საოკუპაციო ხაზთან არსებული ვითარების მიმოხილვა: „ბორდერიზაცია“ და გატაცებები 2023 წელს
წინამდებარე სტატიაში განხილულია 2023 წელს საოკუპაციო ხაზზე არსებული ვითარება, მოცემულია საოკუპაციო ხაზზე გადაადგილების, „ბორდერიზაციისა“ და საქართველოს მოქალაქეების გატაცებების 2023 წლის სტატისტიკა, მათი თვისებრივი მახასიათებლები და ძირითადი ტენდენციები.
მიმოხილვა ნაწილობრივ ეფუძნება ოკუპირებულ რეგიონებში არსებულ ღია წყაროებსა და დე ფაქტო სამთავრობო სტრუქტურების მიერ გამოქვეყნებულ ინფორმაციას. არსებული მონაცემები ხშირ შემთხვევაში შეიძლება ემსახურებოდეს პროპაგანდისტულ მიზნებს და ოკუპირებული რეგიონების დე ფაქტო ხელისუფლებების ინტერესებს და შესაბამისად ვერ იქნება სრულად სანდო და ობიექტური.
ოკუპირებულ რეგიონებსა და საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიას შორის გადაადგილება საკონტროლო გამშვები პუნქტების (სგპ) საშუალებით არის შესაძლებელი. სგპ-ები განლაგებულია საოკუპაციო ხაზზე, რომელსაც ოკუპირებულ რეგიონებში „სახელმწიფო საზღვრად“ მოიხსენიებენ. 2009 წლიდან საოკუპაციო ხაზს რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის (უფს) სასაზღვრო სამმართველო „იცავს“.
რუსეთის უფს-ის სასაზღვრო სამმართველოს მიერ „სასაზღვრო“ კონტროლის გამკაცრებამდე, აფხაზეთთან დამაკავშირებელი 6, ცხინვალის რეგიონთან კი - 4 სგპ ფუნქციონირებდა. თუმცა, ახლანდელი მდგომარეობით, აფხაზეთსა და საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიას შორის გადაადგილება მხოლოდ ერთი - „ენგურის“ სგპ-ის  საშუალებით შეიძლება, ცხინვალის რეგიონის შემთხვევაში კი მოქმედებს ორი - „პერევი-ქარძმანისა“ და „ოძისი-მოსაბრუნის“ სგპ. სხვა დანარჩენი გადასასვლელებით სარგებლობა ოკუპირებული რეგიონების დე ფაქტო ხელისუფლებების მიერ „უკანონოდ“ მიიჩნევა.
სგპ-ების შესახებ ვრცლად წაიკითხეთ აქ: #1, #2.
განსაკუთრებით საინტერესოა დავაკვირდეთ ცხინვალის რეგიონთან დამაკავშირებელ სგპ-ზე გადაადგილების ტენდენციას. 2019 წლის აგვისტოში სოფ. ჩორჩანაში ქართული საპოლიციო საგუშაგოს გახსნის შემდეგ, ცხინვალის რეგიონსა და საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიას შორის სგპ-ებით გადაადგილება შეიზღუდა. სგპ-ების ნაწილობრივი ამოქმედება მხოლოდ 2022 წლის აგვისტოდან მოხერხდა, როდესაც ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის ახალი დე ფაქტო პრეზიდენტი ალან გაგლოევი გახდა. 2022 წლის აგვისტოდან ყოველი თვის ბოლო ათი დღის განმავლობაში ოკუპირებული რეგიონების მაცხოვრებლებს შეუძლიათ „პერევი-ქარძმანისა“ და „ოძისი-მოსაბრუნის“ სგპ-ების გადაკვეთა.
დიაგრამა #1: „ოძისი-მოსაბრუნისა“ და „პერევი-ქარძმანის“ სგპ-ების საშუალებით გადაადგილების სტატისტიკა 2023 წლის პირველ ნახევარში.
დიაგრამა #1-ზე ცხინვალის რეგიონთან დამაკავშირებელ ორი სგპ-ის: „პერევი-ქარძმანის“ (რომელიც საჩხერის მუნიციპალიტეტს ოკუპირებულ ჯავის რაიონთან აკავშირებს) და „ოძისი-მოსაბრუნის“ (რომელიც დუშეთის მუნიციპალიტეტს ოკუპირებულ ახალგორის მუნიციპალიტეტთან აკავშირებს) საშუალებით მოქალაქეთა გადაადგილების 2023 წლის პირველი ნახევრის სტატისტიკაა წარმოდგენილი. როგორც დიაგრამიდან იკვეთება, გადაადგილება ყველაზე ნაკლებად ინტენსიური, ორივე სგპ-ს შემთხვევაში, თებერვალში იყო, ყველაზე მაღალი ინტენსივობა კი „პერევი-ქარძმანის“ სგპ-ზე მარტში, ოძისი-მოსაბრუნის „სგპ“-ზე კი ივნისში დაფიქსირდა. დიაგრამიდან ჩანს, რომ „ოძისი-მოსაბრუნის“ სგპ-ით ბევრად მეტი ადამიანი სარგებლობს, ვიდრე „პერევი-ქარძმანის“ სგპ-ით. ეს იმით აიხსნება, რომ ახალგორიდან საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე და უკან, ჩვეულებრივ, უფრო მეტი ადამიანი გადაადგილდება, ვიდრე ჯავიდან.
უკანონო დაკავებები ოკუპირებულ აფხაზეთში
დე ფაქტო სახელმწიფო უშიშროების სამსახურის (СГБ) 2023 წლის მონაცემების მიხედვით, მდ. ენგურზე აფხაზეთის „სასაზღვრო კანონმდებლობის“ 700-ზე მეტი დამრღვევი დააკავეს, 15 პირის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა „აფხაზეთის რესპუბლიკის სისხლის სამართლის კოდექსის“ 324-ე მუხლით, დანარჩენი კანონდამრღვევები კი „აფხაზეთის რესპუბლიკის სამოქალაქო კოდექსის“ 190 მუხლის 1-ლი და მე-2 ნაწილებით გასამართლდნენ. დე ფაქტო უწყება არ ასახელებს ყველა ამ შემთხვევის გარემოებას, თუმცა, როგორც განცხადებაში აღნიშნავს, აღიკვეთა სხვადასხვა სახის კონტრაბანდული ტვირთის გადატანის 30 მცდელობა. ერთ-ერთი შემთხვევისას, საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიიდან ოკუპირებულ აფხაზეთში შემავალ სატრანსპორტო საშუალებაში აღმოაჩინეს 900 ბლოკზე მეტი თამბაქოს ნაწარმი და 9 კრიპტოვალუტის გამომუშავებისთვის საჭირო აღჭურვილობა.
უკანონო დაკავებები ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში
დიაგრამა #2: უკანონო დაკავებების სტატისტიკა 2022-2023 წლებში
ღია წყაროებში გავრცელებული ინფორმაციის მიხედვით, 2023 წელს საოკუპაციო ძალებმა უკანონოდ საქართველოს 31 მოქალაქე დააკავეს, რაც 2022 წლის ამავე მაჩვენებელზე თითქმის 2-ჯერ მაღალია. 2022 წელს, 17 მოქალაქის უკანონო დაკავების შესახებ გახდა ცნობილი.
გასულ წელს შემთხვევების ძირითადი ნაწილი საოკუპაციო ძალების მიერ საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე დაფიქსირდა. მოქალაქეებს სხვადასხვა საქმიანობის შესრულების დროს აკავებდნენ, რომლებიც უახლოეს სამხედრო ბაზაზე ან პირდაპირ ცხინვალის ციხეში გადაჰყავდათ. ბრალდებები ძირითადად ე.წ. საზღვრის „უკანონო“ გადაკვეთას ეხებოდა. ზოგიერთ შემთხვევაში მოქალაქეები ნამდვილად კვეთდნენ საოკუპაციო ხაზს და დე ფაქტო მთავრობის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე იქ დარჩენილი ნათესავებისა და ოჯახის წევრების მოსანახულებლად გადადიოდნენ. სამართალწარმოებისთვის საოკუპაციო რეჟიმი რუსეთის ფედერაციის სისხლის სამართლის კოდექსს იყენებს. უკანონოდ დაკავებულებს ძირითადად „სახელმწიფო საზღვრის დარღვევისთვის“ ასამართლებენ, რასაც რუსეთის ფედერაციის სისხლის სამართლის კოდექსის 322-ე მუხლი შეესაბამება. 2023 წელს შემთხვევების სიმრავლით ივლისი გამოირჩეოდა, აპრილსა და დეკემბერში კი - უკანონო დაკავების ფაქტი არ დაფიქსირებულა.
2023 წლის უკანონო დაკავებები რამდენიმე კატეგორიის მიხედვით შეგვიძლია დავახარისხოთ:
1.       საქართველოს მოქალაქეთა უკანონო დაკავება საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე;
2.       საქართველოს მოქალაქეთა უკანონო დაკავება ოკუპირებული რეგიონის ტერიტორიაზე;
3.       ოკუპირებული რეგიონიდან საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიის მიმართულებით მომავალი ცხინვალის რეგიონში მცხოვრები „მოქალაქეების“ დაკავება.
დაკავების შემთხვევების სიხშირის თვალსაზრისით საოკუპაციო ხაზის გორის მუნიციპალიტეტის მონაკვეთი გამოირჩეოდა, თუმცა მოქალაქეებს საჩხერის, ქარელისა და  დუშეთის, ასევე, ცხინვალის, ახალგორის, თიღვისა და ერედვის მუნიციპალიტეტების მონაკვეთებზეც აკავებდნენ.
საქართველოს მოქალაქეთა დაკავების 31 ცნობილი შემთხვევიდან 23 საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე დაფიქსირდა, 7 კი ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონის სიღრმეში. ცხინვალის რეგიონიდან საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე მომავალი ცხინვალის რეგიონში მცხოვრები „მოქალაქეების“ დაკავებების შესახებ ცნობებს, დე ფაქტო სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტი ავრცელებს. განცხადებაში ნათქვამია, რომ „სასაზღვრო რეჟიმი“ 251-მა „მოქალაქემ“ დაარღვია.
2023 წლის 6 ნოემბერს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. კირბალში, წმ. გიორგის სახელობის ლომისის ეკლესიის ეზოში საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა ცეცხლსასროლი იარაღის რამდენიმე გასროლით საქართველოს მოქალაქე, სოფ. კირბალში მცხოვრები თამაზ გინტური მოკლეს. მკვლელობას დიდი საერთაშორისო რეზონანსი მოჰყვა. ევროპარლამენტმა 5 პუნქტიანი რეზოლუცია მიიღო, სადაც დაგმო გინტურის მკვლელობა, ევროპარლამენტარებმა მოითხოვეს შემთხვევის საფუძვლიანი გამოძიება, დამნაშავეების დასჯა და უკანონო ტყვეობაში მყოფი საქართველოს სხვა მოქალაქეების გათავისუფლება.
2023 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით ცხინვალის ციხეში უკანონო პატიმრობაში საქართველოს 6 მოქალაქე რჩებოდა. აქედან მხოლოდ ოთხის ვინაობაა ცნობილი: სოსო დვალიშვილი, ლაშა ხეთერელი, გიორგი მელაძე და დიმიტრი კორინთელი.
2024 წლის 19 თებერვლის მონაცემებით, უკანონო პატიმრობაში საქართველოს 8 მოქალაქე იმყოფება. 2024 წლის იანვარში დაკავებული მოქალაქის ვინაობა ჯერ-ჯერობით უცნობია.
დიაგრამა #3: უკანონოდ დაკავებულთა პატიმრობის ხანგრძლივობა და დაკავების შემთხვევები სოფლების მიხედვით
დიაგრამა #4: 2023 წელს მომხდარი უკანონო დაკავების შემთხვევებისა და მკვლელობის ადგილები
„ბორდერიზაცია“
გასულ წელს უკანონო დაკავებების შემთხვევებთან ერთად ე.წ. „ბორდერიზაციის“ პროცესიც მიმდინარეობდა. 2023 წლის განმავლობაში 7 სხვადასხვა მუნიციპალიტეტის მონაკვეთზე  „ბორდერიზაციის“ 13 შემთხვევა დაფიქსირდა. ეს რიცხვი 2022 და 2021 წლების იმავე მონაცემებთან შედარებით ნაკლებია. 2022 წელს ღია წყაროებში „ბორდერიაციის“ 15, 2021 წელს კი 20 შემთხვევის შესახებ გავრცელდა ინფორმაცია.
გასულ წელს, სხვადასხვა დროს, შეინიშნებოდა ძველი მავთულხლართების განახლების ან ახლის გავლების შემთხვევები, ახალი ხანძარსაწინააღმდეგო ხნულის გავლების ან ძველის განახლების ფაქტები, საოკუპაციო ძალები ინტენსიურად აფართოებდნენ საოკუპაციო ხაზის სიახლოვეს, ოკუპირებულ ნაწილში განთავსებულ საგუშაგოებს და აშენებდნენ სხვადასხვა სამხედრო დანიშნულების ობიექტებს, ათავსებდნენ სხვადასხვა სახის ინსტალაციებს: ე.წ. „საზღვრის“ აღმნიშვნელი ბანერი, სათვალთვალო კამერები, სპეცმანქანების სადგომები და ა.შ.
აღსანიშნავია, რომ 2023 წლის „ბორდერიზაციის“ პროცესი, 2022 წელს მიმდინარე იგივე პროცესისგან თვისობრივად განსხვავდებოდა. გასულ წელს საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიის მიმართულებით საოკუპაციო ხაზი არ გადმოწეულა. ასევე განსხვავდება იმ მუნიციპალიტეტთა ჩამონათვალიც, რომელთა ტერიტორიაზეც ხდებოდა „ბორდერიზაციის“ პროცესი. დე ფაქტო ხელისუფლების სტრატეგია, რომ შეცვლილია ეს აშკარაა, რაც შეიძლება სხვადასხვა ფაქტორებით იყოს განპირობებული.
დიაგრამა #5: „ბორდერიზაციის“ სტატისტიკა 2022-2023 წლებში
ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო ხელისუფლებამ და რუსეთის უფს-მა, შეიძლება, მხოლოდ დროებით შეაჩერეს ახალი ტერიტორიების მიერთების პროცესი და უკვე ოკუპირებულ ტერიტორიებზე პოზიციების გამყარებას ცდილობენ კაპიტალური საგუშაგოების მშენებლობის მეშვეობით. მეორე მხრივ, „ბორდერიზაციის“ პროცესში შეფერხებას შეიძლება ადამიანური რესურსისა და ტექნიკის ნაკლებობაც იწვევდეს. ეს იმ პირობებში, როდესაც რუსეთის საოკუპაციო ძალის წარმომადგენლების მნიშვნელოვანი ნაწილი უკრაინაში საბრძოლველად არის გადასროლილი.
და ბოლოს, ვინაიდან აღნიშნული მიმოხილვა და მოყვანილი სტატისტიკური მონაცემები უმეტესწილად ღია წყაროებში გავრცელებულ ინფორმაციას ეყრდნობა, შესაძლებელია „ბორდერიზაციის“ ყველა ფაქტის შესახებ არ იყოს ხელმისაწვდომი ინფორმაცია.
დიაგრამა #6: 2023 წელს მომხდარი „ბორდერიზაციის“ შემთხვევების ადგილები.
რონდელის ფონდის მიერ მომზადებული, „ბორდერიზაციის“ ინტერაქტიური რუკა იხილეთ აქ.
„კონტრაბანდა“
გასულ წელს ცხინვალის რეგიონიდან საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე საწვავის არალეგალური ტრანსპორტირების ერთი მცდელობაც დაფიქსირდა. 2023 წლის 15 ნოემბერს ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში დააკავეს ხუთი პირი, რომლებმაც საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე 50 ტონა საწვავი გადატუმბეს. დე ფაქტო უშიშროების კომიტეტის განცხადებით, ამ პირებმა გამოიყენეს უფუნქციო მელიორაციის სისტემა, სადაც დაამონტაჟეს მილი, რითიც შემდგომში ტუმბავდნენ საწვავს. ე.წ. კომიტეტში ეს ქმედება შეაფასეს, როგორც „პოტენციური მტრისთვის არალეგალურად საწვავ-საპოხი მასალის მიწოდება, რომელიც შეიძლება იყოს გამოყენებული სამხედრო მიზნებისთვის“. განსაკუთრებით ხაზი გაესვა იმას, რომ მსგავსი ქმედება ხორციელდებოდა რუსეთში ნავთობპროდუქტების ექსპორტის დროებითი შეზღუდვისა და რეგიონში საწვავის დეფიციტის პირობებში.

Overview of the Situation at the Occupation Line: “Borderization” and illegal detentions in 2023
Below article discusses the situation at the occupation line in 2023, provides statistics of displacement, “borderization” and illegal detentions of Georgian citizens near the occupation line for 2023, their qualitative characteristics and main trends.
The review is partly based on information available in open sources of the occupied regions as well as information published by de facto government structures. In many cases, the available data can serve propaganda purposes and the interests of the de facto authorities of the occupied regions, and therefore cannot be fully credible and objective.
Movement on the Occupation Line
Movement between the occupied regions and the territory controlled by the central government of Georgia is possible through border checkpoints (BCPs). BCPs are located along the occupation line (referred to as the “state border” in the occupied regions). Since 2009, the Border Division of the Federal Security Service (FSS) of Russia “guards” the occupation line.
Prior to the tightening of “border” control by the Border Division of the Russian FSS, there were a total of six BCPs connecting to Abkhazia and four - to the Tskhinvali region. Currently, it’s possible to move between Abkhazia and the territory controlled by the central government of Georgia only through one - Enguri border checkpoint, and in the case of the Tskhinvali region there are valid two - Perevi-Kardzmani and Odzisi-Mosabruni BCPs. The de facto authorities of the occupied regions consider the use of other border checkpoints “illegal.”
More details about BCPs read here: #1, #2.
It is especially interesting to observe the trend of movement at the BCP connecting to the Tskhinvali region. In August 2019, after the opening of the Georgian police checkpoint in the village of Chorchana, movement between the Tskhinvali region and the territory controlled by the central government of Georgia through the BCPs was restricted. BCPs partially resumed operation only in August 2022, when Alan Gagloyev was elected as a new de facto president of the occupied Tskhinvali region. Effective August 2022, residents of the occupied regions are allowed to cross the Perevi-Kardzmani and the Odzii-Mosabruni BCPs during the last ten days of each month.
Graph #1: Statistics of movement through the Odzisi-Mosabruni and the Perevi-Kardzmani BCPs in the first half of 2023.
Graph #1 presents statistics of the movement of citizens through two border checkpoints connecting to the Tskhinvali region for the first half of 2023: Perevi-Kardzmani (connecting Sachkhere municipality with the occupied Java region) and Odzisi-Mosabruni (connecting Dusheti municipality with the occupied Akhalgori municipality). As can be seen from the graph, the lowest traffic volumes through both BCPs were observed in February, while the highest intensity was observed at the Perevi-Kardzmani BCP in March, and at the Odzisi-Mosabrun BCP in June. The chart shows that many more people use the Odzisi-Mosabruni BCP than the Perevi-Kardzmani BCP. This is explained by the fact that usually more people travel from Akhalgori to and from the territory controlled by the central government of Georgia than from Java.
Illegal Detentions in the Occupied Abkhazia
According to the 2023 data of the de facto State Security Service (SSS), more than 700 violators of Abkhazia's “border legislation” were arrested on the Enguri River, criminal cases were initiated against 15 persons under Article 324 of the “Criminal Code of the Republic of Abkhazia,” and the remaining violators were brought to the court under Articles 1901and 1902  of the “Civil Code of the Republic of Abkhazia.” The de facto agency does not report the circumstances of all these cases, however, as noted in the statement, a total of 30 attempts to transport various types of smuggled goods were prevented. In one case, more than 900 packs of tobacco products and nine pieces of equipment needed to generate cryptocurrencies were found in a vehicle entering occupied Abkhazia from the territory controlled by the central government of Georgia.
Illegal Detentions in the Occupied Tskhinvali Region
Graph #2: 2022-2023 Statistics of Illegal Detentions
According to the information spread in open sources, in 2023, the occupation forces illegally detained 31 citizens of Georgia, which is almost two times higher than the same figure in 2022. In 2022, the illegal detention of 17 citizens was reported.
Last year, most of the detention cases by the occupation forces were recorded on the territory controlled by the central government of Georgia. Citizens were detained while performing various activities, and were taken to the nearest military base or directly to Tskhinvali prison. The allegations mainly concern so-called “illegal” border crossings. In some cases, citizens actually crossed the occupation line and traveled to the territory controlled by the de facto government to visit relatives and family members who remained there. The occupation regime uses the Criminal Code of the Russian Federation for legal proceedings. Illegal detainees are mostly tried for “violation of the state border,” which corresponds to article 322 of the Criminal Code of the Russian Federation. In 2023, July was notable for the number of cases, while no illegal detentions were recorded in April and December.
We can classify illegal detentions in 2023 under several categories:
1. Illegal detentions of Georgian citizens on the territory controlled by the central government of Georgia;
2. Illegal detentions of Georgian citizens on the territory of the occupied region;
3. Detentions of “citizens” living in the Tskhinvali region traveling from the occupied region to the territory controlled by the central government of Georgia.
A section of the occupation line in Gori municipality standed out in terms of frequency of detentions, although citizens were also detained near occupation line sections in Sachkhere, Kareli, Dusheti, Tskhinvali, Akhalgori, Tigvi and Eredvi municipalities.
Out of the 31 reported cases of detention of Georgian citizens, a total of 23 were recorded on the territory controlled by the central government of Georgia, and seven - in the occupied Tskhinvali region. The de facto State Security Committee disseminates information about the detentions of “citizens” living in the Tskhinvali region traveling from the Tskhinvali region to the territory controlled by the central government of Georgia. The statement says that 251 “citizens” violated the “border regime.”
On November 6, 2023, in the courtyard of the Lomisa Church of St. Goerge, in the village of Kirbali (Gori municipality), representatives of the occupation forces killed with several gunshots a Georgian citizen, a resident of Kirbali, Tamaz Ginturi. The murder caused a great international resonance. The European Parliament adopted a 5-point resolution condemning the murder of Ginturi, the European MPs demanded a thorough investigation into the case, punishment of the perpetrators and release of other Georgian citizens who remain in illegal captivity.
As of December 31, 2023, a tital of six Georgian citizens remained in illegal detention in Tskhinvali prison. The names of only four of them are known: Soso Dvalishvili, Lasha Khetereli, Giorgi Meladze and Dimitri Korinteli.
As of February 19, 2024, eight Georgian citizens are in illegal detention. The identity of the citizen detained in January 2024 is still unknown.
Graph #3: Duration of detentions of illegally detained persons and detention cases by villages
Graph #4: Locations of illegal detentions and homicide in 2023
See the interactive map of illegal detentions prepared by the Rondel Foundation here.
“Borderization”
Last year, in addition to the cases of illegal detentions, the so-called “borderization” process was also underway. During 2023, a total of 13 “borderization” cases were recorded in sections of seven different municipalities. This number is less than the same data for 2022 and 2021. In 2022, 15 “borderization” cases and in 2021, 20 cases were reported in open sources.
Last year, at various times, there were cases of renewing old barbed wire or passing new ones, the facts of digging new fire protection ditches or renewing old ones, the occupation forces intensively expanded the checkpoints located in the vicinity of the occupation line, on the occupied territory, and built various military facilities, placed various types of installations such as “border” banners, surveillance cameras, parking lots for special vehicles, etc.
It should be noted that the “borderization” process in 2023 was qualitatively different from the same process in 2022. Last year, the occupation line was not drawn in the direction of the territory controlled by the central government of Georgia. The list of municipalities where the “borderization” process took place is also different. It is obvious that the strategy of the de facto government has changed, which may be due to various factors.
Graph #5: “Borderization” statistics for 2022-2023
The de facto authorities of the occupied region and the Russian FSS may have only temporarily stopped the process of annexing new territories and are trying to strengthen their positions in the already occupied areas through the construction of capital checkpoints. On the other hand, the lack of human resources and equipment can cause delays in the “borderization” process. This is against the backdrop that a significant part of the Russian occupation forces is dispatched to fight in Ukraine.
And finally, since the mentioned review and the given statistical data are mostly based on the information disseminated in open sources, information about all the facts of “borderization” may not be available.
Graph #6: Locations of “borderization” cases in 2023.
See the interactive map of “borderization” processes prepared by the Rondel Foundation here.
“Smuggling”
Last year, one attempt of illegally transporting fuel from the Tskhinvali region to the territory controlled by the central government of Georgia was recorded. On November 15, 2023, five people were detained in the occupied Tskhinvali region for pumping 50 tons of fuel into territory controlled by the central government of Georgia. According to the de facto Security Committee, these individuals used an inoperable reclamation system in which they installed a pipe and pumped fuel through it. The so-called Committee assessed this action as “illegal supply of fuel and lubricants to a potential enemy which they can use for military purposes.” It was especially emphasized that such an action is being carried out under conditions of temporary restrictions on the export of petroleum products in Russia and a fuel shortage in the region.