ბჟანიას შეხვედრა რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში
აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია მოსკოვში ვიზიტის ფარგლებში რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილეს დიმიტრი კოზაკს შეხვდა. კოზაკი პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორია.
შეხვედრას ესწრებოდნენ პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უცხო ქვეყნებთან რეგიონთაშორისი და კულტურული კავშირების სამმართველოს უფროსი იგორ მასლოვი, ეკონომიკური განვითარების მინისტრი მაქსიმ რეშეტნიკოვი და მისი მოადგილე დიმიტრი ვოლვაჩი. შეხვედრაზე ორმხრივი ურთიერთობების საკითხები, კერძოდ დე ფაქტო რესპუბლიკაში ავიამომისვლის აღდგენისა და 2022-2025 წლების სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების პროგრამის განხორციელების საკითხები განიხილეს.

Within the framework of his visit to Moscow, the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, met with the Deputy Head of the Presidential Administration of the Russian Federation, Dimitry Kozak, who supervises the direction of Abkhazia and the Tskhinvali region in the administration.
The meeting was attended by Igor Maslov, the Head of the Directorate for Interregional Relations and Cultural Contacts with Foreign Countries in the Presidential Administration, Maxim Reshetnikov, the Minister of Economic Development and his Deputy, Dmitry Volvach. At the meeting, the issues of bilateral relations such as restoring air traffic to the de facto republic and the implementation of the 2022-2025 socio-economic development program were discussed.
On July 27, Aslan Bzhania met with the Deputy Chairman of the Russian Security Council, Dmitry Medvedev.