გამოცემა N7 / მიმოხილვის პერიოდი: ივლისი-სექტემბერი, 2022 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
რუსეთის პრეზიდენტმა, ვლადიმერ პუტინმა 5 სექტემბერს საზღვარგარეთ რუსეთის ჰუმანიტარული პოლიტიკის ახალი კონცეფციის დამტკიცების შესახებ ბრძანებულება გამოსცა. დოკუმენტი მიზნად ისახავს საერთაშორისო არენაზე რუსული კულტურის  გავრცელება-პოპულარიზაციასა და რუსულენოვანი მოსახლეობის ინტერესებისა და კულტურული იდენტობის დაცვას. კონცეფციაში ხაზგასმულია საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებთან, აფხაზეთთან და  ცხინვალის რეგიონთან თანამშრომლობის გაღრმავების აუცილებლობა კულტურის, განათლების, მეცნიერების, სპორტის, ახალგაზრდული პოლიტიკისა და ტურიზმის სფეროში.
• 8 ივლისს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროში გაიმართა შეხვედრა დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრ ინალ არძინბასა და აფხაზეთში დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს წარმომადგენლობის („რუსული სახლი“) ხელმძღვანელ - დმიტრი ფედოტოვს შორის. მხარეები შეთანხმდნენ რუსეთის უმაღლეს სასწავლებლებში კვოტის გაზრდაზე.
• აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის ჯანდაცვის მინისტრი ედუარდ ბუთბა შეხვდა ევგენი აჩკასოვს, რომელიც არის სეჩენოვის სახელობის მოსკოვის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის სამედიცინო კლინიკის დირექტორი, სპორტული მედიცინისა და სამედიცინო რეაბილიტაციის კათედრის გამგე და „რუსეთის სამედიცინო საზოგადოების“ პრეზიდენტი.
• მიხეილ შჩეპკინის სახელობის უმაღლესი თეატრალური სასწავლების რექტორის, ბორის ლუბიმოვის განცხადებით, სასწავლებელმა წელს პირველად მიიღო სტუდენტები აფხაზეთიდან.
• 2022 წლის 5-16 სექტემბერს დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლები მონაწილეობას იღებდნენ კვალიფიკაციის ასამაღლებელ კურსში რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დიპლომატიურ აკადემიაში.
სტაჟირება რუსეთში
• ინალ არძინბა შეხვდა  რუსეთის პრეზიდენტთან არსებული რუსეთის სახალხო მეურნეობისა და სახელმწიფო სამსახურის აკადემიის დირექტორს, „რუსეთი - შესაძლებლობების ქვეყანა“ გენერალურ დირექტორს, ალექსეი კომისაროვს. „რუსეთი-შესაძლებლობების ქვეყანა“ არის არაკომერციული ორგანიზაცია, რომელიც 2018 წელს რუსეთის პრეზიდენტის ინიციატივით შეიქმნა. პლატფორმა აერთიანებს 26 კონკურსს, პროექტებსა და ოლიმპიადებს. შეხვედრაზე მათ მიიღეს გადაწყვეტილება, რომ 2022 წელს ხელი მოეწერება თანამშრომლობის დოკუმენტს პლატფორმა - „აფხაზეთის მომავალსა“ და „რუსეთი-შესაძლებლობების ქვეყანა“-ს შორის, რაც, თავის მხრივ, გაზრდის „აფხაზეთის მომავლის“ მხარდაჭერას და გაიზრდება სტაჟირებათა ოდენობა აფხაზი ახალგაზრდებისთვის რუსეთში. პლატფორმა - „აფხაზეთის მომავალი“ არძინბას მიერ არის დაარსებული.
სპორტის სფერო
• 2022 წლის 23 ივლისს სოხუმში „დინამოს“ სტადიონზე გაიმართა სპორტსმენთა შეხვედრა ალექსანდრე კარელინთან, რომელიც არის სსრკ-ს სამგზის ოლიმპიური ჩემპონი, სსრკ-ს სპორტის დამსახურებული ოსტატი ბერძნულ-რომაულ ჭიდაობაში და რუსეთის „გმირი“.
სპორტსმენთა შეხვედრა ალექსანდრე კარელინთან. წყარო: apsadgil.info
• აფხაზეთის ე.წ. პარაოლიმპიურ კომიტეტსა და სანქტ-პეტერბურგის შშმ პირთა სპორტულ ფედერაციას შორის გაფორმდა ურთიერთთანამშრომლობის ხელშეკრულება.
• რუსეთის სპორტის სამინისტროში განაცხადეს, რომ 2023 წელს აპირებენ შექმნან საერთო საფეხბურთო ტურნირი ყირიმისა და სხვა მეგობრული „სახელმწიფოებისთვის“, მათ შორის, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკებისთვის. თავის მხრივ, აფხაზეთის ე.წ. ახალგაზრდობისა და სპორტის სახელმწიფო კომიტეტის თავმჯდომარემ, ჯემალ გუბაზმა განაცხადა, რომ გუნდები აფხაზეთიდან მზად არიან შეუერთდნენ მოცემულ ტურნირს.
• ისტორიაში პირველად, 14 ივლისს სოხუმში „დინამოს“ სტადიონზე გაიმართა ქ. სოჭის ფეხბურთის ჩემპიონატის მატჩი.
• ქ. სოხუმში მოსკოვის კულტურულ-საგანმანათლებლო ცენტრის „მოსკოვის სახლი“ წარმომადგენელმა და რუსი თანამემამულეების ორგანიზაციის ხელმძღვანელებმა მიულოცეს 100 წლის იუბილე მეორე მსოფლიო ომის ვეტერანს - მარია გლუსკერს.
• რუსეთის ტუროპერატორების ასოციაციაში აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკა დაასახელეს როგორც ყველაზე ხელსაყრელი საზღვაო დასვენების ადგილი რუსი ტურისტებისათვის.
• აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის ტურიზმის მინისტრი, თეიმურაზ ხიშბა შეხვდა რუსეთის ტურიზმის ფედერალური სააგენტოს ხელმძღვანელის მოადგილეს, ელენა ლისენკოვას. მათ შეხვედრაზე აფხაზეთში ტურიზმის განვითარების პერსპექტივა განიხილეს.
• აფხაზეთის ე.წ. სახელმწიფო უნივერსიტეტის ისტორიის ფაკულტეტის სტუდენტები მონაწილეობას იღებდნენ არქეოლოგიურ გათხრაში სოხუმის ციხე-სიმაგრის ტერიტორიაზე. არქეოლოგიური მისიის ხელმძღვანელის თქმით, მე-19 საუკუნის 70-იან წლებში, რუსეთ-თურქეთის ომის დროს, ამ ტერიტორიაზე ბრძოლა წარიმართა და შედეგად, მათ აღმოაჩინეს მსხვილკალიბრიანი ქვემეხები. აღნიშნულით დაინტერესდნენ სანქტ-პეტერბურგის ეთნოლოგიის ინსტიტუტის სპეციალისტები, რომლებიც ჩავიდნენ და ეწვივნენ სოხუმის ციხე-სიმაგრეს.
• 22 სექტემბერს საერთაშორისო ინტელექტუალური კლუბის - „დიალოგი“ ფარგლებში, აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკაში ჩატარდა მრგვალი მაგიდა თემაზე - „რუსეთისა და აფხაზეთის ისტორიულ-კულტურული მემკვიდრეობის შენახვა“.
• 2022 წლის 4 აგვისტოს ვლადისლავ არძინბას სახელობის „სახელმწიფო“ მუზეუმში გაიხსნა გამოფენა - „დონბასის ცრემლები“.
გამოფენა - „დონბასის ცრემლები“. წყარო: rusabkhazia.ru
• რუსეთის შს სამინისტროს კრასნოდარის უნივერსიტეტი დაამთავრა ცხინვალის რეგიონიდან სასწავლებად წასულმა 5-მა ახალგაზრდამ. დე ფაქტო შს მინისტრი დაესწრო დიპლომების გადაცემის საზეიმო ღონისძიებას.
დიპლომების გადაცემის საზეიმო ღონისძიება. წყარო: mvdruo.ru
• დე ფაქტო შს სამინისტროს იუნკერებმა, რომლებმაც ჩააბარეს რუსეთის ფედერაციის შს სამინისტროს სასწავლებლებში, საზეიმოდ დადეს ფიცი.
• რუსეთის ფედერაციის საბჭოში გაიმართა ე.წ. სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პრეზენტაცია სასწავლების დაარსებიდან 90 წლის აღსანიშნავად. ფედერაციის საბჭოში „სამხრეთ ოსეთის უნივერსიტეტის“ წარდგენა პირველად მოხდა.
• ცხინვალის რეგიონში ჩატარდა საერთაშორისო, ისტორიული აქცია - „გამარჯვების დიქტანტი“, რომელიც ეძღვნებოდა მეორე მსოფლიო ომში საბჭოთა კავშირის გამარჯვებას.
• სპორტის სასახლეში „ოლიმპი“ ჩატარდა რუსი მწვრთნელის, იულია კოსტროვას მასტერკლასი მხატვრულ ტანვარჯიშში.
• დე ფაქტო რესპუბლიკის ე.წ. ელჩი რუსეთში, ზნაურ გასიევი 29 ივლისს შეხვდა რუსეთის უცხოური ლიტერატურის ბიბლიოთეკის გენერალურ დირექტორს, პავლე კუზმინოვს. შეხვედრის მსვლელობისას კულტურის სფეროში ურთიერთობის გაღრმავების სურვილი გამოთქვეს.
• დე ფაქტო რესპუბლიკის ეროვნულ მუზეიმში გაიხსნა გამოფენა - „მადლობა, რუსეთო!“, რომელიც ეძღვნებოდა 2008 წლის აგვისტოს ომს. ღონისძიება დაიგეგმა ცხინვალში დისლოცირებული რუსეთის მე-4 სამხედრო ბაზის ინიციატივით.
• დე ფაქტო რესპუბლიკის დელეგაციამ რუსეთის კულტურის სამინისტროს მიწვევით მოსკოვში მონაწილეობა მიიღო პირველ საბავშვო კულტურულ ფორუმში.
• ცხინვალში გაიმართა გამოფენა, რომელიც ეძღვნებოდა პეტრე  I-ის 350 წლის იუბილეს.
• ცხინვალში ჩატარდა ცხინვალის რეგიონში შერეული სამშვიდობო კონტინგენტის შეყვანის ოცდამეათი წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიება.
• ცხინვალის რეგიონის წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს „ვიდეოხიდში“, რომელიც ეძღვნებოდა რუსეთის მიერ ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკის აღიარებას.
• ქ. ცხინვალში მდებარე ფონდის „რუსული სამყაროს“ ფილიალმა მიიღო ახალი ეკიპირება წარწერით - „რუსულად საუბრის დროა“. აღნიშნული ეკიპირება - მაისურები, კალმები და ა.შ. მიიღო ფონდმა „რუსული სამყაროს“ მოსკოვის ფილიალისგან.
ფონდის „რუსული სამყარო“ ახალი ეკიპირება. წყარო: cominf.org
• დე ფაქტო რესპუბლიკის ჯანდაცვის სამინისტროს განცხადებით, 2022 წლის პირველ ნახევარში რუსეთის კლინიკებში მაღალტექნოლოგიური და სპეციალიზირებული სამედიცინო დახმარება მიიღო დე ფაქტო რესპუბლიკის 43-მა ისეთმა მოქალაქემ, რომელსაც არ აქვს რუსეთის მოქალაქეობა.
• რუსეთის სახელმწიფო დუმის ვიცე-სპიკერმა, ბორის ჩერნიშევმა განაცხადა, რომ რუსეთმა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო მთავრობამ ერთობლივად უნდა იმუშავონ არქივის მასალებზე და შეისწავლონ ოსების „გენოციდი“.

New Concept for Russia's Humanitarian Policy
On September 5, the President of Russia, Vladimir Putin, issued a decree approving the new Concept for Russia's Humanitarian Policy Abroad. The document aims at spreading and popularizing Russian culture in the international arena and protecting the interests and cultural identity of the Russian-speaking population. The concept emphasizes the need to deepen cooperation with the occupied regions of Georgia, Abkhazia and the Tskhinvali region, in the field of culture, education, science, sports, youth policy and tourism.
- On July 8, a meeting was held in the Ministry of Foreign Affairs of the de facto Republic of Abkhazia between the de facto Minister of Foreign Affairs, Inal Ardzinba, and the Head of the Federal Agency for International Humanitarian Affairs (Russian House), Dmitry Fedotov. The parties agreed to increase the quota in Russian higher educational institutions.
- The Minister of Health of the de facto Republic of Abkhazia, Eduard Butba, met with Yevgeny Achkasov, who is the Director of the Medical Rehabilitation Clinic of the First Moscow State Medical University named after Sechenov, the Head of the Department of Sports Medicine and Medical Rehabilitation and the President of the Russian Medical Society.
- According to the Rector of the Mikhail Shchepkin Higher Theater School, Boris Lubimov, this year the school received students from Abkhazia for the first time.
- On September 5-16, 2022, employees of the de facto Ministry of Foreign Affairs took part in a qualification upgrading course at the Diplomatic Academy of the Russian Ministry of Foreign Affairs.
Internship in Russia
- Inal Ardzinba met with the Director of the Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration, the General Director of Russia - Country of Opportunities, Alexei Komissarov. Russia - Country of Opportunities is a non-profit organization which was established in 2018 on the initiative of the President of Russia. The platform combines 26 competitions, projects, and Olympiads. At the meeting, the parties made a decision to sign a cooperation document between the Future of Abkhazia platform and Russia - Country of Opportunities in 2022, which, in turn, will increase support for the Future of Abkhazia as well as the number of internships for Abkhaz youth in Russia. The Future of Abkhazia platform was founded by Ardzinba.
Sports
- On July 23, 2022, at the Sokhumi Dynamo Stadium, athletes met with Alexander Karelin, who is a three-time Olympic champion of the USSR, the Honored Master of Sports of the USSR in Greco-Roman wrestling and Hero of Russia.
Meeting Between Athletes and Alexander Karelin. Source: apsadgil.info
- The so-called Paralympic Committee of Abkhazia and the Sports Federation of Sports for the Disabled of St. Petersburg signed a cooperation agreement.
- The Ministry of Sports of Russia announced that their intention to create a common football tournament for Crimea and other friendly “states,” including the de facto republics of Abkhazia and the Tskhinvali region in 2023. The Chairman of the so-called State Youth and Sports Committee, Jemal Gubaz, said that Abkhaz teams are ready to join this tournament.
- For the first time in history, on July 14, a Sochi football championship match took place at the Sokhumi Dynamo Stadium.
- A representative of the Moscow cultural and educational center Moscow House in Sokhumi and Heads of the Russian compatriots organization congratulated on her 100th birthday to World War II veteran, Maria Glusker.
- The Association of Russian Tour Operators named the de facto Republic of Abkhazia as the most favorable sea vacation destination for Russian tourists.
- The Minister of Tourism of the de facto Republic of Abkhazia, Teimuraz Khishba, met with the Deputy Head of the Federal Tourism Agency of Russia, Elena Lysenkova. The meeting discussed the perspective of tourism development in Abkhazia.
- Students of the Faculty of History of the so-called State University of Abkhazia took part in an archaeological excavation on the territory of the Sokhumi Fortress. According to the Head of the archaeological mission, during the Russian-Turkish war in the 70s of the 19th century, a battle took place in this area, and as a result, they discovered large-caliber cannons. Specialists of the St. Petersburg Institute of Ethnology who were interested in the issue visited the Sokhumi fortress.
- On September 22, within the framework of the Dialogue international intellectual club, a round table was held in the de facto Republic of Abkhazia on the topic - Preservation of the historical and cultural heritage of Russia and Abkhazia.
- On August 4, 2022, the Tears of Donbass exhibition was opened in the Vladislav Ardzinba State Museum.
Exhibition - Tears of Donbass. Source: rusabkhazia.ru
Russia's Soft Power in the Tskhinvali Region
- A total of five young people from the Tskhinvali region graduated from the Krasnodar University of the Russian Ministry of Internal Affairs. The de facto Minister of Internal Affairs attended the ceremony of awarding diplomas.
Ceremony of Awarding Diplomas. Source: mvdruo.ru
- Cadets of the de facto Ministry of Internal Affairs, who entered schools of the Ministry of Internal Affairs of the Russian Federation, solemnly took an oath.
- The Council of the Russian Federation held a presentation on the so-called South Ossetian State University to celebrate the 90th anniversary of its establishment. The South Ossetia University was presented at the Federation Council for the first time.
- An international, historical action Victory Dictation was held in the Tskhinvali region. The Dictation was dedicated to the victory of the Soviet Union in World War II.
- A Russian coach, Yulia Kostrova, held a master class in artistic gymnastics in the Sports Palace Olympus in Tskhinvali.
- On July 29, the so-called Ambassador of the de facto republic to Russia, Znaur Gassiev, met with the CEO of the Russian Library of Foreign Literature, Pavel Kuzminov. During the meeting, they expressed their desire to deepen relations in the field of culture.
- An exhibition - Thank You Russia! dedicated to the August 2008 war was opened in the National Museum of the de facto Republic. The event was planned on the initiative of the 4th military base of Russia stationed in Tskhinvali.
- A delegation of the de facto republic participated in the first children's cultural forum in Moscow at the invitation of the Ministry of Culture of Russia.
- An exhibition dedicated to the 350th anniversary of Peter I was held in Tskhinvali.
- An event dedicated to the 30th anniversary of the introduction of mixed peace contingent in the Tskhinvali region was held in Tskhinvali.
- Representatives of the Tskhinvali region took part in Video Bridge dedicated to Russia's recognition of the de facto republic of the Tskhinvali region.
- A branch of the Russkiy Mir Foundation located in Tskhinvali received a new outfit with the inscription – “It's time to speak Russian.” The said outfit, T-shirts, pens, etc. were sent from the Moscow branch of the Russkiy Mir Foundation.
New Outfit of the Russkiy Mir Foundation. Source: cominf.org
- According to the de facto Ministry of Health of Abkhazia, a total of 43 citizens of the de facto Republic who do not have Russian citizenship received high-tech and specialized medical care in Russian clinics in the first half of 2022.
- The Deputy Speaker of the Russian State Duma, Boris Chernyshev, said that Russia and the de facto government of the Tskhinvali region should work together on archival materials and study the “genocide” of the Ossetians.
Russia’s soft power is an instrument of foreign policy of the Russian Federation which the Kremlin actively uses to increase its influence abroad, including in Abkhazia and the Tskhinvali region. Offices of the Federal Agency for CIS, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs ensure the implementation of Russia’s soft power policy in the occupied regions of Georgia. Dmitry Fedotov is the Head of the Agency office in Abkhazia and Sergey Skvortsov is the Head of the Agency office in the Tskhinvali region