გამოცემა: N15 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 დეკემბერი, 2023
5-6 დეკემბერს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების რიგით 59-ე რაუნდი გაიმართა. წელს ეს უკვე რიგით მესამე და ბოლო შეხვედრა იყო. შეხვედრაზე ტრადიციულ განსახილველ თემებთან ერთად აფხაზურმა მხარემ ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში გალში შეხვედრების აღდგენის საკითხიც დასვა. გალში შეხვედრები 2018 წლიდან, გიგა ოთხოზორიას მკვლელობის შემდეგ,  არ ტარდება. აფხაზური მხარე, რომელსაც მხარს რუსეთიც უჭერს, ბოლო პერიოდში აქტიურად ითხოვს გალის შეხვედრების აღდგენას. ამ საკითხზე ოფიციალური თბილისის პოზიცია ცნობილი არ არის.
აფხაზური დელეგაცია ჟენევაში
13 დეკემბერს სოფ. ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის 116-ე შეხვედრა გაიმართა. წელს ეს უკვე რიგით მეშვიდე და ბოლო შეხვედრა იყო. მთავარი საკითხი სოფ. კირბალში თამაზ გინტურის მკვლელობის საკითხი იყო. ოსური მხარე ცდილობს საკითხი „სამართლებრივ“ კონტექსტში განიხილოს, რასაც რუსეთიც იზიარებს. ოსურმა მხარემ „მესაზღვრეების“ მიერ გინტურის მკვლელობა მათ მიერ „ინსტრუქციების“ დაცვით გაამართლა და მსგავსი „ინციდენტების“ პრევენციისთვის ე.წ. საზღვრის დელიმიტაცია-დემარკაციის პროცესის საჭიროებაზე ისაუბრა.
მხარდაჭერა პუტინს
2024 წელს რუსეთის საპრეზიდენტო არჩევნებში მონაწილეობას ვლადიმერ პუტინიც მიიღებს, რომლის კანდიდატურა ფორმალურად 16 დეკემბერს წარადგინეს. მის კანდიდატურას მხარი უკვე დაუჭირეს ოკუპირებული რეგიონების დე ფაქტო ლიდერებმა, ასლან ბჟანიამ და ალან გაგლოევმა.
რუსეთი ოკუპირებული რეგიონების „ბიუჯეტის“ დაფინანსებას აგრძელებს
ოკუპირებული რეგიონების 2024 წლის „ბიუჯეტში“ რუსეთის დაფინანსება კვლავ კრიტიკულად მნიშვნელოვანი იქნება. ამ მხრივ ცხინვალის რეგიონში ვითარება უცვლელია. აფხაზეთისგან განსხვავებით, რომლის „ბიუჯეტის“ ნაწილი საკუთარი შემოსავლებით ივსება, ცხინვალის რეგიონი დაფინანსების კუთხით, სრულად რუსეთზე დამოკიდებული რჩება. დეკემბერში დაამტკიცეს ცხინვალის რეგიონის 2024 წლის „ბიუჯეტი“, რომელიც 8 მლრდ 836 რუბლი იქნება, მათ შორის 7 მლრდ 35 მლნ რუსეთის ფინანსური დახმარება იქნება, საიდანაც 5 მლრდ 942 ათასი სოციალურ-ეკონომიკური განვითარებისთვის, 1 მლრდ 93 მლნ კი, საბიუჯეტო ინვესტიციის სახით გამოიყოფა.
2024 წლის „ბიუჯეტი“ მიიღეს აფხაზეთშიც. „რესპუბლიკური ბიუჯეტის“ ძირითადი პარამეტრებით 2024 წელს „ბიუჯეტში“ შემოსავლები 12 მლრდ 100 მლნ რუბლამდე იქნება. მათ შორის რუსეთის ფინანსური დახმარება იქნება: სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მიმართულებით - 3 მლრდ 900 მლნ რუბლი, 2023-2025 წლების აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკური დახმარების მხარდამჭერი საინვესტიციო პროგრამის განხორციელების ფარგლებში საბიუჯეტო ინვესტიციების მიზნით - 1 მლრდ 93 მლნ რუბლი, 2022-2025 წლებში აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების პროგრამის განხორციელებისთვის - 162 მლნ რუბლი.
„ბიჭვინთის სახელმწიფო აგარაკი“ რუსეთს გადაეცა
27 დეკემბერს ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო პარლამენტი რიგგარეშე სესიაზე დილით, მოულოდნელად, შეიკრიბა და „ბიჭვინთის სახელმწიფო აგარაკისა“ და მიმდებარე ტერიტორიის რუსეთისთვის გადაცემას დაუჭირა მხარი. სესია 28 დეკემბერს იყო დაგეგმილი, თუმცა დე ფაქტო ხელისუფლებამ ოპოზიციური განწყობების გასანეიტრალებლად ვადაზე ადრე დანიშნა სესია. მიუხედავად იმისა, რომ შეთანხმების მოწინააღმდეგეები ღამის პერიოდში უკვე „პარლამენტის“ შენობასთან შეიკრიბნენ, დე ფაქტო ხელისუფლებამ თადარიგი დაიჭირა და ძალოვანების მობილიზება გამოაცხადა.
„ბიჭვინთის სახელმწიფო აგარაკის“ რუსეთისთვის გადაცემის მოწინააღმდეგეები ე.წ. პარლამენტის შენობასთან
„პარლამენტის“ გადაწყვეტილება 27 დეკემბერს, უკვე დღისით, დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამაც დაადასტურა. მან ხელი მოაწერა კანონს „აფხაზეთის რესპუბლიკის მთავრობასა და რუსეთის ფედერაციის მთავრობას შორის აფხაზეთის რესპუბლიკის ტერიტორიაზე ობიექტის რუსეთის ფედერაციისთვის საკუთრებაში გადაცემისა და მისი გამოყენების წესის შესახებ შეთანხმების (შეთანხმებას ხელი მოეწერა 2022 წლის 19 იანვარს მოსკოვში) რატიფიკაციის შესახებ.“
ერთგვარი კომპრომისი იყო ბჟანიას მხრიდან დამატებითი საკანონმდებლო ცვლილებების მიღება, რომლის მიხედვითაც იკრძალება მესამე პირებისთვის ობიექტების, მიწის ნაკვეთებისა და ზღვის აკვატორიის ნაწილის გადაცემა. წინააღმდეგ შემთხვევაში მოხდება შეთანხმების რატიფიკაციის დენონსაცია და ობიექტი აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებას დაუბრუნდება.
შეთანხმების ძალით რუსეთის საკუთრებაში გადადის მხოლოდ შენობები, რომლის შენახვასა და რემონტს განახორციელებს რუსეთის ფედერალური დაცვის სამსახური, ტერიტორია კი რუსეთს 49 წლიანი არენდით გადაეცემა.
აგარაკის გადაცემასთან დაკავშირებით გამოთქმული პროტესტი მწვავედ შეაფასეს რუსეთში. რუსეთის დუმის დეპუტატმა, კონსტანტინ ზატულინმა განაცხადა, რომ „ეს არის სამარცხვინო, რომ გარკვეული ოპოზიცია აფხაზეთში ცდილობს კონკრეტულად ეს საბაბი გამოიყენოს, რომ ხელისუფლებასთნ ანგარიშები გაასწოროს“. შეფასება გააკეთეს რუსეთის ფედერაციის საბჭოშიც, სადაც საგარეო საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე გრიგორი კარასინმა არეულობა გარედან მართულად შეაფასა.
„ბიჭვინთის სახელმწიფო აგარაკის“ რუსეთისთვის გადაცემის შეთანხმების რატიფიცირებას ბოლო ორი წელია აქტიურად ცდილობს დე ფაქტო ხელისუფლება, მაგრამ შიდა წინააღმდეგობის გამო საკითხის მიღება აქამდე ვერ ხერხდებოდა. დე ფაქტო ხელისუფლება მოწინააღმდეგეებს ანტირუსული სენტიმენტების გაღვივებასა და უცხოეთიდან დაფინანსებაში ადანაშაულებს, თავის მხრივ, დე ფაქტო ხელისუფლებას „სუვერენიტეტის“ დაკარგვასა და „აფხაზური მიწების“ გაყიდვაში ადანაშაულებენ.
საიდუმლო მოლაპარაკებები ზუგდიდში
დე ფაქტო ხელისუფლებისადმი ოპოზიციურად განწყობილ მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ დე ფაქტო ვიცე-პრემიერი და ეკონომიკის მინისტრი კრისტინა ოზგანი ენერგოსაკითხებზე სასაუბროდ ზუგდიდში იმყოფებოდა. ინფორმაცია 22 დეკემბერს ზუგდიდში ვიზიტის შესახებ ოზგანმა რამდენიმე დღეში დაადასტურა. ოზგანის განცხადებით, შეხვედრა ენგურჰესის კაშხალზე შედგა. შეხვედრაზე 2024 წლის იანვარ-მარტის პერიოდში ელექტროენერგიის გამომუშავების მოცულობა და ენგურჰესის ექსპლუატაციასთან დაკავშირებული საკითხები განიხილეს. ოზგანის ზუგდიდში ვიზიტისა და საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილის რომეო მიქაუტაძესთან შეხვედრის შესახებ ინფორმაცია მოგვიანებით ქართულ მედიაშიც გავრცელდა.
ოზგანის „საიდუმლო“ ვიზიტის აუცილობლობა აფხაზეთში შექმნილი ენერგოკრიზისით შეიძლება ავხსნათ. ბოლო წლებში აფხაზეთში ელექტროენერგიაზე გაზრდილი მოთხოვნილების, მათ შორის „მაინინგის“ გამო, შედეგად დე ფაქტო ხელისუფლებას კრიზისის დაძლევის გზების ძიება სჭირდება. კრიზისის დაძლევის ერთ-ერთ  გზად ქართულ მხარესთან თანამშრომლობაც კი მიიჩნევა.
იერიში USAID-ის წინააღმდეგ
ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრის, ინალ არძინბას განსაკუთრებული სამიზნე USAID გახდა, რომელიც ჰუმანიტარული პროექტების ფარგლებში ფარული მიზნების განხორციელებაში დაადანაშაულა. არძინბამ საერთაშორისო ორგანიზაციების მხრიდან აფხაზეთის შიდა საქმეებში ჩარევის ყველა მცდელობას უპერსპექტივო უწოდა. ამჯერად დღის წესრიგში USAID აღმოჩნდა, რომელიც არძინბას შეფასებით, საკუთარი მიზნების მიღწევას ცდილობს. მისი თქმით, „USAID-ის პირველი ამოცანაა საქართველოს ე.წ. ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა აფხაზეთის საქართველოს შემადგენლობაში ე.წ. რეინტეგრაციის გზით. რა თქმა უნდა, ეს ამოცანა აბსოლუტურად მიუღებელია და მის განხორციელებას ჩვენ ვერ დავუშვებთ. მეორე ამოცანაა კრემლის ე.წ. დამღუპველი გავლენის წინააღმდეგ ბრძოლა“. არძინბას განცხადებით, ეს მიზნები USAID-ის ოფიციალურ ვებგვერდზეა მითითებული და ამიტომაც აფხაზეთში ორგანიზაციის მიერ დაფინანსებული პროექტები აიკრძალა.
7 დეკემბერს არძინბამ USAID-ის წინააღმდეგ ახალი გადაწყვეტილებების შესახებ განაცხადა:
1. USAID-ის რეგიონული წარმომადგენლობის უფროსი ჯონ პენელი პერსონა ნონ გრატად გამოცხადდა;
2. ახალი პროექტები USAID-ის მიერ სრული ან ნაწილობრივი დაფინანსებით ვეღარ გაივლიან დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროში სერტიფიცირებას;
3. იკრძალება პროექტები, რომლის მიზანია კონტაქტების დამყარება აფხაზეთისა და საქართველოს მოქალაქეებს შორის.
4. „სამინისტრო“ არ მიიღებს იმ პროექტებს, რომლებიც შეიცავს ბუნდოვან და არასწორ ინფორმაციას და არ ასახავს პროექტის მიზნებსა და ამოცანებს.
5. იკრძალება იმ მედია პროექტების დაფინანსება, რომლის მიზანია აფხაზეთის საგარეო და შიდა პოლიტიკის საკითხების გაშუქება.
6. საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციებმა და გაეროს სააგენტოებმა უნდა შეათანხმონ „სამინისტროსთან“ აფხაზური არასამთავრობო ორგანიზაციების ინიციატივების დაფინანსება, ასევე ყველა ის ღონისძიება, რომელიც შეთანხმებული პროექტების ფარგლებში ხორციელდება.
ოკუპირებულ აფხაზეთში არძინბა დასავლური გავლენის წინააღმდეგ ბრძოლის ავანგარდშია. ბოლო ორი წლის განმავლობაში იგი რუსეთში არსებული „უცხოეთის აგენტების“ შესახებ ანალოგიური კანონის მიღებას ლობირებს აფხაზეთშიც, მაგრამ უშედეგოდ. მიუხედავად იმისა, რომ აქამდე იგი ღიად ემუქრებოდა უცხოურ ორგანიზაციებს და მათ საქმიანობას გარკვეული პრობლემები შეუქმნა, USAID-ის წინააღმდეგ გადადგმული ნაბიჯი პირველი ყველაზე ხმაურიანი გადაწყვეტილებაა.
დეკემბერში არძინბა ახლო აღმოსავლეთის ქვეყნებში იმყოფებოდა. ტურნეს ფარგლებში მან შეხვედრები გამართა სირიაში, ლიბანსა და თურქეთში. ამ მხრივ მაღალი დონის შეხვედრები მას მხოლოდ სირიაში ჰქონდა, სადაც იგი სირიის პრეზიდენტმა ბაშარ ასადმაც მიიღო. ლიბანში არძინბა მხოლოდ რუსეთის ელჩს და ბიზნეს წრეების წარმომადგენლებს შეხვდა, თურქეთში კი - დიასპორის. ოკუპირებული აფხაზეთისთვის ახლო აღმოსავლეთი განსაკუთრებული სამიზნეა, რადგან სოხუმში ფიქრობენ, რომ  რეგიონის ქვეყნებთან ურთიერთობების განვითარებას, შესაძლოა მათი მხრიდან საერთაშორისო აღიარებაც მოჰყვეს. ამ საქმეში, სოხუმს მოსკოვის იმედი აქვს, რომელიც აღიარების საკითხს ლობირებს.
ინალ არძინბას შეხვედრა ბაშარ ალ-ასადთან
15 დეკემბერს გერმანიაში აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროს ე.წ. წარმომადგენელმა ხიბლა ამიჩბამ მონაწილეობა მიიღო ევრაზიული საზოგადოების საშობაო საღამოში, რომელიც ყოველწლიურად იმართება ბერლინში. საზოგადოების ხელმძღვანელი ალექსანდრ რარი პრორუსულად განწყობილი ჟურნალისტი და პოლიტოლოგია. ორგანიზაციისა და რარის თაოსნობით გერმანიაში ხშირად იმართება ღონისძიებები, რომლებიც რუსეთის საგარეოპოლიტიკურ ინტერესებს პასუხობს.
ეთნიკურობისა და ისტორიული გვარების აღდგენა
7 დეკემბერს დე ფაქტო პარლამენტმა შესწორება მიიღო „სამოქალაქო მდგომარეობის აქტების შესახებ კანონში“. ახალი „კანონით“ შეზღუდვა მოიხსნება მათთვის, ვისაც აფხაზური ეროვნული იდენტობისა და გვარის აღდგენა სურთ. საქმე ეხება აფხაზეთის „მოქალაქეობის“ არმქონე პირებს, რომლებიც მუდმივად ცხოვრობენ აფხაზეთის ტერიტორიაზე, არიან აფხაზები (აბაზები), რომლებიც პირდაპირი შთაომავლები არიან იმ პირებისა, რომლებმაც XIX-XX საუკუნეების ისტორიული მოვლენების შედეგად აფხაზური ეთნიკური კუთვნილება (აბაზა) დაკარგეს. აფხაზური გვარის აღდგენა შეეძლებათ არა მხოლოდ ეთნიკურ აფხაზებს, არამედ უცხოეთის მოქალაქეებს და მოქალაქეობის არმქონე პირებს.
„კანონის“ მოწინააღმდეგეებს მიაჩნიათ, რომ ახალი ნორმა გალის რაიონის ეთნიკურად ქართველ მოსახლეობას აფხაზეთის „მოქალაქეობის“ მიღების შესაძლებლობას მისცემს, რაც ეროვნული უსაფრთხოების საკითხია. არის მოსაზრება, რომ მსგავსი ნაბიჯი „ხელისუფლებამ“ „არჩევნებში“ მხარდამჭერების რაოდენობის გაზრდის მიზნით გააკეთა. „კანონის“ მომხრეების აზრით კი, ეს ხელს შეუწყობს აფხაზური „წარმოშობის“ გალის მოსახლეობის აფხაზურ საზოგადოებაში „ინტეგრაციას“.
გაგლოევის პრესკონფერენცია
28 დეკემბერს ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტმა ალან გაგლოევმა 2023 წლის შემაჯამებელი პრესკონფერენცია ჩაატარა. გაგლოევმა ე.წ. „სამხრეთ ოსეთის“ რუსეთის შემადგენლობაში შესვლის საკითხზე რეფერენდუმის ჩატარების საკითხზეც ისაუბრა. მისი თქმით, რეფერენდუმის საკითხი არცერთი სახით არ იყო შეთანხმებული რუს კოლეგებთან. მისი თქმით, არავინ იძახის, რომ  „დავივიწყოთ რუსეთის შემადგენლობაში შესვლა, თუმცა ამისთვის ჯერ მზად არ ვართ.“
გაგლოევის „ვიზიტი“ უკრაინაში
დეკემბერში გაგლოევმა უკრაინაში რუსეთის მიერ ოკუპირებული რეგიონები მოინახულა, სადაც ცხინვალის რეგიონიდან მებრძოლებს შეხვდა. მან საჩუქრად ავტომობილები ჩაიტანა: 6 „ნივა“ და 1 „უაზი“. გაგლოევმა ასევე მოინახულა სიმფეროპოლის სამხედრო ჰოსპიტალი, სადაც მკურნალობენ ის დაჭრილი მებრძოლები, რომლებიც რეგიონიდან არიან. უკრაინაში რუსეთის სამხედრო კამპანიაში მონაწილეობს გაგლოევის წინამორბედი, ანატოლი ბიბილოვი, რომელიც აქტიურად აშუქებს თავის „საბრძოლო“ საქმიანობას. ბიბილოვი, რომელიც 2022 წელს გაგლოევთან „საპრეზიდენტო არჩევნებში“ დამარცხდა, 2024 წლის „საპარლამენტო არჩევნებში“ რევანშისთვის ემზადება და დონბასში „მოღვაწეობას“ წინასაარჩევნო კამპანიის ნაწილად განიხილავს. გაგლოევის უკრაინის ტერიტორიაზე ვიზიტიც ამ კონტექსტში უნდა განვიხილოთ. იგი მსგავსი ქმედებებით ცდილობს ბიბილოვს „კონკურენცია“ გაუწიოს და კრემლის წინაშეც პოზიტიურად წარმოაჩინოს თავი.
ალან გაგლოევი სიმფეროპოლის საავადმყოფოში
ერთადერთი საერთაშორისო ორგანიზაცია რეგიონში
ცხინვალის რეგიონში წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტი კიდევ ერთი წლით გააგრძელებს საქმიანობას. კომიტეტი რეგიონში ერთადერთი საერთაშორისო ორგანიზაციაა, რომელიც 2008 წლიდან ჰუმანიტარულ სფეროში მუშაობს და დე ფაქტო ხელისუფლება, როგორც წესი, აძლევს მუშაობის უფლებას. 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებმა რეგიონში საქმიანობა შეწყვიტეს.
15 დეკემბერს დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი ახსარ ჯიოევი რუსეთ-ბელარუსის სამოკავშირეო სახელმწიფოს სახელმწიფო მდივანს, დმიტრი მეზენცევს მოსკოვში შეხვდა. სამოკავშირეო სახელმწიფოსთან ურთიერთობის განვითარება ოკუპირებული რეგიონების საგარეო პოლიტიკის ერთ-ერთი სამიზნეა. მიუხედავად იმისა, რომ, ბელარუსის მხრიდან ოკუპირებული რეგიონების დამოუკიდებლობის აღიარების გარეშე, კავშირში გაწევრიანება შეუძლებელია, ბოლო პერიოდში აშკარად იმატა სამოკავშირეო სახელმწიფოსთან ურთიერთობის ფაქტებმა.
ახსარ ჯიოევის შეხვედრა დმიტრი მეზენცევთან
ჯაბიევის საქმე
ცხინვალის ე.წ. სასამართლოში განახლდა ინალ ჯაბიევის გარდაცვალების საქმეზე სხდომები. ცნობილი გახდა საბრალდებულო დასკვნა „სისხლის სამართლის საქმის“ რამდენიმე მონაწილის წინააღმდეგ. ბრალდებულებს ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანებას და თანამდებობრივი უფლებამოსილების გადაჭარბებას ედავებიან. სულ 8 ბრალდებულია, მათ შორის 5 საპატიმროშია.
ჯაბიევის საქმე პოლიტიკური თემაა, რადგან სწორედ ამ საქმის გამოუძიებლობამ შეუწყო ხელი ბიბილოვის მარცხს 2022 წლის „საპრეზიდენტო არჩევნებში“. გაგლოევის „პრეზიდენტობის“ პირობებშიც საქმე ნელა მიიწევს წინ. 2020 წლის აგვისტოში ძალოვანი უწყების წარმომადგენლების მიერ ჯაბიევის მკვლელობამ ცხინვალის რეგიონში დიდი რეზონანსი გამოიწვია. საქმე დღემდე ბოლომდე არ არის მიყვანილი, რაც მოქმედ დე ფაქტო ხელისუფლებასაც მძიმე პოლიტიკურ ტვირთად აწევს.

Publication: N15 / Review Period: December 1-31, 2023
The 59th round of the Geneva International Negotiations was held on December 5-6. It was the third in a row and the last meeting this year. During the meeting, along with traditional topics to be discussed, the Abkhaz side raised the issue of resuming meetings in Gali within the framework of the Incident Prevention and Response Mechanism. Meetings in Gali have not been held since 2018, after the murder of Giga Otkhozoria. The Abkhaz side, supported by Russia, has recently been actively demanding the restoration of Gali meetings. The official position of Tbilisi on this issue is not known.
Delegation of Abkhazia in Geneva
On December 13, the 116th Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) took place in Ergneti. This was the seventh in a row and the last meeting this year. The main issue of the meeting was the murder of Tamaz Ginturi in the village of Kirbali. The Ossetian side is trying to view the case in a “legal” context, in which Russia also agrees. The Ossetian side justified the murder of Ginturi by “border guards” saying that thay were following their “instructions.” They also spoke about the need of delimitation-demarcation of the so-called border for the prevention of similar “incidents.”
Support for Putin
Vladimir Putin, whose candidacy was formally presented on December 16, will participate in the 2024 Russian presidential elections. The de facto leaders of the occupied regions, Aslan Bzhania and Alan Gagloyev, have already supported his candidacy.
Russia Continues to Finance the “Budgets” of the Occupied Regions
Russian funding will remain critically important for the occupied regions’ “budgets” in 2024. The situation in the Tskhinvali region remains unchanged in this regard. Unlike Abkhazia, part of whose “budget” is replanished from its own income, the Tskhinvali region remains completely dependent on Russia’s financing. In December, the “budget” of the Tskhinvali region for 2024 was approved. It will total RUB 8 billion 836 which includes RUB 7 billion 35 million Russian financial aid, of which RUB 5 billion 942 thousand will be allocated for the socio-economic development, and RUB 1 billion 93 million - as budgetary investment.
Abkhazia also adopted the “budget” for 2024. According to the main parameters of the “republic budget” for 2024, the revenues to the “budget” will be up to RUB 12 billion 100 million, out of which Russia's financial assistance will be: RUB 3 billion 900 million for the socio-economic development, RUB 1 billion 93 million the purpose of budgetary investments within the framework of the implementation of the investment program promoting the socio-economic assistance of Abkhazia for 2023-2025, and RUB 162 million for the implementation of the economic development program of Abkhazia in 2022-2025.
“Bichvinta State Country House” was Transferred to Russia
On December 27, in the morning, the de facto parliament of the occupied region held an extraordinary session and supported the handover of the “Bichvinta state country house” and its surrounding area to Russia. The session was scheduled for December 28, but the de facto government held the session ahead of schedule to neutralize opposition sentiments. Opponents of the agreement gathered at the “parliament” building during the night. Consequently, the de facto government made a precaution and mobilized the Armed Forces.
Opponents of the Transfer of the “Bichvinta State Country House” to Russia Near the so-called Parliament Building
The de facto President Aslan Bzhania confirmed the decision of the “parliament” later on December 27. He signed a law “On the ratification of the agreement between the government of the Republic of Abkhazia and the government of the Russian Federation on the transfer of an object on the territory of the Republic of Abkhazia to the ownership of the Russian Federation and the procedure for its use” (the agreement was signed on January 19, 2022 in Moscow).
The adoption of additional legislative amendments by Bzhania was a kind of compromise. The amendment establishes a ban on the transfer of objects, land plots and part of sea areas to third parties. Otherwise, the ratification of the agreement will be denounced, and the object will be returned to the ownership of Abkhazia.
By virtue of the agreement, only the buildings whose maintenance and repairment will be implemented by the Federal Security Service of Russia will be transferred to Russia, and the territory will be transferred to Russia on a 49-year lease.
Russia severely criticized the protest against the transfer of the country house. A deputy of the Russian Duma, Konstantin Zatulin, said that “it’s a shame that a certain opposition in Abkhazia is using this particular reason to settle scores with the authorities.” The Russian Federation Council also made an assessment, where the Chairman of the Foreign Affairs Committee, Grigory Karasin, said that the unrest was organized from outside.
For the last two years, the de facto government has been actively trying to ratify the agreement on the transfer of the “Bichvinta state country house” to Russia; however, the issue was not be accepted until now due to internal opposition. The de facto government accused the opponents of inciting anti-Russian sentiments and being funded from abroad, on the other hand, the de facto government was accused of losing “sovereignty” and selling “Abkhaz land.”
Secret Negotiations in Zugdidi
Opposition media of the de facto government spread information that the de facto Deputy Prime Minister and the Minister of Economy, Kristina Ozgan, was in Zugdidi to discuss energy issues. In a few days, Ozgan confirmed the information about the December 22 visit in Zugdidi. According to her, the meeting took place at the Engurhesi dam and discussed the volume of electricity generation in the period of January-March 2024, as well as the issues related to the operation of the Engur HPP. Information about Ozgani's visit to Zugdidi and her meeting with the Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Romeo Mikoutadze, was later spread in the Georgian media.
The necessity of Ozgan's “covert” visit can be explained by the energy crisis created in Abkhazia. Due to the increased demand for electricity (including for “mining” purposes) in Abkhazia in recent years, the de facto government needs to find ways to overcome the crisis. Cooperation with the Georgian side is considered as one of the ways forward in overcoming the crisis.
Attack Against USAID
USAID became a special target for Inal Ardzinba, the de facto Minister of Foreign Affairs of the occupied Abkhazia, who accused the organization of implementing hidden goals within the framework of humanitarian projects. Ardzinba called all attempts by international organizations to interfere in the internal affairs of Abkhazia futile. This time, USAID was on the agenda, which, according to Ardzinba, is trying to achieve its own goals. He believes that “USAID's first task is the restoration of the so-called territorial integrity of Georgia through the reintegration of Abkhazia into Georgia. “Of course, this task is absolutely unacceptable, and we will not allow it to be realized,” he added. The second task is to counter the so-called harmful influence of the Kremlin.” According to Ardzinba, these goals are listed on USAID's official website and that is why projects financed by the organization were banned in Abkhazia.
Ardzinba announced new decisions against USAID:
In the occupied Abkhazia, Ardzinba is in the vanguard of the fight against Western influence. For the last two years, he has been lobbying for the adoption of a like the Russian law on “foreign agents” in Abkhazia, but to no avail. Although until now he has openly threatened foreign organizations and created some problems for their activities, the move against USAID is the first most noisy decision.
In December, Ardzinba paid a visit to the Middle East countries. As part of the tour, he held meetings in Syria, Lebanon and Turkey. He had high-level meetings only in Syria where he was also hosted by the Syrian President Bashar al-Assad. In Lebanon, Ardzinba met only with the Russian Ambassador and representatives of business circles, and in Turkey - with the diaspora. The Middle East is a special target for the occupied Abkhazia since Sokhumi deems that the development of relations with the region’s countries may lead to international recognition from their side. In this case, Sokhumi is counting on Moscow lobbying for recognition.
Meeting Between Inal Ardzinba and Bashar al-Assad
On December 15, the so-called representative of Abkhazia's de facto Ministry of Foreign Affairs in Germany, Khibla Amichba, participated in the Christmas party of the Eurasian Society, which takes place annually in Berlin. The Chairman of the Society, Alexander Rahr, is a pro-Russian journalist and a political scientist. Under the leadership of the organization and Rahr, events responding to Russia's foreign policy interests are often held in Germany.
Restoration of Nationality and Historical Surnames
On December 7, the de facto parliament adopted an amendment to the “Law on Civil Status Acts.” The new “law” lifts the restriction for those who want to restore the Abkhaz national identity and surname. This concerns persons without Abkhaz “citizenship” who are permanently residing on the territory of Abkhazia, and are ethnic Abkhazians (Abaza), direct descendants of those who lost their Abkhaz national identity (Abaza) as a result of historical events of the XIX-XX centuries. Not only ethnic Abkhazs, but also foreign citizens and stateless persons will be given the right to restore an Abkhaz surname.
Opponents of the “law” believe that the new bill will give the ethnically Georgian population of Gali the right to obtain the “citizenship” of Abkhazia which is a national security issue. There is an opinion that a similar move of the “government” is aimed at increasing the number of supporters in the “elections.” According to the supporters of the “law,” this will contribute to the integration of the Gali population of Abkhazian “origin” into the Abkhaz society.
Gagloyev's Press Cconference
On December 28, the de facto President of the occupied Tskhinvali region, Alan Gagloyev, held a summary press conference for 2023. Gagloyev talked about holding a referendum on the issue of the so-called South Ossetia joining Russia. According to him, the issue of the referendum was not agreed with Russian colleagues in any way, and no one is calling on to “forget about joining Russia, although we are not ready for that yet.”
Gagloyev's “Visit” to Ukraine
In December, Gagloyev visited the Russian occupied regions in Ukraine and met fighters from the Tskhinvali region. He delivered vehicles as a gift: a total of six Niva and one UAZ. Gagloyev also visited a military hospital in Simferopol where wounded fighters from the region are being treated. Gagloyev's predecessor, Anatoly Bibilov, is participating in Russia's military campaign in Ukraine and is actively covering his “combat” activities. Bibilov, who lost to Gagloyev in the 2022 “presidential elections,” is preparing for rematch in the 2024 “parliamentary elections” and considers his “activities” in Donbas part of the pre-election campaign. Gagloyev's visit to Ukraine should also be viewed in the same light. With such steps, Gagloyev is trying to “compete” with Bibilov and present his positive image to the Kremlin.
Alan Gagloyev in a Simferopol Hospital
The Only International Organization in the Region
The International Committee of the Red Cross (ICRC) in the Tskhinvali region will continue its activities for another year. The committee is the only international organization in the region which has been working in the humanitarian field since 2008, and as a rule, the de facto authorities give the organization permission to work. After the August 2008 war, activities of other international organizations were suspended in the region.
On December 15, in Moscow, the de facto Minister of Foreign Affairs, Akhsar Jioev, met with the State Secretary of the Union State of Russia and Belarus, Dmitry Mezentsev. Development of relations with the Union State is one of the targets of occupied regions’ foreign policy. Although it is impossible to join the Union without Belarus’ recognition of the independence of the occupied regions, the relations with the Union State have clearly increased recently.
Meeting Between Akhsar Jioev and Dmitry Mezentsev
Jabiev's Case
The Tskhinvali City Court has resumed hearings in the criminal case on the death of Inal Jabiev. Charges were announced against several participants in the “criminal case.” The defendants are accused of intentionally causing grievous bodily harm and abuse of power. There are eight perpetrators in total, five of them are in prison.
Jabiev's case is a political issue. It was the failure to investigate this case that contributed to Bibilov's defeat in the 2022 “presidential elections.” Even during Gagloyev’s tenure, the investigation into the case is progressing slowly. In August 2020, the murder of Jabiev by law enforcement officials caused a great stir in the Tskhinvali region. The case has not been brought to an end and has become a heavy political burden for the current de facto government.