გამოცემა: N59 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-30 ნოემბერი, 2023 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
9 ნოემბერს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტი, ასლან ბჟანია მოსკოვში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილეს, რაშიდ ნურგალიევს შეხვდა. ნურგალიევი უშიშროების საბჭოში საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორია. შეხვედრაზე რუსეთსა და დე ფაქტო რესპუბლიკას შორის უსაფრთხოებისა და ენერგეტიკის სფეროში თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს. შეხვედრას ასევე ესწრებოდა დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრი, ალექსანდრე ანქვაბი.
რუსეთის მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილის პირველი ვიზიტი ცხინვალში
17 ნოემბერს ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონს რუსეთის მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილე, ალექსანდრ ნოვაკი ეწვია. ნოვაკი საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორია. ეს მისი პირველი ვიზიტი იყო რეგიონში. ნოვაკმა მონაწილეობა მიიღო რუსეთსა და დე ფაქტო რესპუბლიკას შორის „სოციალურ-ეკონომიკური თანამშრომლობის სამთავრობათაშორისო კომისიის“ 22-ე შეხვედრაში. შეხვედრის ბოლოს, მხარეებმა ხელი მოაწერეს პროტოკოლს. შემდეგი, 23-ე შეხვედრა მოსკოვში 2024 წლის პირველ ნახევარში დაიგეგმა.
„სამთავრობათაშორისო კომისიის“ 22-ე შეხვედრა
ნოვაკი დე ფაქტო პრეზიდენტ ალან გაგლოევს პირადად შეხვდა. შეხვედრაზე ეკონომიკური თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს. ნოვაკმა რუსული დაფინანსებით მიმდინარე პროექტების მიმდინარეობაც შეამოწმა. 18 ნოემბერს ნოვაკმა დატოვა ოკუპირებული რეგიონი. თუმცა, რუსეთის დელეგაციის სხვა წევრებმა „საინვესტიციო პროგრამის“ ფარგლებში მიმდინარე სამშენებლო სამუშაოების შემოწმება გააგრძელეს.
აფხაზეთის „პარლამენტის“ თავმჯდომარის ვიზიტი მოსკოვში
22 ნოემბერს აფხაზეთის დე ფაქტო პარლამენტის სპიკერმა, ლაშა აშუბამ მოსკოვში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში შეხვედრა გამართა რუსეთის ფედერაციის საბჭოს წევრებთან, მათ შორის საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე კონსტანტინ კოსაჩევთან. შეხვედრაზე 2023 წელს მიღწეული შედეგები განიხილეს. კოსაჩევის თქმით, 2023 წელი თანამშრომლობის კუთხით პროდუქტიული იყო  და მაგალითად ე.წ. პარლამენტსა და საბჭოს კომისიებს შორის სექტემბერში გამართული შეხვედრა მოიყვანა. თავის მხრივ აშუბამ განაცხადა, რომ „საპარლამენტთაშორისო“ კომისიას ბევრ რამეზე აქვს კიდევ სამუშაო, რაც, პირველ რიგში, „კანონმდებლობების“ ჰარმონიზაციას ეხება.
ლაშა აშუბას შეხვედრა კონსტანტინ კოსაჩევთან
ინალ არძინბას შეხვედრა რუსეთის დუმის დეპუტატთან
29 ნოემბერს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი ინალ არძინბა მოსკოვში ვიზიტის ფარგლებში რუსეთის დუმის დეპუტატს, ვლადიმირ რესინს შეხვდა. შეხვედრაზე აფხაზეთში ეკონომიკისა და ტურიზმის განვითარების საკითხებზე  ისაუბრეს. რესინმა დადებითად შეაფასა აფხაზეთის ეკონომიკური პოტენციალი და ინფრასტრუქტურის განვითარებაში რუსული ბიზნესის ჩართულობაზე ისაუბრა.
ინალ არძინბას შეხვედრა ვლადიმირ რესინთან
შეხვედრა მიხაილ გალუზინთან
30 ნოემბერს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, სამინისტროში საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორმა, მიხაილ გალუზინმა შეხვედრა გამართა ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტის, ალან გაგლოევის მრჩეველთან, კონსტანტინ კოჩიევთან და აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილესთან, ირაკლი ტუჟბასთან. კოჩიევი და ტუჟბა ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებებზე ოკუპირებულ რეგიონებს წარმოადგენენ და ეს შეხვედრაც სწორედ აღნიშნულ საკითხს, ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების 59-ე რაუნდისთვის მომზადებას დაეთმო. შემდეგი რაუნდი 2023 წლის 5 დეკემბერს გაიმართება.
შეხვედრა „როსგვარდიის“ ხელმძღვანელობასთან
10 ნოემბერს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის შს მინისტრი, გენერალ-მაიორი რობერტ კიუტი „როსგვარდიის“ დირექტორის მოადგილეს, რუსეთის ეროვნული გვარდიის მეთაურს ოლეგ პლოხს შეხვდა. მხარეებმა განიხილეს საკადრო გადამზადებისა და უწყებებს შორის გაფორმებული შეთანხმებების შესრულების საკითხები.
რობერტ კიუტის შეხვედრა ოლეგ პლოხთან
თამაზ გინტურის მკვლელობა -  გამოხმაურება
6 ნოემბერს სოფ. კირბალთან რუსმა „მესაზღვრეებმა“ ე.წ. საზღვრის გადაკვეთის დროს საქართველოს ერთი მოქალაქე დააკავეს, მეორე კი, თამაზ გინტური, დაკავების დროს სასიკვდილოდ დაჭრეს.
აღნიშნულ მოვლენას რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრის პრესსპიკერი, მარია ზახაროვა გამოეხმაურა. მან შეშფოთება გამოთქვა იმის თაობაზე, რომ ევროკავშირის წევრმა ქვეყნებმა მოვლენებზე პასუხისმგებლობა რუსეთს დააკისრეს. მისი თქმით, ეს არის საკითხის „პოლიტიზირებულად, ცალმხრივად შეფასება, რაც მოწმობს ევროკავშირის მიკერძოებულობასა და ანგაჟირებულობაზე“.
ზახაროვას განცხადებით, რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო გაკვირვებულია „ოსური მხარის მიერ გავრცელებული ფაქტების უგულებელყოფით“, რაც, მისი თქმით. „ძირს უთხრის ევროკავშირს, როგორც ამიერკავკასიაში უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის საერთაშორისო დისკუსიის ერთ-ერთი თანათავმჯდომარე ორგანიზაციის როლს“.
ზახაროვას განცხადებამდე ცხინვალის რეგიონის ე.წ. სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტმაც გაავრცელა განცხადება, რომლის თანახმადაც ოკუპირებული ახალგორის რაიონის სოფ. წინაგართან პატრულირებისას „მესაზღვრეები“ წააწყდნენ ე.წ. საზღვრის დამრღვევ ორ პირს, რომლებიც გადაადგილდებოდნენ მანქანით და იმყოფებოდნენ არაფხიზელ მდგომარეობაში. ე.წ. უწყების ცნობით, საქართველოს მოქალაქეები არ დაემორჩილნენ „მესაზღვრეებს“,  წინააღმდეგობა გაუწიეს  და „საფრთხე შეუქმნეს მათ ჯანმრთელობას“. ე.წ. კომიტეტში ამტკიცებენ, რომ საქართველოს ერთ-ერთ მოქალაქეს ხელში ნაჯახი ეკავა და ამით ემუქრებოდა „მესაზღვრეებს“. დე ფაქტო უწყების განცხადებაში ასევე წერია, რომ საქართველოს მოქალაქეებმა სცადეს ავტომობილით გადაეკვეთათ ე.წ. საზღვარი და დაბრუნებულიყვნენ ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე, რა დროსაც „მესაზღვრეებმა“ ცეცხლსასროლი იარაღით საკონტროლო გასროლა განახორციელეს, შემდგომში კი, „იძულებულები იყვნენ ესროლათ საზღვრის დამრღვევების მანქანის საბურავებისთვის“. შედეგად, სასიკვდილოდ დაიჭრა საქართველოს მოქალაქე, რომელიც დე ფაქტო მთავრობამ ცენტრალურ ხელისუფლებას გადასცა, მეორე კი დააკავა.

On November 9, during his working visit to Moscow, the President of the de facto Republic of Abkhazia, Aslan Bzhania, met with the Deputy Secretary of the Russian Security Council, Rashid Nurgaliyev who supervises the occupied regions of Georgia in the Security Council. The meeting discussed the issues of cooperation between Russia and the de facto republic in the fields of security and energy. The de facto Prime Minister, Alexander Ankvab, was also present at the meeting.
The First Visit of the Deputy Chairman of the Russian Government to Tskhinvali
On November 17, the Deputy Chairman of the Russian government, Alexander Novak, visited the occupied Tskhinvali region. Novak oversees the direction of the occupied regions of Georgia. This was his first visit to the region where he participated in the 22nd meeting of the “Intergovernmental Commission on socio-economic cooperation” between Russia and the de facto republic. At the end of the meeting, the parties signed a protocol. As planned, the next, 23rd meeting will be held in Moscow, in the first half of 2024.
The 22nd Meeting of the “Intergovernmental Commission”
Novak personally met with the de facto President Alan Gagloyev. Economic cooperation issues were discussed at the meeting. Novak also checked the progress of Russian-funded projects. On November 18, Novak left the occupied region; however, other members of the Russian delegation continued the inspection of ongoing construction works under the “investment program.”
Chairman of Abkhazia's “Parliament” Visits Moscow
On November 22, during his visit to Moscow, the speaker of the de facto parliament of Abkhazia, Lasha Ashuba, met with members of the Russian Federal Council. The meeting was attended by the Deputy Chairman of the Federal Council, Konstantin Kosachev. The meeting reviewed the results achieved in 2023. Kosachev noted that the year 2023 was a productive year for cooperation between the de facto republic and Russia and cited a meeting held between the commissions of the so-called parliament and the Council in September. For his part, Ashuba said that the “inter-parliamentary” commission still has to work on issues, among which the harmonization of “legislations” is a priority.
Meeting Between Lasha Ashuba and Konstantin Kosachev
Inal Ardzinba Met with a Deputy of the Russian Duma
On November 29, during his visit to Moscow, the Minister of Foreign Affairs of the de facto Republic of Abkhazia, Inal Ardzinba, met with a deputy of the Russian Duma, Vladimir Resin. The meeting discussed the issues of economy and tourism development in Abkhazia. Resin positively assessed the economic potential of Abkhazia and spoke about the involvement of Russian business in infrastructure development.
Meeting Between Inal Ardzinba and Vladimir Resin
Meeting with Mikhail Galuzin
On November 30, the Deputy Minister of Foreign Affairs of Russia, who supervises the occupied regions of Georgia in the ministry, Mikhail Galuzin, held a meeting with the Adviser to Alan Gagloyev, the de facto President of the Tskhinvali region, Konstantin Kochiev, and the Deputy Minister of Foreign Affairs of the de facto Republic of Abkhazia, Irakli Tuzhba. Kochiev and Tuzhba represent the occupied regions at the Geneva International Negotiations and this meeting was devoted to the preparation for the 59th round of the Geneva Talks which will be held on December 5, 2023.
Meeting with the Leadership of “Rosgvardiya”
On November 10, the Minister of Internal Affairs of the de facto Republic of Abkhazia, Major General Robert Kiut, met with the Deputy Director of the Russian Guard and the Commander-in-Chief of the National Guard of the Russian Federation, Colonel General Oleg Plokhoi. The parties discussed the issues of staff training and the implementation of agreements signed between the agencies.
Meeting Between Robert Kiut and Oleg Plokhoi
Murder of Tamaz Ginturi - Response
On November 6, Russian “border guards” apprehended one citizen of Georgia and fatally wounded another, Tamaz Ginturi, while they were crossing the so-called border near the village of Kirbali.
The Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Russia, Maria Zakharova, responded to the event. She expressed concern that EU member states blamed Russia for the sequence of events. She believes this is a “politicized, one-sided assessment of the issue, which testifies to the bias and commitment of the European Union.”
As Zakharova stated, the Ministry of Foreign Affairs of Russia is surprised that “the facts disseminated by the Ossetian side are ignored,” which “undermines the role of the European Union as one of the co-chairs of the international discussion on security and stability in Transcaucasia,” she added.
Before Zakharova's statement, the so-called State Security Committee of the Tskhinvali region also provided an official account of the event, according to which “border guards,” during their patrol near the village of Tsinangari, the occupied Akhalgori district, came across two so-called border violators who were traveling by car and were in a state of inebriation. According to the so-called agency, Georgian citizens disobeyed and resisted the “border guards,” and “threatened their health.” The so-called committee claims that one of the Georgian citizens had an axe in his hand and was threatening the “border guards.” The statement of the de facto agency also reads that the citizens of Georgia attempted to drive across the so-called border and return on the territory controlled by the central government, when the “border guards” fired warning shots in the air, which were followed by “shooting at the car’s wheels.” As a result, one Georgian citizen was mortally wounded, the de facto government handed him over to the central government, and another was arrested.