
31 აგვისტოს „ეკონომიკის მინისტრის“ მოადგილის პოსტიდან როინ კოზაევი გაათავისუფლეს, პირველ მოადგილედ კი ეკატერინე ხუბულოვა დაინიშნა. ხუბულოვი საგარეო ეკონომიკური კავშირებისა და საინვესტიციო საქმიანობის დეპარტამენტს გაუწევს კოორდინაციას და 2022-2025 წლების სოციალურ-ეკონომიკურ განვითარების პროგრამის მიმართულებითაც იმუშავებს.

Working Meeting on the Issue of the Investment Program Promoting the Social and Economic Development
On August 2, a working group meeting was held in Moscow within the framework of the program for the formation of a common social and economic space between Russia and Abkhazia. Delegations of the parties were chaired by the de facto Minister of Economy of Abkhazia, Kristina Ozgan, and the Deputy Minister of Economy of the Russian Federation, Dmitry Volvach. At the meeting, the parties discussed the issues of coordination of investment, tax, educational, customs and healthcare spheres.
Meeting Between Kristina Ozgan and Maxim Reshetnikov
On August 4, in Moscow, the de facto Deputy Prime Minister and the “Minister of Economy,” Kristina Ozgan, and the Minister of Economic Development of Russia, Maxim Reshetnikov, signed an agreement on “Assistance in the Implementation of the State Program for the Socio-Economic Development of the Republic of Abkhazia for 2022-2025.”
On August 11-12, the Minister of Economy of the Russian Federation, Maxim Reshetnikov, paid a working visit to the occupied Abkhazia. The main part of the visit was devoted to the discussion of issues related to the socio-economic development of Abkhazia, such as large investment projects and the issue of ensuring energy security. According to Reshetnikov, in parallel with the successful investment program, the investment potential of Abkhazia is attractive for Russian business, therefore we should expect an increase in Russian investments in the de facto republic in the future, especially in the tourism and energy sectors.
Visit of the Minister of Tourism to Moscow
On August 5, the de facto Minister of Tourism of Abkhazia, Teimuraz Khishba, met with the Deputy Head of the Russian Federal Tourism Agency, Elena Lysenkova. At the meeting, the parties talked about the development of the tourism potential of the de facto Republic of Abkhazia and the prospects of cooperation between Russia and Abkhazia in this field.
On August 6, Khishba took part in an international tourism forum held in Moscow. He spoke about the plans for the future development of camping and auto tourism in the “Republic.”
Government Meeting in the Field of Economy
On August 10, the de facto President, Aslan Bzhania, held a meeting on the development of energy and socio-economic sectors. The participants of the meeting discussed a draft agreement between the Russian Federation and the de facto Republic of Abkhazia on the implementation of investment projects by Russian legal entities on the territory of Abkhazia.
Meeting of Konstantin Jusoev and Maxim Reshetnikov
On August 4, the de facto Prime Minister of the Tskhinvali region, Konstantin Jusoev, met with the Minister of Economic Development of Russia, Maxim Reshetnikov. During the meeting in Tskhinvali, the parties discussed the potential and mechanisms of deepening mutual cooperation in the field of economy.
State” Program Promoting the Socio-Economic Development
On August 4, in Moscow, the Russian Federation and the Tskhinvali region signed an agreement on “Assistance in the Implementation of the State Program for the Socio-Economic Development of the Tskhinvali Region for 2022-2025.” Under the agreement, Russia will help the Tskhinvali region in the development of various sectors of the economy.
Personnel Changes in Tskhinvali
On August 31, Royn Kozaev was dismissed from the post of Deputy Minister of Economy, and Ekaterine Khubulova was appointed as the First Deputy Minister. Khubulov will coordinate the Department for Foreign Economic Relations and Investment Activities and will also work in the direction of the 2022-2025 socio-economic development program.