გამოცემა: N11 / მიმოხილვის პერიოდი: ივლისი-სექტემბერი, 2023 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
- 19 ივლისს სოხუმში საბჭოთა მწერლის, ვლადიმერ მაიაკოვსკის 130-ე იუბილესადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა. ღონისძიება კულტურულ ცენტრში - „მოსკოვის სახლი“ ჩატარდა, ორგანიზატორი კი აფხაზეთში დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს (შემდგომში - „რუსული სახლი“) წარმომადგენლობა იყო. ლიტერატურულ საღამოზე აფხაზეთში მაიაკოვსკის ვიზიტები გაიხსენეს.
- „ალექსანდრე სოლჟენიცის სახელობის რუსული საზღვარგარეთის სახლმა“ „პაპასკირის სახელობის ნაციონალურ ბიბლიოთეკას“ დიდი ოდენობით მხატვრული წიგნები გადასცა. აღნიშნული ორგანიზაცია აქტიურად მუშაობს და ეხმარება საზღვარგარეთ მცხოვრებ რუს თანამემამულეებს.
- რუსეთის განათლების სამინისტროს მხარდაჭერით, ოკუპირებულ აფხაზეთში მე-8 და მე-9 კლასელებისათვის სახელმძღვანელოების მესამე ნაკადი გაიგზავნა. ჯამში, აფხაზეთში 32 479 სახელმძღვანელო გაიგზავნა.
„გამარჯობა, რუსეთო!“
- ოკუპირებული აფხაზეთის ექვსი სკოლის მოსწავლე პროგრამის - „გამარჯობა, რუსეთო!“ ფარგლებში მოსკოვსა და სამარის ოლქში გაემზავრა. მოსწავლეებმა რუსეთის სახელმწიფო დროშის დღისადმი მიძღვნილ „ფლეშმობშიც“ მიიღეს მონაწილეობა. სასწავლო პროგრამა - „გამარჯობა, რუსეთო!“, რომლის ფარგლებშიც 14-19 წლის ახალგაზრდები რუსეთის ღირსშესანიშნაობებს ეცნობიან, 2014 წლიდან „რუსული სახლის“ დაფინანსებით ხორციელდება.
პროგრამის მონაწილე აფხაზი მოსწავლეები
რუსეთის დღესასწაულების აღნიშვნა
- სოხუმში, „მოსკოვის სახლში“ რუსეთის სახელმწიფო დროშის დღე აღნიშნეს. ღონისძიება მოსკოვის მთავრობის მიერ იყო ორგანიზებული. ღონისძიებაზე აფხაზეთში რუსეთის „საელჩოს“ მეორე მდივანმა, დენის ლავრიკოვმა რუსეთის დროშის შექმნის ისტორიის შესახებ ლექცია წაიკითხა.
რუსეთის სახელმწიფო დროშის დღის აღნიშვნა
- „მოსკოვის დღესთან“ დაკავშირებით სოხუმში ცურვაში შეჯიბრი გაიმართა.
ჯანდაცვა
- ივლისში სოხუმში მდებარე „მოსკოვის სახლმა“ ოკუპირებული გალისა და სოხუმის საქალაქო პოლიკლინიკებს სამედიცინო ინვენტარი საჩუქრად გადასცა. აღნიშნული დახმარება მოსკოვის მთავრობის მიერ დაფინანსებული „უცხოეთში მცხოვრებ თანამემამულეთა მხარდაჭერის პროგრამის“ ფარგლებში განხორციელდა. 2022 წლის ივნისში „მოსკოვის სახლმა“ სამედიცინო დახმარება ოჩამჩირის ცენტრალურ რაიონულ საავადმყოფოსაც გადასცა.
„რუსული სახლის“ ახალი ხელმძღვანელი
- ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში „რუსული სახლის“ წარმომადგენლობის ხელმძღვანელმა, სერგეი სკვორცოვმა რეგიონში თავისი 5 წლიანი მოღვაწეობა დაასრულა. რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტმა, ალან გაგლოევმა მადლობა გადაუხადა სკვორცოვს გაწეული სამუშაოსთვის და რუსეთსა და რეგიონს შორის მეგობრული ურთიერთობის გამყარებისთვის იგი „მეგობრობის ორდენით“ დააჯილდოვა. 22 აგვისტოს ცხინვალის რეგიონში რუსეთის „ელჩმა“, მარატ კულახმეტოვმა გაგლოევს „რუსული სახლის“ ახალი თავმჯდომარე, სერგეი კომისაროვი წარუდგინა.
სერგეი კომისაროვის წარდგენა
- რუსეთის შს სამინისტროს აკადემიებში ცხინვალის რეგიონიდან წელს 10-მა აბიტურიენტმა ჩააბარა. ისინი განაწილდებიან ვოლგოგრადის, ნიჟნი-ნოვგოროდის შსს-ს აკადემიებსა და შსს-ს ორლოვსკის იურიდიულ ინსტიტუტში. მათი სწავლება სრულად არის დაფინანსებული რუსეთის მთავრობის მიერ, ხოლო სწავლების დასრულების შემდგომ, კონტრაქტის მიხედვით, ისინი ცხინვალის რეგიონში სამუშაოდ დაბრუნდებიან. აღნიშნული შესაძლებლობა აბიტურიენტებს 2009 წლიდან აქვთ, მას შემდეგ, რაც რუსეთის შსს-სა და რეგიონის დე ფაქტო უწყებას შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა.
- ცხინვალის რეგიონში დაბრუნდნენ პირები, რომლებმაც რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო სასწავლებლებში სწავლა დაასრულეს. კურსდამთავრებულებს შეხვდა დე ფაქტო თავდაცვის მინისტრი, მარატ პავლოვი. კურსდამთავრებულებს „ლეიტენანტის“ წოდება მიენიჭათ. რუსეთში სწავლა ოკუპირებული რეგიონიდან წელს 21-მა პირმა დაასრულა, მათ შორის ორმა ფრიადზე.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო სასწავლებლების კურსდამთავრებულები
- „რუსულმა სახლმა“ შეაჯამა 2023-24 სასწავლო წელი და განაცხადა, რომ კვოტების შესაბამისად, ოკუპირებული რეგიონიდან რუსეთის უმაღლეს სასწავლებლებში 23-მა აბიტურიენტმა ჩააბარა. მათი მესამედი სწავლას მედიცინის ფაკულტეტზე განაგრძობს.
- დე ფაქტო რესპუბლიკისა და რუსეთის ბავშვთა ომბუდსმენს შორის დადებული მემორანდუმის ფარგლებში, ოკუპირებულ რეგიონს „რუსეთის სამკურნალო პედაგოგიკის ცენტრის“ ფსიქოლოგები და ლოგოპედები ეწვივნენ. მათ ადგილობრივ მასწავლებლებს ტრენინგები ჩაუტარეს.
- ცხინვალის რეგიონიდან ჟურნალისტებმა მონაწილეობა მიიღეს საგანმანათლებლო პროექტში - „SputnikPro“, რომელიც „Russia Today“-ის პლატფორმაზე გაიმართა.
ახალგაზრდული ბანაკები
- რუსეთის მთავრობის დაფინანსებით, 15 სკოლის მოსწავლე გაემგზავრა საზაფხულო ბანაკში არტეკში პროექტის - „არტეკის ადამიანები“ ფარგლებში. საზაფხულო ბანაკში მონაწილეობა მიიღო 50-მდე სხვადასხვა ქვეყნის სკოლის მოსწავლემ, რომლებიც „რუსული სახლის“ მიერ ორგანიზებული სხვადასხვა კონკურსის გამარჯვებულები არიან. არტეკი რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ყირიმში მდებარეობს.
საზაფხულო ბანაკის - „არტეკის ადამიანები“ მონაწილეები
- სექტემბერში 10 ბავშვი ოკუპირებული რეგიონიდან სამი კვირის განმავლობაში მოსკოვის ოლქში, გამაჯანსაღებელ ბანაკში - „ზეგ“ იმყოფებოდა. აღნიშნული ბანაკი დაფინანსებულია რუსეთის მთავრობის მიერ. რეგიონიდან ბავშვების წაყვანა დე ფაქტო რესპუბლიკისა და რუსეთის ბავშვთა ომბუდსმენებს შორის დადებული თანამშრომლობის მემორანდუმის ფარგლებში მოხერხდა. ბანაკში ასევე იმყოფებოდნენ ბავშვები რუსეთის მიერ ოკუპირებული უკრაინის რეგიონებიდან.
- 26 აგვისტოს ოკუპირებულ რეგიონს ეწვია რუსეთის ბავშვთა ომბუდსმენი, მარია ლვოვა-ბელოვა, რომლის დაკავებაზეც ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს ორდერი აქვს გაცემული. ვიზიტის ფარგლებში ბელოვა გაგლოევს შეხვდა და განაცხადა, რომ რუსეთი დაეხმარება რეგიონს ბავშვებისთვის სამედიცინო სერვისის მიწოდებაში და უმკურნალებს მათ რუსეთის კლინიკებში.
აღიარების მე-15 წლისთავი
- რუსეთის მიერ ცხინვალის რეგიონის დამოუკიდებლობის აღიარების მე-15 წლისთავთან დაკავშირებით გამოვიდა ახალი ფილმი - „დამოუკიდებელი“. ფილმში მოთხრობილია დე ფაქტო რესპუბლიკის აღიარების პროცესისა და რუსი მშვიდობისმყოფელების შესახებ, „რომლებმაც დაიცვეს სამხრეთ ოსეთი“. ფილმის რეჟისორი ტიმურ კუსოვია, ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანიას ჟურნალისტთა კავშირის თამვჯდომარე. ფილმი რუსულმა პროპაგანდისტულმა ტელევიზიამ - „Россия 1“ აჩვენა.
- რეგიონში ჩატარდა ჟურნალის - „რუსული სიტყვა სამხრეთ ოსეთში“ სპეცგამოცემის პრეზენტაცია, რომელიც ეძღვნებოდა რუსეთის მიერ ოკუპირებული რეგიონის აღიარების მე-15 წლისთავს.
ჟურნალის „რუსული სიტყვა სამხრეთ ოსეთში“ ახალი გამოცემა
ედამენკოს ძეგლის გახსნა
- რეგიონში რუსეთის გმირს, „უაცამონგას“ ორდენის კავალერს, ვლადიმერ ედამენკოს ძეგლი დაუდგეს. ცერემონიას ალან გაგლოევი და რუსეთის ე.წ. ელჩი, მარატ კულახმეტოვი ესწრებოდნენ. ოსური მედიის ინფორმაციით, „რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის აგვისტოს ომში, ედამენკო იყო ქვედანაყოფის უფროსი, რომელიც რუსეთის 58-ე არმიის სატანკო კოლონას ჰაერიდან აზღვევდა. 9 აგვისტოს ჯავის რაიონში რუსი პილოტები საქართველოს თავდაცვის ძალების ორ „მიგ-29“-ს დაუპირისპირდნენ. ქართველი პილოტებისგან თავის დასაღწევად, რუსმა პილოტებმა მანევრირება დაიწყეს, რა დროსაც საქართველოს თავდაცვის ძალების შეიარაღებაში არსებულმა საზენიტო-სარაკეტო კომპლექსმა - „Бук“ გაანადგურა ედამენკოს „სუ-25““.

- On July 19, an event dedicated to the 130th anniversary of the Soviet poet Vladimir Mayakovsky was held in Sokhumi. The event was organized by the representation office of the Federal Agency for CIS, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs (hereinafter – “Russian House”) in Abkhazia and took place in the Moscow House cultural center. Mayakovsky's visits to Abkhazia were remembered at the literary evening.
- The Alexander Solzhenitsyn House of Russia Abroad donated a large amount of fiction books to the Papaskiri National Library. This organization actively works and helps Russian compatriots living abroad.
- With the support of the Russian Ministry of Education, the third batch of textbooks was sent to the 8th and 9th graders in the occupied Abkhazia. Abkhazia received a total of 32,479 textbooks.
"Hello, Russia!"
- Within the framework of the “Hello, Russia!” program, students from six schools of the occupied Abkhazia traveled to Moscow and the Samara region. The schoolchildren also took part in a flashmob dedicated to the Day of the State Flag of Russia. The “Hello, Russia!” educational program has been financed by Russian House. The program provides for introducing young people aged 14-19 to the sights of Russia.
Abkhaz Schoolchildren Participating in the Program
Celebrating Russian Holidays
- The Day of the State Flag of Russia was celebrated in the Moscow House in Sokhumi. The event was organized by the Moscow government. At the event, the Second Secretary of the Russian “Embassy” in Abkhazia, Denis Lavrikov, delivered a lecture on the history of the creation of the Russian flag.
Celebrating the Day of the State Flag of Russia
- A swimming competition dedicated to Moscow City Day was held in Sokhumi.
Healthcare
- In July, the Moscow House office in Sokhumi donated medical supplies to the city polyclinics of the occupied Gali and Sokhumi. This assistance was provided within the framework of the “Support Program for Compatriots Living Abroad” which is funded by the Moscow government. In June 2022, Moscow House also provided medical assistance to the Ochamchire Central District Hospital.
New Head of Russian House
- Sergey Skvortsov, the Head of the Russian House office in the occupied Tskhinvali region, completed his 5-year tenure in the region. The de facto President of the region, Alan Gagloyev, thanked Skvortsov for his work and awarded him the “Order of Friendship” for strengthening friendly relations between Russia and the region. On August 22, the Russian “Ambassador” in the Tskhinvali region, Marat Kulakhmetov, presented to Gagloyev a new Head of the Russian House, Sergey Komissarov.
Presenting Sergey Komissarov
- This year, a total of ten entrants from the Tskhinvali region were admitted to academies of the Ministry of Internal Affairs of Russia. They will be sent to the Volgograd Academy of the Ministry of Internal Affairs of Russia, the Nizhny Novgorod Academy of the Ministry of Internal Affairs of Russia and the Oryol Law Institute of the Ministry of Internal Affairs. Their study is fully funded by the Russian government, and after the graduation, according to the contract, they will return to work in the Tskhinvali region. Entrants have had this opportunity since 2009, after a memorandum of cooperation was signed between the Ministry of Internal Affairs of Russia and the de facto agency of the region.
- Graduates from military schools of the Ministry of Defense of Russia returned to the Tskhinvali region. They were met by the de facto Minister of Defense, Marat Pavlov. The graduates were awarded the rank of “lieutenant.” This year, 21 students from South Ossetia graduated from higher educational institutions of the Ministry of Internal Affairs of Russia, two of them with excellency.
Graduates of Military Schools of the Ministry of Defense of Russia
- Russian House summarized the 2023-24 academic year and stated that in accordance with the quotas, 23 entrants from the occupied region were admitted to Russian higher education institutions. A third of them specialize in medicine.
- Within the framework of a memorandum concluded between the de facto republic and the Russian Ombudsperson for Children’s Rights, psychologists and speech therapists from the Russian Center for Curative Pedagogy visited the occupied region. They provided training to local teachers.
- Journalists from the Tskhinvali region took part in the SputnikPro educational project which was hosted by the Russia Today platform.
Youth Camps
- Within the framework of the Russian-funded project - People of Artek, a total of 15 schoolchildren went to a summer camp in Artek. The Artek summer camp brought together about 50 schoolchildren from different countries, who are winners of various competitions organized by Russian House. Artek is located in the Russian-occupied Crimea.
Participants of the “People of Artek“ Summer Camp
- In September, ten children from the occupied region spent three weeks in the Zeg rehabilitation camp, in Moscow region. This camp is financed by the Russian government. Children’s trip took place within the framework of the cooperation memorandum concluded between the Ombudsperson for Children’s Rights of the de facto republic and Russia. Children from the Russian-occupied regions of Ukraine were also in the camp.
- On August 26, the Russian Ombudsperson for Children’s Rights, Maria Lvova-Belova, whose arrest warrant was issued by the International Criminal Court in The Hague, visited the occupied region. During the visit, Belova met with Gagloyev and said that Russia will help the region in providing medical services to children in Russian clinics.
15th Anniversary of the Recognition
- A new film “Independent” was released on the 15th anniversary of the recognition of the independence of the Tskhinvali region by Russia. The film tells about the process of recognition of the de facto republic and the Russian peacekeepers “who protected South Ossetia.” The film director, Timur Kusovia is the Chairman of the Union of Journalists of the Republic of North Ossetia - Alanya. The film was screened at the Russian propaganda TV - Россия 1.
- A special edition of Russian Word in South Ossetia magazine, dedicated to the 15th anniversary of the recognition of the region occupied by Russia, was presented in Tskhinvali.
New Edition of Russian Word in South Ossetia Magazine
Opening of the Edamenko Monument
- In the region, a monument was unveiled to the hero of Russia, holder of the Order of Uatsamonga, Vladimir Edamenko. Alan Gagloyev and the so-called Russian Ambassador Marat Kulakhmetov were present at the ceremony. According to Ossetian media, “In the August 2008 Russian-Georgian war, Edamenko was the commander of a unit which provided air cover for a tank convoy of the 58th Russian Army. On August 9, in the Java region, Russian pilots confronted two MiG-29s of the Georgian Defense Forces. Russian pilots began to maneuver to escape from Georgian pilots, at which time the Buk anti-aircraft missile complex of the Georgian Defense Forces destroyed Edamenko's Su-25.”