ინტერაქტიური რუკა: უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის დროს აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონიდან დაღუპული მებრძოლები
2023 / 11 / 03
ვინ რომელ დანაყოფში იბრძვის?
აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონიდან მებრძოლები სხვადასხვა დანაყოფებში ირიცხებიან. ამ მხრივ ძირითადად შემდეგი სამხედრო დაჯგუფებების გამოყოფა შეიძლება:
• „პიატნაშკა“: ეთნიკურად აფხაზი მებრძოლები ყველაზე მეტად ე.წ. „პიატნაშკას“ ინტერნაციონალურ ბრიგადაში არიან გაწევრიანებული. „პიატნაშკა“ უკანონო შეიარაღებული დაჯგუფებაა, რომელიც 2022 წლიდან მე-100 მექანიზებულ მსროლელთა ბრიგადის, დონეცკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკის პირველი არმიის კორპუსის დაქვემდებარებაშია. ბრიგადის აქტიურობა ხშირად შეინიშნება დონეცკის ოლქში, ქ. ავდიივკას მახლობლად. დანაყოფის მეთაური ეთნიკურად აფხაზი ახრა ავიძბაა, მეტსახელად „აფხაზი“.
• „შტორმ.ოსეტია“ და „ალანია“: ეთნიკური ოსების ყველაზე დიდი რაოდენობა ამ ორ დაჯგუფებაში ირიცხება. მათი აქტიურობა ხშირად შეინიშნება ზაპოროჟიეს ოლქის დროებით ოკუპირებულ ნაწილებში. ბატალიონების შემადგენლობაში შედიან ეთნიკურად ოსი მოხალისეები, როგორც ჩრდილოეთ ოსეთიდან, ასევე ცხინვალის რეგიონიდან.
• რუსეთის შეიარაღებული ძალები: არაერთი ეთნიკურად ოსი და აფხაზი მებრძოლი უკრაინაში იბრძვის რუსეთის შეიარაღებული ძალების რიგებშიც, მათი ნაწილი კი საომარ მოქმედებებში ჩაერთო, როგორც ოკუპირებულ რეგიონებში დისლოცირებული მე-4 და მე-7 რუსული სამხედრო ბაზების სამხედრო მოსამსახურე.
• „ვაგნერი": მოხალისეების მცირე ნაწილი კერძო სამხედრო კომპანია „ვაგნერის" რიგებში ირიცხება. ამ ეტაპისთვის ცნობილია 2 „ვაგნერელის“ დაღუპვის შესახებ, რომლებიც ოკუპირებული რეგიონებიდან იყვნენ.
• დონეცკისა და ლუჰანსკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკების  შეიარაღებული ძალები: აფხაზი და ოსი მოხალისეები დონეცკისა და ლუჰანსკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკების  შეიარაღებულ ძალებშიც ირიცხებიან. მათი ნაწილი ე.წ. სახალხო რესპუბლიკების დე ფაქტო ლიდერებთან დაახლოებული პირები არიან.
დაღუპულ და მიმდინარე საომარ მოქმედებებში ჩართულ მებრძოლთა ნაწილი მონაწილეობდა 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომში. ზოგიერთი მათგანი კი ჯერ კიდევ 90-იან წლებში საქართველოს ტერიტორიაზე განვითარებულ შეიარაღებულ დაპირისპირებებში მონაწილეობდა და ამისთვის ჯილდოც აქვს მიღებული.
დაღუპულთა რაოდენობა
უკრაინაში ოკუპირებული რეგიონებიდან წასულ მებრძოლთა ზუსტი რაოდენობა უცნობია. მაგ. 2023 წლის 15 ოქტომბერს ცხინვალის რეგიონის ყოფილმა დე ფაქტო პრეზიდენტმა, ანატოლი ბიბილოვმა განაცხადა, რომ უკრაინაში რუსეთის აგრესიაში რეგიონიდან 1 100 მოხალისეზე მეტი მონაწილეობდა. ბიბილოვის განცხადების მიუხედავად, მებრძოლთა ამ რაოდენობის ჩართულობის შესახებ სხვა დამადასტურებელი ინფორმაცია არ არის ხელმისაწვდომი. ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის მოსახლეობის რიცხოვნობის (2019 წელს დე ფაქტო ხელისუფლების გამოქვეყნებული მონაცემებით,  ცხინვალის რეგიონში დაახლოებით, 57 ათასი ადამიანი ცხოვრობს, თუმცა რეალურად რეგიონის მცხოვრებთა რაოდენობა გაცილებით ნაკლებია) გათვალისწინებით, ეს მონაცემები შეიძლება გადაჭარბებული იყოს. ოსურ მედიაში, მათ შორის ტელეგრამ არხებში გავრცელებული ინფორმაციით, ცხინვალის რეგიონიდან ომში 27 მებრძოლი დაიღუპა.
ცხინვალის რეგიონიდან პირველი დაღუპული მებრძოლი ანდრეი ბაკაევია. სერჟანტი ბაკაევი რუსეთის ფედერაციის სამხრეთის სამხედრო ოლქის 58-ე საერთო-საჯარისო არმიაში მსახურობდა და დაიღუპა 2022 წლის 5 მარტს ქ. გულიაიპოლეში, ზაპოროჟიეს ოლქში.
აფხაზეთის შემთხვევაში, უცნობია მებრძოლთა რაოდენობა, თუმცა სხვადასხვა ინფორმაციით, უკრაინაში 100-მდე მებრძოლი იბრძვის, მათი ოდენობა კი ზრდადია. „პიატნაშკას“ მეთაურის, ავიძბას განცხადებით, ინტერნაციონალურ ბატალიონში რეგულარულად ირიცხება 60 აფხაზი მებრძოლი. რაც შეეხება დაღუპულთა რაოდენობას, მაგ. დე ფაქტო საგანგებო სიტუაციების მინისტრის, ლევ კვიცინიას 2023 წლის 23 ოქტომბრის განცხადებით, უკრაინიდან აფხაზეთში 10 მებრძოლის ნეშტი გადმოასვენეს.
აფხაზეთიდან პირველი დაღუპული მებრძოლი, ახრა კირკინაძეა, რომელიც მოხალისეთა ინტერნაციონალურ დანაყოფში - „პიატნაშკა“ იბრძოდა. სხვადახვა ცნობების თანახმად, იგი დონბასში 2022 წლის 31 მარტს ნაღმზე აფეთქების შედეგად დაიღუპა.
დე ფაქტო მთავრობების თუ „ოფიციალური“ აფხაზური და ოსური მედიის მიერ გავრცელებული ინფორმაციის მიუხედავად, ღია წყაროებში მოპოვებული ინფორმაციით, 2022 წლის 24 თებერვლიდან ოკუპირებული რეგიონებიდან დაღუპული მებრძოლების რაოდენობა უფრო მეტია: ცხინვალის რეგიონიდან დაიღუპა 38 მებრძოლი, აფხაზეთიდან კი - 16 (2023 წლის 3 ნოემბრის მონაცემები). აღნიშნული პირები ძირითადად დაიბადნენ ოკუპირებულ რეგიონებში, მხოლოდ მცირე ნაწილი დასახლდა მოგვიანებით აფხაზეთში ან ცხინვალის რეგიონში. აღნიშნულ სიაში შეყვანილია ის პირებიც, რომლებიც რუსეთში ცხოვრობდნენ და შემდეგში რუსეთის ტერიტორიაზე დაკრძალეს, თუმცა მათი უმრავლესობა წარმოშობით ოკუპირებული რეგიონებიდან იყვნენ.
ხშირია შემთხვევები, როდესაც მებრძოლთა ადგილმდებარეობის დადგენა რთულია და მათ შესახებ ინფორმაცია არ არის ხელმისაწვდომი. ამას ადასტურებს მედიაში გავრცელებული ცნობები, თუ როგორ ეძებენ და/ან შესაბამისი უწყებებიდან დახმარებას ითხოვენ უგზოუკვლოდ დაკარგული მებრძოლების ადგილმდებარეობის დადგენაში მებრძოლთა ნათესავები. როგორც წესი, მსგავს შემთხვევებში, მებრძოლი შეიარაღებულ დაპირისპირებაში დაიღუპა და შეუძლებელია დაღუპვის ადგილიდან მათი გადმოსვენება ან მათი ვინაობის დადგენა. არის შემთხვევები, როდესაც გარდაცვლილის ვინაობის დადგენა რუსეთის სამედიცინო დაწესებულებების მიერ მებრძოლის გარდაცვალებიდან კვირების ან თვეების შემდეგ, დნმ-ის ანალიზით ხერხდება. ამ ფაქტორის გათვალისწინებით, შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ დაღუპულთა რაოდენობა უფრო მეტია, ვიდრე ამის შესახებ ცნობილია.
ინტერაქტიური რუკა
რონდელის ფონდის პროექტის „კრემლის პოლიტიკის გზამკვლევი აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში“ ფარგლებში შექმნილ ინტერაქტიურ რუკაზე წარმოდგენილია უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის დროს დაღუპული მებრძოლები. რუკაზე დატანილი ინფორმაცია განახლებადია და დაინტერესებულ პირებს შეეძლებათ რეგულარულად ადევნონ თვალი ოკუპირებული რეგიონების ჩართულობას საომარ მოქმედებებში. რუკაზე დატანილია ინფორმაცია ყველა იმ მებრძოლის შესახებ, რომელიც აფხაზეთთან ან ცხინვალის რეგიონთან არის დაკავშირებული. მათი საბრძოლო დანაყოფები აღნიშნული რუკის აღწერაში მითითებულია შესაბამისი ფერით.

After the start of Russia's full-scale military aggression in Ukraine on February 24, 2022, representatives of the occupied regions of Georgia are also fighting on the Russian side. Fighters from Abkhazia and the Tskhinvali region participate in the war, both as servicemen of the Russian Armed Forces and as volunteers. Most of them have been involved in military operations since the beginning of the war, and some have been fighting in Ukraine since 2014.
Who Fights in Which Unit?
Fighters from Abkhazia and the Tskhinvali region are enlisted in different units. The following military groups can be distinguished:
Some of the fighters who died and are involved in the ongoing hostilities participated in the 2008 Russian-Georgian war. Some of them took part in the armed conflicts developed on the territory of Georgia in the 90s and have received awards for this.
Number of Dead
The exact number of fighters who left the occupied regions for Ukraine is unknown. On October 15, 2023, the former de facto president of the Tskhinvali region, Anatoly Bibilov, said that more than 1,100 volunteers from the region participated in Russia's aggression in Ukraine. Despite this statement, no other corroborating information is available about the number of fighters involved. Considering the population of the occupied Tskhinvali region (according to the 2019 census published by the de facto government, approximately 57 thousand people live in the Tskhinvali region, although real number of residents of the region is much less), these data may be exaggerated. As per reports in the Ossetian media, including Telegram channels, 27 fighters from the Tskhinvali region were killed in the war.
The first killed fighter from the Tskhinvali region is Andrei Bakaev. Sergeant Bakaev served in the 58th Combined Arms Army of the Southern Military District of the Russian Federation and died on March 5, 2022 in the city of Huliaipole, Zaporizhzhia region.
In the case of Abkhazia, the number of fighters is unknown, although according to various reports, about 100 militants are fighting in Ukraine, and their number is even growing. According to the Commander of Piatnashka, Akhra Avidzba, 60 Abkhaz fighters are regularly enlisted in the international battalion. As for the number of dead, according to the October 23, 2023 statement of the de facto Minister of Emergency Situations, Lev Kvitsinia, the remains of ten fighters were transferred from Ukraine to Abkhazia.
The first killed fighter from Abkhazia is Akhra Kirkinadze, who fought in the international volunteer unit - Piatnashka. According to various reports, he died in Donbas on March 31, 2022 as a result of a mine explosion.
Regardless of the information disseminated by de facto governments or the “official” Abkhaz and Ossetian media, as reported in open sources, the number of fighters from the occupied regions killed since February 24, 2022, is higher: in total, 38 militants from the Tskhinvali region, and 16 - from Abkhazia were killed (data as of November 3, 2023). Most of them were born in the occupied regions, only a few of them later settled in Abkhazia or the Tskhinvali region. The list also includes those persons who lived in Russia and were subsequently buried on the territory of Russia, although most of them were from the occupied regions.
There are often cases when it is difficult to determine the whereabouts of militants and there is no information about them. This is supported by media reports on how relatives of militants are seeking and/or requesting assistance from relevant agencies in locating the missing fighters. As a rule, in such cases, the combatant was killed in an armed confrontation and it is impossible to move them from the place of death or to establish their identity. There are cases when the identity of the deceased is determined by Russian medical institutions weeks or months after the death of the fighter, through DNA analysis. Given this factor, it can assumed that the death toll is even more higher than reported.
Interactive Map
The interactive map created within the framework of the Rondeli Foundation’s project – Roadmap to Kremlin's Policy in Abkhazia and the Tskhinvali Rregion, presents those fighters who died during Russia’s military aggression in Ukraine. The map is self-updating and interested persons can regularly monitor occupied regions’ involvement in the hostilities. The map contains information about all the fighters who are connected to Abkhazia or the Tskhinvali region. The combat units correspond to the color legend of the map.