გამოცემა: №25 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-30 აპრილი, 2023 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტი, ასლან ბჟანია მოსკოვში ვიზიტის ფარგლებში  რუსეთის ფინანსთა მინისტრს, ანტონ სილუანოვს შეხვდა. შეხვედრაზე განიხილებოდა დე ფაქტო რესპუბლიკის რუსეთთან თანამშრომლობის საკითხი ეკონომიკისა და ფინანსების სფეროში.
შეხვედრა რუსეთის ციფრული განვითარების მინისტრთან
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი ინალ არძინბა რუსეთის ციფრული განვითარების, კავშირგაბმულობისა და მასობრივი კომუნიკაციის მინისტრ მაკსუტ შადაევს შეხვდა. შეხვედრაზე განიხილეს ოკუპირებულ აფხაზეთში IT პარკის მშენებლობის პერსპექტივა, მოკავშირე ქვეყნებიდან სპეციალისტების მოწვევის, რუსეთის წამყვან IT კომპანიებთან („იანდექსი“, „VK“) თანამშრომლობისა და სახელმწიფო სერვისების გაციფრულების საკითხები.
სურათი შეხვედრა რუსეთის ციფრული განვითარების მინისტრთან
მოსკოვის მთავრობის ვიზიტი სოხუმში
სოხუმის დე ფაქტო მერი ბესლან ეშბა მოსკოვის საგარეო ეკონომიკისა და საერთაშორისო კავშირების დეპარტამენტის ხელმძღვანელის მოადგილე იგორ ტკაჩს შეხვდა. შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს მოსკოვსა და სოხუმს შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი, რომელსაც უახლოეს მომავალში მოაწერენ ხელს. ეშბას განცხადებით, მსოფლიოში მიმდინარე პროცესების გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია მემორანდუმში აღინიშნოს ეკონომიკის სფეროში თანამშრომლობის საკითხიც. მისი თქმით, „აფხაზეთს აქვს შესაძლებლობა მესამე ქვეყნებთან თანამშრომლობისას კომფორტული პარტნიორი იყოს“.
ახალი წესები ე.წ. საზღვარზე
დე ფაქტო პრეზიდენტის ასლან ბჟანიას ბრძანების თანახმად, ოკუპირებულ აფხაზეთსა და საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიას შორის გამარტივდება ვაჭრობა. დადგენილებაში მოცემულია კონკრეტული ჩამონათვალი, რის გადატანასაც ადამიანები ე.წ. ენგურის საკონტროლო-გამშვებ პუნქტზე გამარტივებული წესით შეძლებენ. დე ფაქტო რესპუბლიკის საბაჟო კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილის, ალიას ლაბახუას განცხადებით, აღნიშნული ცვლილება მხოლოდ ფიზიკურ პირებს შეეხება. ტერმინალზე საბაჟო მოსაკრებლის გადახდის შემდგომ, ფიზიკური პირები ტვირთის ტრანსპორტირებას შეძლებენ.
შეთანხმება პროპანის გაზის საბაჟო გადასახადზე
2022 წელს დე ფაქტო ეკონომიკის სამინისტრომ რუსეთის ენერგეტიკის სამინისტროს მიმართა თხოვნით, განეხილათ შესაძლებლობა პროპანის გაზს, რომელსაც რუსეთი ოკუპირებულ აფხაზეთს აწვდის, საექსპორტო საბაჟო გადასახადი არ დაეკისროს. შედეგად, რუსეთის მთავრობის გადაწყვეტილებით, დე ფაქტო რესპუბლიკასა და რუსეთს შორის არსებულ სავაჭრო პროტოკოლში შევიდა აღნიშნული ცვლილება და პროპანს საბაჟო გადასახადი აღარ დაეკისრება. დე ფაქტო ეკონომიკის მინისტრის მოადგილის, თეიმურაზ მიქვაბიას განცხადებით, აღნიშნული ცვლილება ოკუპირებულ აფხაზეთში პროპანის გაზის საფასურის შემცირებას გამოიწვევს.
ახალი საწარმო ოკუპირებულ რეგიონში
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტი, ალან გაგლოევი „ბტკ გრუპის“ დირექტორთა საბჭოს თავმჯდომარეს, თაიმურაზ ბოლოევს შეხვდა. „ბტკ გრუპი“ მსუბუქი მრეწველობის სფეროში რუსეთის ერთ-ერთი უმსხვილესი კომპანიაა. შეხვედრაზე დე ფაქტო რესპუბლიკასთან კომპანიის თანამშრომლობის პერსპექტივები და ცხინვალში წარმოების დაწყება განიხილეს.
შეხვედრა „ბტკ გრუპის“ წარმომადგენელთან
გაგლოევის განცხადებით, ეს გადაწყვეტილება მნიშვნელოვნად დაეხმარება დე ფაქტო რესპუბლიკას და მოსახლეობისთვის სამუშაო ადგილებს შექმნის. შეხვედრას ცხინვალის რეგიონის ე.წ. ელჩი რუსეთში, ზნაურ გასიევიც ესწრებოდა.
აღნიშნული საკითხი გაგლოევმა დე ფაქტო მთავრობის წევრებთან შეხვედრაზეც წამოჭრა. მან განაცხადა, რომ უნდა გაკეთდეს ყველაფერი, რათა „ბტკ - 4“-ის სამკერვალო ქარხნის ფილიალები რაც შეიძლება სწრაფად გაიხსნას დე ფაქტო რესპუბლიკის სხვადასხვა რაიონში. აღსანიშნავია, რომ გაგლოევმა პირველად აღნიშნული საწარმოს გახსნის შესახებ ვლადიმერ პუტინთან შეხვედრის შემდგომ განაცხადა.
დიმიტრი ვოლვაჩის ვიზიტი
დე ფაქტო რესპუბლიკას რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე დიმიტრი ვოლვაჩი ეწვია. ვოლვაჩი ოკუპირებული აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორია. ვოლვაჩი დაესწრო შეხვედრას, რომელიც რუსეთისა და დე ფაქტო რესპუბლიკის სოციალურ-ეკონომიკურ თანამშრომლობას ეხებოდა. შეხვედრაზე მან განაცხადა, რომ „სამხრეთ ოსეთისა და რუსეთის საუკეთესო შვილები საკუთარი სიცოცხლის ფასად იცავენ მშვიდობასა და მომავალს“ და რომ მნიშვნელოვანია ეკონომიკური თანამშრომლობის გაღრმავება.
გარდა ამისა, გაიმართა დე ფაქტო პრეზიდენტის, ალან გაგლოევისა და ვოლვაჩის შეხვედრაც, სადაც სოციალურ-ეკონომიკური თანამშრომლობის პერსპექტივები განიხილეს. სამინისტროს დელეგაციამ, ვოლვაჩის ხელმძღვანელობით, მოინახულა რუსეთის მიერ დაფინანსებული საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში მიმდინარე სამუშაოებიც, კერძოდ,  მდ. ლიახვზე გამავალი ხიდის რეაბილიტაციისა და  150 ბავშვზე გათვლილი ბანაკის - „მზიუგომი“ მშენებლობის პროცესი.
დიმიტრი ვოლვაჩმა საბავშვო ბანაკის მშენებლობა მოინახულა
„ყირიმის ფიჭვის“ ნერგები რუსეთიდან
დე ფაქტო რესპუბლიკის სატყეო დეპარტამენტის თანამშრომლებმა ოკუპირებული ახალგორისა და ცხინვალის რაიონში 5 000 „ყირიმის ფიჭვის ნერგი“ დარგეს. ნერგები დე ფაქტო რესპუბლიკაში როსტოვის ოლქიდან ჩამოიტანეს.
„საჯარო მოხელეთა“ საპენსიო რეფორმა
დე ფაქტო რესპუბლიკის იუსტიციისა და ჯანდაცვის სამინისტროების წარმომადგენლებმა და რუსეთის შრომისა და სოციალური უზრუნველყოფის სამინისტროს თანამშრომლებმა ვიდეოკონფერნეცია გამართეს. კონფერენციაზე განიხილებოდა თებერვალში დე ფაქტო რესპუბლიკისა და რუსეთის „სამთავრობათაშორისო კომისიის“ შეხვედრის ფარგლებში მიღწეული შეთანხმებები, კერძოდ, „საჯარო მოხელეთა“ პენსიით უზრუნველყოფისათვის შესაბამისი იურიდიული ბაზის მომზადება.
საკადრო ცვლილება
დე ფაქტო რესპუბლიკას ახალი ე.წ. ფინანსთა მინისტრი ჰყავს. გაგლოევმა 4 აპრილს „ფინანსთა სამინისტროს“ თანამშრომლებს კაზბეკ ცარიკაევი წარუდგინა. ცარიკაევი 2022 წლის ნოემბრიდან გაგლოევის მრჩეველია, იგი მანამდე იყო ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანიას ფინანსთა მინისტრი და რუსეთის საჯარო უწყებებში მუშაობდა.

Meeting with the Minister of Finance of Russia
Within the framework of his visit to Moscow, the President of the de facto republic of Abkhazia, Aslan Bzhania, met with the Minister of Finance of Russia, Anton Siluanov. The meeting discussed the issue of cooperation between the de facto republic and Russia in the field of economy and finance.
Meeting with the Minister of Digital Development of Russia
The Minister of Foreign Affairs of the de facto republic of Abkhazia, Inal Ardzinba, met with the Minister of Digital Development, Communications and Mass Media of Russia, Maksut Shadayev. The meeting discussed the possibilities of creating an IT park in the occupied Abkhazia with the involvement of specialists from partner countries, as well as establishing contacts with Russian leading IT companies (Yandex, VK) and digitalization of public services.
Moscow Government Visit to Sokhumi
The de facto mayor of Sokhumi, Beslan Eshba, met with the Deputy Head of the Department of External Economic and International Relations of Moscow, Igor Tkach. At the meeting, the parties discussed a cooperation memorandum between Moscow and Sokhumi, which will be signed in the near future. According to Eshba, it is important that the document reflects cooperation in the field of economy taking into account developments in the world. According to him, “Abkhazia has the opportunity to be a comfortable partner in cooperation with third countries.”
New Rules at the So-Called Border
By an order of the de facto President, Aslan Bzhania, trade between the occupied Abkhazia and the territory controlled by the central government of Georgia will be facilitated. The resolution determines a list of goods and equipment the transportation of which through the so-called Enguri crossing checkpoint will be simplified. According to the Deputy Chairman of the State Customs Committee of the de facto republic, Alias Labahua, the said change applies only exclusively to individuals who will be allowed to transport goods after payment of customs duties.
Exempting Propane Gas from Custom Duties
In 2022, the de facto Ministry of Economy appealed to the Russian Ministry of Energy with a request to consider the possibility of exempting propane gas supplied by Russia to the occupied Abkhazia from customs duties. As a result, by a decision of the Russian government, the mentioned change was introduced in a trade protocol between the de facto republic and Russia, and propane will no longer be subject to customs duties. According to the de facto Deputy Minister of Economy, Teimuraz Mikvabia, the change will lead to a decrease in the price of propane gas in the occupied Abkhazia.
New Enterprise in the Occupied Region
The President of the de facto republic of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev, met with the Chairman of the Board of Directors of BTK Group, Taimuraz Boloyev. BTK Group is one of the largest companies in Russia in the field of light industry. The meeting discussed the prospects of the company's cooperation with the de facto republic and the start of production in Tskhinvali.
Meeting with the Representative of BTK Group
According to Gagloyev, this decision will significantly help the de facto republic and create jobs for its population. The meeting was also attended by the so-called Ambassador of the Tskhinvali region to Russia, Znaur Gassiev.
Gagloev raised this issue at a meeting with members of the de facto government. He said that everything should be done for the creation of branches of the BTK-4 garment factory as soon as possible in different districts of the de facto republic. It is noteworthy that Gagloyev announced the opening of the mentioned enterprise for the first time after the meeting with Vladimir Putin.
Visit of Dmitry Volvach
The Deputy Minister of Economic Development of Russia, Dmitry Volvach, visited the de facto republic. He supervises the direction of the occupied Abkhazia and the Tskhinvali region. Volvach attended a meeting on socio-economic cooperation between Russia and the de facto republic where he stated that “the best sons of South Ossetia and Russia sacrifice their lives to protect peace and the future.” He also noted that it is important to deepen economic cooperation.
In addition, Volvach held a meeting with the de facto President, Alan Gagloyev. The meeting discussed prospects of socio-economic cooperation. A delegation of the Ministry, chaired by Volvach, inspected the progress of works within the framework of the Russian-financed investment program. They visited and checked the rehabilitation of a bridge over the Liakhvi River and the construction of a camp “Mziugomi” which will accommodate 150 children.
Dmitry Volvach Visits the Construction of a Children's Camp
Seedlings of Crimean Pine from Russia
Employees of the Forestry Department of the de facto republic planted 5,000 Crimean pine seedlings in the occupied Akhalgori and Tskhinvali regions. Seedlings were brought to the de facto republic from Rostov Oblast.
Pension Reform for “Public Servants”
Representatives of the Ministries of Justice and Health of the de facto republic and employees of the Ministry of Labor and Social Security of Russia held a video conference which discussed agreements reached within the framework of a meeting of the “Intergovernmental Commission” of Russia and the de facto republic. In particular, the preparation of the legal basis for the pension provision to “public servants.”
Personnel Change
The de facto republic has a new so-called Finance Minister. On April 4, Gagloyev introduced Kazbek Tsarikaev to employees of the “Ministry of Finance.” Tsarikaev has been Gagloyev's advisor since November 2022, before that he was the Minister of Finance of the Republic of North Ossetia - Alanya and worked in Russian public agencies.