გამოცემა: N21 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 30 აპრილი, 2023 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
*30 აპრილის მდგომარეობით ცხინვალის ციხეში საქართველოს შვიდი მოქალაქე რჩება: მამუკა ჩხიკვაძე,   კახაბერ ნათაძე, სოფ. გუგუტიაანთკარში დაკავებული საქართველოს სამი მოქალაქე, რომელთა ვინაობა ღია წყაროებში არ გავრცელებულა, ჩიტო ახალკაცი და გოჩა მამაგულაშვილი.
ჩხიკვაძე უკანონო პატიმრობაში გასული წლის 12 იანვრიდან იმყოფება და ე.წ. სასამართლოს გადაწყვეტილებით რუსეთის ფედერაციის სისხლის სამართლის კოდექსის 322-ე მუხლის დარღვევის ბრალდებით იხდის სასჯელს, რაც 5 წლითა და 6 თვით პატიმრობას ითვალისწინებს.
ნათაძე საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა 2022 წლის 10 დეკემბერს დააკავეს და უკანასკნელი 2 წლისა და 4 თვის განმავლობაში უკანონო პატიმრობაში იმყოფება.
ახალკაცი და მამაგულაშვილი საოკუპაციო ძალებმა 2023 წლის 30 მარტს საოკუპაციო ხაზის ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფ. დვანის მონაკვეთზე საქონლის მწყემსვისას დააკავეს.
IPRM-ის 112- შეხვედრა
2023 წლის 27 აპრილს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელის, დიმიტრიოს კარაბალისისა და სამხრეთ კავკასიაში ეუთოს მოქმედი თავმჯდომარის წარმომადგენელის ელჩ ვიორელ მოშანუს თანათავმჯდომარეობით გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) 112-ე შეხვედრა გაიმართა.
მხარეებმა ჭვრინისის ინციდენტი და ცხინვალის ციხეში ამ დრომდე უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მოქალაქეების გათავისუფლების პერსპექტივები განიხილეს. ასევე ისაუბრეს დე ფაქტო რესპუბლიკის საჰაერო სივრცეში უპილოტო საფრენი აპარატების გადადგილებაზე საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიიდან. უცვლელი დარჩა მდგომარეობა და მხარეთა პოზიციები სოფ. ჩორჩანაში ქართული საპოლიციო საგუშაგოს თაობაზე. საკონტროლო-გამშვები პუნქტებით (სგპ) სარგებლობის ვადის გახანგრძლივების საკითხი ცხინვალის ე.წ. დელეგაციამ ღიად დატოვა, მოსალოდნელი საირიგაციო სეზონისთვის მოსამზადებელი ტექნიკური სამუშაოების, გასული წლის წარმატებული პრაქტიკის შესაბამისად, გაგრძელებაზე კი ორივე მხარე შეთანხმდა.
IPRM-ის 112-ე შეხვედრის შესახებ უფრო დაწვრილებით წაიკითხეთ აქ.
აპრილში საოკუპაციო ხაზის ქარელის მუნიციპალიტეტის მონაკვეთი უკანონო დაკავებების თვალსაზრისით განსაკუთრებით საშიში გახდა.
აპრილში მწყემსვის სეზონის დაწყებისთვის საოკუპაციო რეჟიმი განსაკუთრებულად მოემზადა - 14-16 აპრილს საოკუპაციო ხაზის აღნიშნულ მონაკვეთზე გავლებული მავთულხლართი  მოხსნა, რამაც პირუტყვის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე გადასვლა გაამარტივა. ქვემოთ დასახელებული საქართველოს მოქალაქეებიდან ყველა მწყემსია და ყოველი მათგანი პირუტყვის მწყემსვისას დააკავეს ან სცადეს დაეკავებინათ. საინტერესოა, რომ დაკავებულები სტანდარტული პროცედურის შესაბამისად გაასამართლეს რუსეთის ფედერაციის სისხლის სამართლის კოდექსის 322-ე მუხლით, სცნეს დამნაშავედ და „რესპუბლიკიდან გააძევეს“, თუმცა მრავალი წინა შემთხვევისგან განსხვავებით -  „გაძევებამდე“ ადმინისტრაციული ჯარიმა დააკისრეს. განსაკუთრებით საყურადღებო ამ ვითარებაში ის არის, რომ აღნიშნული 322-ე მუხლით მხოლოდ ერთი სადამსჯელო ღონისძიება - პატიმრობაა გათვალისწინებული.
დიმიტრი მამაგულაშვილის დაკავება და გათავისუფლება
საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა 17 აპრილს ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფ. დვანის მიმდებარედ უკანონოდ დააკავეს ამავე სოფელში მცხოვრები დიმიტრი მამაგულაშვილი. იგი 20 აპრილს „ზნაურის რაიონულ სასამართლოში“ დამნაშავედ სცნეს „სახელმწიფო საზღვრის“ დარღვევაში და ადმინისტრაციული ჯარიმის დაკისრების შემდეგ ცხინვალის რეგიონიდან „გამოაძევეს“. იგი საქართველოს ცენტრალურ ხელისუფლებას დაკავებიდან 4 დღის შემდეგ, 21 აპრილს გადმოეცა.
დიმიტრი მამაგულაშვილი. წყარო: ssg.gov.ge
უკანონო დაკავების მცდელობა სოფ. ჭვრინისში
21 აპრილს ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფ. ჭვრინისში, საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ, საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე ჩასაფრებული ე.წ. მესაზღვრე სამხედროები სოფ. ჭვრინისის მკვიდრ ცოლ-ქმარს დაესხნენ თავს. ცოლ-ქმარი საძოვარზე პირუტყვს მწყემსავდა. სამხედროებმა მამაკაცს თავდასხმისას იარაღის კონდახით თავის არეში დაზიანება მიაყენეს, რის გამოც იგი ამჟამად ქ. ქარელში, საავადმყოფოში იმყოფება. ანტისაოკუპაციო მოძრაობის „ძალა ერთობაშია“ ლიდერის დავით ქაცარავას ინფორმაციის მიხედვით, რომელიც პირადად იმყოფებოდა თავდასხმის ადგილას, ე.წ. მესაზღვრეები საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე 170 მეტრით შემოიჭრნენ. „მესაზღვრეები“ ქართული საპოლიციო ბრიგადის გამოჩენისთანავე გაიქცნენ, შედეგად კი ვეღარ შეძლეს მოქალაქეების დაკავება.
ჩიტო ახალკაცისა და გოჩა მამაგულაშვილის დაკავება
სოფ. დვანში მცხოვრები საქართველოს ორი მოქალაქე ჩიტო ახალკაცი და გოჩა მამაგულაშვილი საოკუპაციო ხაზის სოფ. დვანის მონაკვეთზე 30 აპრილს პირუტყვის მწყემსვისას დააკავეს. ისინი ჯერ კიდევ ცხინვალის ციხეში, უკანონო პატიმრობაში იმყოფებიან.
უკანონო კონსტრუქციები სოფ. დვანში
აპრილში სოფ. დვანში, საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე ტერიტორიაზე ე.წ. მესაზღვრეების საქმიანობაც გააქტიურდა. მათ საოკუპაციო ხაზის აღნიშნულ მონაკვეთზე გავლებული მავთულხლართი მოხსნეს. ამის შესახებ ინფორმაცია ანტისაოკუპაციო მოძრაობის „ძალა ერთობაშია“ ლიდერმა დავით ქაცარავამ გაავრცელა საკუთარ Facebook გვერდზე. ქაცარავას ინფორმაციით, სამხედროებმა მეტალის კონსტრუქციებიც დაამონტაჟეს, რაც მისი ვარაუდით, „OKAPI“-ს ტიპის რადიო-ლოკაციური დაზვერვის მანქანისთვის განკუთვნილი სპეცსადგომი უნდა იყოს, მწკრივად განლაგებული მეტალის ბოძები კი მოძრაობის დეტექტორის მსგავს მექანიზმს უნდა ქმნიდეს. აღნიშნულ ტერიტორიაზე ამავე პერიოდში დაამონტაჟეს სათვალთვალო კამერებიც.
უკანონო კონსტრუქციები დვანში. წყარო: დავით ქაცარავას Facebook გვერდი.
მნიშვნელოვანი ვიზიტები საოკუპაციო ხაზთან
ჩრდილოეთ მაკედონიის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის ვიზიტი ოძისში
ჩრდილოეთ მაკედონიის რესპუბლიკის დელეგაცია  საგარეო საქმეთა მინისტრ ბუიარ ოსმანის ხელმძღვანელობით დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფ. ოძისში ჩავიდა. მათ თან ეუთოს მოქმედი თავმჯდომარის სპეციალური წარმომადგენელი სამხრეთ კავკასიაში, ელჩი ვიორელ მოშანუ ახლდათ, რომელმაც ადგილზე არსებული უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარული ვითარება გააცნო.
ჩრდილოეთ მაკედონიის რესპუბლიკის დელეგაციის ვიზიტი. წყარო: eumm.eu
საპარლამენტო უმრავლესობის წევრების ვიზიტი სოფ. პერევში
საქართველოს საპარლამენტო უმრავლესობის წევრები 27 აპრილს საჩხერის მუნიციპალიტეტის სოფ. პერევში იმყოფებოდნენ. ვიზიტისას მათ საოკუპაციო ხაზის პერევი-ქარძმანის მონაკვეთი საქართველოს უსაფრთხოების სამსახურის (სუს) წარმომადგენლებთან ერთად მოინახულეს.
პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარის, ირაკლი ბერაიას განცხადებით, რომელიც მან ადგილზე გააკეთა, ოკუპაცია ქვეყნისათვის ყველაზე დიდი საფრთხე და წესებზე დაფუძნებული საერთაშორისო წესრიგისათვის დიდი გამოწვევაა. სწორედ საქართველოს საოკუპაციო ხაზზე გადის ევროპული უსაფრთხოების წინა ხაზი და საქართველოს უწყვეტი განვითარება, ისევე, როგორც, ევროკავშირსა და ნატოში ინტეგრაცია არის ოკუპაციის დასრულების ერთადერთი სწორი გზა.

*As of April 30, four Georgian citizens remain in Tskhinvali prison: Mamuka Chkhikvadze, Kakhaber Natadze, three people detained in Gugutiaantkari, but their identities is not disseminated publicly, Chito Akhalkatsi and Gocha Mamagulashvili.
Chkhikvadze has been in illegal detention since January 12 last year and is serving a sentence of 5 years and 6 months imposed by the so-called court for violating Article 322 of the Criminal Code of the Russian Federation.
Natadze was arrested by the occupation forces on December 10, 2022 and has been in illegal detention for the past 2 years and 4 months.
Akhalkatsi and Mamagulashvili were detained by the occupation forces on March 30, 2023 while herding cattle near the occupation line section of the village of Dvani (Kareli municipality)
112th IPRM Meeting
On April 27, 2023, the 112th meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) was held in the village of Ergneti (Gori municipality) under the co-facilitation of the Head of the EU Monitoring Mission in Georgia (EUMM), Dimitrios Karabalis, and the Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office for the South Caucasus, Ambassador Viorel Moşanu.
The parties discussed a Chvrinisi incident and the prospects of releasing Georgian citizens who have been illegally imprisoned in Tskhinvali prison. The issue of operating unmanned aerial vehicles in the airspace of the de facto republic from the territory controlled by the central government of Georgia was also discussed. The situation and positions of the parties regarding the Georgian police checkpoint in the village of Chorchana remained unchanged. The so-called delegation of Tskhinvali left open the question of extending the use of crossing checkpoints. Both sides agreed to continue technical work in preparation for the expected irrigation season in accordance with last year’s successful practice.
More details about the 112th IPRM meeting, see here.
In April, the Kareli municipality section of the occupation line became particularly dangerous in terms of illegal detentions.
In April, the occupation regime has especially prepared for the start of the herding season and removed barbed wire along the respective section of the occupation line on April 14-16, which resulted in livestock flow to the occupied territory. All below listed Georgian citizens are shepherds and each of them was detained or attempted to be detained while herding cattle. It is interesting that the detainees were tried according to the standard procedure under Article 322 of the Criminal Code of the Russian Federation, they were found guilty and “deported from the Republic;” however, unlike many previous cases, an “administrative fine was imposed before the deportation.” It’s particularly noteworthy that Article 322 provides for only one punitive measure - imprisonment.
Arrest and Release of Dimitri Mamagulashvili
On April 17, near the village of Dvani (Kareli municipality), the occupation forces illegally detained a resident of the same village, Dimitri Mamagulashvili. On April 20, the “Znauri District Court” found him guilty of violating the “state border” and “expelled” him from the Tskhinvali region after inposing an administrative fine. He was handed over to the Central Government of Georgia on April 21, four days after the arrest.
Dimitri Mamagulashvili. Source: ssg.gov.ge
Illegal Detention Attempt in the Village of Chvrinisi
On April 21, the so-called border guards embushed near the occupation line in the village of Chvrinisi (Kareli municipality) on the territory controlled by the Central Government of Georgia and attacked a husband and a wife, residents of Chvrinisi, who were herding cattle. The soldiers hit the man in the head with a buttstock. Currentlt, he is in the Kareli hospital. According to Davit Katsarava, the leader of the anti-occupation movement - Power is in Unity, who was personally present at the scene of the attack, the so-called border guards invaded 170 meters of the territory controlled by the central government of Georgia. The “border guards” fled when a Georgian police brigade appeared and failed to arrest the citizens.
Arrest of Chito Akhalkatsi and Gocha Mamagulashvili
On April 30, two Georgian citizens living in the village of Dvani, Chito Akhalkatsi and Gocha Mamagulashvili, were detained while herding cattle at a Dvani section of the occupation line. They are still under illegal detention in Tskhinvali prison.
“Borderization” and the Developments Along the Occupation Line
Illegal Constructions in the Village of Dvani
In April, activities of the so-called border guards intensified in the vicinity of the occupation line in Dvani. They removed barbed wire on the mentioned section of the occupation line. Davit Katsarava, the leader of the anti-occupation movement - Power is in Unity, published this information on his Facebook page. According to Katsarava, the military installed metal constructions, which, according to him, should be a special parking lot for the OKAPI radar reconnaissance vehicle, and the metal poles arranged in a row - movement detector-like mechanism. During the same period, surveillance cameras were also installed in the mentioned area.
Illegal Constructions in Dvani. Source: Davit Katsarava's Facebook page.
Visit of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of North Macedonia to Odzisi
A delegation of the Republic of North Macedonia headed by the Minister of Foreign Affairs, Bujar Osmani, visited the village of Odzisi (Dusheti municipality). The delegation was accompanied by the Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office for the South Caucasus, Ambassador Viorel Moşanu, who briefed the guests about the security and humanitarian situation on the ground.
Visit of the Delegation of the Republic of North Macedonia. Source: eumm.eu
Parliamentary Majority Visits the Village of Perevi
On April 27, members of the parliamentary majority of Georgia guested the village of Perevi (Sachkhere municipality). Together with representatives of the Security Service of Georgia, they also visited the Perevi-Kardzmani section of the occupation line.
According to a statement of Irakli Beraia, the Chairman of the Defense and Security Committee at the Parliament, which he made on the spot, the occupation is the biggest threat to the country and a great challenge to the rules-based international order. The front line of European security passes on the occupation line of Georgia and the continuous development of Georgia, as well as its integration into the European Union and NATO is the only right way to end the occupation.
Visit of the Parliamentary Majority to the Perevi-Kardzmani section of the Occupation Line. Source: parliament.ge