უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიაში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის მონაწილეობა: მიმოხილვა
„უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიაში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის მონაწილეობა: მიმოხილვა“ მზადდება პროექტის - „კრემლის პოლიტიკის გზამკვლევი აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში“ ფარგლებში. მიმოხილვის მიზანია უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიაში საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების ჩართულობის, როგორც სამხედრო, ასევე ჰუმანიტარულ სფეროში, მონიტორინგი. მიმოხილვა გამოადგება გადაწყვეტილების მიმღებთ, საჯარო მოხელეებს, მედიის, საერთაშორისო სამთავრობო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებსა თუ სხვებს, ვისაც რუსეთის აგრესიაში ოკუპირებული რეგიონების მონაწილეობის შესახებ აინტერესებთ.
სამხედრო აგრესიაში მონაწილე მებრძოლები
უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიაში ოკუპირებული რეგიონების არაერთი წარმომადგენელი მონაწილეობს, რომელთა დიდი ნაწილი, ომის დაწყების პირველივე დღეებიდანვე, ჩართულია სამხედრო მოქმედებებში. აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონიდან მებრძოლები ძირითადად სხვადასხვა მოხალისეთა ბატალიონებში არიან გაერთიანებული. ცხინვალის რეგიონიდან ეთნიკური ოსების ნაწილი რუსეთის მე-4 სამხედრო ბაზაზე მსახურობს და უკრაინაში, როგორც რუსეთის შეიარაღებული ძალების წარმომადგენლები, ისე იბრძვიან.
ეთნიკური აფხაზები ყველაზე მეტად ე.წ. „პიატნაშკას“ საერთაშორისო ბრიგადაში არიან გაწევრიანებული. „პიატნაშკა“ უკანონო შეიარაღებული დაჯგუფებაა, რომელიც 2022 წლიდან მე-100 მექანიზებულ მსროლელთა ბრიგადაში, დონეცკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკის პირველი არმიის კორპუსში გაწევრიანდა. დანაყოფის მეთაური ეთნიკურად აფხაზი ახრა ავიძბაა, მეტსახელად „აფხაზი“.
ეთნიკური ოსების ყველაზე დიდი რაოდენობა ორ დაჯგუფებაშია: „შტორმ.ოსეტია“ და „ალანია“. მათი აქტიურობა ხშირად შეინიშნება ზაპოროჟიეს ოლქის დროებით ოკუპირებულ ნაწილებში. ბატალიონების შემადგენლობაში შედიან ეთნიკურად ოსი მოხალისეები, როგორც ჩრდილოეთ ოსეთიდან, ასევე ცხინვალის რეგიონიდან.
2023 წლის 15 ივლისიდან 15 ნოემბრის ჩათვლით, ცხინვალის რეგიონიდან უკრაინაში რუსეთის მხარეს მებრძოლი 6 პირის დაღუპვა დადასტურდა: გიორგი ბესაევი, არტურ ხაჩიროვი, ფიდარ კულუმბეკოვი, სოსლან გაბარაევი, ალან გიგოლაევი და ვადიმ დუდაევი. ღია წყაროებით დადასტურებული ინფორმაციით, 2022 წლის 24 თებერვლიდან 2023 წლის 15 ნოემბრამდე ცხინვალის რეგიონიდან უკრაინაში რუსეთის აგრესიაში მონაწილე 38 მებრძოლი დაიღუპა. რაც შეეხება აფხაზეთიდან მებრძოლებს, უკრაინაში რუსეთის აგრესიაში მონაწილე 16 მებრძოლი დაიღუპა, ივლისი-ნოემბრის პერიოდში კი აფხაზეთიდან მებრძოლის დაღუპვა არ დადასტურებულა.
ოკუპირებული რეგიონებიდან უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის დროს დაღუპული მებრძოლების შესახებ დეტალური ინფორმაცია იხ.: ინტერაქტიურ რუკაზე.
გიორგი ბესაევი
ბესაევი უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის დაწყებისთანავე იბრძოდა რუსეთის შეიარაღებული ძალების რიგებში. იგი, სავარაუდოდ, 2023 წლის 1 სექტემბერს დაიღუპა.
არტურ ხაჩიროვი
ხაჩიროვი 2 სექტემბერს ცხინვალის რეგიონში, სოფ. დმენისში დაკრძალეს. იგი, სავარაუდოდ, 27 აგვისტოს დაიღუპა. სამოქალაქო პანაშვიდს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი ალან გაგლოევიც დაესწრო.
არტურ ხაჩიროვის დაკრძალვა
ფიდარ კულუმბეკოვი
კულუმბეკოვი 20 სექტემბერს ცხინვალის რეგიონში, სოფ. ნოგყაუში დაკრძალეს. იგი 19 სექტემბერს დაიღუპა. სამოქალაქო პანაშვიდს დე ფაქტო მთავრობის თავმჯდომარე, კონსტანტინე ჯუსოევი ესწრებოდა.
ფიდარ კულუმბეკოვის დაკრძალვა
სოსლან გაბარაევი
გაბარაევი 11 ოქტომბერს ცხინვალის რეგიონში დაკრძალეს. გაბარაევი დაახლოებით, 2023 წლის 9 ოქტომბერს დაიღუპა. სამოქალაქო პანაშვიდს გაგლოევიც დაესწრო.
სოსლან გაბარაევის დაკრძალვა
ალან გიგოლაევი
გიგოლაევი 2023 წლის 24 ოქტომბერს დაიღუპა.
ვადიმ დუდაევი
დუდაევი ნათესავებთან კავშირზე ბოლოს 19 ოქტომბერს გავიდა, 2 ნოემბერს კი მისი დაღუპვა დადასტურდა.
პუტინის ჯილდო
რუსეთის პრეზიდენტის, ვლადიმერ პუტინის ბრძანებით, ცხინვალის რეგიონიდან უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიაში მონაწილე მებრძოლი, ძამბოლატ ვალიევი, დააჯილდოვეს ორდენით - „სიმამაცისთვის“. ვალიევი რუსეთის სამხედრო აგრესიაში პირველივე დღეებიდან მონაწილეობს.
ვალიევისთვის ორდენის გადაცემა
გაგლოევის ჯილდო
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტმა ალან გაგლოევმა ცხინვალის რეგიონიდან უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიაში მონაწილე მებრძოლს, სოსლან კოტოლოვს „სამშობლოს დამცველის“ მედალი გადასცა. კოტოლოვი რუსეთის აგრესიაში პირველი დღეებიდან მონაწილეობს. საომარი მოქმედებებისას ის სამჯერ დაიჭრა, ახლა კი რეაბილიტაციას გადის.
გაგლოევი კოტოლევთან ერთად
ჰუმანიტარული და სხვა სახის მხარდაჭერა
2022 წლის 24 თებერვლიდან, უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი სამხედრო აგრესიის დაწყებიდან, ოკუპირებულ რეგიონებში ხშირად ტარდება რუსეთის არმიის მხარდამჭერი ღონისძიებები, რომლებიც, ხშირ შემთხვევაში, ორგანიზებულია დე ფაქტო მთავრობების, ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები რუსი თანამემამულეების ან დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს მიერ. მხარდაჭერის ძირითადი ფორმებია კულტურული და საქველმოქმედო ღონისძიებები, ჰუმანიტარული და ფინანსური დახმარება.
ფინანსურ-ტექნიკური მხარდაჭერა
• აგვისტოში ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტმა, ალან გაგლოევმა და ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანიას ლიდერმა, სერგეი მენიაილომ ფრონტზე მებრძოლ ოსურ დანაყოფებს საკუთარი სახსრებით შეძენილი „კამიკაძე“ დრონები გაუგზავნეს. ოსური მედიის ინფორმაციით, ოსმა მებრძოლებმა ამ დრონებს ზედმეტსახელიც კი შეურჩიეს - „უზურპატორი“.
გაგზავნილი დრონები
• სექტემბერში გაგლოევმა და მენიაილომ კვლავ გაუგზავნეს ოსურ დანაყოფებს დახმარება, კერძოდ ტექნიკური აღჭურვილობა და რამდენიმე ათეული შორ მანძილზე მოქმედი დრონი.
• ქ. ცხინვალის ე.წ. ადმინისტრაციამ უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიაში მონაწილე მებრძოლებს 405 ათასი რუსული რუბლის (დაახლ. 4 500 აშშ დოლარი) ოდენობის ფინანსური დახმარება გაუგზავნა. მათი განცხადებით, აღნიშნული თანხა თანამშრომლებმა თავად შეაგროვეს, ნაწილი კი საქველმოქმედო კონცერტებიდან შემოსული თანხაა.
• სტავროპოლის ოლქში მცხოვრებმა ეთნიკურად ოსებმა, ორგანიზაციის - „ოსური კულტურულ-საგანმანათლებლო საზოგადოება - ალანია“ აქტივისტებმა, თანამემამულეებს ფრონტზე 5 000 ტონა ჰუმანიტარული დახმარება: ხორცი, ორცხობილა, კანფეტები და სასმელი წყალი ჩაუტანეს. სანაცვლოდ მათ მებრძოლებისგან საჩუქრად მიიღეს დროშა წარწერით - მებრძოლი.
ოსური დაჯგუფების საჩუქარი თანამემამულეებს
• სექტემბერში გაგლოევმა უკრაინაში მებრძოლ ოს თანამემამულეებს ჰუმანიტარული დახმარების სახით „ნივას“ მარკის ექვსი ავტომობილი და „УАЗ“-ის წარმოების, მეტსახელად - „ბუხანკა“ ავტომობილი გაუგზავნა.
• ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში, ცხინვალის მე-2 სკოლის მოსწავლეები აგრძელებენ უკრაინაში რუსეთის აგრესიაში მონაწილე ოსი მებრძოლებისთვის შესანიღბი ბადეების დამზადებას. სკოლის მასწავლებლის განცხადებით, აღნიშნული ღონისძიება შრომის გაკვეთილის მაგივრად ტარდება და მოსწავლეები დიდი ენთუზიაზმით არიან ჩართულნი ამ პროცესში, რათა დაეხმარონ ოს თანამემამულეებს. შესანიღბი ბადეების პირველი პარტია ფრონტზე ზაფხულში გაიგზავნა. სკოლის მასწავლებლების განცხადებით, მათ ესაჭიროებათ დამხმარე ძალა და მოუწოდებენ ადგილობრივ საზოგადოებას აქტიურობისკენ, რათა მოსწავლეებმა უფრო სწრაფად შეძლონ ბადეების დამზადება.
შესანიღბი ბადეების დამზადება
სპორტული ღონისძიებები და კონცერტები
• ცხინვალის რეგიონში გაიმართა ხელჩართული ბრძოლის ტურნირი, რომელიც მიეძღვნა რუსლან ბესაევს, უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიაში დაღუპულ მებრძოლს, რომელიც ცხინვალის რეგიონიდან იყო. ბესაევი  ცხინვალის რეგიონის ე.წ. თავდაცვის სამინისტროს თანამშრომელი იყო. უკრაინაში საომრად წავიდა, როგორც მოხალისე. სხვადასხვა დროს მსახურობდა ოსურ სამშვიდობო ბატალიონში, ასევე, ე.წ. თავდაცვის სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფებში. ბესაევი 2004-2008 წლებში საქართველოს შეიარაღებული ძალების წინააღმდეგ ბრძოლებში მონაწილეობდა. იგი 2022 წლის 12 აპრილს ქ. მარიუპოლში, დონეცკის ოლქში დაიღუპა.
• ამისა, ბესაევი სპორტსმენიც იყო. ტურნირის დასასრულს მის ოჯახს სიმბოლურად გადაეცა ხელჩართული ბრძოლის სპორტის ოსტატის „შავი ქამარი“. ტურნირის ორგანიზებაში აქტიურად იღებდა მონაწილეობას გაგლოევი და რუსეთის ე.წ. ელჩი რეგიონში, მარატ კულახმეტოვი.
• ცხინვალის რეგიონში მოღვაწე მომღერალმა, ლეილა მარგიევამ უკრაინაში, ზაპოროჟიეს ოლქში რუსეთის სამხედრო აგრესიაში მონაწილე მებრძოლებისთვის კონცერტი ჩაატარა. აღნიშნული ღონისძიება დაიგეგმა ცხინვალის რეგიონის ერთიანი ჰუმანიტარული ცენტრის ხელმძღვანელის, სოსლან ანდიევის მხარდაჭერით.
მარგიევა რუს ჯარისკაცებთან ერთად
საგანმანათლებლო კვოტები მებრძოლთა შვილებს
• რუსეთის ფედერაციის საბჭოს საერთაშორისო ურთიერთობების კომიტეტის წევრის, სერგეი ცეკოვის განცხადებით, რუსეთის მთავრობა ცხინვალის რეგიონში მცხოვრები სკოლის მოსწავლეების რუსეთის სასწავლებლებში მისაღებად დამატებით 2 კვოტას გამოჰყოფს. 2023-24 სასწავლო წელს რუსეთის მთავრობის მიერ რეგიონისთვის გამოყოფილი იყო 22 ადგილი, თუმცა, ცეკოვის განცხადებით, სასწავლებლები მიიღებენ დამატებით ორ ისეთ მოსწავლეს, ვისი მშობელიც უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის დროს დაიღუპა.
პროპაგანდისტული ღონისძიებები
• ცხინვალის რეგიონში მცხოვრებმა მომღერალმა, ალბერტ ლალიევმა უკრაინაში მებრძოლი ოსი თანამემამულის დაწერილი ტექსტის მიხედვით სიმღერა სახელად - „ალანიის მთების შვილები“ ჩაწერა.
• ცხინვალის რეგიონის „დამსახურებულმა არტისტმა“, იგორ ტასოევმა მონაწილეობა მიიღო ვლადიკავკაზში გამართულ უკრაინაში რუსეთის აგრესიის მხარდამჭერ საქველმოქმედო კონცერტში. გაყიდული ბილეთებიდან შემოსული თანხა უკრაინაში რუსეთის აგრესიაში მონაწილე მებრძოლებს გადაერიცხათ.
• ოსური დაჯგუფების - „ალანია“ წევრებმა ცხინვალის რეგიონში, ოკუპირებულ ახალგორის რაიონში მდებარე ბავშვთა სახლს ეწვივნენ. მათ ბავშვებს დაურიგეს სხვადასხვა სათამაშოები და საჭირო ინვენტარი. გასულ თვეებში „ალანიას“ მებრძოლები ეწვივნენ ჯავის რაიონის სკოლა-ინტერნატსაც, რომელსაც საჩუქრად სპორტული ინვენტარი გადასცეს.
„ალანიას“ მებრძოლები ბავშვთა სახლში
• დაჯგუფების „ალანია“ მებრძოლებმა დონეცკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკიდან ცხინვალის რეგიონში ჩასული პირები მოინახულეს. ოსური პროპაგანდისტული მედიის თანახმად, ეს ადამიანები იძულებულები იყვნენ დაეტოვებინათ საკუთარი სახლები. აღსანიშნავია, რომ მებრძოლებს შორის იყო ასტან ოსტაევი, „ალანიას“ მეთაურის, რუსლან ოსტაევის (მეტსახელად - სკიფა) შვილი, რომელიც ცხინვალის რეგიონიდანაა. მამა-შვილი ოსტაევები უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიაში აქტიურად მონაწილეობენ.
„ალანიას“ მებრძოლები დონეცკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკის მაცხოვრებლებთან
• 2023 წლის 31 ოქტომბერს გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ოკუპირებული ახალგორის რაიონის სოფ. ორჭოსანის საშუალო სკოლას ენვერ დრიაევის სახელს მიანიჭებენ. დრიაევი 1992 წელს სოფ. ორჭოსანში დაიბადა. ის მსახურობდა რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქის 58-ე საერთო-საჯარისო არმიაში ცხინვალში. უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის დაწყების პირველივე დღეებში იბრძოდა დონეცკის ოლქში. 2022 წლის 7 აპრილს ქვეითთა საბრძოლო მანქანას ჭურვი მოხვდა, რის შედეგაც დრიაევი დაიჭრა და კონტუზია განუვითარდა. იგი რამდენიმე თვე ებრძოდა სიკვდილს, თუმცა 2022 წლის 28 ოქტომბერს დაიღუპა.

Review of the Participation of Abkhazia and the Tskhinvali Region in Russia’s Military Aggression in Ukraine
2023 / 11 / 17
Publication: N2 / Review Period: July 15 - November 15, 2023 / Author: Arsen Araqelov
Review of the Participation of Abkhazia and the Tskhinvali Region in Russia's Military Aggression in Ukraine is being prepared within the framework of the project - Roadmap to Kremlin's Policy in Abkhazia and the Tskhinvali Region. The purpose of the publication is to monitor the military and humanitarian involvement of the occupied regions of Georgia in the Russian military aggression in Ukraine. The review will be useful for decision-makers, public employees, the media, representatives of international governmental and non-governmental organizations, and other people who are interested in the participation of the Georgian occupied regions in the Russian aggression.
Fighters Participating in the Military Aggression
Representatives of the occupied regions are participating in Russia's military aggression in Ukraine, a large part of which, from the very first days of the war, have been involved in military operations. Fighters from Abkhazia and the Tskhinvali region are mainly united in different volunteer battalions. A part of ethnic Ossetians from the Tskhinvali region serves at the 4th Russian military base and represent the Russian Armed Forces in Ukraine.
Ethnic Abkhaz fighters mainly make up the so-called Piatnashka international brigade. The Piatnashka brigade is an illegal armed formation which has been under the 100th Motorized Infantry Brigade of the 1st Army Corps of the self-proclaimed Donetsk People’s Republic. The Commander of the unit is an ethnic Abkhaz, Akhra Avidzba, nicknamed Abkhaz.
The largest number of ethnic Ossetians are enlisted in the following two formations: Storm Ossetia and Alania. Their activity is often observed in temporarily occupied parts of the Zaporizhzhia region. The battalions include ethnic Ossetian volunteers from both North Ossetia and the Tskhinvali region.
From July 15 to November 15, 2023, a total of six people from the Tskhinvali region fighting on the Russian side in Ukraine were reported dead: Giorgi Besaev, Artur Khachirov, Fidar Kulumbekov, Soslan Gabaraev, Alan Gigolayev and Vadim Dudayev. According to information confirmed in open sources, the number of fighters from the Tskhinvali region who were killed while participating in Russia's aggression in Ukraine totals 38. As for Abkhazia, number of killed fighters participating in the Russian aggression in Ukraine is 16; there were no confirmed reports of the death of Abkhaz fighters in July-November.
For more details about the fighters from the occupied regions who died during the Russian military aggression in Ukraine, please see the interactive map.
Giorgi Besaev
Besaev fought in the ranks of the Russian Armed Forces from the very beginning of the Russian military aggression in Ukraine. He is presumed to have died on September 1, 2023.
Artur Khachirov
On September 2, Khachirov was seen off on his last journey in the village of Dmenisi. He is presumed to have died on August 27. The de facto President of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev, also attended the public funeral.
Funeral of Artur Khachirov
Fidar Kulumbekov
On September 20, a funeral ceremony for Kulumbekov was held in the village of Nogkau, the Tskhinvali region. He died on September 19. The chairman of the de facto government, Konstantine Jusoev, attended the public funeral.
Funeral of Fidar Kulumbekov
Soslan Gabaraev
On October 11, a funeral ceremony for Gabaraev was held in the Tskhinvali region. He is presumed to have died around October 9, 2023. Gagloyev also attended the public funeral.
Funeral of Soslan Gabaraev
Alan Gigolayev
Gigolayev died on October 24, 2023.
Vadim Dudaye
Dudaev last contacted his relatives on October 19. His death was confirmed on November 2.
Vadim Dudayev
Putin’s Award
By a decree of the President of Russia, Vladimir Putin, Dzambolat Valiev, a fighter from the Tskhinvali region who took part in the Russian military aggression in Ukraine, was awarded the order For Courage. Valiev has been participating in Russia's military aggression since the first days.
Handing Over the Order to Valiyev
Gagloyev’s Award
The de facto President of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev, presented the medal of Defender of the Motherland to Soslan Kotolov, a fighter from the Tskhinvali region who has been participating in Russia's military aggression in Ukraine since the first days. He was wounded three times during the hostilities and is currently undergoing rehabilitation.
Gagloyev with Kotolev
Humanitarian Assistance and Other Support
Since February 24, 2022, the beginning of the Russian full-scale military aggression in Ukraine, the occupied regions often held events in support of the Russian Army. These events are mostly organized by the de facto governments, Russian compatriots living in the occupied regions or the Federal Agency for CIS, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs. The support is mainly expressed in cultural and charity events, and humanitarian and financial aid.
Financial and Technical Support
• In August, the de facto President of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev, and the Head of the Republic of North Ossetia - Alanya, Sergey Menyaylo, sent kamikaze drones, purchased with their own funds, to the Ossetian units fighting on the front. As per Ossetian media reports, the Ossetian fighters even nicknamed the drones “Usurper.”
Drones
• In September, Gagloyev and Menyaylo again sent aid to the Ossetian units, namely technical equipment and several dozen long-range drones.
• The so-called administration of the city of Tskhinvali, sent financial aid in the amount of RUB 405 thousand (approx. USD 4,500) to the fighters participating in the Russian military aggression in Ukraine. As stated, the funds were collected from charity concerts and by administration employees.
• Ethnic Ossetians living in the Stavropol district, activists of the Ossetian Cultural-Educational Society Alanya organization delivered 5,000 tons of humanitarian aid to their compatriots on the front: meat, cookies, sweets and bottled water. In return, they received a flag from the fighters with the inscription - Warrior.
Gift to Ossetian Compatriots
• In September, Gagloyev sent one UAZ (nicknamed Bukhanka) and six Niva vehicles as humanitarian aid to his compatriots fighting in Ukraine.
• Schoolchildren of the 2nd school of the occupied Tskhinvali region continue to make camouflage nets for Ossetian fighters participating in the Russian aggression in Ukraine. According to a teacher of the school, labor lessons are devoted to preparing camouflage nets and the students are enthusiastically involved in this process aimed at helping their compatriots. The first batch of camouflage nets was sent to the front in the summer. As schoolteachers stated, they need help and are calling on the local community to get active so that the students can make the nets faster.
Preparing Camouflage Nets
Sports Events and Concerts
• A hand-to-hand combat tournament was held int he Tskhinvali region. The tournament was dedicated to Ruslan Besaev, a fighter from the Tskhinvali region who died in the Russian military aggression in Ukraine. Besaev was an employee of the so-called Ministry of Defense of the Tskhinvali region. He volunteered to fight in the war in Ukraine. At different times, he served in the Ossetian peacekeeping battalion, as well as in various units of the so-called Ministry of Defense. Besaev participated in battles against the Georgian Armed Forces in 2004-2008. He died in in Mariupol, the Donetsk region, on April 12, 2022. Besaev was an athlete. At the end of the tournament, his family was symbolically awarded the Black Belt of the master of hand-to-hand combat sports. Gagloyev and the so-called Ambassador of Russia to the region, Marat Kulakhmetov, actively participated in the organization process of the tournament.
• Leila Margieva, a singer in the Tskhinvali region, gave a concert for the fighters who participated in the Russian military aggression in the Zaporizhzhia region, Ukraine. The mentioned event was planned with the support of Soslan Andiev, the Head of the United Humanitarian Center of the Tskhinvali region.
Margieva and Russian Soldiers
Educational Quotas for Fighters’ Children
• According to Sergei Tsekov, a member of the Russian Federation Council Committee on International Affairs, the Russian government will allocate two additional quotas for the admission of schoolchildren from the Tskhinvali region to Russian schools. In the 2023-24 academic year, the Russian government allocated 22 places for the region, however, as Tsekov stated, two additional schoolchildren whose parents were killed in Ukraine during Russia's military aggression will be admitted to Russian schools.
Propaganda Activities
• Albert Laliev, a singer living in the Tskhinvali region, recorded a song called “Sons of the Mountains of Alanya” on the lyrics written by an Ossetian compatriot fighting in Ukraine.
•  “Honored Artist” of the Tskhinvali region, Igor Tasoev, took part in a charity concert in support of Russia's aggression in Ukraine. The concert was held in Vladikavkaz. All funds raised from the concert was transferred to fighters participating in the Russian aggression in Ukraine.
• Members of the Alanya battallion visited an orphanage located in the occupied Akhalgori district, the Tskhinvali region. They distributed various toys and necessary equipment to the children. Previously, Alanya fighters visited a boarding school in the Java district and donated sports equipment.
Alanya Fighters in the Orphanage
• Fighters of the Alanya battalion visited individuals who arrived in the Tskhinvali region from the so-called Donetsk People’s Republic. According to the Ossetian propaganda media, these people were forced to leave their homes. It should be noted that among the fighters was Astan Ostaev, a son of the Commander of Alania, Ruslan Ostaev (nicknamed - Skifa), who is from the Tskhinvali region. Father and son Ostaevs are actively participating in Russia's military aggression in Ukraine.
Alanya Fighters and Residents of the so-called Donetsk People's Republic
• On October 31, 2023, information was disseminated that secondary school in the occupied village of Orchosani, Akhalgori district, will be named after Enver Dryaev. Dryaev was born in the village of Orchosani in 1992. He served in the 58th Combined Arms Army of the Southern Military District of Russia in Tskhinvali. In the first days of the Russian military aggression in Ukraine, he fought in the Donetsk region. On April 7, 2022, an infantry combat vehicle was hit by a shell. Dryaev was wounded and developed a contusion. He fought death for several months and died on October 28, 2022.