1 თებერვალს ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი, ალან გაგლოევი რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უცხო ქვეყნებთან რეგიონთაშორისი და კულტურული კავშირების სამმართველოს უფროსს, იგორ მასლოვს შეხვდა. მასლოვი რეგიონს ორდღიანი სამუშაო ვიზიტით ეწვია.
შეხვედრაზე გაგლოევმა მადლობა გადაუხადა მასლოვს რუსეთის მთავრობის მიერ საწვავ-საპოხ მასალაზე საექსპორტო საბაჟო გადასახადის გაუქმების გადაწყვეტილების მიღების ხელშეწყობისთვის. 30 დეკემბერს რუსეთის მთავრობამ ხელი მოაწერა  გადასახადის გაუქმების პროტოკოლს, რასაც რეგიონში თვეების განმავლობაში ელოდნენ.
შეხვედრაზე გაგლოევმა აღნიშნა, რომ 2024 წელი პოლიტიკურად დატვირთული იქნება, რადგან ჩატარდება რუსეთის საპრეზიდენტო არჩევნები, რომელშიც რეგიონის მოსახლეობაც მიიღებს მონაწილეობს, რადგან მათ დიდ ნაწილს რუსეთის მოქალაქეობაც აქვთ. ასევე, ოკუპირებულ რეგიონში დაგეგმილია არალეგიტიმური საპარლამენტო არჩევნებიც.
მასლოვმა, თავის მხრივ, განაცხადა, რომ სწორედ პოლიტიკურად მნიშვნელოვანი წლის გამო, რუსეთის დელეგაციამ რეგიონში ვიზიტი წლის დასაწყისში გადაწყვიტა. რუსეთის დელეგაცია გაეცნო „სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი საინვესტიციო პროგრამის“ ფარგლებში მიმდინარე სამუშაოებს. პროგრამა შემუშავებულია რუსეთის მთავრობის მიერ და მიზნად ისახავს საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ეკონომიკურ და ინფრასტრუქტურულ მხარდაჭერას.
შეხვედრის ბოლოს მასლოვმა გაგლოევს განუცხადა, რომ „მოსკოვს, მთავრობას, პრეზიდენტის აპარატსა და პირადად უმაღლეს მთავარსარდალს რესპუბლიკის მიმართ ძალიან პოზიტიური დამოკიდებულება აქვს“.

On February 1, the de facto president of the occupied Tskhinvali region, Alan Gagloyev, met with the Head of the Directorate for Interregional Relations and Cultural Contacts with Foreign Countries of the Russian Presidential Administration, Igor Maslov. Maslov visited the region on a two-day working visit.
At the meeting, Gagloyev expressed his gratitude to Maslov for facilitating the Russian government's decision to abolish the export duty on fuel and lubricants. On December 30, the Russian government signed a protocol to abolish the tax, which the region had been waiting for months.
As Gagloyev noted, the year 2024 will be politically busy due to the Russian presidential elections, in which the population of the region will also participate since a large part of them have Russian citizenship. Illegitimate parliamentary elections are also planned in the occupied region.
Maslov, for his part, said that it was because of the politically important year that the Russian delegation decided to visit the region at the beginning of the year. The Russian delegation got acquainted with the ongoing work under the investment program promoting the socio and economic development. The program was developed by the Russian government and is aimed at providing economic and infrastructural support to the occupied regions of Georgia, Abkhazia and the Tskhinvali region.
At the end of the meeting, Maslov told Gagloyev that „Moscow, the government, the President Administration and personally the Supreme Commander have a very positive attitude towards the republic.“