გამოცემა: №32 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 31 დეკემბერი, 2023 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
დე ფაქტო ეკონომიკის მინისტრის, კრისტინა ოზგანის განცხადებით, რუსეთის მთავრობის 2023 წლის 16 დეკემბრის დადგენილებით, ოკუპირებულ აფხაზეთში ნავთობპროდუქტის ექსპორტის უფლება ექსკლუზიურად მხოლოდ „როსნეფტ“-სა და მის შვილობილ კომპანიებს შეეძლებათ.
ოზგანის თქმით, აფხაზეთში საწვავის არაერთი მომწოდებელია, რომლებმაც კონტრაქტი სხვადასხვა კომპანიებთან გააფორმეს, ამ დადგენილების თანახმად კი, მათ დროებით შეეზღუდებათ ამის უფლება. დე ფაქტო მინისტრის თქმით, ამ საკითხის დასარეგულირებლად მოლაპარაკებები მიმდინარეობს რუსეთის შესაბამის უწყებებთან. ოზგანს სურს, რომ ამ დადგენილების პარალელურად აფხაზეთს მიეწოდოს საწვავი იმ კომპანიებისგან, რომლებთანაც უკვე გაფორმდა კონტრაქტი საწვავის სხვადასხვა ოდენობის ექსპორტთან დაკავშირებით, რათა არ წარმოიშვას კრიზისი და არ იზარალონ სხვა მომწოდებლებმაც.
აღსანიშნავია, რომ რუსეთის მთავრობის გადაწყვეტილების შედეგად, ოკუპირებულ აფხაზეთში ზოგიერთმა კომპანიამ საწვავის გაყიდვა შეწყვიტა. მაგალითად, ბენზინგასამართი სადგურების ქსელურმა კომპანიამ - „АЗиД“ განაცხადა, რომ მათგან დამოუკიდებელი მიზეზებით, დე ფაქტო რესპუბლიკაში საწვავის შეზღუდული ოდენობის მიწოდების გამო, ზოგიერთი ნავთობპროდუქტის გაყიდვა დროებით შეიზღუდა. საწვავის შეძენა ქსელში შეუძლიათ მხოლოდ იურიდიულ პირებს, რომლებმაც კომპანიასთან კონტრაქტი რუსეთის მთავრობის გადაწყვეტილებამდე გააფორმეს. კომპანიაში განაცხადეს, რომ ეს შეზღუდვა იმოქმედებს პრობლემის გადაწყვეტამდე.
„ჩვენ ვიმედოვნებთ, რომ ვიპოვით გარკვეულ გადაწყვეტილებას“ - შეაფასა ეს მოვლენა ოზგანმა. რუსეთის მთავრობის დადგენილება გავრცელდა ცხინვალის რეგიონზეც.
კიდევ ერთი „ლასტოჩკა“
„აფხაზეთის რკინიგზის“ განცხადებით, 2024 წლის ზაფხულში ოკუპირებულ აფხაზეთში კიდევ ერთი ელექტრომატარებელი - „ლასტოჩკა“ დაიწყებს ფუნქციონირებას. „ლასტოჩკა“ სოჭი-გაგრას მიმართულებით 2023 წლის 8 ივნისიდან ფუნქციონირებს და ამ პერიოდში სოჭიდან გაგრაში 48 309 ადამიანი ჩაიყვანა. „აფხაზეთის რკინიგზაში“ კიდევ ერთი ელექტრომატარებლის რეისების დამატებას მაღალი მოთხოვნით ხსნიან.
რკინიგზის შემოსავლები
2023 წლის 11 თვეში აფხაზეთში რკინიგზით 12 526 სატვირთო ვაგონი გადაზიდეს, ჯამში 839 239 ტონა ტვირთი. ყველაზე ბევრი ტვირთი თებერვალში გადაიზიდა - 1 641 ვაგონი. 2022 წლის ამავე პერიოდში 10 680 ვაგონი (712 817 ტონა ტვირთი) გადაზიდეს. რკინგიზის დატვირთვის ზრდა რუსეთის მხრიდან ეკონომიკური აქტივობის ზრდას უკავშირდება, რომელიც სანქციების პირობებში ალტერნატიული ეკონომიკური მიმართულებების განვითარებას ცდილობს.
ტურიზმის შედეგები
2023 წელს აფხაზეთი 1 მლნ-ზე მეტმა ადამიანმა მოინახულა. ტურიზმის სფეროში გადახდილმა გადასახადებმა კი 743 მლნ რუბლამდე შეადგინა. აფხაზეთის ორ ყველაზე პოპულარულ ტურისტულ ადგილს: რიწის პარკს 572 737 ადამიანი ეწვია, ახალი ათონის მღვიმეს - 385 000.
წინა წელთან შედარებით ტურისტების რაოდენობის კლებაა. აფხაზეთში ტურიზმი მთლიანად რუს ტურისტებზეა დამოკიდებული. საინტერესოა, რომ წლიური შეჯამების ღონისძიებას ბელარუსის ტურიზმის ინდუსტრიის კავშირის თავმჯდომარე ფილიპ გულიც ესწრებოდა, რომელმაც ბოლო პერიოდში აფხაზეთში ბელარუსი ტურისტების რაოდენობის ზრდის ტემპები აღნიშნა. მიუხედავად იმისა, რომ ამ ეტაპზე მინსკი არ აღიარებს აფხაზეთის დამოუკიდებლობას, ბელარუსსა და ოკუპირებულ აფხაზეთს შორის ბოლო წლის განმავლობაში შესამჩნევად გაიზარდა კავშირები.
ციტრუსის სეზონი
ოქტომბრიდან დღემდე აფხაზეთიდან რუსეთში 20 ათასი ტონა მანდარინი გავიდა. დეკემბრის ბოლო დღეებში აფხაზეთიდან რუსეთში ყოველდღიურად 700 ტონა ციტრუსის ტრანსპორტირება ხორციელდებოდა.
შეხვედრა კრასნოდარის მხარის დელეგაციასთან
12 დეკემბერს ე.წ. სავაჭრო-სამრეწველო პალატის პრეზიდენტი, თამილა მერცხულავა კრასნოდარის მხარის დელეგაციას შეხვდა. რუსეთის დელეგაციას ხელმძღვანელობდა ანატოლი როტარენკო, რომელიც „ექსპორტზე ორიენტირებული მცირე და საშუალო ბიზნესის კოორდინაციის ცენტრის“ ხელმძღვანელია. დელეგაციის ვიზიტის მიზანი კრასნოდარის მხარის დე ფაქტო რესპუბლიკასთან სავაჭრო ურთიერთობების განვითარება იყო. როტარენკომ წარუდგინა მერცხულავას ის სერვისები და პროდუქტები, რომლის შეთავაზებაც შეუძლია კრასნოდარის მხარეს აფხაზეთისთვის.
თამილა მერცხულავას შეხვედრა კრასნოდარის მხარის დელეგაციასთან
„ქვემო ზარამაგი“ - მდგომარეობა „საზღვარზე“
23 ნოემბერს დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტი, ალან გაგლოევი რეგიონში რუსეთის „საელჩოს“ მრჩეველს, ალექსანდრე ჟუროვსა და რეგიონში რუსეთის საბაჟო სამსახურის წარმომადგენელს, ალექსეი პოპოვს შეხვდა. შეხვედრაზე გაგლოევმა განაცხადა, რომ ადგილობრივი მწარმოებლები შეშინებულები არიან იმ ფაქტით, რომ საკონტროლო-გამშვებ პუნქტზე - „ქვემო ზარამაგი“, რომლითაც უკავშირდება რეგიონი რუსეთს, რუსმა მესაზღვრეებმა რამდენჯერმე შეაჩერეს საქონლით დატვირთული სატვირთო მანქანები და არ შემოუშვეს დე ფაქტო რესპუბლიკაში. მაშინ პოპოვი დაპირდა გაგლოევს, რომ გადასცემდა აღნიშნულ პრობლემას რუსეთის ფედერალური საბაჟო სამსახურის ხელმძღვანელებს.
9 დეკემბერს რუსეთის ფედერალური საბაჟო სამსახურის ხელმძღვანელის მოვალეობის დროებითმა შემსრულებელმა, რუსლან დავიდოვმა განაცხადა, რომ „ქვემო ზარამაგი“ სტაბილურად ფუნქციონირებს. მისი თქმით, კარგი ამინდის შემთხვევაში, დღეში პუნქტს კვეთს დაახლოებით 70 სატვირთო და 1000-1100 მსუბუქი ავტომობილი.
28 დეკემბერს გაგლოევმა წლის შემაჯამებელი პრესკონფერენცია გამართა, რა დროსაც კვლავ ისაუბრა „საზღვარზე“ არსებულ პრობლემებზე. მისი თქმით, რუსეთის საბაჟო სამსახურმა ტვირთების უფრო მკაცრი კონტროლი დაიწყო. „არავისთვისაა საიდუმლო. რომ ზოგიერთი მეწარმე გადასახადებისაგან თავის არიდებისათვის ცდილობს საბაჟოზე გასატარებელი საქონელის საფასურის შემცირებას ან არ აწვდის მებაჟეებს საკმარისს ინფორმაციას“ - განაცხადა გაგლოევმა და ამით ახსნა შესაძლო შეფერხებები ე.წ. საზღვარზე, რა დროსაც რუსი მებაჟეები უფრო მკაცრად და დეტალურად ამოწმებენ ოკუპირებულ რეგიონში გადასატან საქონელს.
საინვესტიციო პროგრამა
რუსეთის მიერ ოკუპირებული საქართველოს რეგიონების, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდაჭერის მიზნით, რუსეთს შემუშავებული აქვს „სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი საინვესტიციო პროგრამა“. რეგიონში ამჟამად მიმდინარეობს სამუშაოები 2023-2025 წლების საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში.
დე ფაქტო მშენებლობის მინისტრმა, კონსტანტინე ელძაროვმა შეაფასა განვლილი წელი და განაცხადა, რომ 2023 წელზე გათვლილი სამუშაოების 95% შესრულებულია. მისი თქმით, რეგიონში პროგრამის ფარგლებში წელს 20 ახალ ობიექტზე მიმდინარეობდა სამშენებლო სამუშაოები. ის სამუშაოები კი, რომლებიც ვერ შესრულდა, ელძაროვის თქმით, ობიექტურ მიზეზებთან არის დაკავშირებული.
საინვესტიციო პროგრამის მიმდინარეობას თავის წლის შემაჯამებელ პრესკონფერენციაზე ალან გაგლოევიც გამოეხმაურა. გაგლოევმა ასევე განაცხადა, რომ საინვესტიციო პროგრამისა და რუსეთის ბანკების მიერ გაცემული კრედიტების მეშვეობით, დაწყებულია საკონსერვო ქარხნის მშენებლობაც, რომელშიც წარმოებული იქნება ადგილობრივი ნედლეულისგან დამზადებული სხვადასხვა პროდუქტი.
„საინვესტიციო პროგრამის“ მიმდინარეობა 19 დეკემბერს დე ფაქტო პარლამენტის დეპუტატმა, ელენა ჯიოევამ რუსეთის დუმის დეპუტატთან, ანდრეი მაკაროვთან განიხილა. ჯიოევამ განუცხადა მაკაროვს, რომ ოკუპირებულ რეგიონს ესაჭიროება სტაბილური დაფინანსება განვითარებისთვის. ჯიოევას თქმით, მაკაროვმა ის დაარწმუნა, რომ მომდევნო წლის განმავლობაში ეს პრობლემები მოგვარდება.
ელენა ჯიოევასა და ანდრეი მაკაროვის შეხვედრა
საექსპორტო საბაჟო გადასახადი გაუქმდა
ალან გაგლოევმა თავის წლის შემაჯამებელ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რომ რუსეთი ოკუპირებული რეგიონისთვის გააუქმებს საწვავ-საპოხ მასალაზე არსებულ საექსპორტო საბაჟო გადასახადს. ეს გადასახადი, გაგლოევის თქმით, იმ მიზეზებს შორისაც იყო, რის გამოც საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში მიმდინარე სამუშაოების ნაწილი ბოლომდე ვერ შესრულდა.
საქმე ისაა, რომ რუსეთის მთავრობამ 2023 წლის 21 სექტემბრიდან საწვავის ექსპორტი შეზღუდა, 1 ოქტომბრიდან კი იმ ქვეყნებს, დე ფაქტო რესპუბლიკების ჩათვლით, რომლებშიც საწვავი რუსეთიდან მაინც ექსპორტირდება დადებული ხელშეკრულების ფარგლებში, მოუწევდათ დამატებითი გადასახადის გადახდა.
ამის შემდგომ, საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების დე ფაქტო მთავრობები თვეების განმავლობაში აცხადებდნენ, რომ მათ ეს გადასახადი არ შეეხებოდათ, თუმცა რუსეთის მთავრობის ოფიციალური გადაწყვეტილება ამასთან დაკავშირებით არ ვრცელდებოდა.
გაგლოევის თქმით, იგი ტელეფონით დაუკავშირდა ალექსანდრ ნოვაკს,  რუსეთის მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილესა და საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორს. მათი სატელეფონო საუბრისას კი გაირკვა, რომ რუსეთის მთავრობა დადგენილებას ორ დღეში მოაწერდა ხელს. 30 დეკემბერს კი მოსკოვში მართლაც მოეწერა ხელი გადასახადის გაუქმების პროტოკოლს.
პროტოკოლს ხელი მოაწერა რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილემ, დიმიტრი ვოლვაჩმა და რეგიონის დე ფაქტო ეკონომიკური განვითარების ახლადდანიშნულმა მინისტრმა, სარმატ კოტაევმა. პროტოკოლი ძალაში შევა 2024 წლის 9 იანვრიდან.
რუსეთიდან აფხაზეთში პროპანის ექსპორტზე საექსპორტო საბაჟო გადასახადი 25 ოქტომბერს გაუქმდა, რა დროსაც აღნიშნული გადაწყვეტილება რუსეთის ფედერაციის საბჭომ მიიღო.
საწვავი კვლავ გაიაფდა
რეგიონში საწვავი 3 რუბლით გაიაფდა და „АИ-92“-ის ერთი ლიტრის საფასური 54 რუბლი იქნება. აღსანიშნავია, რომ ავტომობილების მფლობელებს საწვავის ამ ფასად შეძენა მხოლოდ ერთ ბენზინგასამართ სადგურში - „Югосетнефтепродукт“ შეეძლებათ. ამ კომპანიაში „АИ-92“-ზე ფასმა ოქტომბერშიც დაიკლო და მისმა ღირებულებამ მაშინ 57 რუბლი შეადგინა. კომპანიაში განაცხადეს, რომ ფასის კლება გამოწვეულია რუსეთში საწვავზე ფასის კლებით.

Rosneft - Exclusive Supplier of Petroleum Products
The de facto Minister of Economy, Kristina Ozgan, stated that as per a decree of the Russian government of December 16, 2023, only Rosneft and its subsidiary companies will have the exclusive right to export oil products to the occupied Abkhazia.
According to Ozgan, there are many suppliers of fuel in Abkhazia who have signed contracts with different companies, and the resolution temporarily restricts their rights. According to the de facto Minister, negotiations are underway with Russian relevant agencies to settle the issue. Ozgan wants that in parallel with the resolution fuel to be supplied to Abkhazia from those companies with which contracts have already been signed on export of various volumes of fuel, so that a crisis does not arise, and other suppliers do not suffer.
It should be noted that as a result of the decision of the Russian government, some companies in the occupied Abkhazia stopped selling fuel. For example, the AZiD gas station network stated that for reasons beyond their control, due to the limited fuel supplies to the de facto republic, the sale of some petroleum products was temporarily suspended. Those legal entities which have signed a contract with the company before the decision of the Russian government can purchase fuel. The company said that this restriction will be in effect until the problem is resolved.
“We hope to find a certain solution,” Ozgan added. The resolution of the Russian government was extended to the Tskhinvali region as well.
Another “Lastochka”
According to Abkhazian Railways, another electric train – Lastochka - will start operation in occupied Abkhazia in the summer of 2024. Lastochka has been operating in the Sochi-Gagra direction since June 8, 2023, and transported a total of 48,309 people from Sochi to Gagra. As Abkhazian Railway explains, the addition of one more electric train flight is due to high demand.
Railway Revenues
In 11 months of 2023, 12,526 freight wagons, with 839,239 tons of cargo, were transported by railway in Abkhazia. The highest volume of cargo was transported in February - 1,641 wagons. In the same period of 2022, this number equaled to 10,680 wagons and 712,817 tons of cargo. The increase in the load on railways is related to the increase in economic activity on the part of Russia, which under the sanctions, is trying to develop alternative economic directions.
Tourism Consequences
In 2023, more than 1 million people visited Abkhazia. Taxes paid in the field of tourism amounted to RUB 743 million. Two most popular tourist destinations in Abkhazia were Ritsi Park which hosted 572,737 people and the New Athos Cave with 385,000 visitors.
There is a decrease in the number of tourists compared to the previous year. Tourism in Abkhazia is completely dependent on Russian tourists. It is interesting that the Chairman of the Belarusian Tourism Industry Union, Philip Gul, was also present at the annual summary event and noted recent increase in the number of Belarusian tourists to Abkhazia. Although at this stage Minsk does not recognize the independence of Abkhazia, relations between Belarus and the occupied Abkhazia have grown significantly over the past year.
Citrus Season
From October till today, 20 thousand tons of mandarins were exported from Abkhazia to Russia. In the last days of December, 700 tons of citrus fruits were transported from Abkhazia to Russia every day.
Meeting with a Delegation from Krasnodar Krai
On December 12, the so-called President of the Chamber of Commerce and Industry, Tamila Mertskhulava, met with a delegation from Krasnodar Krai. The Russian delegation was headed by Anatoly Rotarenko who is the Head of the Center for Coordination of Export-Oriented Small and Medium Enterprises. The purpose of the delegation's visit was to develop trade relations between the de facto republic and Krasnodar Krai. Rotarenko introduced to Mertskhulava services and products which Krasnodar Krai can offer to Abkhazia.
Tamila Mertskhulava Meets with the Delegation of Krasnodar Krai
Kvemo Zaramagi - Situation at the “Border”
On November 23, the President of the de facto republic, Alan Gagloyev, met with the Counsellor of the Russian “Embassy” in the region, Alexander Zhurov, and a representative of the Russian Customs Service in the region, Alexei Popov. At the meeting, Gagloyev said that local manufacturers are scared by the fact that at the Kvemo Zaramagi crossing checkpoint, which connects the region with Russia, Russian border guards stopped trucks loaded with goods several times and did not let them into the de facto republic. Then Popov promised Gagloyev that he would convey the mentioned problem to heads of the Federal Customs Service of Russia.
On December 9, the Acting Head of the Russian Federal Customs Service, Ruslan Davidov, announced that the Kvemo Zaramag CCP is functioning stably. According to him, in good weather, about 70 trucks and 1000-1100 cars cross the CCP per day.
On December 28, Gagloyev held a press conference summarizing the year, during which he again spoke about the problems at the “border.” According to him, the Russian Customs Service has started stricter control of cargo. “It's no secret to anyone that some entrepreneurs reduce the cost of goods to be cleared at customs or do not provide enough information to customs officials in order to avoid taxes,” Gagloyev explained the possible delays at the so-called border, during which Russian customs officials check the goods transported to the occupied region more strictly and in detail.
Investment Program
In order to promote the socio-economic development of the Russian-occupied regions of Georgia, Abkhazia and the Tskhinvali region, Russia has developed the “Investment Program Promoting the Socio-Economic Development.” Works are currently underway in the region within the framework of the 2023-2025 investment program.
The de facto Construction Minister, Konstantine Eldzarov, assessed the past year and said that 95% of the works planned for 2023 have been completed. According to him, construction works were underway on 20 new facilities under the program in the region this year. According to Eldzarov, there were objective reasons for several uncompleted works.
Alan Gagloyev also talked about the progress of the investment program at his year's summary press conference. He said that through the investment program and credits given by Russian banks, the construction of a canning factory has been started. The factory will produce products from local raw materials.
On December 19, a deputy of the de facto parliament, Elena Jioeva, discussed the progress of the investment program with a deputy of the Russian Duma, Andrei Makarov. Jioeva told Makarov that the occupied region needs stable funding for development. According to her, Makarov assured that problems will be solved within the next year.
Meeting Between Elena Jioeva and Andrey Makarov
Export Customs Duty was Abolished
At his year-end press conference, Alan Gagloyev announced that Russia will abolish export customs duty on fuel and lubricants for the occupied region. According to Gagloyev, tax was one of the reasons why part of the ongoing works under the investment program could not be completed.
The Russian government limited the export of fuel from September 21, 2023, and effective October 1, those countries, including the occupied regions, which still export fuel from Russia under signed agreements, would have to pay an additional tax.
The de facto governments of the occupied regions of Georgia claimed for months that they would not be affected by the tax, although the official decision of the Russian government in this regard was not announced.
As Gagloyev said, during a telephone conversation with Alexander Novak, the Deputy Chairman of the Russian Government who also supervises the occupied rgions of Georgia, he was informed that the Russian government would sign the resolution in two days. On December 30, the tax abolition protocol was signed in Moscow.
The protocol was signed by the Deputy Minister of Economic Development of Russia, Dmitry Volvach, and the newly appointed Minister of de facto Economic Development of the region, Sarmat Kotaev. The protocol will enter into force on January 9, 2024.
The export customs duty on propane from Russia to Abkhazia was abolished on October 25. The said decision was made by the Russian Federation Council.
Fuel Prices Go Down
Fuel in the region has become cheaper by RUB 3, and the price of one liter of AI-92 will be RUB 54. It should be noted that car owners can buy fuel at this price only at Yugosetnefteproduct gas station. In this company, the price of AI-92 decreased to RUB 57 in October. The company said that the price decrease is due to decrease in fuel price in Russia.