გამოცემა: №26 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 მაისი, 2023 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
17 მაისს მოსკოვში გაიმართა სამუშაო ჯგუფის რიგით მესამე ერთობლივი შეხვედრა, რომლის მიზანიც იყო „რუსეთის ფედერაციასა და აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკას შორის ერთიანი სოციალური და ეკონომიკური სივრცის ფორმირების პროგრამის“ განხორციელებასთან დაკავშირებული საკითხების განხილვა.
აფხაზური „დელეგაციის“ წევრები იყვნენ დე ფაქტო უწყებების მინისტრები, ხოლო რუსეთის დელეგაციას ხელმძღვანელობდა დიმიტრი ვოლვაჩი, რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე. ვოლვაჩი სამინისტროში საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორია.
შეხვედრის ფარგლებში მხარეებმა აღნიშნეს, რომ პროგრამით დაგეგმილი 45 ღონისძიებიდან, 18 უკვე შესრულებულია, 17 განხორციელების ეტაპზეა, ხოლო 10 - შეთანხმების პროცედურებს გადის. შეხვედრაზე ყურადღება დაეთმო საბაჟო „კანონმდებლობების“ ჰარმონიზაციას და ასევე, ჯანდაცვის, სოციალური უზრუნველყოფისა და განათლების სფეროში საერთო სივრცის ფორმირების საკითხს. დარჩენილი ღონისძიებების აღსრულების ვადად 2023 წლის მეორე ნახევარი დასახელდა.
22 მაისს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკას, ვაჭრობის მინისტრ ალექსეი გუსეევის ხელმძღვანებლობით, ბაშკირეთის რესპუბლიკის დელეგაცია ეწვია. გუსეევი შეხვდა დე ფაქტო ვიცე-პრემიერსა და ეკონომიკის მინისტრ კრისტინა ოზგანს. შეხვედრაზე საქოლნელბრუნვისა და ტრანზიტული პოტენციალის გაზრდის საკითხი განიხილეს. გარდა ამისა, ყურადღება გამახვილდა სავაჭრო კორიდორის შექმნაზე ღვინის, ციტრუსის, თხილისა და იმ პროდუქციის ექსპორტისთვის, რომელიც დე ფაქტო რესპუბლიკაში იწარმოება.
გუსეევთან ერთად, ოკუპირებულ აფხაზეთს ეწვივნენ ბაშკირეთის მსხვილი საწარმოების ხელმძღვანელები, რომლებიც დაინტერესებულნი არიან პირდაპირი სავაჭრო ურთიერთობით. ვიზიტისას დელეგაცია შეხვდა ოზგანს და კომპანიის - „აფხაზეთის ღვინო და წყლები“ საწარმოც მოინახულა.
„კავკასიის საინვესტიციო გამოფენა“
2-4 მაისს რუსეთის ქ. მინერალნიე-ვოდში „კავკასიის საინვესტიციო გამოფენა“ გაიმართა. აღსანიშნავია, რომ ამ ტიპის გამოფენა პირველად ჩატარდა, რომელსაც დე ფაქტო აფხაზეთის პრეზიდენტი, ასლან ბჟანია ეწვია. გამოფენას რუსეთის მაღალი თანამდებობის პირებიც ესწრებოდნენ.
ვიზიტის ფარგლებში, ბჟანია რუსეთის ფედერაციის ვიცე-პრემიერს, ალექსანდრ ნოვაკს შეხვდა, რომელიც საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორია. შეხვედრაზე განიხილეს აფხაზეთის ენერგეტიკული პრობლემები და სოხუმის აეროპორტის რეკონსტრუქციის საკითხი.
ასლან ბჟანიასა და ალექსანდრ ნოვაკის შეხვედრა
ბჟანიასა და რუსეთის პრემიერ-მინისტრ მიხაილ მიშუსტინის შეხვედრაზე გაზიფიცირებისა და ტურიზმის სფეროში დაგეგმილი პროექტები განიხილეს. მედიის განცხადებით, რუსეთის პრემიერ-მინისტრი აფხაზურ სტენდზე სოხუმის აეროპორტის აღდგენის პროექტით დაინტერესდა. ამასთანავე, მიშუსტინმა გაიხსენა აფხაზეთში წარსულში დასასვენებლად გატარებული დრო და აფხაზეთის ტურისტულ პოტენციალს გაუსვა ხაზი.
30 მაისს დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტი, ალან გაგლოევი სააქციო საზოგადოება - „რუსული საექსპორტო ცენტრის“ გენერალურ დირექტორს, ვერონიკა ნიკიშინას შეხვდა. შეხვედრის ფარგლებში ხელი მოაწერეს მემორანდუმს, რომელიც სავაჭრო და ეკონომიკურ საკითხებში თანამშრომლობას ითვალისწინებს. „რუსული საექსპორტო ცენტრი“ მხარს უჭერს რუსეთიდან დე ფაქტო რეგიონში პროდუქტების ექსპორტს. 2022 წლის განმავლობაში, ცენტრმა 20.6 მლნ აშშ დოლარის ოდენობის პროდუქტის ექსპორტს შეუწყო ხელი, რაც 2021 წელთან შედარებით, 40%-იანი ზრდაა.
ალან გაგლოევის შეხვედრა ვერონიკა ნიკიშინასთან
ქ. მინერალნიე-ვოდში გამართულ „კავკასიის საინვესტიციო გამოფენას“ დაესწრო დე ფაქტო პრეზიდენტი, ალან გაგლოევიც.
აღსანიშნავია, რომ ცხინვალის რეგიონი საკმაოდ მასშტაბურად იყო წარმოდგენილი გამოფენაზე და მისი სტენდი რუსეთის პრემიერ-მინისტრმა მიხაილ მიშუსტინმაც დაათვალიერა. ოკუპირებულმა რეგიონმა გამოფენაზე წარმოადგინა რძის პროდუქტები, ღვინო (კომპანია „ირონსანისა“ და  დავიდ ლოხოვის კერძო ღვინის ქარხნის პროდუქცია), ლუდი („მაღალმთიანი კელის ლუდსახარში“), მინერალური წყლები („ბაგიათის ჩამოსასხმელი საწარმო“), სოუსები („ASSA TUAG“ და „ინდ. მეწარმე ძიგოით მ. პ.“), თაფლი („ინდ. მეწარმე აკოპოვა ნ. გ.“), ჩაი („ინდ. მეწარმე აბაევა ა. ს.“).
საკვები პროდუქტების გარდა, წარმოდგენილი იყო კომპანია „Ир Базальт“, რომელიც მალე დაიწყებს პროდუქციის გამოშვებას. დე ფაქტო ვიცე-პრემიერის განცხადებით, გამოფენაზე ასევე წარმოადგინეს სამშენებლო მასალებისთვის საჭირო სამთო მოპოვების პროდუქტები და მინერალები: დიაბაზი, ანდეზიტი, ალევროლიტი, ხალკოპირიტი, სერპენტინიტი, ტუფის სხვადასხვა სახეობა და სხვა.  ამასთან ერთად, სარეკლამო ბროშურებზე საუბარი იყო ცხინვალის რეგიონის ტურისტულ პერსპექტივებზე და ამ სფეროში საინვესტიციო პოტენციალზე.
გაგლოევის განცხადებით, ცხინვალის რეგიონი გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო სასარგებლო წიაღისეულის პროექტით, რომელიც შემუშავების პროცესშია და ეს საინტერესო აღმოჩნდა ინვესტორებისთვის. დე ფაქტო პრეზიდენტის მიხაილ მიშუსტინთან შეხვედრისას კი მთავარი  განსახილველი თემა ტყვიის ექსპორტი იყო.

Formation of a Single Social and Economic Space
On May 17, the 3rd joint meeting of a working group was held in Moscow. The working group discussed the issues related to the implementation of a program for the formation of a single social and economic space between the Russian Federation and the de facto republic of Abkhazia.
The Abkhaz “delegation” comprised of ministers of the de facto agencies. The Russian delegation was headed by Dmitry Volvach, the Deputy Minister of Economic Development of Russia, who oversees the occupied regions of Georgia in the ministry.
During the meeting, the parties noted that out of 45 events planned within the program, 18 have already been completed, 17 are at the stage of implementation, and ten undergow agreement procedures. The meeting also paid attention to the harmonization of customs “legislation,” as well as to the formation of a common space in the field of healthcare, social security and education. The second half of 2023 was set as the deadline for the implementation of the remaining events.
Visit of a Delegation of the Republic of Bashkirostan
On May 22, a delegation of the Republic of Bashkortostan, headed by the Minister of Trade, Alexei Guseev, visited the de facto Republic of Abkhazia. Guseev met with the de facto Deputy Prime Minister and the Minister of Economy, Kristina Ozgan. The parties discussed the issue of increasing turnover and transit potential. Attention was also focused on the creation of a trade corridor for the export of wine, citrus, nuts and other products from the de facto republic.
Along with Guseev, heads of large enterprises of Bakhshirostan interested in direct trade relations also visited the occupied Abkhazia. During the visit the delegation met with Ozgan and visited the enterprise of the Abkhaz Wines and Beverages company.
“Caucasus Investment Exhibition”
On May 2-4, the Caucasus Investment Exhibition was held in the city of Mineralnye Vody, Russia. It should be noted that this type of exhibition was held for the first time and it was visited by the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania. Russian high officials also attended the exhibition.
During the visit, Bzhania met with the Deputy Prime Minister of the Russian Federation, Alexander Novak, who supervises the occupied regions of Georgia. Abkhazia's energy problems and the reconstruction of Sokhumi Airport were discussed at the meeting.
Meeting Between Aslan Bzhania and Alexander Novak
A meeting between Bzhania and the Russian Prime Minister, Mikhail Mishustin, discussed planned projects in the field of gasification and tourism. According to media reports, while observing the Abkhaz stand, the Prime Minister of Russia expressed his interest in the reconstruction project of Sokhumi Airport. Mishustin also shared his memories of his vacation in Abkhazia a long time ago and emphasized the tourism potential of Abkhazia.
Memorandum with the Russian Export Center JSC
On May 30, the President of the de facto republic, Alan Gagloyev, met with Veronika Nikishina, the General Director of the Russian Export Center JSC. During the meeting, the parties signed a memorandum which envisages cooperation in trade and economic fields. The Russian Export Center JSC supports the export of products from Russia to the de facto region. During 2022, the center contributed to the export in the amount of USD 20.6 million which is a 40% increase compared to 2021.
Meeting Between Alan Gagloyev and Veronika Nikishina
Caucasus Investment Exhibition
The de facto President, Alan Gagloyev, also attended the Caucasus Investment Exhibition held in Mineralnye Vody.
It should be noted that the Tskhinvali region was represented quite largely at the exhibition and the Prime Minister of Russia, Mikhail Mishustin, visited the region’s stand as well. At the exhibition, the occupied region presented dairy products, wine (products of Ironsan Winery and David Lokhov's private winery), beer (Highland Keli Brewery LLC), mineral waters (Bagyati Bottling Plant), sauces (ASSA TUAG and Entrepreneur Dzhigoit M. P.), honey (Entrepreneur Akopova N. G.), tea (Entrepreneur Abaeva A. S.).
In addition to food products, the Ir Basalt company, which will soon begin production, was also presented. According to the de facto Deputy Prime Minister, the exhibition also featured mining products and minerals needed for construction materials: diabase, andesite, siltstone, chalcopyrite, serpentinite, various types of tuff, etc. Along with this, brochures talked about the tourism prospects of the Tskhinvali region and the investment potential in this area.
According to Gagloyev, at the exhibition, the Tskhinvali region presented a mineral project which is in the process of development. The project turned out to be interesting for investors. A meeting between the de facto President and Mikhail Mishustin mainly discussed the export of lead.