სერგეი კომისაროვის შეხვედრა სკოლის მოსწავლეებთან
16 ნოემბერს ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს (შემდგომში - „რუსული სახლი“) წარმომადგენელი, სერგეი კომისაროვი „რესპუბლიკურ ბავშვთა ბიბლიოთეკაში“ სკოლის მოსწავლეებს შეხვდა.
შეხვედრა გაიმართა იმ მოსწავლეებთან, რომლებიც რუსეთის მთავრობის მიერ დაფინანსებული ახალგაზრდებისათვის განკუთვნილი საერთაშორისო პროექტის - „არტეკის ადამიანების“ რამდენიმე ნაკადის მონაწილეები იყვნენ. აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში, „რუსული სახლის“ მიერ სხვადასხვა კონკურსებში გამარჯვებული ახალგაზრდები არტეკში, რუსეთის მიერ ანექსირებულ ყირიმში მდებარე საერთაშორისო ბავშვთა „არტეკის ბანაკში“ მიემგზავრებიან. დე ფაქტო რესპუბლიკების გარდა, პროგრამა 50-მდე ქვეყანაში ტარდება და წინ უძღვის 2025 წელს „ბანაკის“ საუკუნოვანი იუბილეს აღნიშვნას.
მოსწავლეებთან შეხვედრისას კომისაროვმა გამოთქმა ინიციატივა, რომ შეიქმნას „არტეკელების საზოგადოებრივი მოძრაობა“, რომელშიც გაწევრიანდებიან ახალგაზრდები და „შთამომავლებს მოუყვებიან ლეგენდარული ცენტრის დაუჯერებლად საინტერესო სამყაროს შესახებ“.

Sergey Komissarov Meets with Schoolchildren
On November 16, a representation office of the Federal Agency for CIS, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs in the occupied Tskhinvali region (hereinafter - Russian House), Sergey Komissarovmet with schoolchildren in the “Republican Children's Library.”
The meeting was held with students who were participants in several streams of the international youth project People of Artek, funded by the Russian government. As part of the program, the Russia House sends winners of various competitions to the Artek international children's camp in Russian-annexed Crimea. In addition to the de facto republics, the program is carried out in approximately 50 countries and precedes the camp's centenary celebration in 2025.
During the meeting with the students, Komissarov expressed an initiative to create a “social movement of Artek residents” where young people will join and “tell new generations about the incredibly interesting world of the legendary center.”