გამოცემა: N20 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 31 მარტი, 2023 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
მიმდინარე წლის მარტში საოკუპაციო რეჟიმის მიერ  საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავების ფაქტი არ დაფიქსირებულა. არც უკანონო პატიმრობაში მყოფ საქართველოს მოქალაქეებს დაუტოვებით ცხინვალის ციხე. 31 მარტის მდგომარეობით ცხინვალის ციხეში საქართველოს ორი მოქალაქე რჩება: მამუკა ჩხიკვაძე და  კახაბერ ნათაძე. ჩხიკვაძე უკანონო პატიმრობაში გასული წლის 12 იანვრიდან იმყოფება და ე.წ. სასამართლოს გადაწყვეტილებით რუსეთის ფედერაციის სისხლის სამართლის კოდექსის 322-ე მუხლის დარღვევის ბრალდებით იხდის სასჯელს, რაც 5 წლითა და 6 თვით პატიმრობას ითვალისწინებს. ნათაძე საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა 2021 წლის 10 დეკემბერს დააკავეს და უკანასკნელი 2 წლისა და 4 თვის განმავლობაში უკანონო პატიმრობაში იმყოფება.
მარტი საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ „ბორდერიზაციის“ პროცესის დინამიკის შემცირებით ხასიათდებოდა, თუმცა ამის მიუხედავად, ადგილობრივების ინფორმაციით, გახშირდა საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ პატრულირების ინტენსივობა.
IPRM-ის 111-ე შეხვედრა
2023 წლის 2 მარტს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ახალი ხელმძღვანელის, დიმიტრიოს კარაბალისისა და სამხრეთ კავკასიაში ეუთოს მოქმედი თავმჯდომარის სპეციალური წარმომადგენელის ელჩ ვიორელ მოშანუს თანაფასილიტატორობით გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) 111-ე შეხვედრა გაიმართა.
მხარეებმა გასული შეხვედრის შემდეგ მომხდარი ინციდენტები და ცხინვალის ციხეში ამ დრომდე უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მოქალაქეების გათავისუფლების პერსპექტივები დაწვრილებით და ინდივიდუალურად განიხილეს. უცვლელი დარჩა მდგომარეობა და მხარეთა პოზიციები სოფ. ჩორჩანაში ქართული საპოლიციო საგუშაგოს თაობაზე, ე.წ. საკონტროლო-გამშვები პუნქტების პერიოდული გახსნის პრაქტიკის გაგრძელების მიმართ კი ორივე მხარემ კიდევ ერთხელ გამოხატა მზაობა.
IPRM-ის 111-ე შეხვედრის შესახებ უფრო დაწვრილებით წაიკითხეთ აქ.
მნიშვნელოვანი ვიზიტები საოკუპაციო ხაზთან
ევროპის საგარეო ქმედებათა სამსახურის დელეგაციის  ვიზიტი ოძისში
15 მარტს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიამ  ევროპის საგარეო ქმედებათა სამსახურის (EEAS) დელაგაციას სოფ. ოძისში უმასპინძლა. ელჩმა დიმიტრიოს კარაბალისმა დელეგატებს ადგილზე არსებული უსაფრთხოების ვითარება გააცნო და ინფორმაცია მიაწოდა ბოლო დროს განვთარებული მოვლენების შესახებ.
ევროკავშირის სამოქალაქო ოპერაციების მეთაური ვიზიტი. წყარო: eumm.eu
გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრის ვიზიტი ოძისში
24 მარტს დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფ. ოძისში ე.წ. საკონტროლო-გამშვები პუნქტი და საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე ტერიტორია გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ანალენა ბერბოკმა ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენლებთან ერთად მოინახულა. ელჩმა დიმიტრიოს კარაბალისმა მინისტრს გამშვები პუნქტების გაჭიანურებული ჩაკეტვით გამოწვეული ჰუმანიტარული გამოწვევების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია.
გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრის ვიზიტი. წყარო: eumm.eu
პრინცესა ვიქტორიას ვიზიტი სოფ. ხურვალეთში
30 მარტს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთში შვედეთის ტახტის მემკვიდრე პრინცესა ვიქტორია ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიასთან ერთად იმყოფებოდა, სადაც მან საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე ტერიტორიის გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთის მონაკვეთი მოინახულა. სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელმა ელჩმა დიმიტრიოს კარაბალისმა მას ადგილზე გააცნო უსაფრთხოებასთან, საოკუპაციო ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობის უფლებრივ მდგომარეობასთან და სხვა ჰუმანიტარულ ასპექტებთან დაკავშირებით არსებული ვითარება. პრინცესას ვიზიტი 2023 წლის პირველ ნახევარში ევროკავშირის საბჭოს შვედეთის თავმჯდომარეობის კონტექსტში განხორციელდა.

Illegal Detentions and “Borderization”
In March of this year, there was no signle case recorded of illegal detentions of Georgian citizens by the occupation regime. None of the illegally detained Georgian citizens were released from the Tskhinvali prison. As of March 31, two Georgian citizens, Mamuka Chkhikvadze and Kakhaber Natadze, remain in the Tskhinvali prison. Chkhikvadze has been in illegal detention since January 12 last year and is serving a 5-year and 6-month sentence in prison for violating Article 322 of the Criminal Code of the Russian Federation as per a decision of the so-called court. Natadze was arrested by the occupation forces on December 10, 2021 and has been in illegal detention for the past 2 years and 4 months.
March was characterized by a decrease in the dynamics of the “borderization” process along the occupation line; however, according to the locals, the intensity of patrolling along the occupation line increased.
111th IPRM Meeting
On March 2, 2023, the 111th meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) was held in the village (Gori municipality) under the co-facilitation of the new Head of the European Union Monitoring Mission in Georgia, Dimitrios Karabalis, and the Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office in the South Caucasus, Ambassador Viorel Moşanu.
The parties discussed in detail and individually incidents which occurred after the last meeting and the prospects for the release of the Georgian citizens who remain illegally imprisoned in the Tskhinvali prison. The situation and positions of the parties regarding the Georgian police checkpoint located in the village of Chorchana remain unchanged. Both sides once again expressed their willingness to continue the practice of periodically opening of the so-called crossing checkpoints.
More details about the 111th IPRM meeting, please see here.
Important Visits to the Occupation Line
Visit of a Delegation from the European External Action Service to Odzisi
On March 15, the EU Monitoring Mission hosted a delegation from the European External Action Service (EEAS) in the village of Odzisi. Ambassador Dimitrios Karabalis briefed the delegates on the security situation and recent developments on the ground.
Visit of the EU Civilian Operations Commander. Source: eumm.eu
Visit of the Minister of Foreign Affairs of Germany to Odzisi
On March 24, the German Foreign Minister, Annalena Baerbock, together with representatives of the EU Minitoring Mission, visited the so-called crossing checkpoint in the village of Odzisi (Dusheti municipality) and the area around the occupation line. Ambassador Dimitrios Karabalis briefed the Minister on the humanitarian challenges caused by the protracted closure of checkpoints.
Visit of the German Foreign Minister. Source: eumm.eu
Her Royal Highness Crown Princess Victoria of Sweden Visits Khurvaleti
On March 30, the EU Monitoring Mission was honored to host Her Royal Highness Crown Princess Victoria of Sweden in the village of Khurvaleti (Gori municipality) where she visited the area adjacent to the occupation line. On the ground, Ambassador Dimitrios Karabalis, the Head of the Monitoring Mission, briefed her on the situation in terms of security, the legal situation of the population living on both sides of the occupation line, and other humanitarian aspects. The visit took place in the context of Sweden's Presidency of the Council of the European Union in the first half of 2023.