გამოცემა: N12 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-30 სექტემბერი, 2023
30 სექტემბერს 1992-1993 წლების ქართულ-აფხაზურ კონფლიქტში გამარჯვების 30 წლისთავი ოკუპირებულ აფხაზეთში პომპეზურად აღნიშნეს. აფხაზეთში ამ დღეს მოიხსენიებენ, როგორც „აფხაზი ხალხის სამამულო ომში“ გამარჯვების დღე. 27 სექტემბერს სოხუმის აღების შემდეგ, სეპარატისტებმა 30 სექტემბერს მდინარე ენგურთან აფხაზური დროშა აღმართეს, რასაც ომის დასრულება მოჰყვა. საიუბილეო ღონისძიებებისთვის მზადება გასული წლიდან დაიწყო. ღონისძიებების კულმინაცია სამხედრო აღლუმი იყო, რომელშიც მონაწილეობა რუსულმა მცირე სარაკეტო ხომალდმა „ციკლონმაც“ მიიღო.
სამხედრო აღლუმი სოხუმში
მთიანი ყარაბაღის მოვლენები და სოხუმის რეაგირება
აზერბაიჯანის მიერ მთიანი ყარაბაღის ტერიტორიაზე კონტროლის აღდგენის შემდეგ დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრმა ინალ არძინბამ პირველი განცხადება 22 სექტემბერს გააკეთა. მისი თქმით, „მთიან ყარაბაღში ვითარებას არ აქვს პირდაპირი კავშირი აფხაზეთთან, თუმცა ხელს უწყობს რეგიონში დაძაბულობის ზრდას“. არძინბას შეფასებით, „ისტორიული კავშირებისა და სომხური დიასპორის გამო, შესაძლებელია მთიანი ყარაბაღიდან ლტოლვილები აფხაზეთშიც ჩავიდნენ“. არძინბა 55-დან 300-მდე ადამიანის ჩასვლას ელოდება.
დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს მდივნის სერგეი შამბას განცხადებით, „ყარაბაღში ვითარება ხელს უწყობს საქართველოში რევანშის იმედის გაჩენას“. შამბას თქმით, „უკრაინა და საქართველოს მთავრობის ოპოზიცია ოფიციალური თბილისის პროვოცირებას ახდენენ, რომ „მეორე ფრონტი“ გახსნან. ამიტომ გვჭირდება განსაკუთრებული სიფრთხილე და ერთიანობა, უნდა გავაძლიეროთ თავდაცვისუნარიანობა, რითაც ეხლა დაკავებულია აფხაზეთის ხელმძღვანელობა“.
მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტში აზერბაიჯანის წარმატებამ და რუსეთის მოკავშირე სომხეთის მარცხმა, ასევე ბოლო პერიოდში სამთავრობო დონეზე რუსეთსა და საქართველოს შორის ურთიერთობის გაუმჯობესებამ, გარკვეული შიშები წარმოშვა ოკუპირებულ რეგიონებში, რომ ისინი თბილისის მხრიდან შესაძლო სამხედრო აგრესიის შემთხვევაში შეიძლება დაუცველები აღმოჩნდნენ.
საგარეო-პოლიტიკური აქტივობა
• ბელარუსი: 14 სექტემბერს ინალ არძინბამ განაცხადა, რომ ბელარუსმა ეკონომიკის მიმართულებით დე ფაქტო აღიარა აფხაზეთი და ბელარუსის პრეზიდენტი უზრუნველყოფს ორმხრივ ურთიერთობებში უბაჟო ვაჭრობას. არძინბას განცხადებით, აფხაზეთში წარმოებული პროდუქტები უკვე გამოჩნდა ბელარუსში მაღაზიებში. არძინბას თქმით, „წინ გველოდება რამდენიმე შეხვედრა და ყველა ვლოცულობთ, რომ შევძლოთ ბელარუსთან დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარება“. მისი თქმით, არსებული ინფორმაციით, საქართველოს ელჩი გაწვეულია მინსკიდან, ბელარუსის ელჩი კი, „არასრულფასოვნად მუშაობს“ საქართველოში. სოხუმში იმედი აქვთ, რომ ბელარუსის პრეზიდენტი ალექსანდრ ლუკაშენკო აღიარებს აფხაზეთს. მსგავსი ოპტიმიზმი აფხაზურ-ბელარუსულ ურთიერთობებში ბოლო ერთ წელიწადში განვითარებული დინამიკით არის განპირობებული, კერძოდ, ლუკაშენკოსა და დე ფაქტო პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას შორის ბიჭვინთასა და მინსკში ორმხრივი შეხვედრების გარდა, გახშირდა ორმხრივ დონეზე სხვადასხვა დონის კავშირები.
• თურქეთი: არძინბას თქმით, აფხაზეთში აქტუალურ საკითხად რჩება თურქეთთან სატვირთო და სამგზავრო გადაზიდვების საკითხი. მისი თქმით, იდეას მხარს უჭერენ დიასპორის წარმომადგენლები, რადგან მათ სურთ ჰქონდეთ დამატებითი ლოგისტიკური შესაძლებლობები. არძინბას აზრით, ამ საკითხს აქვს პერსპექტივა.
• ჩრდილოეთ კვიპროსი: არძინბას თქმით, აფხაზური დელეგაცია თურქეთში ყოფნის პერიოდში ჩრდილოეთ კვიპროსშიც იმყოფებოდა, სადაც „კოლეგებს“ შეხვდნენ. არძინბამ ჩრდილოეთ კვიპროსის დელეგაცია აფხაზეთში დაპატიჟა „ადამიანური კავშირების“ დასამყარებლად. თუმცა, დელეგაციის ვიზიტის ზუსტი თარიღი ამ ეტაპზე უცნობია. არძინბას თქმით, „ჩვენ გვაქვს ურთიერთობების განვითარებისთვის გარკვეული პერსპექტივები“.
• ყაზახეთი: ტურიზმის დე ფაქტო მინისტრი თეიმურაზ ხიშბა ყაზახეთში იმყოფებოდა, სადაც მონაწილეობა მიიღო I საერთაშორისო ტურისტულ ფორუმში „არამდგრად მსოფლიოში ტურიზმის განვითარების მდგრადი სტრატეგია“. ფორუმზე ხიშბა სიტყვითაც გამოვიდა. მსგავსი ვიზიტების მიზანია პოსტსაბჭოთა ქვეყნებთან გარკვეული სახის ურთიურთობების დამყარება და მინიმუმ ამ ქვეყნებიდან ტურისტების მოზიდვა.
თეიმურაზ ხიშბა ფორუმს ესწრება ყაზახეთში
ვინ ააშენებს სოხუმის აეროპორტს?
რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტრომ სოხუმის აეროპორტის რეკონსტრუქციაზე ინვესტორების განაცხადების მიღება დაიწყო. თუმცა, მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, რუსული კომპანიებისთვის პროექტი ეკონომიკური თვალსაზრისით არ არის მიმზიდველი. „ვედომოსტის“ ცნობით, მსხვილი რუსული აეროპორტის ჰოლდინგები („რეგიონების აეროპორტები“, „აეროდინამიკა“, „ნოვაპორტი“, ასევე „შერემეტიევოსა“ და „ვნუკოვოს“ აეროპორტები) უარს ამბობენ სოხუმის აეროპორტის რეკონსტრუქციაზე. უარის მიზეზად სახელდება მგზავრთა ნაკადის შესაძლებლობაზე მონაცემების არარსებობა, ასევე გაუგებარი რჩება თუ ვინ შეიძლება მოისურვოს არაღიარებულ რესპუბლიკაში შეასრულოს ფრენები. ასევე რთული იქნება აეროპორტის რეკონსტრუქციისთვის საჭირო სამშენებლო მასალების აფხაზეთში შეტანა.
დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს მდივნის სერგეი შამბას განცხადებით,  პირველი რეისი აეროპორტიდან 2024 წლის ბოლოსთვის უნდა განხორციელდეს. შამბას არ აქვს იმედი, რომ სოხუმის აეროპორტი სამოქალაქო ავიაციის  საერთაშორისო ორგანიზაციისგან საერთაშორისო კოდს მიიღებს, მაგრამ იმედოვნებს, რომ ფრენებს რუსული კომპანიები განახორციელებენ. აღსანიშნავია, რომ სოხუმის აეროპორტში ვერც ერთი ავიაკომპანია საერთაშორისო საჰაერო მიმოსვლას ვერ განახორციელებს, სანამ ამის შესახებ გადაწყვეტილებას არ მიიღებს საქართველო და ფრენების უსაფრთხოებაზე ზედამხედველობა არ იქნება უზრუნველყოფილი ქართული მხარის მიერ. ამ შემთხვევაში ფრენები იმ რუსულ კომპანიებს შეუძლიათ შეასრულონ, რომლებიც მხოლოდ რუსეთის შიგნით ახორციელებენ საჰაერო მიმოსვლას.
16 ივნისს, პეტერბურგის საერთაშორისო ფორუმის ფარგლებში, რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრმა მაქსიმ რეშეტნიკოვმა და დე ფაქტო ვიცე-პრემიერმა კრისტინა ოზგანმა ხელი მოაწერეს შეთანხმებას „არძინბას სახელობის სოხუმის საერთაშორისო აეროპორტის აღდგენის შესახებ“. რუსი ინვესტორი აეროპორტს 49-წლიანი იჯარით მიიღებს, 25 წლის განმავლობაში კი საგადასახადო შეღავათებით ისარგებლებს.
სასწავლო წელი აფხაზეთში
აფხაზეთში ახალ სასწავლო წელს სკოლებში 2 800 პირველკლასელი წავიდა, მათ შორის სოხუმში - 940 მოსწავლე. აფხაზეთში სულ 153 სკოლა ფუნქციონირებს, სადაც 29 ათასამდე მოსწავლე სწავლობს და 3 959 მასწავლებელი ასწავლის. 153 სკოლიდან 58 -აფხაზურია, 55 - რუსული, 16 - რუსულ-აფხაზური, 24 - სომხური. 2015 წლის შემდეგ ოკუპირებული გალის რაიონის სკოლებში ქართულ ენაზე სწავლება აიკრძალა. რაიონის 20 სკოლაში სწავლება აფხაზურ-რუსულად მიმდინარეობს, მაშინ როდესაც რაიონის მოსახლეობის უმრავლესობა ეთნიკურად ქართველია. მსგავსი მიდგომა დე ფაქტო ხელისუფლებისა და რუსეთის დისკრიმინაციული პოლიტიკის ნაწილია, რომელიც ადგილობრივი ქართული მოსახლეობის ასიმილაციას ისახავს მიზნად.
სექტემბერში დე ფაქტო ხელისუფლებაში რამდენიმე მნიშველოვანი საკადრო ცვლილება განხორციელდა. 1 სექტემბერს თანამდებობა დატოვა ვიცე-პრემიერმა სერგეი პუსტოვალოვმა, რომელიც ამ პოსტზე 2020 წლის 22 ივლისს დაინიშნა. პუსტოვალოვი დე ფაქტო მთავრობაში ერთადერთი ეთნიკურად რუსი იყო, რომელიც 2004-2008 წლებში აფხაზეთის თავდაცვის მინისტრის თანაშემწე იყო. უცნობია პუსტოვალოვის განთავისუფლების მიზეზი. იგი გავლენიან პოლიტიკურ ფიგურად არ მიიჩნეოდა.
4 სექტემბერს თანამდებობა დატოვა დე ფაქტო პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსმა ჯანსუღ ნანბამ. მის ადგილას დაინიშნა აბესალომ კვარჩია. საინტერესოა, რომ 1972 წელს მან საქართველოს პოლიტტექნიკურ ინსტიტუტში ჩააბარა, რომელიც 1981 წელს „ინჟინერ-მექანიკოსის“ სპეციალობით დაამთავრა. კვარჩია მანამდე ძირითადად ბიზნეს სექტორში საქმიანობდა, 2023 წლიდან კი ე.წ. საზოგადოებრივი პალატის წევრი იყო.
აბესალომ კვარჩია
1 სექტემბერს თემურ ახიბა ე.წ. სახელმწიფო უშიშროების სამსახურის თავმჯდომარედ დაინიშნა. იგი 1998 წლიდან სისტემაში მუშაობს. ახიბა 2023 წლის 13 ივნისიდან „სამსახურის“ უფროსის მოვალეობას ასრულებდა. მან შეცვალა რობერტ კიუტი, რომელიც დე ფაქტო შს მინისტრად დაინიშნა.
გადადგა თუ არ გადადგა არძინბა?
სექტემბრის დასაწყისში აფხაზურმა ტელეგრამ არხებმა გაავრცელეს ინფორმაცია ინალ არძინბას თანამდებობიდან განთავისუფლებისა და მისი კრემლში უკრაინის მიმართულებით თანამდებობაზე შესაძლო დანიშვნის შესახებ. მოგვიანებით, 5 სექტემბერს, არძინბას გადადგომის შესახებ ხმები უარყო დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტრომ. მიუხედავად იმისა, რომ ინფორმაცია არ დადასტურა, რამდენიმე დღე ამ საკითხზე გაურკვევლობა შეინიშნებოდა. მიუხედავად იმისა, რომ საჯარო სივრცეში არ არის შესამჩნევი, გავრცელებული ინფორმაციით, არძინბას ადგილობრივ პოლიტიკურ ელიტაში ბევრი მოწინააღმდეგე ჰყავს.
სატრანზიტო დერეფანი ცხინვალის გავლით?
19 სექტემბერს ვლადიკავკაზში რუსეთ-საქართველოს საქმიანი საბჭოს გასვლითი, რიგით მეოთხე სხდომა ჩატარდა. საბჭო რუსეთის სავაჭრო-სამრეწველო პალატასთან არსებული სტრუქტურაა, რომელიც 2023 წლის თებერვალში შეიქმნა. სხდომას თავმჯდომარეობდა რუსეთის სავაჭრო-სამრეწველო პალატის ვიცე-პრეზიდენტი ვლადიმირ პადალკო და რუსეთში ქართული დიასპორის ხელმძღვანელი დავით ცეცხლაძე. შეხვედრაზე განიხილეს საქართველოსა და რუსეთს შორის საავტომობილო, საზღვაო და სარკინიგზო მიმოსვლის, ინვესტიციების, ავიაბილეთებზე ფასის შემცირების საკითხები. შეხვედრაში მონაწილეობდა ცხინვალის რეგიონის ე.წ. სავაჭრო-სამრეწველო პალატის თავმჯდომარე ალან ალბოროვიც.
რუსეთ-საქართველოს საქმიანი საბჭოს სხდომა ვლადიკავკაზში
სხდომის დასრულების შემდეგ ღია წყაროებში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ განხილული იყო „სამხრეთ ოსეთის გავლით გზის გახსნის“ საკითხიც. ამ თემაზე განცხადება გაავრცელა დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ, რომლის მიხედვითაც, „სატრანზიტო პროექტების განხორციელება, რომელიც სამხრეთ ოსეთის სუვერენულ ტერიტორიას ეხება, დამოკიდებულია თავად რესპუბლიკაში მისი მიზანშეწონილობის შეფასებიდან“. ცხინვალის შეფასებით, მსგავსი პროექტების განხორციელება შესაძლებელი იქნება, თუ ცხინვალი სრულფასოვან წევრად იქნება ჩართული მოლაპარაკების პროცესში და პროექტის შემდეგ განხორციელებაში.
ცხინვალის რეგიონის გავლით სატრანზიტო დერეფნის ამოქმედება ამ ეტაპზე არარეალურად გამოიყურება, თუმცა ამ საკითხზე საუბრები მიუთითებს, რომ რუსეთი, დასავლეთის მიერ დაწესებული სანქციების პირობებში, დაინტერესებულია მაქსიმალურად უზრუნველყოს ალტერნატიული მარშრუტების განვითარება.
IPRM-ის 114-ე შეხვედრა
2023 წლის 12 სექტემბერს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) 114-ე შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე იმსჯელეს ტირიფონის არხის ამოქმედებაზე, რაც მნიშვნელოვანია, როგორც ოკუპირებული, ასევე საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობისთვის. ტირიფონის არხი სარწყავი სისტემაა, რომელიც საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მდებარე, როგორც ქართულ, ასევე ოსურ სოფლებს სარწყავი წყლით ამარაგებს. არხმა 2008 წლის შემდეგ შეწყვიტა ფუნქციონირება. მომდევნო, 115-ე შეხვედრა, მიმდინარე წლის 1 ნოემბერს გაიმართება.
სასწავლო წელი ცხინვალის რეგიონში
ცხინვალის რეგიონში პირველ კლასში, სახელმწიფო და კერძო სკოლებში, ჯამში 689 ბავშვი წავიდა. რეგიონში სულ 47 სკოლაა, მათ შორის 2 კერძო და ერთი კადეტთა. ყველაზე ცოტა პირველკლასელი ცხინვალის რაიონშია - 13, ახალგორის რაიონში კი - 19, ყველაზე მეტი  ქ. ცხინვალშია - 481. რეგიონში სულ 1 320 მასწავლებელია, მათ შორის 723 ცხინვალში ასწავლის. აღნიშნული მონაცემები მიუთითებს, რომ ოკუპირებული რეგიონის სოფლები მოსახლეობისგან პრაქტიკულად დაცლილია და მოსახლეობა ძირითადად ქალაქ ცხინვალშია კონცეტრირებული.

Publication: N12 / Review Period: September 1-30, 2023
On September 30, the 30th anniversary of the victory in the Georgian-Abkhazian conflict of 1992-1993 was celebrated with pomp in the occupied Abkhazia where this day is referred to as the “Victory Day of the Abkhaz People in the Patriotic War.” After capturing Sokhumi on September 27, the separatists raised the Abkhazian flag near the Enguri River on September 30, ending the war. Preparations for the anniversary events started last year. The culmination of the events was a military parade, in which the Russian small missile ship Cyclon took part.
Military Parade in Sokhumi
Nagorno-Karabakh Events and Sokhumi's Response
The de facto Minister of Foreign Affairs, Inal Ardzinba, made his first statement on September 22 after Azerbaijan regained control over the territory of Nagorno-Karabakh. According to him, “the situation in Nagorno-Karabakh has no direct connection with Abkhazia, although it contributes to the increase of tension in the region.” Ardzinba believes that “due to historical ties and the Armenian diaspora, it is possible that refugees from Nagorno-Karabakh came to Abkhazia as well.” Ardzinba is expecting the arrival of 55 to 300 people.
According to Sergey Shamba, the Secretary of the de facto Security Council, “the situation in Karabakh promotes hope for revenge in Georgia.” Shamba added that “Ukraine and the opposition of the Georgian government are provoking official Tbilisi to open a “second front.” That is why we need special caution and unity.”
Azerbaijan's success in the Nagorno-Karabakh conflict and the failure of Russia's ally Armenia, adding the recent improvement of relations between Russia and Georgia at the governmental level, have raised some fears in the occupied regions that they may be vulnerable in case of possible military aggression from Tbilisi.
Foreign-Political Activity
Teimuraz Khishba Attends the Forum in Kazakhstan
Who Will Construct the Sokhumi Airport?
The Ministry of Economic Development of Russia started accepting applications from investors for the reconstruction of the Sokhumi airport. However, according to media reports, the project is not economically attractive for Russian companies. According to “Vedomosti,” major Russian airport holdings (airports of the regions, aerodynamics, Novaport, as well as the Sheremetyevo and Vnukovo airports) refuse to reconstruct the Sokhumi airport due to the lack of data on the possibility of passenger flow and uncertainty who might want to fly to the unrecognized republic. It will also be difficult to deliver airport construction materials to Abkhazia.
According to the de facto Secretary of the Security Council, Sergey Shamba, the first flight from the airport should be carried out by the end of 2024. Shamba does not hope that the Sokhumi airport will receive an international code from the International Civil Aviation Organization but believes that flights will be operated by Russian companies. It should be noted that no airline will be able to carry out international air transportation at the Sokhumi airport until Georgia’s decision. Flight safety supervision should also be ensured by the Georgian side. In this case, flights can be performed by those Russian companies that carry out air traffic only within Russia.
On June 16, within the framework of the St. Petersburg International Forum, the Minister of Economic Development of Russia, Maxim Reshetnikov, and the de facto Deputy Prime Minister, Kristina Ozgan, signed an agreement “on the restoration of the Ardzinba Sokhumi International Airport.” The Russian investor will take the airport on a 49-year lease, and will benefit from tax benefits for 25 years.
Academic Year in Abkhazia
In Abkhazia, 2,800 first-graders went to school in the new academic year, including 940 schoolchildren in Sokhumi. A total of 153 schools operate in Abkhazia, where 29 thousand students study and 3,959 teachers teach. Out of 153, 58 schools are Abkhazian, 55 - Russian, 16 - Russian-Abkhazian, 24 – Armenian. Teaching in the Georgian language has been prohibited in schools of the occupied Gali district since 2015. Teaching is conducted in Abkhazian-Russian language in 20 schools of the district, while most of the population of the district is ethnically Georgian. Such an approach is part of the discriminatory policy of the de facto government and Russia, which aims at assimilating the local Georgian population.
In September, several significant personnel changes were made in the de facto government. The Deputy Prime Minister, Sergey Pustovalov, who was appointed to this post on July 22, 2020, resigned on September 1. Pustovalov was the only ethnic Russian in the de facto government, who was an Assistant to the Defense Minister of Abkhazia in 2004-2008. The reason for Pustovalov's release is unknown. He was not considered an influential political figure.
On September 4, the Head of the de facto Presidential Administration, Jansug Nanba, resigned. Abesalom Kvarchia was appointed in his post. It is interesting that he entered the Political Technical Institute of Georgia in 1972, from which he graduated in 1981, majored in engineer-mechanic specialty. Before that, Kvarchia was mainly active in the business sector, and has been a member of the Public Chamber since 2023.
Abesalom Kvarchia
On September 1, Temur Akhiba, was appointed as the Chairman of the so-called State Security Service. He has been working in the system since 1998. Akhiba was the Head of the “service” since June 13, 2023. He replaced Robert Kiut, who was promoted to the position of the de facto Minister of Internal Affairs.
Has Ardzinba Resigned or Not?
At the beginning of September, Abkhaz Telegram channels spread information about the dismissal of Inal Ardzinba and his possible appointment to a position in the Kremlin in the direction of Ukraine. Later, on September 5, the de facto Ministry of Foreign Affairs rejected the rumors on Ardzinba's resignation. Although the information was not confirmed, there was uncertainty on this issue for several days. Despite the issue’s public obscurity, Ardzinba reportedly has many opponents within the local political elite.
Transit Corridor through Tskhinvali?
On September 19, the 4th regular session of the Russian-Georgian Business Council was held in Vladikavkaz. The Council is a structure of the Russian Chamber of Commerce and Industry, established in February 2023. The session was chaired by the Vice-President of the Russian Chamber of Commerce and Industry, Vladimir Padalko, and the Head of the Georgian diaspora in Russia, Davit Tsetskhladze. The meeting discussed the issues of road, sea and railway traffic, investments, reduction of air ticket prices between Georgia and Russia. Alan Alborov, the Chairman of the so-called Chamber of Commerce and Industry of the Tskhinvali region participated in the meeting.
Meeting of the Russian-Georgian Business Council in Vladikavkaz
After the meeting, information was spread in open sources that the session discussed the “opening of the road through South Ossetia.” The Ministry of Foreign Affairs of the de facto Republic issued a statement on this topic which reads that the “implementation of transit projects related to the sovereign territory of South Ossetia depends on the evaluation of its feasibility in the Republic itself.” According to Tskhinvali, the implementation of similar projects will be possible if Tskhinvali is involved in the negotiation process and in the further implementation of the project as a full-fledged member.
The implementation of a transit corridor through the Tskhinvali region seems unrealistic at this stage, although discussions on this issue indicate that Russia, under the Western sanctions, is interested in ensuring the development of alternative routes as much as possible.
IPRM 114th Meeting
On September 12, 2023, the 114th meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) was held in the village of Ergneti, Gori municipality. The meeting discussed the implementation of the Tirifoni Canal project which is important for population living in the occupied territory and the territory controlled by the central government of Georgia. The Tirifoni Canal is an irrigation system that supplies both Georgian and Ossetian villages along the occupation line with irrigation water. The channel stopped functioning after 2008. The next, 115th meeting will be held on November 1 of this year.
Academic Year in the Tskhinvali Region
A total of 689 children went to first grade in state and private schools in the Tskhinvali region. There are a total of 47 schools in the region, including two private and one cadet school. There are the fewest first-graders, a total of 13, in the Tskhinvali district, 19 in the Akhalgori district and 481 in the city of Tskhinvali. There are a total of 1,320 teachers in the region, including 723 in Tskhinvali. The mentioned data indicate that the villages of the occupied region are practically empty of population who are mainly concentrated in the city of Tskhinvali.