გამოცემა: N13 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 ოქტომბერი, 2023
ოკუპირებული რეგიონების დე ფაქტო ლიდერები სოჭში, 3 ოქტომბერს, რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვს შეხვდნენ, 4 ოქტომბერს კი, რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს. ლავროვი ჯერ აფხაზეთის დე ფაქტო ლიდერ ასლან ბჟანიას შეხვდა, მოგვიანებით კი ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერ ალან გაგლოევს. შეხვედრის დასრულების შემდეგ ლავროვმა და აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრმა ინალ არძინბამ „2024-2025 წლებში დიპლომატიურ უწყებებს შორის კონსულტაციების გეგმას“ მოაწერეს ხელი. მსგავს გეგმას ლავროვმა ხელი მოაწერა ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრ ახსარ ჯიოევთანაც. გეგმა ფორმალური დოკუმენტია, რომელიც მოსკოვსა და ოკუპირებულ რეგიონებს შორის „საგარეო პოლიტიკაში“ თანამშრომლობის ჩარჩოს განსაზღვრავს. თუმცა, რეალურად სოხუმისა და ცხინვალის „საგარეო პოლიტიკა“ მხოლოდ მოსკოვის მხარდაჭერაზეა დამოკიდებული.
სერგეი ლავროვი და ინალ არძინბა ხელს აწერენ კონსულტაციების გეგმას
4 ოქტომბერს, ლავროვისგან განსხვავებით, პუტინმა მხოლოდ ბჟანიას უმასპინძლა. პუტინი-ბჟანიას ორმხრივ ფორმატში ბოლო შეხვედრა 2020 წლის 12 ნოემბერს გაიმართა, რასაც ინტეგრაციული პროცესების თვალსაზრისით მნიშვნელოვანი დოკუმენტის („აფხაზეთის კანონმდებლობის რუსეთის კანონმდებლობასთან ჰარმონიზაციის საფუძველზე რუსეთსა და აფხაზეთს შორის  ერთიანი სოციალური და ეკონომიკური სივრცის ფორმირების პროგრამა“) ხელმოწერა მოჰყვა. პუტინთან შეხვედრის შესახებ ზოგადი ინფორმაცია მხოლოდ მისი დასრულების შემდეგ, მოგვიანებით გავრცელდა. თუმცა, შეხვედრის დასრულების შემდეგ რუსულ საინფორმაციო პორტალზე - „Известия“ გამოქვეყნდა ბჟანიას ინტერვიუ, სადაც გაჟღერდა საკითხები, რომლებიც სავარაუდოდ პუტინთან შეხვედრაზეც განიხილეს. ამ მხრივ ყველაზე ხმაურიანი ოჩამჩირეში რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ფლოტის მუდმივი ბაზირების პუნქტის გახსნის შესახებ გაკეთებული განცხადება იყო.
რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ფლოტი ოჩამჩირეში
ბჟანიას თქმით, მათ უკვე მოაწერეს რუსეთთან ხელი შეთანხმებას და მოკლე პერიოდში ოჩამჩირის რაიონში გაიხსნება რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ფლოტის მუდმივი ბაზირების პუნქტი. ბჟანიას განცხადებით, „თბილისს ჯერ კიდევ აქვს დღის წესრიგში აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის დაბრუნება სამხედრო ძალის გამოყენებით, მიუხედავად ამჟამინდელი მთავრობის ლიდერის, ირაკლი ღარიბაშვილის პრაგმატული პოლიტიკისა“. ბჟანიამ შეთანხმების ხელმოწერის ფაქტი დაადასტურა 19 ოქტომბერს  პრეს-კონფერენციაზეც. მისი თქმით, „მყარი მშვიდობის უზრუნველყოფა აფხაზეთის ყველა მაცხოვრებლის ინტერესშია, ამიტომ მუდმივი ბაზირების პუნქტი განთავსდება ოჩამჩირეში“.
5 ოქტომბერს ამ საკითხზე განცხადება გააკეთა დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტრომაც. სამინისტროს მიერ გავრცელებული განცხადების მიხედვით, „ინტეგრაციულ პროცესებში მონაწილეობა, მათ შორის სამხედრო სფეროში, აფხაზეთის რესპუბლიკის სუვერენული უფლებაა. რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ბაზის მატერიალურ-ტექნიკური უზრუნველყოფის პუნქტის აუცილებელი ინფრასტრუქტურის შექმნა ჩვენი ხალხის ძირეულ ინტერესებს შეესაბამება და ხელს უწყობს ჩვენი უსაფრთხოების განმტკიცებას“.
ოჩამჩირის პორტი ქალაქიდან ჩრდილო-დასავლეთით, მდინარე მოქვსა და ჯუყმურს შორის ხელოვნურად შექმნილ ყურეში მდებარეობს. ამჟამინდელი მონაცემებით, პორტს ჯამში 10 საპატრულო გემის (პორტში 10-მდე „სობოლისა“ და „მანგუსტის“ კლასის სანაპირო დაცვის გემი/კატერი დგას) მიღება შეუძლია. 2009 წლის აპრილში რუსეთსა და აფხაზეთს შორის დაიდო შეთანხმება საერთო „სახელმწიფო“ საზღვრის დაცვის შესახებ, ხოლო ამავე წლის ბოლოს პორტში რუსეთის ფედერალური უსაფრთხოების სამსახურის სასაზღვრო დაცვის საპატრულო ხომალდები განთავსდა, რომლებსაც ოკუპირებული აფხაზეთის საზღვაო უსაფრთხოების უზრუნველყოფა ევალებათ.
ოჩამჩირეში რუსული ბაზის გახსნის საკითხი ყურადსაღებია უკრაინაში მიმდინარე სამხედრო აგრესიის კონტექსტში. არსებული ცნობების მიხედვით, რუსეთის ფლოტის ნაწილი გადაყვანილია ნოვოროსიისკისა და ფეოდოსიის (რომელიც ყირიმში მდებარეობს) პორტებში. იმის გათვალისწინებით, რომ ეს პორტებიც უკვე დაუცველია უკრაინული შეიარაღების მიმართ, ოჩამჩირის პორტი რუსეთისთვის შეიძლება შავიზღვისპირეთის ფლოტის განთავსებისთვის ახალი უსაფრთხო ადგილი გახდეს. ამ ეტაპზე დიდი ზომის გემების მიღება შეუძლებელია, მაგრამ არსებული ინფრასტრუქტურის პირობებშიც კი, შესაძლებელია შედარებით მცირემასშტაბიანი სამხედრო-საზღვაო ოპერაციების წარმართვა.
ოჩამჩირეში პორტის მშენებლობასთან დაკავშირებით 24 ოქტომბერს უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდომირ ზელენსკიმაც გააკეთა განცხადება. ზელენსკის თქმით, უკრაინა თავს არ შეიკავებს აფხაზეთში რუსეთის სამხედრო გემებზე თავდასხმისგან. უკრაინული დაზვერვის მონაცემებით, რუსეთი ცდილობს ყირიმიდან ხომალდების გაყვანას და მათ ნოვოროსიისკში განთავსებას, თუმცა ყველა სამხედრო ხომალდის განთავსება აქ შეუძლებელია, ამიტომაც რუსეთი ამისთვის ოჩამჩირის პორტის გამოყენებას გეგმავს, სადაც რუსეთმა განაახლა ინფრასტრუქტურა.
პორტის საკითხზე რუსეთის ოფიციალურ პირებს რაიმე განცხადება არ გაუკეთებიათ. ძირითადი განცხადებები ექსპერტებმა და ყოფილმა სამხედროებმა გააკეთეს. თუმცა, გარკვეული შიშები უკვე გაჩნდა აფხაზეთში, რომ უკრაინული სამხედროები ოჩამჩირეს მისწვდებიან.
დემოკრატიის კვლევის ინსტიტუტის შეფასებით, სამხედრო საზღვაო ფლოტის გამართული ფუნქციონირებისთვის, სოფ. ფიჩორთან, ანაკლიიდან 4 კმ-ში ოქტომბრის დასაწყისში მასშტაბური მოსამზადებელი სამუშაოები დაიწყო. ადგილობრივების ინფორმაციით, ადგილზე მიმდინარეობს რადიოელექტრონული ბრძოლის სისტემების განთავსების პროცესი, რაც უკრაინული დრონებისა და რაკეტების წინააღმდეგ იქნება გამოყენებული და ოჩამჩირის ბაზის დამხმარე ფუნქციას შეასრულებს.
ოჩამჩირის პორტი 2023 წელს (წყარო: Google)
ვინ აღადგენს სოხუმის აეროპორტს?
ხანგრძლივი გაურკვევლობის შემდეგ დასახელდა კომპანია, რომელიც სოხუმის აეროპორტს აღადგენს. 27 ოქტომბერს ხელი მოეწერა შეთანხმებას „ვ. გ. არძინბას სახელობის საერთაშორისო აეროპორტის“ კომპლექსური რეკონსტრუქციის შესახებ. დე ფაქტო მთავრობამ რუსულ კომპანიასთან - „ინფრასტრუქტურული განვითარება“ დადო შეთანხმება. კომპანიის მფლობელი რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილის, ოკუპირებული რეგიონების კურატორის, რაშიდ ნურგალიევის შვილი რაშიდ ნურგალიევია. მისი თქმით, „აფხაზეთის კურორტებისადმი რუსი ტურისტების ინტერესი ყოველწლიურად იზრდება. აეროპორტის გახსნა კი ტურისტებს საშუალებას მისცემს სწრაფად და კომფორტულად ჩავიდნენ აფხაზეთის კურორტებზე“.
სამოქალაქო ავიაციის საერთაშორისო ორგანიზაცია (ICAO) არ ცნობს სოხუმის აეროპორტს საერთაშორისო აეროპორტად, ვინაიდან საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას აღიარებს. ICAO-მ 2006 წლიდან გააუქმა აეროპორტის კოდი. იმის მიუხედავად, რომ სოხუმიდან საერთაშორისო ფრენები ვერ განხორციელდება, რუსეთის მხრიდან აეროპორტის რეკონსტრუქციისადმი ინტერესი რუსეთზე დაწესებული სანქციებითაც შეიძლება აიხსნას, რის გამოც რუსეთიდან არაერთი მიმართულებით ფრენებზე შეზღუდვებია დაწესებული. აეროპორტის აღდგენა ბჟანიას წარმატებაც იქნება, რადგან ამის პირობა მან „წინასაარჩევნოდ“ გასცა.
„საგარეო-პოლიტიკური“ აქტივობა
• რუსეთისა და ბელარუსის სამოკავშირეო სახელმწიფოში გაერთიანების საკითხი ბოლო პერიოდში სულ უფრო აქტუალური გახდა. ბჟანიას განცხადებით, აფხაზეთს სურს მონაწილეობა მიიღოს პოსტსაბჭოთა ქვეყნების ტერიტორიებზე მიმდინარე ინტეგრაციულ პროცესებში, ხოლო ბელარუსთან და რუსეთთან ერთობლივ კავშირში შესვლა „იქნება ახალი სინერგია, განვითარებისა და დაახლოების შესაძლებლობა ეთნოსებისთვის და უსაფრთხოების უფრო მაღალი დონე“. არძინბას განცხადებით,  აფხაზეთი მხარს უჭერს სამოკავშირეო სახელმწიფოს, სადაც შეიძლება აფხაზეთიც გაწევრიანდეს. არძინბას თქმით, მინსკის მიერ აფხაზეთის დამოუკიდებლობის აღიარებისთვის საფუძველი იქმნება. აფხაზური საქონელი უკვე გამოჩნდა ბელარუსის ბაზარზე, სადაც იყიდება აფხაზური ღვინო, ლიმონათი და წყალი, ბელარუსში ასევე გახსილია სავაჭრო სახლი „აფხაზია“. ასევე განიხილება ოჩამჩირის რაიონში ერთობლივი მსხვილი საკურორტო კომპლექსის მშენებლობა.
• მინსკის მიერ აფხაზეთის დამოუკიდებლობის შესაძლო აღიარებასთან დაკავშირებით სოხუმის ოპტიმიზმი ბოლო პერიოდში ბელარუსთან გახშირებული ურთიერთობითაც არის განპირობებული. მაგ. 27 ოქტომბერს მინსკს დე ფაქტო მთავრობის წარმომადგენლობითი დელეგაცია ეწვია, მათ შორის საგარეო საქმეთა, ჯანდაცვის, შსს, კულტურის, საგანგებო სიტუაციების დე ფაქტო მინისტრები. მიუხედავად იმისა, რომ ისინი ბელარუსის მთავრობის აპარატის უფროსს, კონსტანტინ ბურაკს შეხვდნენ, მსგავსი დონის ვიზიტი მიუთითებს, რომ მინსკში აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებისთვის კარი სულ უფრო მეტად იხსნება. ვიზიტის ფარგლებში აფხაზური დელეგაციის წევრების პროფილური უწყებების წარმომადგენლებთან შეხვედრები იყო დაგეგმილი. არძინბა მინსკში შეხვდა რუსეთის ელჩს ბორის გრიზლოვსაც.
შეხვედრა მინსკში
• 19 ოქტომბერს გერმანიაში დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლის ხიბლა ამიჩბას ორგანიზებით საღამო ჩატარდა, რომელიც აფხაზეთის თემატიკას მიეძღვნა. ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო საგარეო პოლიტიკის გერმანული საზოგადოების ექსპერტმა კრისტიან ვიპერფიურტმაც, რომელიც გერმანულ-რუსული ფორუმის წევრია.
• ოქტომბერში პალესტინის საკითხი აფხაზეთშიც აქტუალური იყო. არძინბას განცხადებით, აშშ-მა შეუშალა ხელი აფხაზეთსა და პალესტინას შორის დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარებას. მისი თქმით, მათ კარგი დიალოგი აქვთ რუსეთში პალესტინის პრეზიდენტის სპეცწარმომადგენელთან, ასევე რუსეთში პალესტინის ელჩთან, მაგრამ აშშ-ის წარმომადგენლებმა ხელი შეუშალეს დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარებას. არძინბას განცხადებით, უნდა შეიქმნას სრულფასოვანი პალესტინური სახელმწიფო.
• პალესტინელთა მხარდაჭერის მიუხედავად, დე ფაქტო ხელისუფლებამ უარი თქვა ლტოლვილების მიღებაზე. დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს მდივნის სერგეი შამბას განცხადებით, რუსმა მესაზღვრეებმა პალესტინელი ლტოლვილების მიერ საკონტროლო-გაშვებ პუნქტ „ენგურის“ უკანონო გადაკვეთის ფაქტი აღკვეთეს. მისი თქმით, 13 ადამიანი, რუსეთში მოხვედრის მიზნით, აფხაზეთს ტერიტორიაზე გადასვლას ცდილობდა. შამბას თქმით, მათ ქართულმა მხარემ უთხრა, რომ ენგურის მეორე მხარეს უკვე რუსეთში მოხვდებოდნენ. შამბას განცხადებით, საერთაშორისო ორგანიზაციების შუამავლობით პალესტინელები საქართველოში დააბრუნეს. შამბას შეფასებით, აფხაზეთში არსებული ეკონომიკური ვითარება ლტოლვილების მიღების შესაძლებლობას არ იძლევა.
• საკადრო ცვლილებებია „ელჩების“ მიმართულებით. ბჟანიას განკარგულებით სირიაში აფხაზეთის „ელჩი“ ბაგრატ ხუტაბა „ახლო აღმოსავლეთის ქვეყნებთან ურთიერთობაში პრეზიდენტის სპეციალურ წარმომადგენლად“ დაინიშნა. ხუტაბამ ასევე დატოვა სირიაში „ელჩის“ თანამდებობა. ხუტაბა განსაკუთრებული აქტიურობით გამოირჩეოდა. მისი მოღვაწეობის პერიოდში იგი სირიაში მოქმედ გაეროს წევრი რამდენიმე ქვეყნის დიპლომატს შეხვდა. მის ადგილას 31 ოქტომბერს ალი მუხამადი დაინიშნა, რომელიც „საელჩოში“ მრჩეველ-დესპანის თანამდებობას იკავებდა. იგი სირიელი ჩერქეზია და 2013 წელს დაბრუნდა აფხაზეთში.
გალის შეხვედრების აღდგენის მოთხოვნა
დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილის, ირაკლი ტუჟბას განცხადებით, აფხაზეთმა მოამზადა წინადადება გალის შეხვედრების აღდგენის საკითხზე, რომელსაც ჟენევის დისკუსიების თანათავჯდომარეების ვიზიტის დროს განიხილავენ. ტუჟბას განცხადებით, ეს საკმაოდ მნიშვნელოვანი ფორმატია, ჟენევის პროცესის ნაწილი, ე.წ. უსაფრთხოების ადგილობრივი მექანიზმი. ტუჟბას თქმით, სოხუმი 2021 წელს გამოვიდა ამ საკითხზე წინადადებით, მაგრამ ქართული მხარე ამ საკითხზე ორი წელია უკვე არანაირ აქტიურობას და სურვილს არ ავლენს. გალის შეხვედრები, ერგნეთის შეხვედრისგან განსხვავებით, 2018 წლიდან აღარ იმართება და ბოლო პერიოდში სოხუმი მისი აღდგენით განსაკუთრებით მოწადინებულია. სოხუმს ამ საქმეში მოსკოვიც მხარს უჭერს, თუმცა თბილისის პოზიცია ამ საკითხზე ამ დრომდე უცნობია.
ცხინვალის რეგიონში მნიშვნელოვანი საკადრო და სტრუქტურული ცვლილებებია. ე.წ. ლტოლვილთა კომიტეტის ბაზაზე შრომისა და სოციალური დაცვის დე ფაქტო სამინისტრი შეიქმნა. ახალი „სამინისტრო“ ჯანდაცვისა და სოციალური განვითარების დე ფაქტო სამინისტროსგან სოციალური უზრუნველყოფის სფეროს ფუნქციები გადაეცემა. ახალ „მინისტრად“ ოლეგ გაგლოევი დანიშნა, რომელმაც იუსტიციის „მინისტრის“ პოსტი დატოვა. ცალკე კომიტეტის სახით ჩამოყალიბდა ტურიზმის განვითარების „სააგენტო“. აღნიშნული ცვლილებები დე ფაქტო პრეზიდენტის, ალან გაგლოევის დაპირებაც იყო, რომელიც მან მაისში „პარლამენტში“ ყოველწლიური მოხსენების დროს გასცა.
დე ფაქტო მთავრობაში გაჩნდა მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილის - ფინანსთა მინისტრისა და მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილის - იუსტიციის მინისტრის თანამდებობები. დე ფაქტო მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილის - ფინანსთა მინისტრის თანამდებობაზე ალან ჯიოევი დაინიშნა, რომელიც ადრე დე ფაქტო პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის თანამდებობას იკავებდა. ჯიოევი არსენ გაგლოევის სიძეა.  არსენ გაგლოევი, რომელიც ამჟამად „გაზპრომში“ მაღალ თანამდებობას იკავებს, ცხინვალის რეგიონში „რუხ კარდინალად“ ითვლება. დე ფაქტო პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ახალი უფროსი ალან მარგიევი გახდა, რომელიც მანამდე სოფლის მეურნეობის მინისტრი იყო.
დე ფაქტო თავმჯდომარის მოადგილედ - ფინანსთა მინისტრად ძამბოლატ ტადტაევი დაინიშნა, რომელიც მანამდე მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილე - ეკონომიკური განვითარების მინისტრი იყო. კაზბეკ ცარიკაევმა ფინანსთა მინისტრის პოსტი დატოვა. ცარიკაევი წარსულში ჩრდილოეთ ოსეთში ფინანსთა მინისტრი იყო და ოკუპირებულ რეგიონში დე ფაქტო ფინანსთა მინისტრად 2023 წლის აპრილში დაინიშნა. მის მოკლევადიან „მინისტრობას“ რეგიონის „ბიუჯეტში“ წარმოქმნილ დეფიციტს უკავშირებენ.
დე ფაქტო ეკონომიკური განვითარების მინისტრად სარმატ კოტაევი დაინიშნა, რომელიც მანამდე დე ფაქტო მთავრობის აპარატის უფროსი იყო. კოტაევს რუსეთის ეკონომიკის სამინისტროსთან აქტიური მუშაობა მოუწევს და რუსეთის დაფინანსებით მიმდინარე პროექტების განხორციელებაზე იქნება პასუხისმგებელი.
ცვლილებებია დე ფაქტო პარლამენტშიც, სადაც რამდენიმე კომიტეტის თავმჯდომარე შეიცვალა.
ახალი ხელმძღვანელი დაინიშნა ოკუპირებულ ახალგორის რაიონშიც. მურთაზ ვალიევი ადგილობრივებს გაგლოევმა პირადად წარუდგინა. ვალიევმა ილარიონ გაგიევი შეცვალა. გაგიევის მოხსნას მის პირველ მოადგილე რეზო დევიძესა (თანამდებობა დევიძემაც დატოვა) და რაიონის „დეპუტატ“ ზაზა დრიაევთან დაპირისპირებასაც უკავშირებენ. აღნიშნული პირები გაგლოევთან დაახლოებულებად ითვლებიან. თავად ვალიევი ყოფილი მილიციონერი და ლეონიდ თიბილოვის „პრეზიდენტობის“ დროს კრიმინალური მილიციის „უფროსი“ დე ფაქტო შს მინისტრის მოადგილეც იყო.
• დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრის, ახსარ ჯიოევის განცხადებით, სამოკავშირეო სახელმწიფოსთან კონტაქტების დამყარება პრიორიტეტული მიმართულებაა. ამ მხრივ ცხინვალი სოხუმთან შედარებით უფრო პასიურია. ბელარუსში ერთადერთი ვიზიტი 22 ივნისს შედგა, როდესაც ცხინვალის დელეგაციამ მეორე მსოფლიო ომთან დაკავშირებულ ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა.
• 18 ოქტომბერს, მოსკოვში, ჯიოევი სამოკავშირეო სახელმწიფოს სახელმწიფო მდივან დმიტრი მეზენცევს შეხვდა. აღნიშნული შეხვედრა მიუთითებს, რომ ცხინვალი სოხუმის მსგავსად ცდილობს ამ მიმართულებით გააქტიურებას.
• ჯიოევი 20 ოქტომბერს მოსკოვში რეგიონში ნიკარაგუის ელჩ ალბა მეხიას შეხვდა.
• 27 ოქტომბერს ჯიოევი ავსტრიაში საგარეო საქმეთა სამინისტროს ე.წ. წარმომადგენელს, პატრიკ პოპელს შეხვდა. პოპელმა „სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში“ სახალხო დიპლომატიის მნიშვნელობაზე ლექციაც წაიკითხა. იგი კრემლის პოლიტიკის მხარდამჭერი და ავსტრიაში ოკუპირებული რეგიონების ლობისტია.
ახსარ ჯიოევის შეხვედრა პატრიკ პოპელთან
„ჯაშუშების“ გამოვლენა
ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის ე.წ. საგარეო დაზვერვის სამსახურის უფროსის, ალექსეი ვარზიევის განცხადებით, „სამხრეთ ოსეთის 50-ზე მეტი მოქალაქე ეჭვმიტანილია საქართველოს სპეცსამსახურებთან თანამშრომლობაში“. მისი შეფასებით, ქართული მხარე კავშირებს ამყარებს ე.წ. სამოქალაქო აქტივისტებთან და კრიმინალურ სტრუქტურებთან. ვარზიევის თქმით, რთული გეოპოლიტიკური მდგომარეობის მიუხედავად, ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებსა და ოსური საზოგადოების ცალკეულ წარმომადგენლებს შორის აქტიური ურთიერთობა გრძელდება. ამის მიზანი კი ოსურ საზოგადოებაში განხეთქილების შეტანა და რუსეთთან დაახლოების პროცესისთვის ხელის შეშლაა. მსგავსი ბრალდებები ხშირად გაისმის დე ფაქტო რესპუბლიკის „სპეცსამსახურების“ მხრიდან, რომლებიც სამოქალაქო აქტივისტებს და ძირითადად ოკუპირებულ ახალგორის რაიონში მცხოვრებ ეთნიკურ ქართველებს ქართულ „სპეცსამსახურებთან“ კავშირში „ამხელენ“. მსგავსი განცხადებების მიზანი უფრო მოსახლეობის დაშინებაა.
პაციენტები ცხინვალის რეგიონიდან
დე ფაქტო ჯანდაცვისა და სოციალური განვითარების მინისტრის მოადგილის, როდიონ სიუკაევის განცხადებით, რეგიონის გარეთ ტრანსპორტირებული პაციენტების რაოდენობა წინა წელთან შედარებით შემცირდა. მისი თქმით, „მეზობელ სახელმწიფოში“ გადაუდებელი ჰოსპიტალიზაცია 85 კაცს დასჭირდა; გადაწყვეტილება თუ სად უნდა მოხდეს პაციენტის ტრანსპორტირება - რუსეთსა თუ „მეზობელ სახელმწიფოში“ (იგულისხმება საქართველო), მიიღება პაციენტის მდგომარეობისა და კონკრეტული შემთხვევის მიხედვით. ეს საკითხი, ოკუპირებულ რეგიონში განსაკუთრებით მგრძნობიარე თემაა, რადგან საქართველოს ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე რეგიონის მოსახლეობის მკურნალობის მიზნით გადაადგილება დე ფაქტო ხელისუფლების მიერ ნეგატიურად აღიქმება, რადგან, მათი შეფასებით, ეს თბილისის „რბილი ძალის“ პოლიტიკის ნაწილია. ცხინვალისთვის მთავარი გამოწვევა იმაში მდგომარეობს, რომ საქართველოს ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე ჯანდაცვის სერვისის მიღება ნაკლებ ბიუროკრატიასთან არის დაკავშირებული და უფრო ეფექტურია, ვიდრე ეს ცხინვალში ან რუსეთში მკურნალობის შემთხვევაშია.
„ქვემო ზარამაგის“ რეკონსტრუქცია
დე ფაქტო პრეზიდენტმა ალან გაგლოევმა რუსეთის ტრანსპორტის სამინისტროს წარმომადგენელს, მიხაილ კოკაევთან „ქვემო ზარამაგის“ გამშვები პუნქტის რეკონსტრუქციის საკითხი განიხილა. თუ ამჟამად 10 საავტომობილო ზოლია, რეკონსტრუქციის შემდეგ 20 ზოლის ამოქმედება იგეგმება. კოკაევის განცხადებით, გამტარიანობა მსუბუქი მანქანების შემთხვევაში 4-ჯერ გაიზრდება, სატვირთოების შემთხვევაში კი 2-3 ჯერ. პროექტის მიზანია პუნქტი 7 ათასზე მეტმა მანქანამ გადაკვეთოს და ამავე დროს არ შეიქმნას საცობები. ამჟამად პუნქტს კვეთს 1500-ზე მეტი მანქანა, მათ შორის 1400 მსუბუქი, რაც 5 ათასზე მეტ ადამიანს ნიშნავს. პროექტის დასრულება 2026 წელს იგეგმება.
პუნქტი მდებარეობს რეგიონსა და რუსეთს შორის დამაკავშირებელ მთავარ სახმელეთო მარშრუტზე, რომელიც რთულ გეოგრაფიულ რეგიონში გადის და ხშირად არის საცობები, რაც დე ფაქტო ხელისუფლებისთვის გამოწვევაა. ამ შემთხვევაში კრიტიკის მთავარი ობიექტი დე ფაქტო პრეზიდენტია, რომლის ერთ-ერთი „წინასაარჩევნო“ დაპირება საცობების პრობლემის მოგვარება იყო. ეს საკითხი შიდა პოლიტიკური დაპირისპირების საგანია, განსაკუთრებით 2024 წელს დაგეგმილი არალეგიტიმური არჩევნების ფონზე. ამიტომაც, გაგლოევისთვის პროექტის დროული დაწყება პოლიტიკურადაც მნიშვნელოვანია.

Publication: N13 / Review Period: October 1-31, 2023
On October 3, in Sochi, the de facto leaders of the occupied regions met with the Minister of Foreign Affairs of Russia, Sergey Lavrov, and on the next day, October 4, they met with the Russian President, Vladimir Putin. Lavrov first met with the de facto leader of Abkhazia, Aslan Bzhania, and later with the de facto leader of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev. After the meeting, Lavrov and the de facto Foreign Minister of Abkhazia, Inal Ardzinba, signed a plan for consultations between diplomatic agencies for 2024-2025. Lavrov signed a similar plan with the de facto Minister of Foreign Affairs of the Tskhinvali region, Akhsar Jioev. The plan is a formal document defining the framework for cooperation in “foreign policy” between Moscow and the occupied regions, although, in reality, the “foreign policy” of Sokhumi and Tskhinvali depends only on Moscow's support.
Sergey Lavrov and Inal Ardzinba Sign the Consultation Plan
On October 4, unlike Lavrov, Putin hosted only Bzhania. The last bilateral meeting between Putin and Bzhania was held on November 12, 2020, which was followed by signing of an important document in the light of integration processes (Program for the formation of a single social and economic space between Russia and Abkhazia based on the harmonization of the legislation of Abkhazia with the legislation of Russia). General information about the meeting with Putin was released only after its completion. Afterwards, the Russian news portal Izvestya published an interview with Bzhania which voiced issues which were probably discussed during the meeting with Putin. In this regard, a loud announcement was the opening of the permanent base of the Russian Navy in Ochamchire.
Russian Military-Naval Fleet in Ochamchire
According to Bzhania, an agreement is already signed with Russia and a permanent base of the Russian Navy will be opened in the Ochamchire district shortly. “Despite the pragmatic policy of the current government leader, Irakli Gharibashvili, Tbilisi still has on its agenda the return of Abkhazia and South Ossetia using military force,” he added. On October 19, at a press conference, Bzhania confirmed the signing of the agreement. According to him, “ensuring stable peace is in the interest of all residents of Abkhazia, therefore the permanent base will be stationed in Ochamchire.”
On October 5, the de facto Ministry of Foreign Affairs released a statement on this issue. The statement stipulates that “participation in integration processes, including in the military sphere, is the sovereign right of the Republic of Abkhazia. The creation of the necessary infrastructure for material and technical support for the Russian naval base corresponds to the basic interests of our people and contributes to the strengthening of our security.”
The port of Ochamchire is located northwest of the city, in an artificially created bay between the Mokvi and Jukmuri rivers. According to the current data, the depth of the port has increased to nine meters and it can accommodate a total of ten patrol vessels (up to 10 Sobol and Mangust class patrol boats/Coast Guard Vessels are stationed in the port) on its southeast platform. In April 2009, an agreement was signed between Russia and Abkhazia on the protection of a common “state” border, and at the end of the same year, border patrol vessels of the Russian Federal Security Service has been stationed in the port, which are to ensure the maritime security of the occupied Abkhazia.
The issue of opening the Russian base in Ochamchire is noteworthy in light of the ongoing military aggression in Ukraine. Reportedly, part of the fleet has been transferred to the ports of Novorossiysk and Feodosia (located in Crimea). Considering that even these ports are vulnerable to Ukrainian long-range weapons, the port of Ochamchire can become a new safe wharf for the Russian Black Sea Fleet. Although it is currently impossible to receive large ships there, the existing infrastructure of the port still allows Russia to conduct relatively small-scale tactical and special military and naval operations.
On October 24, the Ukrainian President, Volodymyr Zelensky, also made a statement about the construction of the port in Ochamchire. As he said, Ukraine will not refrain from attacking Russian military ships in Abkhazia. According to Ukrainian intelligence, Russia is trying to withdraw ships from Crimea and locate them in Novorossiysk, although it is impossible to place all warships there, so Russia is planning to use the port of Ochamchire where Russia has renewed the infrastructure.
Russian officials have not made any statement about the port. Main statements were made by experts and ex-servicemen. However, certain fears have already appeared in Abkhazia that the Ukrainian military will reach Ochamchire.
As per an assessment of the Democracy Research Institute, at the beginning of October, large-scale preparatory works began near the village of Pichori, 4 km from Anaklia, to ensure proper functioning of the military navy. According to the locals, the process of deploying radio-electronic combat systems is underway on the site which will be used against Ukrainian drones and missiles and will serve as a support function for the Ochamchire base.
Ochamchire Port in 2023 (Source: Google)
Who Will Restore Sokhumi Airport?
After a long uncertainty, the company was named which will restore the Sokhumi Airport. On October 27, an agreement was signed which provides for the complex reconstruction of the V. Ardzinba International Airport. The de facto government concluded an agreement with the Russian company – Infrastructure Development LLC. The owner of company is Rashid Nurgaliyev, the son of the Deputy Secretary of the Security Council of Russia, Rashid Nurgaliyev, who supervises the direction of the occupied regions. According to him, “Russian tourists' interest in the resorts of Abkhazia is increasing every year. The opening of the airport will allow tourists to arrive at the Abkhaz resorts quickly and comfortably.”
The International Civil Aviation Organization (ICAO) recognizes the territorial integrity of Georgia and therefore does not recognize the Sokhumi Airport as an international airport. The ICAO has abolished the airport code since 2006. Despite the fact that international flights will not operate from Sokhumi, Moscow’s interest in reconstructing the airport can be explained by the sanctions imposed on Russia, which also imply restriction on flights from Russia to many destinations. Restoring the airport was Bzhania’s pre-election promise and will be considered as his success.
“Foreign Policy” Activities
Meeting in Minsk
Request to Restore Gali Meetings
According to the de facto Deputy Minister of Foreign Affairs, Irakli Tuzhba, Abkhazia has prepared a proposal on the restoration of the Gali meetings. The proposal will be discussed during a visit of the Co-Chairmen of the Geneva Discussions. Tuzhba considers the Gali meetings a very important format, part of the Geneva process and the so-called local security mechanism. As Tuzhba said, Sokhumi came out with the similar proposal in 2021, but the Georgian side has not shown any activity or desire on this issue for two years. The Gali meetings, unlike the Ergneti meetings, are no longer held since 2018, and recently Sokhumi has been particularly eager to restore them. Moscow also supports Sokhumi, although Tbilisi's position on the issue is still unknown.
There are significant personnel and structural changes in the Tskhinvali region. On the basis of the so-called Refugee Committee, the de facto Ministry of Labor and Social Protection was established. The functions of social security will be transferred from the de facto Ministry of Health and Social Development to the new “Ministry.” Oleg Gagloyev was appointed as the new “Minister” who left the post of a “minister” of Justice. A tourism development “agency” was formed as a separate committee. The mentioned changes were the promise of the de facto president, Alan Gagloyev, which he gave during his annual report to the “parliament” in May.
The positions of the Deputy Chairman of the Government – the Minister of Finance and the Deputy Chairman of the Government – the Minister of Justice emerged in the de facto government. Alan Jioev, who previously held the position of the Head of the Administration of the de facto President, was appointed to the position of the Deputy Chairman of the de facto government - the Minister of Finance. Jioev is a son-in-law of Arsen Gagloyev. Arsen Gagloyev, who currently holds a high position in Gazprom, is considered a “gray cardinal” in the Tskhinvali region. Allan Margiyev became a new de facto Head of the Presidential Administration. Previously he held the position of the Minister of Agriculture.
Dzambolat Tadtaev, who was previously the Deputy Chairman of the government – the Minister of Economic Development, was appointed as the de facto Deputy Chairman – the Minister of Finance. Kazbek Tsarikaev left the post of the Minister of Finance. Tsarikaev was the Minister of Finance in North Ossetia in the past and was appointed as the de facto Minister of Finance in the occupied region in April 2023. His recent appointment as “Minister” is believed to be connected with the deficit in the “budget” of the region.
Sarmat Kotaev, who was previously the Head of the de facto Government, was appointed as the de facto Minister of Economic Development. Kotaev will have to actively work with the Ministry of Economy of Russia and will be responsible for the implementation of Russian-funded projects.
There are also changes in the de facto parliament where chairmen of several committees have changed.
A new Head was appointed in the occupied Akhalgori district as well. Gagloyev personally introduced Murtaz Valiyev to the locals. Valiyev replaced Hilarion Gagiyev whose removal is also linked to the confrontation with his first deputy, Rezo Devidze (Devidze also resigned), and an MP of the district, Zaza Driaev. The mentioned persons are considered to be close to Gagloyev. Valiyev himself was a former militiaman and during the “presidency” of Leonid Tibilov, was the “Chief” of the criminal militia and later the de facto Deputy Minister of Internal Affairs.
Akhsar Jioev Meets with Patrick Poppel
Revealing “Spies”
According to the Head of the so-called Foreign Intelligence Service of the occupied Tskhinvali region, Aleksey Varziev, “more than 50 citizens of South Ossetia are suspected in cooperation with the Georgian Special Services.” As per his assessment, the Georgian side is establishing ties with the so-called civil activists and criminal structures. Varziev stated that despite the difficult geopolitical situation, active relations between representatives of Georgian non-governmental organizations and individual representatives of Ossetian society continue. The relations are aimed at causing dissidence in the Ossetian society and hindering the process of rapprochement with Russia. Similar accusations are often heard from the “Special Services” of the de facto republic, who “expose” civil activists and ethnic Georgians living in the occupied Akhalgori district as being connected with the Georgian “Special Services.” The purpose of such statements is to intimidate the population.
Patients from the Tskhinvali Region
According to the de facto Deputy Minister of Health and Social Development, Rodion Siukaev, the number of patients transported outside the region has decreased compared to the previous year. As he said, a total of 85 people needed emergency hospitalization in the “neighboring state.” The decision where the patient should be transported - to Russia or a “neighboring state” (meaning Georgia) is made depending on the patient's condition and specific case. This is a particularly sensitive topic in the occupied region since the de facto government negatively perceives the movement of the population of the region to the territory controlled by the Georgian authorities. As per their estimation, this is part of Tbilisi's “soft power” policy. The main challenge for Tskhinvali is that receiving health care services on the territory controlled by the Georgian authorities involves less bureaucracy and is more efficient than in the case of treatment in Tskhinvali or Russia.
Reconstruction of Kvemo Zaramagi
The de facto President, Alan Gagloyev, discussed the reconstruction of the Kvemo Zaramagi crossing checkpoint with a representative of the Russian Ministry of Transport, Mikhail Kokaev. If there are currently ten traffic lanes, after the reconstruction, 20 lanes are planned to be put into operation. According to Kokaev, the throughput capacity will increase four times for light cars, and 2-3 times for trucks. The project is aimed at allowing over 7,000 vehicles to cross the point without creating traffic jams. Currently, more than 1,500 vehicles, including 1,400 light vehicles, with over 5,000 people, cross the checkpoint. The project completion is planned in 2026.
The checkpoint is located on the main land route between the region and Russia, which runs through a difficult geographical region and is often congested, which is a challenge for the de facto authorities. The main object of criticism is the de facto president, one of whose “pre-election” promises was to solve the problem of traffic jams. This issue is the subject of internal political controversy, especially in light of the illegitimate elections planned for 2024. That is why the timely start of the project is also politically important for Gagloyev.