გამოცემა: N53 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 მაისი, 2023 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
30 მაისს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტი, ალან გაგლოევი რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილეს, დიმიტრი კოზაკს შეხვდა. კოზაკი საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორია.
გაგლოევმა და კოზაკმა ორმხრივ თანამშრომლობასა და პერსპექტივებზე იმსჯელეს. შეხვედრაზე ასევე განიხილეს რუსეთის მიერ დაფინანსებული დე ფაქტო რესპუბლიკის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი 2023-2025 წლების საინვესტიციო პროგრამის მიმდინარეობა. გარდა ამისა, მხარეებმა განიხილეს დე ფაქტო რესპუბლიკის რაიონების გაზიფიცირების გეგმა და „საჯარო მოხელეთა“ ხელფასების ზრდა, რასაც ნაწილობრივ რუსეთი აფინანსებს.
ალან გაგლოევის შეხვედრა დიმიტრი კოზაკთან
ასლან ბჟანიას ვიზიტი
3 მაისს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტი, ასლან ბჟანია რუსეთის მთავრობის ვიცე-პრემიერს, ალექსანდრ ნოვაკს შეხვდა, რომელიც საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორია. შეხვედრაზე ელექტროენერგეტიკული კომპლექსის განვითარების, სოხუმის აეროპორტის რეკონსტრუქციისა და ორმხრივი ურთიერთობების სხვა საკითხებიც განიხილეს. შეხვედრაში დე ფაქტო ვიცე-პრემიერი და ეკონომიკის მინისტრი კრისტინა ოზგანიც მონაწილეობდა.
გაგლოევის ვიზიტი ჩეჩნეთში
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტი, ალან გაგლოევი, ოსური კულტურის დღის აღსანიშნავად, 15-16 მაისს ჩეჩნეთის რესპუბლიკას ეწვია. ჩეჩნეთის რესპუბლიკაში ვიზიტის ფარგლებში, გაგლოევმა რესპუბლიკის ლიდერის, რამზან კადიროვის მამის, ახმად კადიროვის საფლავი მოინახულა და მის მუზეუმსაც ეწვია.
აღსანიშნავია გაგლოევის ვიზიტი „რუსეთის სპეცრაზმის უნივერსიტეტში“, რომელიც რამზან კადიროვის ინიციატივით დაარსდა. იგი შეხვდა ჩეჩენ მებრძოლებსაც, რომლებიც ემზადებოდნენ უკრაინაში რუსეთის აგრესიაში მონაწილეობის მისაღებად.
ოსური კულტურის დღეების დასასრული საზეიმო კონცერტით აღინიშნა, რომელსაც გაგლოევი კადიროვთან ერთად დაესწრო. ცერემონიის დასასრულს, კადიროვმა დააჯილდოვა გაგლოევი მედლით - „100 წელი ჩეჩნეთის რესპუბლიკის დაარსებიდან“. გაგლოევი ჩეჩნეთიდან თავად კადიროვმა გააცილა. დე ფაქტო პრეზიდენტი ჩეჩნეთის რესპუბლიკაში პირველად იყო ჩასული.
ალან გაგლოევის გაცილება
აფხაზეთისა და რუსეთის კულტურის სამინისტროების შეთანხმება
27 მაისს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკისა და რუსეთის კულტურის სამინისტროებმა ხელი მოაწერეს 2023-25 წლების თანამშრომლობის პროგრამას. პროგრამის თანახმად, მხარეები ხელს შეუწყობენ ხელოვანთა პირდაპირი კონტაქტების განვითარებას. ასევე, ერთმანეთთან ითანამშრომლებენ თეატრები, ბიბლიოთეკები, მუზეუმები და ხელი შეეწყობა კინემატოგრაფიული სფეროს განვითარებას. გარდა ამისა, ყურადღება დაეთმობა ისტორიულ-კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების შენარჩუნებასაც. დოკუმენტს ხელი მოაწერა დე ფაქტო კულტურის მინისტრმა, დაურ კოვემ და რუსეთის კულტურის მინისტრის მოადგილემ, ანდრეი მალიშევმა.
31 მაისს რუსეთის პრეზიდენტმა, ვლადიმერ პუტინმა ფედერალურ კრებაში აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკასთან ორმაგი მოქალაქეობის შეთანხმების რატიფიკაციის საკითხზე განხილვის პროცესში თავის წარმომადგენლად საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე, მიხეილ გალუზინი დანიშნა. გალუზინი სამინისტროში პოსტსაბჭოთა ქვეყნებს და საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებს კურირებს.
2022 წლის 27 სექტემბერს მოსკოვში რუსეთსა და დე ფაქტო რესპუბლიკას შორის ხელი მოეწერა შეთანხმებას ორმაგ მოქალაქეობასთან დაკავშირებული საკითხების დარეგულირების შესახებ.
9 მაისის აღნიშვნა ოკუპირებულ რეგიონებში
9 მაისი, ფაშიზმზე გამარჯვების დღე, ოკუპირებულ რეგიონებში ყოველწლიურად სხვადასხვა მასშტაბური ღონისძიებით აღინიშნება. ამ დღესთან დაკავშირებით ოკუპირებულ რეგიონებში 6-9 მაისი უქმე დღეებადაც გამოცხადდა.
რუსეთის პრეზიდენტმა, ვლადიმერ პუტინმა მისალოცი წერილით მიულოცა „სამამულო ომის“ გამარჯვების 78 წლის იუბილე სხვადასხვა ქვეყნის მოსახლეობას, მათ შორის, საქართველოსა და ოკუპირებული  რეგიონების მაცხოვრებლებს.
„გამარჯვების დღის“ აღნიშვნის ყველაზე მასშტაბური ღონისძიება ცხინვალის ცენტრალურ ქუჩაზე 9 მაისს გამართული აქცია - „უკვდავი პოლკი“ იყო. ამ აქციის ფარგლებში მსვლელობაში მონაწილე ხალხს ხელში 2022 წელს რუსეთის მხარეს მებრძოლი 27 დაღუპულისა და 1989-2008 წლებში დაღუპული ოსი მებრძოლების პორტრეტები ეჭირათ. გარდა ამისა, დე ფაქტო რესპუბლიკაში სამხედრო აღლუმიც ჩატარდა, რომელშიც მონაწილეობას სპეცტექნიკაც იღებდა.
სამხედრო აღლუმი ცხინვალის რეგიონში
9 მაისს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკაში „მარადიული ცეცხლი“ ჩაიტანეს. რომელიც უცნობი ჯარისკაცის საფლავზე აანთეს. ამის შემდეგ, უცნობი ჯარისკაცის საფლავი ყვავილებით  შეამკო დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ, რის შემდეგაც სოხუმში დაიწყო სამხედრო აღლუმი, რომელშიც 600 აფხაზი და რუსი სამხედრო მონაწილეობდა. ამას გარდა, სოხუმმა უმასპინძლა მასშტაბურ აქციას - „უკვდავი პოლკი“. აქციის მონაწილეებმა ქალაქის ცენტრში სამხედრო აღლუმის შემდეგ მსვლელობა მოაწყვეს.

Alan Gagloyev’s Visit
On May 30, the President of the de facto republic of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev, met with the Deputy Head of the Russian Presidential Administration, Dmitry Kozak, who oversees the occupied regions of Georgia.
Gagloyev and Kozak discussed mutual cooperation and prospects, as well as the course of the Russian-financed investment program for 2023-2025 promoting the socio-economic development of the de facto republic. In addition, the parties reviewed the gasification plan of districts of the de facto republic and the increase in the salaries of “public servants” which is partially financed by Russia.
Alan Gagloyev's Meeting with Dmitry Kozak
Aslan Bzhania's Visit
On May 3, the President of the de facto republic of Abkhazia, Aslan Bzhania, met with the Deputy Prime Minister of the Russian Government, Alexander Novak, who supervises the occupied regions of Georgia. The meeting discussed development of the electric energy complex, reconstruction of Sokhumi Airport and other issues of bilateral relations. The de facto Deputy Prime Minister and the Minister of Economy, Kristina Ozgan, also participated in the meeting.
Gagloyev's Visit to Chechnya
On May 15-16, the President of the de facto republic of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev, paid a visit to the Republic of Chechnya to celebrate the Days of Ossetian Culture. During his stay in Chechnya, Gagloyev visited the Museum and the grave of Akhmad Kadyrov, Ramzan Kadyrov’s (leader of the republic) father.
Gagloyev's visit to the Russian Special Forces University which was founded on the initiative of Ramzan Kadyrov is worth of mentioning. The de facto president also met with Chechen fighters who were preparing to participate in the Russian aggression in Ukraine.
The Days of Ossetian Culture was ended with a solemn concert, which Gagloyev attended together with Kadyrov. At the end of the ceremony, Kadyrov awarded Gagloyev with the medal – “100 years since the establishment of the Republic of Chechnya.”Gagloyev was seen off by Kadyrov himself. This was the first visit of the de facto President to the Republic of Chechnya.
Seeing Off Alan Gagloyev
Agreement Between the Ministries of Culture of Abkhazia and Russia
On May 27, the Ministries of Culture of Russia and the de facto republic of Abkhazia signed a cooperation program for 2023-25. According to the program, the parties will promote the establishment of direct contacts between representatives of culture and art. The program also provides for further cooperation between theatres, libraries, museums of the two countries, the development of the cinematographic field, and the preservation of historical and cultural heritage sites. The document was signed by the de facto Minister of Culture, Daur Kove, and the Deputy Minister of Culture of Russia, Andrey Malyshev.
Ratification of an Agreement on Dual Citizenship
On May 31, while discussing the ratification of a dual citizenship agreement with the de facto republic of Abkhazia at the Federal Assembly, the President of Russia, Vladimir Putin, appointed the Deputy Minister of Foreign Affairs, Mikhail Galuzin, as his representative. Galuzin supervises the post-Soviet countries and the occupied regions of Georgia in the ministry.
The agreement on the settlement of issues related to dual citizenship was signed between Russia and the de facto republic in Moscow, on September 27, 2022.
May 9 Celebration in the Occupied Regions
May 9, the day of victory over fascism, is annually celebrated in the occupied regions with various large-scale events. In connection with the date, May 6-9 was declared a day off in the occupied regions.
The President of Russia, Vladimir Putin, sent a congratulatory letter on the 78th anniversary of the victory of the Patriotic War to the people of different countries, including of Georgia and the occupied regions.
The largest event of the Victory Day celebration was the Immortal Regiment action held on the central street of Tskhinvali on May 9. People participating in the march held portraits of 27 dead fighting on the Russian side in 2022 and Ossetian fighters killed in 1989-2008. In addition, a military parade was held in the de facto republic which involved special equipment.
Military Parade in the Tskhinvali Region
On May 9, “eternal flame” was delivered in the de facto republic of Abkhazia and was lit at the Tomb of the Unknown Soldier. The de facto President, Aslan Bzhania, laid flowers at the grave after which a military parade began in Sokhumi with the participation of 600 Abkhaz and Russian soldiers. In addition, Sokhumi hosted the Immortal Regiment large-scale action. The participants of the rally organized a march in the city center after the military parade.