გამოცემა: N17 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-29 თებერვალი, 2024
მიმოხილვა მზადდება  პროექტის - „კრემლის პოლიტიკის გზამკვლევი აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში“ - ფარგლებში. მიმოხილვის მიზანია მკითხველს მიაწოდოს ინფორმაცია საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში მომხდარი ძირითადი მოვლენებისა და ტენდენციების შესახებ. მიმოხილვა გამოდის თვეში ერთხელ და გამოადგება გადაწყვეტილების მიმღებთ, საჯარო მოხელეებს, მედიის, საერთაშორისო სამთავრობო და არასამთავრობო ორგანიზა-ციების წარმომადგენლებსა თუ სხვებს, ვისაც საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში მიმდინარე პროცესები აინტერესებს.
ასლან ბჟანიას ვიზიტი მოსკოვში და შეხვედრა კურატორებთან
8 თებერვალს აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი, ასლან ბჟანია მოსკოვში ჩავიდა. ვიზიტის ფარგლებში იგი შეხვდა საგარეო საქმეთა მინისტრს, სერგეი ლავროვს, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილეს, დიმიტრი კოზაკს, ეკონომიკური განვითარების მინისტრს, მაქსიმ რეშეტნიკოვს, მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილეს, ალექსანდრ ნოვაკსა და უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილეს, რაშიდ ნურგალიევს. აღნიშნული პირები რუსეთის ხელისუფლებაში საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორები არიან. გარდა ამისა, ბჟანია შეხვდა ფედერალური საგადასახადო სამსახურის ხელმძღვანელს, დანიილ ეგოროვს და რუსეთის ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს, ელა პამფილოვას. შეხვედრების შესახებ დეტალური ინფორმაცია არ გავრცელებულა.
პამფილოვასთან შეხვედრა მნიშვნელოვანი იყო რუსეთის პრეზიდენტის არჩევნების კონტექსტში. არჩევნები 15-17 მარტს ჩატარდება. აფხაზეთში დაბრუნებისთანავე ბჟანიამ ამ საკითხზე გაფართოებული სხდომა ჩაატარა. აფხაზეთში 30 საარჩევნო უბანი გაიხსნება, მათ შორის 1 - გალის რაიონში. ბჟანიამ დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრს, ალექსანდრ ანქვაბს არჩევნებში „სახელმწიფო მოხელეებისა“ და „საბიუჯეტო ორგანიზაციის“ თანამშრომლების, რომლებსაც რუსეთის მოქალაქეობა აქვთ, მონაწილეობის მაქსიმალურად უზრუნველყოფა დაავალა. მსგავსი გადაწყვეტილება განპირობებულია ბჟანიას სურვილით აფხაზეთში რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინის მაღალი მხარდაჭერა უზრუნველყოს.
საგარეო-პოლიტიკური აქტივობა
• 20 თებერვალს  ანქვაბმა ჩრდილოეთ კორეიდან საერთაშორისო ვაჭრობის კორპორაციის - „მანგენბონ“ გენდირექტორს იუნ გუკ ნამს უმასპინძლა. შეხვედრაზე ორმხრივი თანამშრომლობის გარდა სოხუმსა და ფხენიანში სავაჭრო წარმომადგენლობების გახსნის შესაძლებლობის საკითხი განიხილეს. ჩრდილოეთ კორეის დელეგაციის ვიზიტი საყურადღებოა უკრაინაში მიმდინარე რუსეთის სამხედრო აგრესიის ფონზე. ჩრდილოეთ კორეა რუსეთს სამხედრო აღჭურვილობით ეხმარება და სოხუმში მსგავსი ვიზიტიც ფხენიანსა და მოსკოვს შორის დაახლოების კონტექსტში უნდა განვიხილოთ.
ალექსანდრ ანქვაბის შეხვედრა ჩრდილოეთ კორეის დელეგაციასთან
• 2 თებერვალს დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრმა ინალ არძინბამ ვენესუელასა და ნიკარაგუაში აფხაზეთის ელჩებთან ონლაინთათბირი ჩაატარა. არძინბამ ელჩებს საერთაშორისო ასპარეზზე აფხაზეთის იზოლაციის დაძლევის გზებზე ესაუბრა.
ონლაინ თათბირი
• 1 თებერვალს სირიაში აფხაზეთის ახალმა ელჩმა მუხამად ალიმ რწმუნების სიგელი გადასცა სირიის საგარეო საქმეთა მინისტრ ფეისალ ალ-მიკდადის.
რწმუნებათა სიგელის გადაცემა
• 2 თებერვალს არძინბამ ონლაინ შეხვედრა გამართა BRICS-ის ექსპერტთა საბჭოს ხელმძღვანელთან, ვიქტორია პანოვასთან. შეხვედრაზე BRICS-ის სხვადასხვა ფორმატის ღონისძიებებში აფხაზეთის შესაძლო მონაწილეობის საკითხი განიხილეს. 2024 წელს BRICS-ის თავმჯდომარე რუსეთია და სახელმწიფო მეთაურთა სამიტი ყაზანში უნდა ჩატარდეს.
• 14 თებერვალს არძინბა მოსკოვში რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილეს, BRICS-ის ჯგუფში რუსეთის პრეზიდენტის წარმომადგენელს სერგეი რიაბკოვს შეხვდა. ბოლო პერიოდში დე ფაქტო ხელისუფლება BRICS-ის მიმართულებით განსაკუთრებით აქტიურობს და ცდილობს BRICS-ის წევრ ქვეყნებთან კავშირები დაამყაროს.
ინალ არძინბას შეხვედრა სერგეი რიაბკოვთან
• ბჟანიამ ТАСС-თან ინტერვიუში რუსეთისა და ბელარუსის სამოკავშირეო სახელმწიფოში გაწევრიანების საკითხზე ისაუბრა. მისი თქმით, „აფხაზეთი დაინტერესებულია რუსეთისა და ბელარუსის სამოკავშირეო სახელმწიფოში გაწევრიანებით, საკუთარი დამოუკიდებლობის შენარჩუნების პირობით, თუმცა მუშაობამ ამ მხრივ შესაძლოა 10 წელიწადამდე გასტანოს“. ეს პროცესი ბჟანიამ რუსეთის მხრიდან აფხაზეთის აღიარებას შეადარა, რასაც, მისი თქმით, წლები დასჭირდა. ბოლო პერიოდში სოხუმის მინსკთან ურთიერთობები გააქტიურდა, გახშირდა ორმხრივ დონეზე შეხვედრებიც.
განახლებული იერიში არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წინააღმდეგ
7 თებერვალს ბჟანიამ დე ფაქტო პარლამენტს განსახილველად გაუგზავნაკანონპროექტი“ „არაკომერციული ორგანიზაციებისა და ფიზიკური პირების, რომლებიც უცხოეთის აგენტის ფუნქციას ასრულებენ, შესახებ“. „უცხოეთის აგენტის“ ფუნქციის შემსრულებლად შეიძლება გამოცხადდენ ნებისმიერი ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმის არაკომერციული ორგანიზაციები, თუკი ისინი ფულად სახსრებს და/ან საკუთრებას იღებენ უცხოური წყაროებიდან, და მონაწილეობენ პოლიტიკურ საქმიანობაში, მათ შორის უცხოური წყაროს ინტერესებისთვის. იგივე ვრცელდება ფიზიკურ პირებზეც. უცხოურ წყაროდ ითვლება: უცხო სახელმწიფო, უცხოეთის სახელმწიფოს სახელმწიფო ორგანოები, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოები, საერთაშორისო და უცხოური ორგანიზაციები და მათი სტრუქტურული დანაყოფები, უცხოეთის მოქალაქეები და სხვ. „კანონპროექტის“ მიხედვით უნდა შეიქმნას ორგანიზაციებისა და ფიზიკური პირების უცხოეთის აგენტების რეესტრი, რომელსაც დე ფაქტო იუსტიციის სამინისტრო აწარმოებს.
საკითხი განსაკუთრებული სიმწვავით გამოირჩევა. აღნიშნული ინიციატივის მოწინააღმდეგეები „კანონპროექტის“ მიღებას საერთაშორისო ორგანიზაციების საქმიანობაზე ზეწოლისა და ადგილობრივ არასამთავრობო სექტორზე კონტროლის დამყარების მცდელობის კონტექსტში განიხილავენ. „კანონპროექტის“ მიღებას ბოლო ორი წელია ცდილობენ, მაგრამ უშედეგოდ. ამ მხრივ, ბოლო თვეებში განსაკუთრებით შეიმჩნევა დე ფაქტო ხელისუფლების აქტიურობა, რომელსაც, როგორც ჩანს, შიდა წინააღმდეგობის მიუხედავად, რუსეთის მხრიდან გაზრდილი ზეწოლის პირობებში, „კანონპროექტის“ მიღება აქვს გადაწყვეტილი.
20 თებერვალს ბჟანიამ საკითხი „საზოგადოებრივი პალატის“ წევრებთანაც განიხილა. დე ფაქტო ხელისუფლების მხრიდან კითხვებს პასუხობდნენ დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს მდივანი სერგეი შამბა, დე ფაქტო იუსტიციის მინისტრი ანრი ბარციცი, დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი ინალ არძინბა და დე ფაქტო სახელმწიფო უშიშროების სამსახურის უფროსი თემურ ახიბა. შეხვედრა მედიისთვის დახურული იყო. შეხვედრაზე არც არასამთავრობო ორგანიზაციები იყვნენ მიწვეულნი.
„კანონპროექტის“ მთავარი და ყველაზე აქტიური ლობისტი არძინბაა, რომელიც მუდმივად ესხმის თავს არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებს. მაგ. 29 თებერვალს არძინბამ გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მენეჯერი, ვარდონ ხოჯა შეხვედრაზე დაიბარა. არძინბა ხოჯას ესაუბრა USAID-ის ვებგვერდზე UNDP-ის დაფინანსების მიზნებისა და ამოცანების შესახებ არსებული ინფორმაციის თაობაზე, სადაც ნახსენებია აფხაზეთის დეოკუპაციისა და კრემლის დამღუპველი გავლენის წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხები. არძინბას განცხადებით, მსგავსი სახის ინფორმაცია UNDP-ის რეპუტაციას ზიანს აყენებს და ეწინააღმდეგება გაეროს წესდების მიზნებს. მისი თქმით, აფხაზეთში UNDP-ის პროექტების მთლიანი ღირებულება 20 მლნ აშშ დოლარია. არძინბამ განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა აფხაზური საინფორმაციო რესურსების დაფინანსებაზე, რომლებიც ცდილობენ საზოგადოებრივ აზრზე მადესტაბილიზებელი გავლენის მოხდენას. არძინბამ UNDP-ის წარმომადგენლებს 7 მარტამდე მოსთხოვა USAID-ის ვებგვერდზე გამოქვეყნებული ინფორმაციის UNDP-ის ვებგვერდზე უარყოფა, ასევე, UNDP-ის მიერ დაფინანსებული საინფორმაციო რესურსების სიის გამოქვეყნება.
დე ფაქტო ხელისუფლებისა და განსაკუთრებით არძინბას მცდელობას, დროულად მიიღონ „კანონპროექტი“, არაერთი მოწინააღმდეგე ჰყავს. მაგ. თებერვალში „საკონსტიტუციო რეფორმის კომისიის“ (2020-2021) ათმა წევრმა „კანონპროექტის“ გაწვევა მოითხოვა. მათი აზრით, „კანონპროექტი“ აფხაზური საზოგადოებისთვის დამღუპველია, „არღვევს ფუნდამენტურ უფლებებსა და თავისუფლებებს, რომელიც აფხაზეთის კონსტიტუციით არის გარანტირებული, მათ შორის გამოხატვის თავისუფლებისა და საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ ცხოვრებაში მონაწილეობის უფლებას“.
მიმართვა რუსეთის საგარეო უწყებას
ბოლო პერიოდში გახშირდა შემთხვევები, როდესაც აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებისადმი კრიტიკულად განწყობილ ჟურნალისტებს, სამოქალაქო აქტივისტებსა და მოქალაქეებს რუსეთ-აფხაზეთის ე.წ. საზღვარზე რამდენიმე საათით აფერხებენ და ზოგჯერ მათი სამოქალაქო პოზიციითაც ინტერესდებიან. გავრცელებული მოსაზრებით, რუსი მესაზღვრეები მსგავს დროებით დაკავებებს დე ფაქტო ხელისუფლების მიერ მიწოდებული სიების საფუძველზე ახორციელებენ, რომლის მიზანიც დე ფაქტო ხელისუფლებისადმი კრიტიკულად განწყობილ პირებზე ზეწოლაა.
საკითხი ისე გამწვავდა, რომ დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტრომ რუსეთის საგარეო უწყებას თხოვნით მიმართა ყურადღება მიაქციონ აღნიშნულ ინციდენტებს, რომლებიც აფხაზეთ-რუსეთის საზღვარზე, საკონტროლო-გამშვებ პუნქტ „ადლერზე“ ფიქსირდება. დე ფაქტო სამინისტრო ხაზს უსვამს, რომ ცდილობენ აღნიშნულ ინციდენტებს ნეგატიური ინტერპრეტაცია გაუკეთონ, რასთანაც მათ არანაირი კავშირი არ აქვთ.   არძინბას უწყების მსგავსი მიმართვა უფრო იძულებით ნაბიჯს ჰგავს, რომელიც საზოგადოებაში არსებულ ნეგატიურ განწყობებზე მოჩვენებითი რეაგირების დემონსტრირება უფროა, რადგან აფხაზეთში ეჭვობენ, რომ მსგავსი შეფერხებების უკან დე ფაქტო ხელისუფლება დგას.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადება და სოხუმის რეაგირება
16 თებერვალს რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ საკუთარ ტელეგრამ-არხზე უკმაყოფილება გამოხატა ედგარ აბუხბას საპატიმროდან განთავისუფლების გამო. აბუხბამ 2019 წელს მძიმე დანაშაული ჩაიდინა რუსი ტურისტის წინააღმდეგ. 2021 წელს იგი გაასამართლეს რუსეთის მოქალაქის გაუპატიურების, ძარცვისა და ჯანმრთელობისთვის მძიმე ზიანის მიყენების ბრალდებით და 9 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯეს. იგი აფხაზეთის ე.წ. უზენაესი სასამართლოს მიერ სასჯელის შემსუბუქების შემდეგ გაანთავისუფლეს. რუსეთის საგარეო უწყებამ აღნიშნული შემთხვევა შეაფასა, როგორც „აფხაზური მართლმსაჯულების მხრიდან შემწყნარებლობის გამოვლინება იმ დანაშაულების მიმართ, რომლებიც უსაფრთხოების რისკებს უქმნის უცხოელი სტუმრების დიდ რაოდენობას, რომლებიც ყოველწლიურად ისვენებენ აფხაზურ კურორტებზე“. 18 თებერვალს აფხაზეთის ე.წ. უზენაესმა სასამართლომ სასჯელის შემსუბუქების მიზეზი განმარტა, რაც აბუხბას მიერ დანაშაულის არასრულწლოვან ასაკში ჩადენას უკავშირდება.
რატომ არ მოაწერეს ხელი „როსგვარდიასთან“ შეთანხმებას?
თებერვალში დე ფაქტო შს სამინისტრომ გაავრცელა ინფორმაცია რუსეთის „როსგვარდიასთან“ (რუსეთის შინაგანი ჯარი, რომელიც დამოუკიდებელი უწყებაა და განცალკევებულია რუსეთის შეიარაღებული ძალებისგან. ემორჩილება რუსეთის პრეზიდენტს) უწყებათაშორისი თანამშრომლობის შეთანხმების პროექტის მომზადების შესახებ. გავრცელებული განცხადების მიხედვით, შეთანხმების მიზანი იყო გამოცდილების გაზიარება, „როსგვარდიის“ სასწავლო ცენტრებში კადრების მომზადება, ერთობლივი სასწავლო-მეთოდური შეკრებებისა და ვარჯიშების ჩატარება, მართლწესრიგის უზრუნველყოფის მიმართულებით საინფორმაციო ტექნოლოგიების განვითარება. აღნიშნული ინფორმაციის გავრცელებას დიდი ხმაური მოჰყვა. გაისმა ბრალდებები, რომ დე ფაქტო მთავრობა „როსგვარდიის“ შიდა აფხაზური პრობლემების მოგვარებისთვის გამოყენებას აპირებდა.
დე ფაქტო შს მინისტრმა რობერტ კიუტმა ამ საკითხზე განაცხადა, რომ „არავინ აპირებს ჩვენი სუვერენიტეტის ჩაბარებას და ჩვენი ინტერესების შელახვას“. კიუტმა „როსგვარდიასთან“ თანამშრომლობის აუცილებლობა იმით ახსნა, რომ მისი უწყების კომპეტენციაში შემავალი ფუნქციები, რუსეთში განაწილებულია შს სამინისტროსა და „როსგვარდიას“ შორის. კიუტმა ხაზი გაუსვა, რომ შეთანხმების ხელმოწერა არ ითვალისწინებს „როსგვარდიის“ თანამშრომლების აფხაზეთის ტერიტორიაზე ფიზიკურ ყოფნას ან შიდა პოლიტიკურ საქმიანობაში ჩართვას. 11 თებერვალს კიუტმა განაცხადა, რომ ხელს აღარ მოაწერენ შეთანხმებას.
ვიტალი კარბაიას მკვლელობის საქმე
ოკუპირებული გალის შს განყოფილების სამი თანამშრომლის (მილიციის კაპიტანი ალბერტ ზარაქუა, მილიციის ლეიტენანტი ვიანორ აბშილავა, მილიციის უმცროსი ლეიტენანტი დავით კვეკვესკირი) წინააღმდეგ 12 თებერვალს სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა. მათ ჯგუფურად განზრახ სხეულის მძიმე დაზიანების მიყენებასა და ძალადობით სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებაში ედებათ ბრალი. მათი ძალადობის შედეგად, ფიზიკური ზიანის მიყენების შემდეგ, სოხუმის საავადმყოფოში 9 დეკემბერს საქართველოს მოქალაქე, გალის რაიონში მცხოვრები ვიტალი (თემურ) კარბაია გარდაიცვალა. ზარაკუა და აბშილავა 10 თებერვალს გალში დააკავეს, კვეკვესკირი კი, 29 თებერვალს ზუგდიდში დააკავეს. იგი თბილისში გადაიყვანეს, მას ამ ეტაპზე იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარება ედება ბრალად.
ახალი სამხედრო-საზღვაო პორტი თურქეთში
თურქეთში, საქართველოს საზღვრიდან 150 კმ-ში, სიურმენეში, რომელიც ტრაპიზონიდან 40 კმ-ში მდებარეობს, სამხედრო-საზღვაო ბაზის მშენებლობა მიმდინარეობს. ბაზა შეძლებს ფრეგატების, სწრაფმავალი მოიერიშე ხომალდებისა და წყალქვეშა ნავების მიღებას. ახალ ბაზაზე 400-მდე სამხედრო და 200-მდე სამოქალაქო პირი იმსახურებს. სავარაუდოდ, თურქეთის შავი ზღვის ფლოტი სიურმენეში განთავსდება. 2023 წელს აქ უკვე განთავსდა პირველი თურქული სამხედრო კონტიგენტი. ბაზის გახსნის საკითხი მნიშვნელოვანია ოჩამჩირეში რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ბაზირების პუნქტის გახსნის კონტექსტში, რომელიც არა მარტო საქართველოსთვის არის უსაფრთხოების გამოწვევა, არამედ საფრთხეს ზრდის შავი ზღვის რეგიონის იმ ქვეყნებისთვისაც, რომლებიც ნატოს წევრები არიან.
თურქი მეთევზეები
16 თებერვალს ბიჭვინთის სანაპიროსთან მყოფ თურქულ თევზსაჭერ გემზე (Eminogullari 4 NºA341388) სამი ადამიანი დაიღუპა. კიდევ ოთხი ძლიერი მოწამვლის ნიშნებით გაგრის საავადმყოფოში გადაიყვანეს. დე ფაქტო სოფლის მეურნეობის მინისტრის, ბესლან ჯოპუას განცხადებით, გემი აფხაზი მეწარმეების მიერ იყო დაქირავებული და აფხაზეთის „საზღვაო აკვატორიაში“ 2023 წლის დეკემბრიდან იმყოფებოდა. რამდენიმე დღეში გემი საავადმყოფოდან გამოწერილ მეზღვაურებთან და  ეკიპაჟის სამი გარდაცვლილი წევრის ცხედრებთან ერთად თურქეთში დაბრუნდა. ოკუპირებული აფხაზეთის „საზღვაო აკვატორიაში“ ხშირად ხვდებიან თურქული თევზსაჭერი გემები, რომლებიც დე ფაქტო ხელისუფლების მიერ გაცემული „ნებართვის“ საფუძველზე თევზს უკანონოდ იჭერენ.
დიმიტრი გულიას წელი
ბჟანიამ 2024 წელი დიმიტრი გულიას წლად გამოაცხადა. მან უკვე მიიღო მონაწილეობა გულიას დაბადებიდან 150-ე წლისთავსთან დაკავშირებულ ღონისძიებებში. გულია აფხაზური ლიტერატურის ფუძემდებლად ითვლება და წელს დე ფაქტო ხელისუფლება თარიღის განსაკუთრებულად აღნიშვნას აპირებს. მსგავსი თარიღების აღნიშვნა დე ფაქტო ხელისუფლების მიერ ეროვნული იდენტობის ფორმირებისთვის მნიშვნელოვან საკითხად მიიჩნევა.
ჩრდილოეთ კორეის საბანკო ანგარიში ცხინვალში
2024 წლის თებერვალში „The New York Times“-მა გამოაქვეყნა ინფორმაცია, რომლის თანახმადაც ჩრდილოეთ კორეამ ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში მოქმედ ბანკში ანგარიში გახსნა. სტატიაში არ არის მითითებული, მაგრამ, სავარაუდოდ, საუბარია „საერთაშორისო ანგარიშსწორების ბანკზე“, რომელიც რამდენიმე წლის წინათ მოსკოვის მხარდაჭერით შეიქმნა. რუსეთი ბანკს უკრაინის ოკუპირებული რეგიონების აღიარებამდე მათთან ეკონომიკური ურთიერთობებისთვის იყენებდა. ანგარიში, სავარაუდოდ, გამოყენებული იქნება ჩრდილოეთ კორეის სანქცირებული 9 მლნ აშშ დოლარის გადარიცხვისთვის, რომელსაც ჩრდილოეთ კორეა რუსეთისგან ნავთობის შესასყიდად გამოიყენებს. მოსკოვ-ფხენიანის გარიგებით ცხინვალიც ისარგებლებს, რადგან „ბანკი“ ოკუპირებული რეგიონის ბიუჯეტში ერთ-ერთი მსხვილი გადამხდელია.
კურატორის ვიზიტი ცხინვალში
1 თებერვალს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი, ალან გაგლოევი რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უცხო ქვეყნებთან რეგიონთაშორისი და კულტურული კავშირების სამმართველოს უფროსს, იგორ მასლოვს შეხვდა. მასლოვი რეგიონს ორდღიანი სამუშაო ვიზიტით ეწვია. მასლოვი ოკუპირებული რეგიონების კურატორია. იგი ხშირად სტუმრობს ოკუპირებულ რეგიონებს და რუსეთის დაფინანსებით მიმდინარე პროექტების განხორციელებას ამოწმებს.
ალან გაგლოევის შეხვედრა იგორ მასლოვთან
დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრის, ახსარ ჯიოევის შეფასებით, რუსეთ-ბელარუსის სამოკავშირეო სახელმწიფოში გაწევრიანება არსებულ ვითარებაში რთული პროცესია. ამისთვის საჭიროა სამოკავშირეო სახელმწიფოს ყველა წევრ-ქვეყანასთან ურთიერთობა. ჯიოევის თქმით, იგი რამდენჯერმე შეხვდა გაერთიანების წარმომადგენლებს; რეგიონის დეპუტატებმა მონაწილეობა მიიღეს სამოკავშირეო სახელმწიფოს საპარლამენტო კრების მუშაობაში; აქტიურად ურთიერთობენ ბელარუსთან ეკონომიკის, კულტურის და სპორტის სფეროში; დე ფაქტო პარლამენტს სამოკავშირეო სახელმწიფოს საპარლამენტო კრებაში მუდმივი დამკვირვებლი სტატუსი აქვთ. ბელარუსთან ურთიერთობის მხრივ ოკუპირებული აფხაზეთის ხელისუფლება უფრო მეტად აქტიურობს. თუმცა, ბოლო თვეებში ამ მხრივ ცხინვალის რეგიონშიც გააქტიურდნენ.
რუსეთის მიერ დაწესებული შეზღუდვები
რუსეთის მთავრობამ 2024 წლიდან 6 თვის განმავლობაში ბენზინის ექსპორტი აკრძალა. აკრძალვა არ გავრცელდება ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის წევრებზე, ოკუპირებულ რეგიონებზე, მონღოლეთსა და უზბეკეთზე. მსგავსი შეზღუდვა დაწესებული იყო 2023 წლის 21 სექტემბერი-17 ნოემბრის პერიოდშიც. ეს ოკუპირებული რეგიონებისთვის მნიშვნელოვანია რადგან, საწვავის იმპორტი მხოლოდ რუსეთიდან ხორციელდება.
ამ მხრივ ასევე მნიშვნელოვანია, რომ რუსეთმა 1 თებერვლიდან ცხინვალის რეგიონისთვის საექსპორტო გადასახადი რამდენიმე საქონელზე გააუქმა. ეს ეხება კვების პროდუქტებს, ხილს, ბოსტნეულს, ალკოჰოლურ პროდუქციას, სამეურნეო საქონელს და სხვ. მსგავსი გადაწყვეტილებით რეგიონში აღნიშნულ პროდუქტებზე ფასების შემცირებას იმედოვნებენ.
ისტორიის ახალი სახელმძღვანელო
„სამხრეთ ოსეთის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის“ დირექტორის, რობერტ გაგლოითის განცხადებით, 2024 წლის სექტემბრისთვის „სამხრეთ ოსეთის“ ისტორიის ახალი სახელმძღვანელო მზად იქნება. მისი განცხადებით, „წიგნი მოიცავს ოსეთის ისტორიას უძველესი პერიოდიდან 2008 წლის აგვისტოს ომამდე“. წიგნი უკვე წარდგენილია ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო განათლების სამინისტროში. ყალბი ფაქტებით გაჯერებული ისტორიის სახელმძღვანელოს მომზადება ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო ხელისუფლების პროპაგანდისტული პოლიტიკის ნაწილია, რაც მათთვის სასარგებლო ისტორიული ნარატივის გავრცელებას ისახავს მიზნად.
გაფრთხილება „სასაზღვრო“ სოფლების მაცხოვრებლებს
ე.წ. სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტი საოკუპაციო ხაზთან მცხოვრებ მოსახლეობას „სასაზღვრო კანონმდებლობის“ დარღვევისთვის დაწესებული პასუხისმგებლობის შესახებ აფრთხილებს. „კომიტეტმა“ „სასაზღვრო“ სოფლების ხელმძღვანელებს მოსახლეობასთან ახსნა-განმარტებითი სამუშაოების გააქტიურება დაავალა. „კომიტეტის“ ცნობით, გაზრდილია „სასაზღვრო კანონმდებლობის“ დარღვევის შეთხვევები, ასევე გაზრდილია შინაური ცხოველების ქართული მხარის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიზე გადაყვანის შემთხვევები, რაც ზრდის ცხოველების ბიოლოგიური დაავადებისა და პათოგენების გადატანის რისკებს.
კომიტეტმა ვანდალიზმად შეაფასა 15 თებერვალს საქართველოს ორი მოქალაქის მიერ „სასაზღვრო“ ინფრასტრუქტურის დაზიანების ფაქტი. ორივე პირი დააკავეს და ოკუპირებული რეგიონის ტერიტორიაზე გადაიყვანეს. შემთხვევა საოკუპაციო ხაზთან, ქარელის მუნიცაპილიტეტის სოფ. კნოლევთან მოხდა. „კომიტეტის“ შეფასებით, დაკავებულების მიერ შემთხვევის ვიდეოზე გადაღება მათი კურატორი პროდასავლური არაკომერციული ორგანიზაციების დავალებით კეთდებოდა.
ირაკლი კობახიძის განცხადებაზე კომენტარი
საქართველოს პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატის ირაკლი კობახიძის განცხადებასთან დაკავშირებით, ოკუპირებული რეგიონების დაბრუნების შესახებ, კომენტარი გააკეთა დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრმა ახსარ ჯიოევმა. მისი თქმით, მსგავსი  განცხადება შიდა აუდიტორიაზეა გათვლილი. „მსგავსი განცხადებები სხვადასხვა დონეზე ადრეც კეთდებოდა. სრულიად ნათელია, რომ ეს არ არის ჩვენთვის აქტუალური. ოსი ხალხი, რომელმაც არაერთხელ გამოსცადა სამხრეთელი მეზობლის „მშვიდობისმოყვარეობა“, კარგად ესმის მსგავსი სიტყვების ჭეშმარიტი აზრი და ფასი. მოვუწოდებთ თავი დაანებონ მსგავს ილუზიებს და მიიღონ არსებული გეოპოლიტიკური რეალობა, რომელიც 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ ჩამოყალიბდა რეგიონში“, განაცხადა ჯიოევი.
13 თებერვალს სოფ. ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის 117-ე შეხვედრა გაიმართა. წელს ეს პირველი შეხვედრაა. 2023 წელს შვიდი ასეთი შეხვედრა ჩატარდა. შეხვედრაზე დაისვა ოკუპირებული ახალგორის რაიონის პროკურორად დავით გურწიევის დანიშვნის საკითხი. გურწიევი 2018 წელს არჩილ ტატუნაშვილის მკვლელობაშია ბრალდებული. მას 2020 წელს მცხეთის სასამართლომ სამუდამო პატიმრობა მიუსაჯა. ქართულმა მხარემ ასევე მოითხოვა თამაზ გინტურის მკვლელების (რუსეთის საოკუპაციო ძალებმა გინტური 2023 წლის 6 ნოემბერს მოკლეს) დასჯა, ყველა უკანონოდ დაკავებულის განთავისუფლება და დაგმო „ბორდერიზაციის“ უკანონო პროცესი. ცხინვალის მხარემ მოითხოვა სოფ. ჩორჩანაში ქართული საპოლიციო საგუშაგოს გაუქმება. ცხინვალის წარმომადგენლის თქმით, ბოლო შეხვედრიდან, 13 დეკემბრიდან, „საზღვრის დარღვევის“ რაოდენობა, ასევე „საოკუპაციო ხაზის“ მიმდებარედ უპილოტო საფრენ აპარატებთან დაკავშირებული ინციდენტები და ქართული პოლიციის ყოფნის ფაქტები შემცირდა. შემდეგი შეხვედრა 20 მარტს დაიგეგმა.

Publication: N17 / Review Period: February 1-29, 2024
The review is being prepared within the framework of the Roadmap to the Kremlin's Policy in Abkhazia and the Tskhinvali Region project. The purpose of the review is to provide readers with information about the main events and trends in the occupied regions of Georgia. The review is a monthly publication and will be useful for decision-makers, public employees, media representatives and other people who are interested in the developments taking place in the occupied regions of Georgia.
Aslan Bzhania's Visit to Moscow and Meeting with Government Officials
On February 8, the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, arrived in Moscow. As part of the visit, he met with the Minister of Foreign Affairs, Sergey Lavrov, the Deputy Head of the Presidential Administration, Dmitry Kozak, the Minister of Economic Development, Maxim Reshetnikov, the Deputy Chairman of the Government, Alexander Novak, and the Deputy Secretary of the Security Council, Rashid Nurgaliyev. The mentioned officials oversee the direction of the occupied regions of Georgia in the Russian government. In addition, Bzhania met with Ella Pamfilova, the Chairman of the Russian Central Election Commission (CEC), and Daniil Egorov, the Head of the Federal Tax Service. Detailed information about the meetings was not disseminated.
The meeting with Pamfilova was important in the context of the Russian presidential elections which will be held on March 15-17. Upon returning to Abkhazia, Bzhania held an extended session on this issue. A total of 30 election precincts will be opened in Abkhazia, including one in the Gali district. Bzhania instructed the de facto Prime Minister, Alexander Ankvab, to ensure maximum participation in the elections of “state officials” and “budgetary organization” employees who hold Russian citizenship. The decision is due to Bzhania's desire to ensure high support for Russian President Vladimir Putin in Abkhazia.
Foreign Political Activity
Alexander Ankvab's Meeting with the North Korean Delegation
Online Discussion
Presenting Credentials
Meeting Between Inal Ardzinba and Sergey Ryabkov
Renewed Attack Against Non-Governmental and International Organizations
On February 7, Bzhania sent a “draft law” on “non-profit organizations and individuals acting as foreign agents” to the de facto parliament for review. Non-profit organizations of any organizational-legal form can be declared as acting as a “foreign agent” if they receive funds and/or property from foreign sources, and participate in political activities, including for the interests of foreign sources. The same applies to individuals. A foreign source can be a foreign state, state bodies of a foreign state, local self-government bodies, international and foreign organizations and their structural units, foreign citizens, etc. The “draft law” provides for the creation of a register of foreign agents for organizations and individuals, which will be maintained by the de facto Ministry of Justice.
The issue is particularly acute. Opponents of the initiative consider the “draft law” adoption as putting pressure on the activities of international organizations and trying to establish control over the local non-governmental sector. They have been trying to pass the bill for the last two years, but without success. In this regard, recent months have seen the activity of the de facto government, which, apparently, decided to adopt the “draft law” under increased pressure from Russia, despite internal opposition.
On February 20, Bzhania discussed the issue with members of the Public Chamber. The Secretary of the de facto Security Council, Sergey Shamba, the de facto Justice Minister, Anri Bartsits, the de facto Foreign Minister, Inal Ardzinba, and the Chief of the de facto State Security Service, Temur Akhiba, answered questions from the de facto government. The meeting was closed to the media. Non-governmental organizations were not invited to the meeting either.
Ardzinba is the main and most active lobbyist of the bill. He constantly attacks non-governmental and international organizations. e.g. on February 29, Ardzinba summoned the Manager of the United Nations Development Program (UNDP), Vardon Khoja, to a meeting. Ardzinba spoke to Khoja about the information available on the USAID website about the goals and objectives of UNDP funding, which mentions the issues of the de-occupation of Abkhazia and the fight against the destructive influence of the Kremlin. As Ardzinba stated, such information harms the reputation of UNDP and contradicts the goals of the UN Charter. According to him, the total cost of UNDP projects in Abkhazia total USD 20 million. Ardzinba paid particular attention to the financing of Abkhaz information resources, which are trying to have a destabilizing influence on public opinion. Ardzinba requested UNDP representatives to deny the information published on the USAID website on the UNDP website, as well as to publish the list of information resources financed by UNDP.
The de facto government's and especially Ardzinba's attempt to adopt the “draft law” on time has many opponents. In February, ten members of the “commission on constitutional reform” (2020-2021) requested to withdraw the bill. They consider it is disastrous for Abkhaz society, “violates the fundamental rights and freedoms enshrined in the Constitution of Abkhazia, including the right to freedom of expression and the right to participate in public and political life.”
Appeal to the Ministry of Foreign Affairs of Russia
Recently, there has been an increase in cases when journalists, civic activists and citizens criticizing the de facto government of Abkhazia have been stopped at the so-called border between Russia-Abkhazia for several hours. It is widely believed that Russian border guards carry out such temporary detentions based on lists provided by the de facto government to put pressure on people criticizing the de facto government.
The issue escalated so much that the de facto Ministry of Foreign Affairs appealed to the Russian Ministry of Foreign Affairs asking to pay attention to the incidents recorded at the Adler checkpoint on the so-called Abkhaz-Russian border. The de facto Ministry of Foreign Affairs of Abkhazia draws attention to attempts to negatively interpret these incidents, to which the de facto Ministry has nothing to do. Such an appeal from Ardzinba’s office looks more like a forced step, which is more like a demonstration of an alleged reaction to a negative attitude in society, since in Abkhazia they suspect that the de facto government is behind such disruptions.
Statement of the Ministry of Foreign Affairs of Russia and Sokhumi's Response
On February 16, on its Telegram channel, the Ministry of Foreign Affairs of Russia expressed bewilderment over the commutation of Edgar Abukhba’s sentence. Abukhba committed a grave crime against a Russian tourist in 2019. In 2021, he was convicted of rape, robbery and causing grievous bodily harm to a Russian citizen and was sentenced to 9 years in prison. He was released after the sentence was commuted by the so-called Supreme Court. The Russian Foreign Ministry evaluated the case as “a manifestation of tolerance on the part of the Abkhaz justice system towards crimes that pose security risks to a large number of foreign guests who vacation in Abkhaz resorts every year.” On February 18, the so-called Supreme Court of Abkhazia explained the reason for reducing the sentence saying that Abukhba committed the crime as a minor.
Why Was Not the Agreement with Rosgvardiya Signed?
In February, the de facto Ministry of Internal Affairs released information about the preparation of a draft of an interagency cooperation agreement with Russia's Rosgvardiya (the internal military force of Russia, comprising an independent agency and is separate from the Russian Armed Forces. It reports directly to the President of Russia). Reportedly, the purpose of the agreement is to share experience, train personnel in Rosgvardiya training centers, conduct joint educational and methodical meetings and exercises, develop information technologies in the direction of ensuring law and order. The disseminated information highly resonated. There were accusations that the de facto government was going to use Rosgvardiya to solve internal problems in Abkhazia.
The de facto Minister of Internal Affairs, Robert Kiut, commented on the issue sayig that “no one is going to surrender our sovereignty and somehow to infringe our interests.” Kiut explained the necessity of cooperation with Rosgvardiya with the fact that in Russia, the functions under the competence of his agency, are distributed between the Ministry of Internal Affairs and Rosgvardiya. Kiut emphasized that the signing of the agreement does not envisage Rosgvardiya’s physical presence on the territory of Abkhazia or its involvement in internal political activities. On February 11, Kiut announced that the agreement will no longer be signed.
Murder Case of Vitali Karbaia
On February 12, a criminal case was initiated against three employees of the Internal Affairs Department of the occupied Gali (militia captain Albert Zarakua, militia lieutenant Vianor Abshilava, and junior militia lieutenant Davit Kvekveskiri). They are accused as a group of intentionally inflicting grievous bodily harm and abuse of power. As a result of their violence, Vitali (Temur) Karbaia, a Georgian citizen and a resident of the Gali district, died in the Sokhumi hospital on December 9. Zarakua and Abshilava were arrested in Gali on February 10, and Kvekveskiri was arrested in Zugdidi on February 29. He was transferred to Tbilisi. At this stage he is accused of illegal purchase, storage and carrying of weapons.
New Naval Port in Turkey
In Sürmene, Turkey, 150 km from the Georgian border and 40 km from Trabzon, the construction of a naval base is underway. The base will receive frigates, fast attack crafts and submarines. The base will employee about 400 military and 200 civilians. As expected, the Turkish Black Sea Fleet will be stationed in Sürmene. In 2023, the first Turkish military contingent was already stationed here. The opening of the base is important in the context of the opening of the Russian naval base in Ochamchire, which is not only a security challenge for Georgia, but also increases the danger for the NATO member countries in the Black Sea region.
Turkish Fishermen
On February 16, three people died on the Turkish fishing vessel (Eminogullari 4 NºA341388) off the coast of Bichvinta. Four more were taken to Gagra hospital with signs of severe poisoning. According to the de facto Minister of Agriculture, Beslan Jopua, the ship was hired by Abkhaz entrepreneurs and has been in Abkhazia's waters since December 2023. In a few days, the ship returned to Turkey with the sailors discharged from the hospital and the bodies of the three dead crew members. Turkish fishing vessels are often found in the waters of occupied Abkhazia. They are illegally fishing based on “permits” issued by the de facto government.
Dmitry Gulia’s Year
Bzhania announced 2024 as the year of Dmitry Gulia. He has already taken part in events related to the 150th anniversary of Gulia's birth. Gulia is considered the founder of Abkhaz literature, and this year the de facto government is going to celebrate the date in a special way. The de facto government considers the celebration of such dates an important issue for the formation of national identity.
North Korean Bank Account in Tskhinvali
In February 2024, The New York Times published information according to which North Korea opened an account in a bank operating in the occupied Tskhinvali region. The article does not specify, however, most likely it refers to the „International Settlement Bank“ which was established a few years ago with Moscow’s support. Russia used the bank for economic relations with the occupied regions of Ukraine before recognizing them. The account is expected to be used for the transfer of the sanctioned USD 9 million, which North Korea will use to purchase oil from Russia. Tskhinvali will also benefit from the Moscow-Pyongyang deal, since the “Bank” is one of the major payers to the budget of the occupied region.
Government Official’s Visit to Tskhinvali
On February 1, the de facto President of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev, met with Igor Maslov, the Head of the Directorate for Interregional Relations and Cultural Contacts with Foreign Countries of the Russian Presidential Administration. Maslov visited the region on a two-day working visit. He supervises and often visits the occupied regions to inspect the implementation of Russian-funded projects.
Alan Gagloyev's Mmeeting with Igor Maslov
According to the de facto Minister of Foreign Affairs, Akhsar Jioev, joining the Union State of Russia and Belarus is a difficult process in the current situation and requires having relations with all the member states of the Union State. According to Jioev, he met several times with representatives of the Union; Deputies from the region took part in the work of the Parliamentary Assembly of the Union State; actively communicate with Belarus in the field of economy, culture and sports; The de facto parliament has a permanent observer status in the parliamentary assembly of the Union State. In terms of relations with Belarus, the government of occupied Abkhazia is more active. However, in recent months, the Tskhinvali region has become more active in this regard.
Restrictions Imposed by Russia
The Russian government has banned the export of gasoline for 6 months from 2024. The ban will not apply to members of the Eurasian Economic Union, occupied regions, Mongolia and Uzbekistan. A similar restriction was imposed in the period of September 21-November 17, 2023. The step is important for the occupied regions since fuel is imported only from Russia.
It is also noteworthy that Russia canceled the export tax on several goods for the Tskhinvali region from February 1. This applies to food products, fruits, vegetables, alcoholic products, agricultural goods, etc. They hope in the region that the decision will reduce prices on the mentioned products.
New Textbook of History
As the Director of the “South Ossetian Scientific Research Institute,” Robert Gagloity, stated, a new textbook on the history of “South Ossetia” will be ready by September 2024. According to him, “the book covers the history of Ossetia from the ancient times to the events of the war of August 2008.” The book has already been submitted to the de facto Ministry of Education of the occupied region. The preparation of a history textbook filled with false facts is part of the propaganda policy of the de facto government of the occupied region, the purpose of which is to spread a historical narrative that benefits them.
Warning to Residents of “Border” Villages
The so-called State Security Committee warns the population living near the occupation line about the responsibility imposed for violating “border legislation.” The “committee” instructed the heads of “border” villages to intensify explanatory work with the population. According to the “committee,” cases of violations of “border legislation” have become more frequent, as well as cases of export of domestic animals to the territory controlled by the Georgian side, which increases the risk of transferring biological diseases and pathogens to animals.
The “committee” regarded the fact of damage to the “border” infrastructure by two Georgian citizens on February 15 as vandalism. Both people were arrested and taken to the territory of the occupied region. The incident occurred near the occupation line of the village of Knolevi (Kareli municipality). According to the “committee,” the video recording of the incident by the detainees was carried out on the instructions of their supervisors - pro-Western non-profit organizations.
Comment on Irakli Kobakhidze's Statement
The de facto Minister of Foreign Affairs, Akhsar Jioev, commented on a statement of Georgian Prime Minister candidate Irakli Kobakhidze about the return of the occupied regions. According to him, such a statement is addressed to the domestic audience. “Similar statements have been made before at different levels. It is obvious that this is not relevant for us. The Ossetian people, who have repeatedly experienced the “peacefulness” of their southern neighbor, well understand the true meaning and value of such words. We urge them to abandon such illusions and accept the existing geopolitical reality that emerged in the region after the August 2008 war,” Jioev said.
On February 13, the 117th meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) was held in Ergneti. This is the first meeting this year. In 2023, seven such meetings were held. At the meeting, the issue of appointing David Gurtsiev as the prosecutor of the occupied Akhalgori region was raised. Gurtsiev is accused of murdering Archil Tatunashvili in 2018. In 2020, the Mtskheta court sentenced him to life imprisonment. The Georgian side also demanded the punishment of the killers of Tamaz Ginturi (Russian occupation forces killed Ginturi on November 6, 2023), the release of all illegally detained persons and condemned the illegal process of “borderization.” The Tskhinvali side requested the abolition of the Georgian police checkpoint in the village of Chorchana. According to a Tskhinvali representative, since the last meeting, December 13, the number of “border violations,” as well as incidents related to operation of unmanned aerial vehicles near the “occupation line” and the presence of Georgian police, has decreased. The next meeting was scheduled for March 20.