გამოცემა: N57 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-30 სექტემბერი, 2023 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
30 სექტემბერს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკაში საზეიმოდ აღნიშნავენ „აფხაზეთის რესპუბლიკის გამარჯვებისა და დამოუკიდებლობის დღეს“, როდესაც სოხუმის დაცემიდან სამი დღის შემდეგ, 30 სექტემბრისთვის, ქართულმა შენაერთებმა აფხაზეთის ტერიტორია დატოვეს, სეპარატისტებმა კი მდინარე ენგურზე აფხაზეთის „სახელმწიფო“ დროშა აღმართეს. ოკუპირებულ აფხაზეთში „გამარჯვების“ 30-ე წლისთავი წელსაც საზეიმოდ აღნიშნეს, მათ შორის ჩატარდა სამხედრო აღლუმი. საზეიმო ღონისძიებებში მონაწილეობის მისაღებად დე ფაქტო რესპუბლიკას რუსეთიდან არაერთი სტუმარი  ეწვია.
აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი, ასლან ბჟანია ოკუპირებულ აფხაზეთში ჩასულ დელეგაციებს პირადად შეხვდა, მათ შორის: ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანიას, ბაშკირეთის, ლენინგრადის ოლქის, ყაბარდო-ბალყარეთის, ყარაჩაი-ჩერქეზეთის, ადიღეის, ჩეჩნეთის, დნესტრისპირეთის სეპარატისტული რესპუბლიკისა და ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის დელეგაციებს.
30 სექტემბერს საზეიმო ღონისძიებებში მონაწილეობა მიიღო რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის მცირე სარაკეტო ხომალდმა - „ციკლონი“, რომელიც წინა დღით სოხუმის პორტში შევიდა.
„გამარჯვების დღე“ ბჟანიას წერილობით მიულოცა რუსეთის პრეზიდენტმა, ვლადიმერ პუტინმა და უშიშროების საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილემ, დიმიტრი მედვედევმა.
მცირე სარაკეტო ხოლამდი „ციკლონი“ სოხუმის პორტში
აფხაზეთის დე ფაქტო პარლამენტის სპიკერის შეხვედრა რუსეთის დუმის დეპუტატთან
13 სექტემბერს აფხაზეთის დე ფაქტო პარლამენტში გაიმართა ე.წ. პარლამენტის სპიკერის, ლაშა აშუბას შეხვედრა რუსეთის დუმის დეპუტატთან, ანასტასია უდალცოვასთან, რომელიც ასევე ნაციონალიზმის საკითხების კომიტეტის წევრია. შეხვედრას ესწრებოდნენ დე ფაქტო პარლამენტის სხვა დეპუტატებიც.  შეხვედრაზე „საპარლამენტთაშორისო“ თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს.
ვიზიტები რუსეთის „დაძმობილებულ“ ქალაქებში
16 სექტემბერს ქ. სოხუმის ე.წ. მერის მოადგილეები, ავთანდილ სურმანიძე და ლეონ კვარჩია დონის როსტოვს ეწვივნენ. მათ ქალაქის დღესთან დაკავშირებულ ღონისძიებებში მიიღეს მონაწილეობა. სოხუმი და როსტოვი დაძმობილებული ქალაქები არიან.
გარდა ამისა, სოხუმის დე ფაქტო ადმინისტრაციის სხვა წევრები ეწვივნენ ქ. ბრიანსკს ქალაქის დღისა და „გერმანელ-ფაშისტური დამპყრობლებისაგან“ ბრიანსკის გათავისუფლების მე-80 წლისთავის აღსანიშნავად. 2022 წლის 13 ივლისიდან სოხუმი და ბრიანსკი „დაძმობილებული“ ქალაქები არიან.
დიმიტრი ვოლვაჩის ვიზიტი ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში
15 სექტემბერს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკას რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე, დიმიტრი ვოლვაჩი და სამინისტროს სპეციალური პროგრამებისა და პროექტების დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე, ანტონ მელნიკი ეწვივნენ. ვოლვაჩი სამინისტროში ოკუპირებული რეგიონების კურატორია.
ხანგრძლივი ვიზიტის ფარგლებში ვოლვაჩმა შეხვედრები გამართა დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებთან და დაათვალიერა რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდაჭერის მიზნით შემუშავებული საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში მიმდინარე სამშენებლო-სარემონტო სამუშაოები.
ვოლვაჩმა დე ფაქტო პრეზიდენტ ალან გაგლოევთანაც გამართა შეხვედრა. შეხვედრაზე ვოლვაჩმა ეკონომიკური განვითარებისთვის კერძო ინვესტორების მოძიების მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
დიმიტრი ვოლვაჩისა და ალან გაგლოევის შეხვედრა
რუსეთ-ცხინვალის რეგიონის დემარკაციის კომისიის შეხვედრა
26-29 სექტემბერს მოსკოვში რუსეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკის დემარკაციის კომისიის მეცხრე შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე დე ფაქტო რესპუბლიკასა და რუსეთს შორის „საზღვრის“ დელიმიტაციისა და დემარკაციის საკითხი განიხილეს.

“Victory Day” in the De Facto Republic of Abkhazia
On September 30, the de facto Republic of Abkhazia solemnly marks the day of Victory and Independence of the Republic of Abkhazia. On this date, three days after the fall of Sokhumi, Georgian units left the territory of Abkhazia, and separatists raised the “state” flag of Abkhazia on the bank of the Enguri river. This year, Abkhazia celebrated the 30th anniversary of “victory” and held a military parade. Guests arrived from Russia to participate in the ceremonial events in the de facto republic.
The de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, personally met delegations from the Republic of North Ossetia - Alania, Bashkortostan, the Leningrad region, Kabardino-Balkaria, Karachay-Cherkessia, Adygea, Chechnya, the breakaway Republic of Transnistria and the occupied Tskhinvali region.
On September 30, the small missile ship of the Russian Black Sea Fleet – Cyclone, which entered the port of Sokhumi the day before, participated in the ceremonial events.
The President of Russia, Vladimir Putin, and the Deputy Chairman of the Security Council, Dmitry Medvedev, congratulated Bzhania on “Victory Day.”
Small Missile Ship Cyclone in the Port of Sokhumi
Speaker of the De Facto Parliament of Abkhazia Meets with the Deputy of the Russian Duma
On September 13, the speaker of the so-called parliament, Lasha Ashuba, met with the Deputy of the Russian Duma, Anastasia Udaltsova, who is also a member of the State Duma Committee on Nationalities Affairs, in the de facto parliament of Abkhazia. Other deputies of the de facto parliament also attended the meeting which discussed the issues of “inter-parliamentary” cooperation.
Visits to Russian “Sister” Cities
On September 16, the de facto Deputy Mayors of Sokhumi, Avtandil Surmanidze and Leon Kvarchia, visited Rostov-on-Don and took part in events related to the City Day. Sokhumi and Rostov are sister cities.
In addition, other members of the de facto Administration of Sokhumi visited the city of Bryansk to mark the City Day and the 80th anniversary of the liberation of Bryansk from the “German-fascist invaders.” Sokhumi and Bryansk have been sister cities since July 13, 2022.
Dmitry Volvach's Visit to the Occupied Tskhinvali Region
On September 15, the Deputy Minister of Economic Development of Russia, Dmitry Volvach, and the Deputy Director of the Department for Special Programs and Projects of the Ministry, Anton Melnik, visited the de facto Republic of Abkhazia. In the ministry, Volvach supervises the direction of the occupied regions.
During the long visit, Volvach held meetings with representatives of the de facto government and inspected construction and repair works which are ongoing under the investment program developed by Russia to promote the socio-economic development of the occupied regions of Georgia.
Volvach also met with the de facto President, Alan Gagloyev. At the meeting, Volvach focused on the importance of finding private investors for economic development.
Dmitry Volvach's Visit to the Occupied Region
Meeting of the Russian-Tskhinvali Region Demarcation Commission
On September 26-29, the ninth meeting of the joint demarcation commission of Russia and the de facto republic of the Tskhinvali region was held in Moscow. The meeting discussed the issue of delimitation and demarcation of the “border” between the de facto republic and Russia.