გამოცემა: N3 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 დეკემბერი, 2022
2022 წლის დეკემბერში რუსეთის სახელმწიფო დუმის თავმჯდომარე ვიაჩესლავ ვოლოდინი საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების მიმართულებით განსაკუთრებით აქტიურობდა. იგი სახელმწიფო დუმის პირველი თავმჯდომარეა, რომელიც აფხაზეთს ესტუმრა. 1 დეკემბერს ვოლოდინი  შეხვდა, როგორც აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას, ასევე დე ფაქტო პარლამენტის სპიკერ ლაშა აშუბას. ვოლოდინმა და აშუბამ „საპარლამენტო თანამშრომლობის“ შეთანხმებასაც მოაწერეს ხელი. 15 დეკემბერს ვოლოდინმა მოსკოვში ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პარლამენტის თავმჯდომარე ალან ალბაროვსაც უმასპინძლა
ალან ალბოროვის შეხვედრა ვიაჩესლავ ვოლოდინთან
ვოლოდინი საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების დე ფაქტო პარლამენტის თავმჯდომარეებს 19 დეკემბერსაც შეხვდა, როდესაც სახელმწიფო დუმაში ბელარუსისა და რუსეთის სამოკავშირეო სახელმწიფოს 63-ე საპარლამენტო სხდომა გაიმართა. ვოლოდინის მსგავსი აქტიურობა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის რუსეთის ინტეგრაციულ პროექტებში ჩართვის ტემპების გაძლიერებით არის ნაკარნახევი.
ბელარუსთან კავშირები
ბოლო პერიოდში გახშირდა საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების წარმომადგენლების მონაწილეობა სამოკავშირეო სახელმწიფოს ღონისძიებებში, სადაც სეპარატისტული რეჟიმის წარმომადგენლებს ბელარუსის ოფიციალურ წარმომადგენლებთანაც აქვთ შეხვედრები. მსგავსი ტენდენცია 28 სექტემბერს აფხაზეთში ბელარუსის პრეზიდენტ ალექსანდრ ლუკაშენკოს სტუმრობის შემდეგ განსაკუთრებით შესამჩნევი გახდა.
ამ კონტექსტში საინტერესოა, რომ დეკემბერში აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი ინალ არძინბა მოსკოვის გარდა მინსკშიც იმყოფებოდა. 2-6 დეკემბერს კი, მინსკში კარიერულ სკოლაში პოსტსაბჭოთა ქვეყნების გარდა, საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების წარმომადგენლებიც მონაწილეობდნენ, მათ შორის 6 - აფხაზეთიდან.
2023 წლის ბიუჯეტი და რუსეთის როლი
დეკემბერში საქართველოს ორივე ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო პარლამენტმა 2023 წლის ე.წ. ბიუჯეტი მიიღო, რომელიც კვლავ რუსულ დაფინანსებაზეა დამოკიდებული. ამ ეტაპზე მოსკოვის ფინანსური მხარდაჭერის გარეშე, შეუძლებელია დე ფაქტო მთავრობებმა სოციალურ-ეკონომიკური ვალდებულებები შეასრულონ.
2023 წელს აფხაზურ „ბიუჯეტში“ შემოსავლების ნაწილი 12.5 მლრდ რუბლით განისაზღვრა, ხარჯვითი - 14.2 მლრდ რუბლით. აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარებისთვის რუსეთი 3.7 ლრდ რუბლს გამოჰყოფს, საბიუჯეტო ინვესტიციების განხორციელებისთვის - 1.2 მლრდ რუბლს.
ცხინვალის რეგიონის ე.წ. ბიუჯეტის საშემოსავლო ნაწილი 8.8 მლრდ რუბლი, ხარჯვითი - 8.9 მლრდ რუბლი იქნება. ამ შემთხვევაში „ბიუჯეტი“ პრაქტიკულად რუსეთის დაფინანსებაზეა დამოკიდებული. რუსეთის ფინანსური დახმარება საბიუჯეტო ინვესტიციების განხორციელებისთვის 1.2 მლრდ რუბლი იქნება, რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარებისთვის კი რუსეთი 5.9 მლრდ რუბლს გამოჰყოფს.
რუსული პასპორტები და ევროკავშირში გადაადგილების შეზღუდვა
2022 წლის 8 დეკემბერს ევროკავშირის საბჭომ საბოლოო გადაწყვეტილება მიიღო, რომლის მიხედვითაც ევროკავშირის ტერიტორიაზე არ აღიარებენ უკრაინისა და საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში გაცემულ რუსულ პასპორტებს. რაც პრაქტიკაში ნიშნავს, რომ საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში გაცემული რუსული სამოგზაურო დოკუმენტები აღარ გამოდგება ვიზის მისაღებად ან შენგენის ზონაში საზღვრებზე გადაადგილებისთვის. აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტრომ უკვე განაცხადა, რომ მსგავსი გადაწყვეტილება აუცილებლად იმოქმედებს აფხაზეთის ტერიტორიაზე იმ საერთაშორისო სამთავრობო და არასამთავრობო ორგანიზაციების საქმიანობაზე, რომლებიც დასავლეთიდან ფინანსდებიან.
ჰააგის სასამართლოს გადაწყვეტილება და ცხინვალის რეაგირება
16 დეკემბერს ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისმა ოფიციალურად განაცხადა 2008 წელს ომისა და კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულების შესწავლისა და საქმის გამოძიების დასრულების შესახებ. სასამართლომ ძალაში დატოვა ამავე საქმესთან დაკავშირებით, 2022 წლის მარტში გაცემული ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკის ყოფილი მაღალჩინოსნების დაპატიმრების ორდერები, რომელთაც ბრალი დაუმტკიცდათ ომისა და კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებში.
დე ფაქტო ხელისუფლებამ მიუღებლად გამოაცხადა სასამართლოს მიერ გაცემული დაკავების ორდერები და სასამართლო აბსოლუტურად მიკერძოებულ პლატფორმად შერაცხა. დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებით, ბრალდებულ პირებს კავშირი არ აქვთ წარდგენილ დანაშაულებთან და მეტიც, სწორედ ისინი უზრუნველყოფდნენ 2008 წლის აგვისტოს ომის მიმდინარეობისას ქართველი სამხედროებისა და მოქალაქეების უსაფრთხოებას და შემდგომში ქართული მხარისთვის გადაცემას. (ამ საკითხზე დეტალურად იხ.)
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერების კურატორებთან შეხვედრა
დეკემბერში ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერები მოსკოვში საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორებს შეხვდნენ, მათ შორის დიმიტრი კოზაკს, რომელიც ამ მიმართულებით რუსეთის აღმასრულებელ ხელისუფლებაში ყველაზე გავლენიანი ფიგურაა:
• 22 დეკემბერს დე ფაქტო უსაფრთხოების საბჭოს მდივანი ანატოლი პლიევი რუსეთის უსაფრთხოების საბჭოს მდივან ნიკოლაი პატრუშევს შეხვდა. შეხვედრაზე 2023-2024 წლების ურთიერთთანამშრომლობის სამოქმედო გეგმასაც მოაწერეს ხელი.
• 28 დეკემბერს დე ფაქტო პრეზიდენტი ალან გაგლოევი რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე დიმიტრი კოზაკს შეხვდა. შეხვედრაზე 2023-2025 წლებში ცხინვალის რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების პროგრამის განხორციელების საკითხიც განიხილეს.
• 28 დეკემბერს გაგლოევი რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე რაშიდ ნურგალიევსაც შეხვდა. შეხვედრაზე უსაფრთხოების საკითხები განიხილეს.
ალან გაგლოევის შეხვედრა დიმიტრი კოზაკთან
მეარაყიშვილის საქმე
დეკემბერში შეწყდა ოკუპირებულ ახალგორში მცხოვრები სამოქალაქო აქტივისტის თამარ მეარაყიშვილის წინააღმდეგ აღძრული სისხლის სამართლის საქმე. ცხინვალის ე.წ. საქალაქო პროკურატურამ დახურა საქმე, რომელიც 2017 წლის 16 აგვისტოს აღიძრა, დანაშაულის ნიშნების არარსებობის გამო. მას მმართველ პოლიტიკურ ძალაზე - „ერთიან ოსეთზე“ ცილისწამებას და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკის მოქალაქეობის უკანონოდ მიღებას ედავებოდნენ. მეარაყიშვილი დე ფაქტო ხელისუფლების მწვავე კრიტიკოსია და მისი „სამართლებრივი“ დევნაც მის დაშინებას და გაჩუმებას ისახავდა მიზნად.
ვინ ამზადებს ტერორისტულ აქტს აფხაზეთში?
დეკემბერში აფხაზეთში ხმები გავრცელდა, რომ ქართული მხარის მიერ აფხაზეთის ტერიტორიაზე ტერორისტული აქტი იგეგმებოდა. ამ საკითხზე ე.წ. სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა მოკვლევაც კი დაიწყო. ამავე დროს, 9 დეკემბერს, ე.წ. გენერალურმა პროკურატურამ საერთაშორისო სამხედრო თანამშრომლობის საკითხებში დე ფაქტო თავდაცვის მინისტრის მრჩეველის, ალექსანდრ აჩბას დაკავების შესახებ განაცხადა, რომელსაც ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონოდ შეძენას ედავებიან. ზოგიერთი ინფორმაციით, აჩბას დაკავება შეიძლება ტერორისტული აქტის მომზადებასთან იყოს დაკავშირებული. საქმე იმაშია, რომ ოკუპირებულ აფხაზეთში არარეგისტრირებული იარაღი მოსახლეობის უმრავლესობას აქვს და მსგავსი დაკავება მხოლოდ შიდა პოლიტიკური ბრძოლით შეიძლება აიხსნას. დე ფაქტო რესპუბლიკის მაცხოვრებლები ტერაქტის მზადების შესახებ გავრცელებულ ხმებსაც შიდა პოლიტიკას უკავშირებენ, რომლის მიზანიც შეიძლება იყოს, დე ფაქტო ხელისუფლების მიერ სხვა მტკივნეული საკითხებიდან (მაგ. „ბიჭვინთის სახელმწიფო აგარაკის“ რუსეთისთვის გადაცემის საკითხი) ყურადღების გადატანა.
ბრძოლა  „ჯაშუშებთან“
7 დეკემბერს აფხაზეთის ე.წ. სამხედრო პროკურატორამ საქართველოს მოქალაქის კრისტინა ტაკალანძეს საქმეზე „სასამართლოს“ საბრალდებო დასკვნა გაუგზავნა. ტაკალანძეს „ჯაშუშობას“ ედავებიან. კერძოდ „პროკურატორის“ ცნობით, იგი 2022 წლის 20 ივლისს გალში, ე.წ. საკონტროლო-გაშვებ პუნქტ „ენგურის“ სიახლოვეს, „ჯაშუშურ“ საქმიანობას აწარმოებდა.
26 დეკემბერს ე.წ. სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა 28 წლის დაურ ბუავას შესახებ, რომელიც საქართველოს მოქალაქე გახდა და „აფხაზური სახელმწიფოს ღალატში“ ედება ბრალი, ახალი ინფორმაცია გამოაქვეყნა, რომლის მიხედვითაც მას ფსიქიკური აშლილობა აქვს და იმპულსურია. გარდა ამისა, „სამსახურის“ ცნობით, ბუავა რუსეთის იამალო-ნენეცის ავტონომიურ ოლქში საპატიმროშიც იმყოფებოდა.
დეკემბერში, ხანგრძლივი პერიოდით, ასლან ბჟანია მოსკოვში იმყოფებოდა. თუმცა, მისი ვიზიტის შესახებ ძალიან მწირი ინფორმაცია გავრცელდა. როგორც ბჟანიას წარმომადგენელმა განაცხადა, ბჟანია 26 დეკემბერს რუსეთში მოღვაწე აფხაზ ბიზნესმენებს შეხვდა. ხშირია შემთხვევები, როდესაც ბჟანია რუსეთში დიდი ხნით მიემგზავრება, თუმცა მისი შეხვედრების შესახებ პრაქტიკულად არ ვრცელდება ინფორმაცია, რაც ოკუპირებულ აფხაზეთში ბჟანიას მოსკოვური მოგზაურობების შესახებ სხვადასხვა სახის არაზუსტი ინფორმაციის გავრცელებას უწყობს ხელს.
ასლან ბჟანიას შეხვედრა აფხაზ ბიზნესმენებთან
აფხაზ-აბაზინთა მსოფლიო კონგრესი
8 დეკემბერს სოხუმში აფხაზ-აბაზინთა მსოფლიო კონგრესის VIII ყრილობა ჩატარდა, სადაც 2018-2022 წლებში ორგანიზაციის საქმიანობა შეაჯამეს. კონგრესს წელს 30 წელი შეუსრულდა და მისი მთავარი მიზანი მსოფლიო მასშტაბით აფხაზებისა და აბაზინების გაერთიანებაა. ხუთი წლის განმავლობაში შეიქმნა კონგრესის რეგიონული სტრუქტურის საფუძველი, მათ შორის აჭარაშიც, სადაც ეთნიკური აფხაზები ცხოვრობენ. შემდეგი ხუთი წლის განმავლობაში კონგრესის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე კვლავ მუსა ეკზეკოვი იქნება.
მზადება 30 წლის იუბილის აღსანიშნავად
21 დეკემბერს აფხაზეთის დე ფაქტო ვიცე-პრეზიდენტ ბადრა გუნბას ხელმძღვანელობით კომისიის სხდომა ჩატარდა. კომისიამ 2023 წელს 1992-1993 წლებში „აფხაზი ხალხის სამამულო ომში“ (ასე მოიხსენიებენ ოკუპირებულ აფხაზეთში 1992-1993 წლების ქართულ-აფხაზურ კონფლიქტს) გამარჯვების დღის 30 წლისთავისადმი მიძღვნილი საზეიმო ღონისძიებების მომზადების შესახებ იმსჯელა. ამავე დროს 2023 წელს რუსეთის მიერ დე ფაქტო რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის აღიარების 15 წლისთავსაც აღნიშნავენ. კომისიის წევრების შეფასებით, საიუბილეო თარიღები მასშტაბურად უნდა აღინიშნოს.

Publication: N3 / Review Period: December 1-31, 2022
In December 2022, the Chairman of the Russian State Duma, Vyacheslav Volodin, was particularly active in the direction of the occupied regions of Georgia. He is the first chairman of the State Duma who visited Abkhazia. On December 1, Volodin met with both, the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, and the Speaker of the de facto parliament, Lasha Ashuba. Volodin and Ashuba also signed an agreement on “parliamentary cooperation.” On December 15, in Moscow, Volodin also hosted the de facto Chairman of the Parliament of the Tskhinvali region, Alan Albarov.
Alan Alborov Meets with Vyacheslav Volodin
On December 19, during the 63rd parliamentary session of the Union State of Russia and Belarus which was held at the State Duma, Volodin also met with the chairmen of the de facto parliaments of the occupied regions of Georgia. Volodin's such activism is dictated by the increasing pace of Abkhazia’s and the Tskhinvali region’s involvement in Russia's integration projects.
Connections with Belarus
Recently, representatives of the occupied regions of Georgia have been actively participating in events of the Union State during which representatives of the separatist regime meet with official representatives of Belarus. A similar trend became particularly noticeable after President Lukashenko’s visit to Abkhazia on September 28.
In this context, it is interesting that Inal Ardzinba, the de facto Minister of Foreign Affairs of Abkhazia, in addition to Moscow, paid a visit to Minsk as well. On December 2-6, in addition to the post-Soviet countries, representatives of the occupied regions of Georgia also participated in the Career School in Minsk, including six from Abkhazia.
Budget for 2023 and Russia's Role
In December, the de facto parliaments of the both occupied regions of Georgia adopted the so-called budget for 2023 which still depends on Russian funding. At this stage, the de facto governments cannot meet their socio-economic obligations without Moscow’s financial support.
In 2023, revenues to the Abkhazian “budget” was set at RUB 12.5 billion, expenses - at RUB 14.2 billion. Russia will allocate RUB 3.7 billion for the socio-economic development of Abkhazia, and RUB 1.2 billion - for budget investments.
Revenues to the so-called budget of the Tskhinvali region will be RUB 8.8 billion, and expenses – RUB 8.9 billion. In this case, the “budget” practically depends on Russian financing. Russia's financial assistance for budgetary investments will amount to RUB 1.2 billion and Russia will allocate RUB 5.9 billion for the socio-economic development of the region.
Russian Passports and Restriction on Movement in the European Union
On December 8, 2022, the Council of the European Union made a final decision on non-recognition of Russian passports issued in the occupied regions of Ukraine and Georgia on the territory of the European Union. Russian travel documents issued in the occupied regions of Georgia will no longer be useful for obtaining a visa or moving across borders in the Schengen Area. The de facto Ministry of Foreign Affairs of Abkhazia has already stated that such a decision will definitely affect the activities of West-funded international governmental and non-governmental organizations in the territory of Abkhazia.
Decision of the Hague Court and Tskhinvali's Response
On December 16, the Prosecutor’s Office of the International Criminal Court of Hague officially announced the completion of the examination and investigation of the 2008 war crimes and crimes against humanity. In connection with the same case, the Court left in force warrants of arrest issued in March 2022 against former high-ranking officials of the de facto republic of the Tskhinvali region, who were found guilty of war crimes and crimes against humanity.
The de facto authorities declared the warrants of arrest issued by the Court as unacceptable and denounced the Court as a completely biased platform. According to the de facto Ministry of Foreign Affairs, the accused persons have nothing to do with the presented crimes; moreover, they were the ones who ensured the safety of Georgian soldiers and citizens during the August 2008 war, and subsequently handed them over to the Georgian side (details about this issue see here).
Meeting Between the De Facto Leaders of the Tskhinvali Region and Russian Officials
In December, in Moscow, the de facto leaders of the Tskhinvali region met with officials supervising the occupied regions of Georgia, including Dmitry Kozak, who is the most influential figure in the executive power of Russia in this direction:
Meeting Between Alan Gagloyev and Dmitry Kozak
Case of Mearakishvili
In December, the criminal prosecution against Tamar Mearakishvili, a civil activist living in occupied Akhalgori, was terminated. The so-called Prosecutor's Office of Tskhinvali terminated the case due to the absence of corpus delicti in the act. The case was initiated on August 16, 2017, against Tamar Mearakishvili on charges of slandering the United Ossetia ruling party and illegally acquiring citizenship of the so-called Republic of South Ossetia. Mearakishvili is a sharp critic of the de facto government and her “legal” prosecution was aimed at intimidating and silencing her.
Who is Preparing a Terrorist Act in Abkhazia?
In December, rumors spread in Abkhazia that the Georgian side was planning a terrorist act on the territory of Abkhazia. The so-called State Security Service even started an investigation into the case. At the same time, on December 9, the so-called General Prosecutor's Office announced the arrest of Alexander Achba, the de facto Advisor to the Minister of Defense in matters of international military cooperation, who is accused of illegally purchasing firearms. According to some reports, Achba's arrest may be related to the preparation of a terrorist act. The fact is that the majority of the population in occupied Abkhazia have unregistered weapons, and such arrests can only be explained by an internal political struggle. Residents of the de facto republic also associate the rumors about the preparation of a terrorist act with internal politics of local government, the purpose of which may be to divert attention from other painful issues (for example, the issue of the transfer of the Bichvinta State Country House to Russia).
Fight Against “Spies”
On December 7, the so-called Military Prosecutor of Abkhazia sent an indictment in the case of Kristina Takalandze, a citizen of Georgia, to the “court.” Takalandze is accused of “espionage.” In particular, according to the “Prosecutor,” on July 20, 2022, she was engaged in “espionage” activities in Gali, in the vicinity of the so-called Enguri check-point.
On December 26, the so-called State Security Service published new information about 28-year-old Daur Buava, who became a citizen of Georgia and is accused of “treason to the Abkhazian state,” according to which he has a mental disorder and is impulsive. In addition, according to the “agency,” Buava was also in prison in the Yamalo-Nenets Autonomous Okrug of Russia.
In December, Aslan Bzhania was in Moscow for a long period; however, very little information was released about the visit. As Bzhania's representative said, Bzhania met with Abkhaz businessmen working in Russia on December 26. There are frequent cases when Bzhania visits Russia for a long time, but practically no information is spread about his meetings which contributes to the spread of various types of inaccurate information in Abkhazia about Bzhania's trips to Moscow.
Aslan Bzhania's Meeting with Abkhaz Businessmen
World Congress of Abkhaz-Abazins
On December 8, the 8th Session of the Abkhaz-Abazin World Congress was held in Sokhumi. The session summarized the activities of the organization in 2018-2022. This year, the Congress celebrated its 30th anniversary. Its main goal is to unite Abkhaz and Abazin peoples worldwide. Within five years, the basis of the regional structure of the Congress was created in Adjara as well where ethnic Abkhazians live. For the next five years, the Chairman of the Supreme Council of the Congress will be Musa Ekzekov again.
Preparations to Mark the 30th Anniversary
On December 21, a session of the commission was held under the leadership of Abkhazia's de facto Vice President, Badra Gunba. The commission discussed the preparation of ceremonial events in 2023 dedicated to the 30th anniversary of the victory in the 1992-1993 “Patriotic War of the Abkhaz People” (as the Georgian-Abkhazian conflict of 1992-1993 is referred to in occupied Abkhazia). The year of 2023 also marks the 15th anniversary of the recognition of the independence of the de facto republic by Russia. According to commission members, anniversaries should be celebrated on a large scale.