გამოცემა N24 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 ივლისი - 31 აგვისტო, 2023 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
მიმდინარე წლის 3 ივლისს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელის, დიმიტრიოს კარაბალისისა და სამხრეთ კავკასიაში ეუთოს მოქმედი თავმჯდომარის სპეციალური წარმომადგენელის ელჩ ვიორელ მოშანუს თანათავმჯდომარეობით, გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) 113-ე შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრის შესახებ დეტალურად წაიკითხეთ აქ.
ცხინვალის რეგიონის ე.წ. სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტმა „სასაზღვრო სფეროში კანონმდებლობის“ დარღვევის 2023 წლის პირველი ნახევრის სტატისტიკა გამოაქვეყნა. ამ პერიოდში სულ 185 დამრღვევი დააკავეს. მათ შორის: 8 „სახელმწიფო საზღვრის“ დარღვევისთვის, 86 – „სახელმწიფო საზღვრის რეჟიმის“ დარღვევისთვის, 91 – „სასაზღვრო რეჟიმის“ დარღვევისთვის. ივლისში დარღვევის 37 შემთხვევა დაფიქსრიდა.
ლაშა ხეთერელის დაკავება
საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა 5 ივლისს მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფ. შაუმიანის დევნილთა დასახლების მკვიდრი ლაშა ხეთერელი ოკუპირებული ცხინვალის რაიონის სოფ. დმენისში დააკავეს. ეს მისი დაკავების პირველი შემთხვევაა მას შემდეგ, რაც 2023 წლის თებერვალში მან უკანონო პატიმრობის ერთწლიანი ვადა ცხინვალის საპატიმროში მოიხადა. გასულ წლებში იგი ექვსჯერ არის დაკავებული. ხეთერელი ნათესავების მონახულების მიზნით პერიოდულად გადადის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე.
საქართველოს 6 მოქალაქის დაკავება და გათავისუფლება
7 ივლისს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის (სუს) უფროსის პირველმა მოადგილემ, ალექსი ბატიაშვილმა საქართველოს პარლამენტში სუს-ის 2022 წლის ანგარიშის წარდგენისას საქართველოს 6 მოქალაქის უკანონო დაკავების შესახებ განაცხადა. დაკავების ფაქტი გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. მეჯვრისხევის სიახლოვეს მოხდა. ეს ამდენი ადამიანის ერთად დაკავების პირველი შემთხვევაა. რადიო თავისუფლების ინფორმაციით, დაკავებულები თავდაპირველად სოფ. მეჯვრისხევის მომიჯნავე ოკუპირებულ სოფ. ღრომში განთავსებულ სამხედრო ბაზაზე გადაიყვანეს, მოგვიანებით კი ცხინვალის ციხეში განათავსეს. დაკავებულები უკანონო პატიმრობის მესამე დღეს, 10 ივლისს გაათავისუფლეს.
სერგო გუგუტიშვილისა და თამაზ კახაბრიშვილის გათავისუფლება
28 ივლისს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ხელისუფლებამ საქართველოს ორი მოქალაქე სერგო გუგუტიშვილი და თამაზ კახაბრიშვილი უკანონო სასჯელის ვადის ამოწურვის შემდეგ საქართველოს ცენტრალურ ხელისუფლებას გადმოსცა. ქ. თბილისში მცხოვრები კახაბრიშვილი და გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. გუგუტიაანთკარში მცხოვრები გუგუტიშვილი ამავე მუნიციპალიტეტის სოფ. კოშკას სიახლოვეს ე.წ. საზღვრის უკანონო კვეთის ბრალდებით, მიმდინარე წლის 2 იანვარს დააკავეს და აღკვეთის ღონისძიების სახით ექვსთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდეს.
თამაზ ფსიტიძისა და ზურაბ პეტრიაშვილის დაკავება-გათავისუფლება
საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა 22 აგვისტოს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ახალუბნის მიმდებარე ტერიტორიიდან ამავე სოფელში მცხოვრები საქართველოს ორი მოქალაქე, თამაზ ფსიტიძე და ზურაბ პეტრიაშვილი დააკავეს. სუს-ის ცნობით, უკანონო დაკავების შესახებ ევროკავშირის მიერ მართული „ცხელი ხაზის“ მექანიზმი დაუყოვნებლივ ამოქმედდა. ფაქტთან დაკავშირებით ანტისაოკუპაციო მოძრაობის „ძალა ერთობაშია“ ლიდერმა დავით ქაცარავამ საკუთარ Facebook-ის გვერდზე რუკა გამოაქვეყნა, რითაც იგი დაკავების ადგილის მონახულების შემდეგ ამტკიცებს, რომ წერტილი, საიდანაც უკანონოდ გაიტაცეს საქართველოს მოქალაქეები, საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიის სიღრმეში, ხელოვნურად შექმნილ ე.წ. შიშის ზონაში მდებარეობს. ორივე მოქალაქე დაკავებიდან მეორე დღეს, 23 აგვისტოს გათავისუფლდა.
თამაზ ფსიტიძისა და ზურაბ პეტრიაშვილის გათავისუფლება. წყარო: ssg.gov.ge
კახაბერ ნათაძისა და მამუკა ჩხიკვაძის გათავისუფლება
25 აგვისტოს საოკუპაციო რეჟიმმა საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებს 2021 წლის დეკემბრიდან უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს ორი მოქალაქე გადმოსცა. 2021 წლის 12 დეკემბერს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ნიქოზის მიმდებარედ დაკავებული ყოფილი სამხედრო მოსამსახურე მამუკა ჩხიკვაძე და ამავე წლის 10 დეკემბერს ვლადიმერ კანიაშვილთან ერთად (რომელიც 2022 წლის აპრილში გაათავისუფლეს) ოკუპირებული ახალგორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ღდულეთის შემოგარენში დააკავებული კახაბერ ნათაძე 25 აგვისტოს პატიმრობიდან გათავისუფლდნენ.
როგორც „რადიო თავისუფლება“ იუწყება, ჩხიკვაძეს 2022 წლის მაისში 5 წლითა და 6 თვით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯეს, თუმცა ცხინვალელი ადვოკატის მიერ ცხინვალის ე.წ. სასამართლოს გადაწყვეტილების გასაჩივრების შემდეგ, სასჯელი შეუმცირეს და იმავე წლის აგვისტოში პატიმრობის ვადად 3 წელი და 8 თვე განუსაზღვრეს. გათავისუფლების მომენტისთვის ჩხიკვაძეს უკანონო პატიმრობის ვადის ნახევარი ჰქონდა მოხდილი.
კახაბერ ნათაძისა და მამუკა ჩხიკვაძის გათავისუფლება. წყარო: ssg.gov.ge
ადგილობრივების პროტესტი
ივლისში გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ბერშუეთისა და ხურვალეთის მომიჯნავე სოფ. წინაგარში (ოკუპირებული ახალგორის მუნიციპალიტეტი) საოკუპაციო რეჟიმის მიერ მოსახლეობის (იგულისხმება ძირითადად ადგილობრივი ოსური მოსახლეობა) უკანონო დაკავებების ინტენსივობის ზრდას პროტესტი მოჰყვა. „რადიო თავისუფლების“ ინფორმაციით, მოსახლეობაში საპროტესტო ტალღა ე.წ. სასაზღვრო ზონის დარღვევის ბრალდებით მწყემსების გახშირებულმა დაკავებებმა გამოიწვია. მათი თქმით, სოფლის მოსახლეობას საქონლის მწყემსვისას აკავებენ „ეკონომიკური საქმიანობის დამადასტურებელი დოკუმენტის“ არქონის გამო და გათავისუფლების სანაცვლოდ ფულად ჯარიმას აკისრებენ.
რონდელის ფონდის მიერ მომზადებული უკანონო დაკავებების ინტერაქტიული რუკა იხილეთ აქ.
„ბორდერიზაცია
ახალი თავდაცვითი ზღუდე ორჭოსანი-ხურვალეთის მონაკვეთზე
ანტისაოკუპაციო მოძრაობის „ძალა ერთობაშია“ ლიდერის დავით ქაცარავის განცხადებით,  ოკუპირებული ახალგორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ორჭოსნისა და გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთის მიმდებარე ტერიტორიაზე განთავსებული საგუშაგოს გასწვრივ ახალი თავდაცვითი ზღუდე ააშენეს. მისი შეფასებით, საოკუპაციო ძალები ძველი საგუშაგოს გარშემო „კაპიტალურ სასანგრე სისტემას ამზადებენ“. მისი თქმით, მსგავსი საინჟინრო სისტემები პატრულირების შედეგად ოკუპირებულ სოფლებში თამარაშენში, ღოღეთში, ჯარიაშენსა და ახმაჯშიც დააფიქსირეს.
საგუშაგოს გამაგრების ამსახველი ვიდეო მასალა იხილეთ აქ.
განახლებული ხანძარსაწინააღმდეგო ხნული და ბანერი ატოცში
დავით ქაცარავას მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა 25 ივნისი-16 აგვისტოს მონაკვეთში ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფ. ატოცის მიმდებარედ გავლებული ხანძარსაწინააღმდეგო ხნული, რომელიც საოკუპაციო ზოლის ფუნქციას ასრულებს, განაახლეს. ამავე ტერიტორიაზე, ანტისაოკუპაციო მოძრაობის წარმომადგენლებს პატრულირებისას ახალი „საინფორმაციო“ ბანერიც დახვდათ, რომელიც ე.წ საზღვრის არსებობისა და მისი ვიდეო-მეთვალყურეობის შესახებ იუწყება.
ახალი ბანერი ატოცში. წყარო: დავით ქაცარავას Facebook-ის გვერდი
რონდელის ფონდის მიერ მომზადებული „ბორდერიზაცია“ - მცოცავი ოკუპაციის ინტერაქტიული რუკა იხილეთ აქ.
საოკუპაციო ხაზთან მიმდინარე საქმიანობა
ბრძოლა უპილოტო საფრენ აპარატებთან
3 ივლისს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო მთავრობამ საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ იარაღისა და საბრძოლო ტექნიკის გამოყენების ახალი წესი დაამტკიცა, რომლის მიხედვითაც, 3 ივლისიდან საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებს უპილოტო საფრენი აპარატების წინააღმდეგ იარაღის გამოყენება შეუძლიათ. ცხინვალის შეფასებით, საფრენი აპარატების მართვა საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიიდან ხორციელდება.
დროებითი შეღავათები აგროსაქმიანობისთვის
2 აგვისტოს ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის ე.წ სასაზღვრო ზონაში ოკუპირებულ რეგიონში მცხოვრები მოსახლეობისთვის აგროსაქმიანობის წარმოებისთვის შეზღუდვები ნაწილობრივ მოიხსნა. აღნიშნული შეღავათი 30 სექტემბრამდე იმოქმედებს. ამ პერიოდში მოსახლეობა, ე.წ. სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის მიერ გაცემული ნებართვის გარეშე შეძლებს ე.წ. სასაზღვრო რეჟიმის ზონაში აგროსაქმიანობა წარმოებას. მათ მხოლოდ უახლოეს ადგილობრივ „სასაზღვრო“ დანაყოფში გამოცხადება ევალებათ.
კულტურის ძეგლების დაზიანება
28 აგვისტოს საოკუპაციო ძალებმა გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. კირბალის ოკუპირებულ ნაწილში მდებარე ეკლესიის კარი თუნუქის ფირფიტებით აჭედეს. აღნიშნულის შესახებ ინფორმაცია დავით ქაცარავამ პატრულირების შემდეგ გაავრცელა. სოფ. კირბალის ლომისის წმინდა გიორგის ეკლესიაში გორის მუნიციპალიტეტის სოფლების - კირბალის, მეჯვრისხევის, ზერტისა და ბერშუეთის მოსახლეობა 2018 წლამდე, ვიდრე დე ფაქტო ხელისუფლება ტერიტორიას ოკუპირებულად გამოაცხადებდა, შეუზღუდავად გადაადგილდებოდა.
გერმანიის პარლამენტის პრეზიდენტის ვიზიტი ოძისში
11 ივლისს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ოპერაციების ხელმძღვანელმა ბრაიან რიჩარდმა დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფ. ოძისში მდებარე სგპ-თან გერმანიის საპარლამენტო დელეგაციას უმასპინძლა პარლამენტის პრეზიდენტის, ბარბელ ბასის ხელმძღვანელობით.
ბელგიის საგარეო საქმეთა მინისტრის ვიზიტი ოძისში
საქართველოში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში ბელგიის სამეფოს საგარეო საქმეთა, ევროპის საქმეთა და საგარეო ვაჭრობის, ფედერალური კულტურული ინსტიტუტების მინისტრმა, აჯა ლაბიბმა 24 აგვისტოს სოფ. ოძისში საოკუპაციო ხაზი მოინახულა.
ბელგიის საგარეო საქმეთა მინისტრის ვიზიტი ოძისში. წყარო: საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს Facebook-ის გვერდი
ფრანკოფონიის საპარლამენტო ასამბლეის ვიზიტი ოძისში
5 ივლისს ფრანკოფონიის საპარლამენტო ასამბლეის ბიუროს წევრები, ასამბლეის პრეზიდენტის ფრანსის დრუენის ხელმძღვანელობით საოკუპაციო ხაზის სოფ. ოძისის მონაკვეთზე იმყოფებოდნენ
ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის ვიზიტი ოძისში
30 ივნისს საოკუპაციო ხაზის სოფ. ოძისის მონაკვეთი ევროპის საბჭოს გენერალურმა მდივანმა მარია პეიჩინოვიჩ ბურიჩმაც მოინახულა. ევროპის საბჭოს გენერალურ მდივანს ადგილზე არსებული მძიმე ჰუმანიტარული ვითარების შესახებ მიაწოდეს ინფორმაცია.

On July 3, 2023, the 113th meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) was held in the village of Ergneti (Gori municipality), under the co-facilitation of the EUMM Head, Dimitrios Karabalis, and the Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office for the South Caucasus, Ambassador Viorel Moşanu. More information about the meeting, please see here.
The so-called State Security Committee of the Tskhinvali region published the statistics of the “legislation” violations in the “border area” for the first half of 2023. According to the statistics, a total of 185 violators were detained during this period. Among them were eight detainees for violation of “state border,” 86 - for violation of “state border regime,” and 91 - for violation of “border regime.” In July, 37 cases of violation were recorded.
Detention of Lasha Khetereli
On July 5, in the village of Dmenisi (occupied Tskhinvali region), representatives of the occupation forces detained Lasha Khetereli, an IDP settlement resident of the village Shaumiani, Marneuli municipality. This is his first arrest since February 2023 when Khetereli served a one-year illegal imprisonment in Tskhinvali prison. He has been arrested six times in previous years. Khetereli periodically moves to the occupied territory to visit his relatives.
Detention and Release of Six Georgian Citizens
On July 7, while presenting the 2022 report of the State Security Service to the Parliament of Georgia, the First Deputy Head of the State Security Service (SSS), Alexi Batiashvili, announced the illegal detention of six Georgian citizens. The arrest occurred near the village Mejvriskhevi, Gori municipality. This is the first time that so many people have been arrested together. According to Radio Liberty, initially, the detainees were transferred to a military base located in the occupied village of Ghromi, adjacent to the village of Mejvriskhevi. Later, they were placed in Tskhinvali prison. The detainees were released on July 10, the third day of the illegal detention.
Release of Sergo Gugutishvili and Tamaz Kakhabrishvili
On July 28, the de facto authorities of the Tskhinvali region handed over two Georgian citizens, Sergo Gugutishvili and Tamaz Kakhabrishvili, to the central authorities of Georgia after the expiration of their illegal sentence. Kakhabrishvili, a resident of Tbilisi, and Gugutishvili, living in the village of Gugutiaantkari,  Gori municipality, were detained near the village of Koshka of the same municipality on January 2 of this year on chages of crossing the so-called border and were sentenced to six months of pre-trial detention as a preventive measure.
Detention and Release of Tamaz Psitidze and Zurab Petriashvili
On August 22, in the vicinity of the village of Akhalubani, Gori municipality, the occupation forces detained two Georgian citizens, Tamaz Psitidze and Zurab Petriashvili, resident of the same village. According to the SSS, the “hot line” mechanism on illegal detention managed by the European Union was immediately activated. Davit Katsarava, the leader of the anti-occupation movement - Power is in Unity, visited the place of detention and published a map on his Facebook page claiming that the point from which the Georgian citizens were illegally abducted, locates in the depth of the territory controlled by the central government of Georgia, in an artificially created so-called fear zone. Both citizens were released on August 23, the second day after their arrest.
Release of Tamaz Psitidze and Zurab Petriashvili. Source: ssg.gov.ge
Release of Kakhaber Natadze and Mamuka Chkhikvadze
On August 25, the occupation regime handed over two Georgian citizens, who have been in illegal detention since December 2021, to the central government of Georgia. A former military serviceman Mamuka Chkhikvadze, arrested near the village of Nikozi on December 12, 2021, Vladimir Kaniashvili (released in April 2022) and Kakhaber Natadze both detained in the vicinity of the village of Ghduleti (occupied Akhalgori municipality), were released from prison on August 25.
As Radio Liberty reports, Chkhikvadze was sentenced to five years and six months in prison in May 2022, however, after a Tskhinvali lawyer appealed the court’s decision, the sentence was reduced and in August of the same year, the prison term was set at three years and eight months. By the time of the release, Chkhikvadze had served half of his illegal imprisonment.
Release of Kakhaber Natadze and Mamuka Chkhikvadze. Source: ssg.gov.ge
Protest of Locals
In July, the increasing intensity of illegal detentions of the population (meaning mainly the local Ossetians) by the occupation forces led to a protest in the village of Tsinagari (occupied Akhalgori municipality), adjacent to the vilalges of Bershueti and Khurvaleti (Gori municipality). As Radio Liberty reports, the protest wave among the population was caused by frequent arrests of herdsmen on charges of violating the so-called border zone. According to them, villagers are detained due to the lack of “certifying document of their economic activity” while herding cattle and in exchange for release, they are imposed a monetary fine.
An interactive map of illegal detentions prepared by the Rondell Foundation, can be found here.
“Borderization”
New Defensive Fence on Orchosani-Khurvaleti Section
According to Davit Katsarava, the leader of the anti-occupation movement - Power is in Unity, a new defensive fence was erected along the crossing checkpoint located in the vicinity of the village of Orchosani (occupied Akhalgori municipality) and the village of Khurvaleti (Gori municipality). Katsarava believes that the occupation forces are “preparing a capital fortification system” around the old checkpoint. He also stated that similar engineering systems were observed in the occupied villages of Tamarasheni, Ghogheti, Jariasheni and Akhmaji while patrolling.
Video material on the checkpoint fortification, can be found here.
Renewed Anti-Fire Ditch and a Banner in Atotsi
Based on the information spread by Davit Katsarava, on June 25-August 16, representatives of the occupation forces renewed anti-fire ditch passing near the village of Atotsi (Kareli municipality) which serves as an occupation line. During patrolling, anti-occupation movement reps found a new “informational” banner in the same place, warning about the so-called border and video-surveillance.
New Banner in Atotsi. Source: Davit Katsarava's Facebook Page
“Borderization - Creeping Occupation” - an interactive map prepared by the Rondel Foundation can be found here.
Activities Along the Occupation Line
Fight Against UAVs
On July 3, the de facto government of the Tskhinvali region approved a new rule for the use of weapons and combat equipment along the occupation line, according to which, the occupation forces can use weapons against unmanned aerial vehicles effective July 3. Tskhinvali believes that drones are operated  from the territory controlled by the central government of Georgia.
Temporary Concession Over Agribusiness
On August 2, restrictions on agricultural activities were partially lifted for the population living in the so-called border zone of the occupied Tskhinvali region. This concession will be in force until September 30. In this period, the population can carry out agricultural activities in the so-called border regime zone without permission issued by the so-called State Security Committee. They are only required to report to the nearest local “border” unit.
Damage to Cultural Monuments
On August 28, the occupation forces nailed a door of a church with tin plates in the occupied part of the Kirbali village (Gori municipality). This was reported by Davit Katsarava as a result fo observation during patrolling. The population of the villages of Kirbali, Mejvriskhevi, Zerti and Bershueti enjoyed free movement in the Lomisi St. George Church in Kirbali until the de facto government declared the area occupied in 2018.
Visit of the President of the German Parliament to Odzisi
On July 11, the EUMM Head of Operations, Brian Richard, hosted a German parliamentary delegation led by the President of the Parliament, Barbel Bas,  on a visit to the crossing checkpoint in the village of Odzisi (Dusheti municipality).
Visit of the Minister of Foreign Affairs of Belgium to Odzisi
On August 24, during an official visit to Georgia, the Minister of Foreign Affairs, European Affairs and Foreign Trade and Federal Cultural Institutions of the Kingdom of Belgium, Hadja Lahbib, visited the occupation line in the village of Odzisi.
Visit of the Minister of Foreign Affairs of Belgium to Odzisi. Source: Facebook Page of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia
Visit of the  Parliamentary Assembly of the Francophonie to Odzisi
On July 5, the Bureau members of the Parliamentary Assembly of the Francophonie, under the leadership of the President of the Assembly Francis Drouin, visited an occupation line section in the village of Odzisi.
Visit of the Secretary General of the Council of Europe to Odzisi
On June 30, the Secretary General of the Council of Europe, Marija Pejčinović Burić, visited an occupation line section in the village of Odzisi and was briefed about the dire humanitarian situation on the ground.